Samokontrola

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Vukašin
Posts: 1
Joined: Wed Jun 07, 2017 4:42 am

Samokontrola

Post by Vukašin »

Mozemo li samokontrolom doći do izlečenja od pošasti kao što je heroin?
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Samokontrola

Post by Caty »

Uz mnogo samokontrole sigurno da moze, ja sam pre par godina resila da ga vise nikad ne uzmem i znam da necu. No takav sam stav manje vise uvek imala. Nisam se previse zezala sa tim. Uz to valjda moraju jos neke kockice da se slože....
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Samokontrola

Post by sanela »

Da je ovisnost hir ili nedostatak snage volje, mozda bi i moglo, ali ovisnost je bolest, odnosno simptom da u zivotu ovisne osobe puno sta ne funkconise. Zato je prevladavanje fizicke krize, o cemu se u zadnje vrijeme puno pise po forumu, samo prvi korak.
Puno je vaznije ono sto slijedi, a to je promjena nacina zivota, sistema vrijednosti, nosenja s dosadom, nacina zabave, uspostavljanje i popravljanje narusenih odnosa, povjerenje, samopouzdanje, prepoznavanje emocija, rjesavanje problema, pronalazak posla, oporavljanje mozga i hormona, prevazilazenje praznine i neraspolozenja i jos gomila individualnih stvari koje zivot nosi svakome od nas. S tom razlikom da se ja necu puknuti heroinom, nego cu traziti neko drugo rjesenje, dugorocnije, a ovisnik koji nije izgradio novi sistem podrske, razmisljanja i zivota, ce uraditi ono sto mu je najlakse u tom trenutku. Zato samokontrola sama po sebi ne znaci puno, ako ne promijenis sebe i krug ljudi koji su oko tebe.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Samokontrola

Post by noel »

Priznati životni poraz i prigrliti osobine skrušenosti, poniznosti, skromnosti, ranjivosti... jedini put naprijed, jer dok god je ego velik, bilo kakvi pomaci su teški.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Samokontrola

Post by sanela »

noel wrote:Priznati životni poraz i prigrliti osobine skrušenosti, poniznosti, skromnosti, ranjivosti... jedini put naprijed, jer dok god je ego velik, bilo kakvi pomaci su teški.
Upravo tako.
dstoner
Posts: 2
Joined: Sun Jul 23, 2017 1:37 pm

Re: Samokontrola

Post by dstoner »

ufff za heroin neznam, nikad niti cu!
za sve drugo moze, snaga uma i jaka volja,
bio sam cist cak godinu dana...
ali evo, pokleknuo vec drugi vikend za redom,
jaoo :twisted:
Svencho
Posts: 10
Joined: Tue Jun 06, 2017 1:05 am

Re: Samokontrola

Post by Svencho »

Poklekno si bas zao sto nisi "poslozio sve kockice" u glavi... i tu vidis da ti samokontrola nista ne znaci ako ne "poslozis te kockice"
3nigma
Posts: 3
Joined: Wed Sep 26, 2018 1:58 pm

Re: Samokontrola

Post by 3nigma »

sanela wrote:Da je ovisnost hir ili nedostatak snage volje, mozda bi i moglo, ali ovisnost je bolest, odnosno simptom da u zivotu ovisne osobe puno sta ne funkconise. Zato je prevladavanje fizicke krize, o cemu se u zadnje vrijeme puno pise po forumu, samo prvi korak.
Puno je vaznije ono sto slijedi, a to je promjena nacina zivota, sistema vrijednosti, nosenja s dosadom, nacina zabave, uspostavljanje i popravljanje narusenih odnosa, povjerenje, samopouzdanje, prepoznavanje emocija, rjesavanje problema, pronalazak posla, oporavljanje mozga i hormona, prevazilazenje praznine i neraspolozenja i jos gomila individualnih stvari koje zivot nosi svakome od nas. S tom razlikom da se ja necu puknuti heroinom, nego cu traziti neko drugo rjesenje, dugorocnije, a ovisnik koji nije izgradio novi sistem podrske, razmisljanja i zivota, ce uraditi ono sto mu je najlakse u tom trenutku. Zato samokontrola sama po sebi ne znaci puno, ako ne promijenis sebe i krug ljudi koji su oko tebe.

Bravo Sanela, ovo je ono s čim se ja sada borim. Droga je najlakši izbor, ali šta sam uistinu ja???? Hihi.
15 cent
Posts: 14
Joined: Mon Jun 04, 2018 5:47 pm

Re: Samokontrola

Post by 15 cent »

dstoner wrote:ufff za heroin neznam, nikad niti cu!
za sve drugo moze, snaga uma i jaka volja,
bio sam cist cak godinu dana...
ali evo, pokleknuo vec drugi vikend za redom,
jaoo :twisted:
Ne možeš reći da si čist "čak" godinu dana....ja sam čist tek 30 mjeseci i imam osjećaj da mi treba možda još toliko da bi se kockice posložile u neku zdravu sliku u zdravom okviru....prvih godinu dana ti još uvijek sanjaš, trzaš, budiš se....
Zlo20g
Posts: 2
Joined: Sun Dec 16, 2018 8:01 pm

Re: Samokontrola

Post by Zlo20g »

voleo bih da mi neko da savete ili bilo kakva uputstava kako da opet postanem normalna osoba koja voli,radi i funkcioniše u ovom usranom svetu, inače sam skoro 2 meseca bez svega (samo cigare),treniram nekoliko puta nedeljno već mesec dana i to mi je najlepši deo dana,porodicu sam uništio imam decu i ne mogu da se pomirim sa tim da sam je izgubio, a problem sa heroinom vučem skoro dve decenije sa prekidima od par dana do nekoliko godina sada prvi put idem bez ikakvih lekova,blokatora,implanta,klinika,alkohola itd sve sam izbacio možda je kasno ali se trudim iz dana u dan ali nikako ne mogu se nađem gde pripadam i sav sam nekako izgubljen, možda trebam da odem u neku komunu,zajednicu ili šta već trebam SAVET
Post Reply