Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Nicolo b
Posts: 71
Joined: Wed Aug 20, 2014 5:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Nicolo b »

Eh taj prokleti bup,samo problemi sa njim...Pozz Blueserica,predpostavljam kako ti je i zbog skidanja tj smanjivanja a i zbog inostranstva...I meni predstavlja problem,od kako sam na bupu samo jedanput sam otisao preko i to u panici i vratio se i pre nego sto sam planirao,od tada i ne pomisljam....Ni u posete ne idem,rodjaci misle da sam ljut,redovno se vidjali i sad me nema godinama,totalni bedak...A sto je najgore,nemam volje ni da pricam sa ljudima,zamracilo me skroz,retko me sta raduje,nemam volje ni za zajebanciju i smeh....Noel je isto dotakao interesantnu temu u kojoj se i pronalazim...Jednostavno i organizam i psiha govore da nije to to vise....Znaci doktori su svuda isti fazon,da se oni pitaju dozivotno bi bili na bupu :evil: Ja polako privodim psihicke radove kraju pa da se pomolim i pocnem....Imam Frajlinu detaljnu lektiru koja ce mi biti sve...Sta mislite koliko treba odprilike vremena da buprenorfin izadje iz organizma(nekim cudom da se odjednom prestane uzima).Znaci radi se o 8 mg preko 4 god ? Eto nekim cudom da nestane bupa i da se mora bez njega,sta mislite koliko vremena bi trebalo isteravanje djavola?(Necu to nikako da radim,nego cisto oritaciono jer nisam svestan sa cime imam posla i sta i kad eventualno mogu da ocekujem..)
Pored toliko tema i diskusija tesko je za poverovati da nas toliko malo ima kome je bup dosao glave i da se pokusava otarasiti...Ljudi koje znam nisu ni pomislili a 95% njih i nema pojma u kakvoj su prici,cak i misle da mogu bez njega a nisu preskocili dan godinama...Barem u neznanju se ne jedu i misle o tome,ali bice veselo jednog dana...
Veliki pozdrav svima !!
PROTECT ME FROM WHAT I WANT !!
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Nicolo b wrote:Sta mislite koliko treba odprilike vremena da buprenorfin izadje iz organizma(nekim cudom da se odjednom prestane uzima).Znaci radi se o 8 mg preko 4 god ? Eto nekim cudom da nestane bupa i da se mora bez njega,sta mislite koliko vremena bi trebalo isteravanje djavola?
Pa čak i relativno brzo, poluživot mu je cca 38 sati, što znači da je nakon tog vremena polovica doze metabolizirana i još je polovica ostala... Doze za održavanje se gomilaju u krvi i mogu se zadržati u tijelu od 5-12 dana... Znači, ajmo reći da nakon dva tjedna bup mora biti vani, u slučaju da se naglo prestane uzimati. Naravno svaki organizam je različit pa su odstupanja moguća. Isto tako, pošto je bup van tijela stvar nije ni približno gotova - prije bih kazao tek je počela; tijelo kad iscrpi sve te nagomilane zalihe tek se onda pravo počne buniti... znači dodati još toliko na čitavu stvar (2 tjedna). Sve u svemu, oko mjesec dana da čovjek može napokon primjetiti da stvari kreću na bolje. Zajebano.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
blueserica
Posts: 26
Joined: Wed Mar 15, 2017 7:29 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by blueserica »

Nicolo b wrote:..Sta mislite koliko treba odprilike vremena da buprenorfin izadje iz organizma(nekim cudom da se odjednom prestane uzima).Znaci radi se o 8 mg preko 4 god ? Eto nekim cudom da nestane bupa i da se mora bez njega,sta mislite koliko vremena bi trebalo isteravanje djavola?(Necu to nikako da radim,nego cisto oritaciono jer nisam svestan sa cime imam posla i sta i kad eventualno mogu da ocekujem..)
Pored toliko tema i diskusija tesko je za poverovati da nas toliko malo ima kome je bup dosao glave i da se pokusava otarasiti...Ljudi koje znam nisu ni pomislili a 95% njih i nema pojma u kakvoj su prici,cak i misle da mogu bez njega a nisu preskocili dan godinama...Barem u neznanju se ne jedu i misle o tome,ali bice veselo jednog dana...
Veliki pozdrav svima !!
Pozdrav Nicolo!!

