Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ok, bilo bi vrijeme da se ovo privede kraju, preko pet godina otišlo je na buprenorfin, s tim da sam tek posljednje dvije zapravo i pokušao nešto napraviti u vezi toga. Prošao sam i nekoliko bolničkih lječenja ali ni ona mi nisu pomogla rješiti se fizičke ovisnosti. Najviše sam griješio s podcjenjivanjem potentnosti buprenorfina i brzanjem sa tempom skidanja. Kasnije sam naučio da je doza od 2 mg zapravo veliko k'o kuća i pokriva veliku većinu opijatskih receptora. Skok s dva miligrama na nulu pravi je šok za tijelo i nepotrebna agonija, međutim čak i doktori koriste ovaj očito krivi pristup koji se nebrojeno puta pokazao neuspješnim, a otuda i percepcija o teškom skidanju s bupa. Kad se mozak pobuni treći ili četvrti dan bez bupa, kada presuše i sve zalihe nastale gomilanjem (bup ima dugačak poluživot što znači da se u tijelu pojedina doza zadržava i do tjedan dana) oporavak je vrlo težak a pomoćna farmakologija pokaže se bespomoćnom. Otuda moji i tuđu neuspjesi.

Image
Pokrivanje opijatskih receptora s buprenorfinom - PET snimka

Pravi način je prilično bezbolno se spustiti na dva miligrama (lomiti na pola svakih sedam dana), a onda tu dvojku dodatno razvući... tjedan na 1 mg, tjedan na 0.5 mg pa onda lagano spustiti na nulu (nekoliko dana 0.3, nekoliko 0.1 pa izbaciti). Internet je prepun uspješnih priča s ovom vrstom skidanja.

Naravno, ja ipak nemam toliko živaca pa ću pokušati to nešto skratiti, ali ne previše jer ne želim ubrljati čitavu stvar. Nabavio sam ibuprofen za bolove, zolpidem za spavanje, diazepam za smirenje i klonidin (Catapresan) za lupanje srca/znojenje/jezu. Imam i čitavu vojsku vitamina i minerala kao i AD ako bude potreban kasnije.

Image
Ovo bi trebalo olakšati postupak skidanja

Jako dugo sam na četvorci, koju sam u startu prelomio na pola.. danas je peti dan na dvojci. Prva tri dana nisam osjetio ništa osim što mi je probava proradila normalno, četvrti dan me uhvatila agresivnost, počelo znojenje, a tek danas, peti dan tahikardija, smušenost i pojačana anksioznost. Sve u svemu, na skali od 1-10, ovo nije ni tri. Spavam normalno a bocu punu apaurina nisam ni pipnuo.

Plan je za par dana spustiti na jedan miligram što će vjerujem biti nešto teže, ali opet ne očekujem nikakvu dramu. Ovih dana imam dosta posla i planiram to prehodati, a za dodatno smanjivanje čekam da budem slobodan i da se mogu zatvoriti u kuću. Ovdje ću pisati o napretku, tako ako se odlučim sve prekinuti, da me odgovorite haha :) Ajte poy!
Last edited by noel on Sat Oct 15, 2016 12:50 pm, edited 3 times in total.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Cekam vec danima tvoju temu:)

Kao i uvek,podrzavam svaku inicijativu smanjena suba,ali da gledamo realno na stvari...Ne zelim da te obeshrabrim, to nikako i bicu prva koja ce te odgovoriti o bilo kakvom prekidu spustanja.

Plan,za koji vec nemas zivce, planiras da vremenski skratis.To nikako... Cini mi se da opet pravis istu gresku.
Ako planiras da spustas doze po pola, a za oko mi je zapala doza sa 2 mg na 1 mg, onda ti nece biti dovoljno 7 dana da se stabilizujes da bi nastavio sa daljim spustanjem. Pokusaj bar sa 2 na 1,5 mg . Noel meni je trebalo mesec dana da se stabilizujem kad sam spustila dozu sa 1,5 na 1 mg. Receptori jednostavno nemaju vremena da se stabilizuju za 7 dana i neces biti spreman za drugo spustanje i postace nepodnosljivo i moraces sve ponovo. Zivce neces imati jer je spustanje agresivno i konstantna anksioznost i bol ce preovladati.
Hajde pokusaj sve to duplo duze, recimo dva meseca? Ni to nije nikakav predug vremenski period s obzirom da si dugo na njemu i uzimajuci u obzir moje maratonsko skidanje :)
Ajde uzdravlje
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Jedna stvar me je uvek interesovala, nije mnogo vezana za konkretan slucaj skidanja sa Bup-a..ali poznati su mi slucajevi gde se ljudi skidaju sa Buprenorfina tako sto pocinju da koriste saku drugih lekova.
Recimo krene se sa nekim lekom za bolove, zatim nesto za smirenje, za spavanje, vremenom se krene eventualno i antidepresiv itd itd.
I onda mene interesuje u cemu je poenta skinuti se sa jedne tablete ili cak polovine, cetvrtine..ako se u svakodnevnu upotrebu ubaci 6 drugih tableta ?
Da li je to zato sto ti "pomocni" lekovi ne stvaraju zavisnost, ili su drustveno prihvatljiviji, ili su mozda tih 6 tableta manje stetna od te jedne Buprenorfina...
Ja cisto sumnjam da su manje stetne po organizam.
Ako je Buprenorfin resavao sve te probleme, pa je za njegovu zamenu potrebno ubaciti nekoliko drugih..pa zar nije bolje onda ostati na njemu jednom?
Ili je mozda sama zavisnost to zlo koje se mora resiti po svaku cenu.
Zar nisu na primer Dijabeticari bukvalno zavisni od insulina, kao i ljudi koji piju lekove za pritisak, srce itd. vecina su stvarno zivotno zavisni od tih lekova..cak su oni i daleko vise ugrozeni ako ostanu bez svog leka.
Samo onako iznosim nesto o cemu sam mnogo puta razmisljao.
Droga je stvarno daleka proslost za mene, spreman sam ako treba i da puzim u bolovima do kraja zivota i da zadrzim osmeh na licu, ali ako cu da se posle Buprenorfina kljukam sa sakom lekova...onda cu bolje njega da popijem svaki dan i zavrsena prica.
Zavisnost sam odavno shvatio kao hronicnu i tesko izlecivu bolest, ne kazem da je neizleciva.
Jesmo je sami sebi nametnuli ali se razvila u hronicnu nazalost, kao i neke sa kojima se covek rodi ili ih prosto dobije u zivotu
Sto se tice pravilnog nacina, sigurno da je jedini nacin postepeno smanjivanje tolerancije, i uhvatiti se u kostac sa zivotom.
Znaci ne sa problemom vec sa zivotom.
Tako posmatrati stvari, a ne cekati to magicno jutro kada cemo da ustanemo puni snage, svezine i volje za zivotom kao da nikad nismo ni uzimali drogu.
To se nece desiti tek tako, ali prihvatanjem stvari i ulaganjem napora stvari mogu da budu dobre.
Telo nekad i treba namuciti da bi se samo osecalo bolje.
Sportisti su na primer izlozeni ekstremnim naporima, trpe i bolove itd..ali na taj nacin podizu formu i podizu svoje zdravlje na jedan visi nivo.

P.S. Ovo je samo nesto o cemu sam jutros razmisljao tako uz kafu, ne namecem nikome neke svoje teorije kako treba raditi itd.
Moj savet svima bi bio samo izbacite taj strah od skidanja, to nije najgore sto vas moze snaci u zivotu.
A znam da je kod svakog taj strah prisutan.
...
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ziki ne radi se o zamjeni liekova, sve gore nabrojanu je tu samo da pripomogne pri jačim simptomima krize, kojih do sada nije bilo tako da nisam niti koristio ništa od nabrojanog. Ulaziti u bilo kakvo skidanje bez pripremljenog apaurina ili sl. bilo bi nepromišljeno... zašto se mučiti kad postoje izvrsni lijekovi tipa catapresan koji olakšavaju čitavu stvar?