Da,svi mi višegodišnji ovisnici o bupu skroz potonemo u neku svakodnevnicu i više nam se ništa ne da,ne izlazimo van i ne družimo se sa nikime.Kada se skidaš sa dopa gledaš sub kao magičan lijek koji odnese sve tvoje nevolje i želju za dopom.Kad je tek došao kod nas sjećam se da nisi imao šanse dobiti više od 2mg terapiju jer je to jako velika i jaka doza koja pokriva sve.I istinu na srce mene je super pokrivala i super sam funkconirala.Očito da je preslabo išao pa su za one teške slučajeve naknadno izmislili i subove od 8mg i i odjednom prepisivali i doze od 32mg.Ja sam jako dugo bila na 8mg i kada sam donjela čvrsto odluku da moram početi smanjila za pola mg.pa za tri dana za još pola mg itd...Sada sam na 5.5mg i to ću sutra smanjiti na peticu.Kod mene nije išao onaj skok sa osmice na četvorku ne zbog fizičkog već psihickog dijela.Zato što je moja luda glava znala da sam pola smanjila i počeo crv kopati svoje rupe..Hvala frajla na postu prije malo sam pronjuskala i vidim da imaju sub u Njemačkoj ali oni to rijetko prepisuju tj.prvi izbor im je i dalje hep.Kod njih kada ideš po terapiju možeš se dogovoriti sa doktorom da on sam počne skidati terapiju nakon nekog vremena ali bez tvog znanja da uopće piješ manje.Takve studije su donjele dobre rezultate jer pacjent misli da pije stalno istu količinu a u međuvremenu on pije mrvice mrvica ili placebo.Tako bi i meni sigurno bilo bolje da ne znam da sam smanjila pa ne bi o tome uopće ni razmišljala.O tome koliko ostaje u tijelu,malo sam gledala Američke studije i grafova i tu Noel ima pravo.Subu otpada half life od 24-36 nekima i do 72h.Nakon toga opet polovica u istom vremenu.Izračunala sam i napravila tablicu da ako ostane pola za samo 24h da mu treba oko 14dana da dodje do onih 0.001mg.Tko ima spori metabolizam traje i do mjesec dana.Ajde Nicolo počni i ti da nisam sama u skidanju.Možeš ti to!!!
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Blueserice ja nemam pojma gde ti vadis informacije za Nemacku. Stvaras sebi nepotreban pritisak koji mene polako vec nervira:)
Napisala sam ti vec da u Nemackoj je prpcedura dobijanja suba manje komplikovana nego kod vas u zemljama ex Yu jer se ovde u Nemackoj,( pokusavala sam da izbegnem da pominjem svoju lokaciju ali ajde..) sub pojavio mnogo ranije jer je i uredjenija zemlja. Nema te sile da te prebaci na hep ako si na subu ovde se u neku ruku postuju prava pacijenata i ne vidim iz kog razloga bi te neko prebacio na drugi vid supstitucije kada je sub svakako zadnja stanica pri skidanju sa bilo cega.
Vezano za evidenciju i posao... osim ako planiras da se zaposlis kao vozac:) ili da radis pri vojci onda ce ti raditi testove na opijate a za druge normalne poslove te niko i ne pita. Ovde te pitaju da li si kaznjavana itd to im je veci prestup. Veoma se vodi racuna o jbn ljudskim pravima i zastitama i pravima pacijenata i informacije ne mogu da se sire tek tako kao kod nas
Bitno je da imas zdravstveno osiguranje i stvar je jednostavna.
blueserica
Posts: 26
Joined: Wed Mar 15, 2017 7:29 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by blueserica »

Frajla wrote:Blueserice ja nemam pojma gde ti vadis informacije za Nemacku. Stvaras sebi nepotreban pritisak koji mene polako vec nervira:)
Napisala sam ti vec da u Nemackoj je prpcedura dobijanja suba manje komplikovana nego kod vas u zemljama ex Yu jer se ovde u Nemackoj,( pokusavala sam da izbegnem da pominjem svoju lokaciju ali ajde..) sub pojavio mnogo ranije jer je i uredjenija zemlja. Nema te sile da te prebaci na hep ako si na subu ovde se u neku ruku postuju prava pacijenata i ne vidim iz kog razloga bi te neko prebacio na drugi vid supstitucije kada je sub svakako zadnja stanica pri skidanju sa bilo cega.
Vezano za evidenciju i posao... osim ako planiras da se zaposlis kao vozac:) ili da radis pri vojci onda ce ti raditi testove na opijate a za druge normalne poslove te niko i ne pita. Ovde te pitaju da li si kaznjavana itd to im je veci prestup. Veoma se vodi racuna o jbn ljudskim pravima i zastitama i pravima pacijenata i informacije ne mogu da se sire tek tako kao kod nas
Bitno je da imas zdravstveno osiguranje i stvar je jednostavna.
Bok frajla!!
Ma imaš ti potpuno pravo što govoriš a ja sam se možda krivo izrazila.Znam ja da mi sigurno neće mjenjati terapiju ali po čitanjima njihovih foruma vidim da je dalje velika većina na hepovima a čak i na jednoj stručnoj stranici nekog stacionara govore o subu da ga prepisuju kada vide da pacjent nema volje skinuti se sa hepa ili ga zloupotrebljava.Ako si voljna frajla a ne želiš otkrivati detalje da li mi možeš privatnom porukom reći koji mi papiri uopće trebaju za gore da ponesem.Osiguranje ću dobitu čim se zaposlim a do onda imam i svoje međunarodno koje mi vrijedi u svim EU članicama.Pokrajna Bayer je u pitanju pa ako znaš više bila bi ti jako zahvalna jer imam toliki strah da ti ne mogu opisati.Ne znam zašto sam mislila d gore toga nema i tko mi je to točno rekao(a netko je samo da se sjetim nahebo je).Ugooglala sam ja jučer ono kaj si mi rekla i uspjela neke stvari pohvatati ali moj Njemački je tek na a2 a prevoditelj je totalno sranje i takve nebuloze mi prevodi da bi prije sama prevela nego on. :D Strah me da mi neće prihvatiti papire i da mi neće dati terapiju,bar ne toliko dugo dok ne popricaju sa mnom(a tu bu teško nekaj izvukli iz mene osim osnovnih podataka na njemačkom).Jednostavno se bojim da se to ne otegne a ja ostanem bez terapije.Engleski mi je ko materinji ali znam da gore baš u ne vole pričati na engleskom osim sa turistima.Znam da su moji strahovi neutemeljeni ali ja kakve sam sreće uvijek se nešto zakomplicira.Suprug je isto tako otvarao gewerbe i svi čekaju max.3 tjedna papire da su gotovi a mi smo čekali 6mjeseci jer se dokumentacija zagubila pa ovo pa ono i na kraju se skoro vratio jer nije mogao raditi za to vrijeme.Sada ga zatvara ali opet problemi na sve strane pa si sve mislim kakvi smo baksuzi svašta će tu da bude.I vozač sam između ostalog pa ako ću mjenjati vozačku dozvolu da li ću isto imati problema??Hrpa pitanja a tamo nemamo nikoga da pitamo.Ako mi možeš frajla barem Dio odgovoriti bila bih ti jako zahvalna!!
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Ako ne znas nemacki, ti komuniciraj sa njima na engleskom. Svaki doktor zna engleski i veruj mi da je njima u cilju da sto vise pacijenata imaju koji ce im dolaziti svake nedelje u ordinaciju i oni mogu kasiratiod tvog osiguranja. Mislim da osiguranje dobijas preko supruga iako jos nemas posao, dovoljna je samo prijava boravka a i sto kazes imas eu osiguranje tako da ne bi trebalo biti problema.
Preporucila bi ti da ukucas u google ono sto sam ti napisala i kontaktiras te ordinacije na engleskom i pripremis sve pre nego dodjes. Doktoru je dovoljna analiza urina da bi ti prepisao trrapiju
Koji ti papiri trebaju to ne znam jer sam ja vec dugo ovde i slabo se u to razumem
blueserica
Posts: 26
Joined: Wed Mar 15, 2017 7:29 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by blueserica »

Baš ću probati nazvati pa da vidim ali prvo moram popisati sva pitanja na papir pa da ne zaboravim pitati nešto važno.Inače noćas sam se trgnula iz sna u pola tri ujutro bljeda kao krpa i osjećaj kao da ću se srušiti.Neznam jel je to isto jedan od napadaja jer je bio drugačiji nego do sada.Već sam htjela buditi starce koji blizu žive koliko mi se mantalo i srce kucalo.Popila sam tj.pozvakala onaj andol100 za srce i mogu vam reći nakon pet minuta se smirilo sve i otišla natrag spavati ali danas cijeli dan mi srce kuca za poluditi*105*otkucaja u minuti i taj glupi osjećaj u želucu da nekaj nije dobro.Već mi se dugo nije dogodilo tako nešto i baš kad sam se hvalila kako sam stavila sve pod kontrolu zaskoči me iz prvog grma!!Terapiju neću povećavati jer se osim ovoga osjećam dobro i mislim da nema veze sa smanjivanjem doze.
Frajla hvala još jednom pa ću napisati svoja iskustva sa subom i sa odlaskom jer možda nekom pomogne u budućnosti.Cao svima!!!
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Da se upisem i ja, nisam dugo :) Radim zube, imam bas problema sad oko toga, povadila sam sve sto se trebalo povaditi, i popravila, imam jos obe dvice izvaditi, i onda ce zubar odluciti sta je najbolje, za sad ona predlaze implante, koji su kao sto znate jako skupi, meni nije bitno, samo da se ne patim vise. Ja sam ok, radila sam pcr, negativan je, i imam jos u avgustu uraditi, sto bi znacilo da sam zalijecila hepatitis. :) Psihicki sam ok, naravno, imam padova, kao i svi, ali ih rijesim odmah, ne dopustam da se gomila bilo sta. Izvinite sto se ne javljam, ali slabo sam pored laptopa, pomazem i tati, preselio se, dalje je od mene, ali je blize curi svojoj :) Uglavnom, ne mogu se zaliti, a mozda je i to razlog sto se ne javljam, jednostavno, kao da nemam sta da napisem, kao sto Noel kaze, kao da sam u drugom nekom zivotu, i one stvari kao da su se desile nekom drugom, a ne meni. Kako ste svi ostali? :)
blueserica
Posts: 26
Joined: Wed Mar 15, 2017 7:29 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by blueserica »

Tamara86 wrote:Da se upisem i ja, nisam dugo :) Radim zube, imam bas problema sad oko toga, povadila sam sve sto se trebalo povaditi, i popravila, imam jos obe dvice izvaditi, i onda ce zubar odluciti sta je najbolje, za sad ona predlaze implante, koji su kao sto znate jako skupi, meni nije bitno, samo da se ne patim vise. Ja sam ok, radila sam pcr, negativan je, i imam jos u avgustu uraditi, sto bi znacilo da sam zalijecila hepatitis. :) Psihicki sam ok, naravno, imam padova, kao i svi, ali ih rijesim odmah, ne dopustam da se gomila bilo sta. Izvinite sto se ne javljam, ali slabo sam pored laptopa, pomazem i tati, preselio se, dalje je od mene, ali je blize curi svojoj :) Uglavnom, ne mogu se zaliti, a mozda je i to razlog sto se ne javljam, jednostavno, kao da nemam sta da napisem, kao sto Noel kaze, kao da sam u drugom nekom zivotu, i one stvari kao da su se desile nekom drugom, a ne meni. Kako ste svi ostali? :)
Bok tamara!!
Čitala sam o tebi par postova pa otprilike znam kako ti je.Zube sam i ja radila prije godinu dana i ovisi o tome koliko ti ih je ostalo.Meni su sve povadili osim jednog gore i automatski sam imala pravo preko zdravstvenog na besplatnu protezu i mogu ti reći da sam jako zadovoljna.Kod nas imaš pravo na besplatno ako imaš dopunsko osiguranje.Ja nisam imala pa sam morala nadoplatiti 1000kn ali sam ja uzela skuplju protezu koja ima dodatno pojačanje da ti ne može lako puknuti.Implatanti su najbolja opcija ali su strahovito skupi.Sretno sa time i vidjet ćeš koliko ti takva sitnica može popraviti samopouzdanje.Da li ti još uvijek na subovima i kako se držiš što se tiče toga svega??Lijep pozz!!!
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Ovde se moze preko zdravstvenog povaditi, popraviti, ali za proteze i implante trebaju pare, tu zdravstveno ne pomaze. Ja sam zube uvijek rjesavala, nije mi tesko bilo, nego imam epilepsiju, i prije 5godina napad imala, drug se uspanicio i gurnuo mi upaljac u usta, pa sam polomila obe dvojke i keca. Nisam imala para nesto, i iako mi je korijenje zdravo bilo, ja sam stomatologu rekla da ih povadi i napravila onu obicnu protezu, glabalicu kako bi ovde rekli :) E sad, posto sam zavrsila terapiju, i od proteze, posto mi je receno da ta proteza ne moze biti trajno rjesenje, kvari druge zube, i terapija jaka, otisli su mi i ostali zubi. tj. neki se mogu popraviti, neki su za vadjenje. Povadila sam neke, neke cu popraviti, treba vremena i para. :) Ja lsam prestala sa subom, evo 28dana nisam uzela nista, i mogu ti reci da mi je ok. Naravno, jos uvijek sam bezvoljna, imam jako dosta uspona i padova, msm psihicki. U jednom danu 20 puta promjenim misljenje, i raspolozenje :) Ali guram nekako. To sam htjela, kad zavrsim terapiju za hepatitis, da prestanem i sa subom. Jednostavno, kao sto sam napisala, odradio je svoje, i nisam imala nikakve koristi uzimajuci ga. Hocu da zivim bez da zavisim od takvih stvari vise, dosta je bilo. Sada, polako rijesim zube, i ganjam sebi posao neki, bilo sta, samo da imam obavezu i da se ne dosadjujem. To je to, ukratko :) Ostali, kako ste? :)
Locked