Ali shvaćam što želiš reći, u pravu si kad kažeš ne treba se skidati skidanja radi, posebno ako će nam život nakon toga biti još gori...međutim meni je bupa lagano već preko glave, kao i stalnih odlazaka doktoru... ima tu još stvari, bup je novi lijek i ne znaju se još sve posljedice,želim ga izbaciti sad dok sam mlađi i dok imam snage i volje za prolaziti krizu.. pa vidjeti kako funkcioniram bez njega, idu li stvari na bolje ili na lošije... najlakše se vratiti na njega, to bar nikad nije bio problem.

AD sam ionako planirao započeti, međutim već tri SSRI vrste su imale interakciju s bupom, uzrokovanje blažeg i snažnijeg serotoninskog sindroma. E vidiš ako pitaš doktore reći će ti da to nije moguće, bup nema taj mehanizam itd... Ali ja sam na svojoj koži osjetio, kao i mnogi drugi.

Image

Spominje se i pad testeserona s dužim uzimanjem, lučenje prolaktina, hrpa drugih nuspojava... Još treba odraditi mnogo istraživanja kad je bup u pitanju a sve posljedice objaviti će tek kad na tržište stigne noviji moderniji brand lijek - kao što nas sada uvjeravaju koliko je loš metadon a koliko dobar buprenorfin.

Frajla, i hear you, pokušati ću razvući tu dvojku što je duže moguće... problem je što imam osmice pa ih je jako teško dozirati, već sada je ovo što uzimam mrvica, stvarno ne znam kako ću to djeliti pravilno, pokušat ću nabaviti dvojke ako budem mogao ili sandozov, njegova osmica je puno veća... Jučer mi je bilo najgore, šesti dan otkad sam smanjio s četiri na dva, nevjerojatno... pravo govoriš ovo o stabilizaciji, stvarno mu dugo treba da izađe. Tempo ću korigirati ovisno o tome kako mi tijelo reagira, ako išta imam to je vrijeme pa ne bi trebao žuriti previše.
Last edited by noel on Wed Sep 28, 2016 4:56 pm, edited 1 time in total.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Tako je Noel, spustas dozu u zavisnosti od toga koliko si se stabilizovao, vracam se opet na moju pricu da sam rokove probijala bez ikakve zurbe...
Vezano za lomljenje tableta....to je kod vecine problem, zato sam se ja prebacila na doziranje iz sprice. Ako vec ne mozes da nabavis tabletu od 2 mg onda 8mg tabletu izmrvi i ubaci u spricu, uspi vode do 4 ml i svaki 1 ml iz sprice ti dodje 2 mg, tako ces bio precizniji
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Ups vec si sada na 2 mg sada sam ponovo procitala
Sledecu dozu pokusaj spustiti na 1,6 mg a to ces dobiti ako 8 mg rastvoris u 5 ml spricu
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Odlično, evo ubacio u gan, sad će biti lakše. Samo ovaj Alkaloidov se slabo topi u vodi i ne znam smije li stajati tako otopljen, jos je visoka sobna temperatura ovih dana, hm. Valja smije. tnx.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

E to si u pravu, da za Buprenorfin jos nisu potvrdjene nuspojave...
To je nesto sto je meni odavno na pameti.
Jedno je ono sto pise u uputstvu za upotrebu a drugo je praksa.
Nije proslo jos toliko vremena da moze da se sa sigurnoscu kaze da nema posledica ovih ili onih.
Ja sam recimo imao nekih problema sa spavanjem, odnosno nekih epizoda nalik na napade u snu.
Nesto otprilike da sa jedne strane tonem u san, a sa druge strane kao da imam blokadu da zaspim...
Taman kad zaspim ono me trza iz sna, i onda sam prinudjen da se na silu razbudim i jednostavno ustanem iz kreveta i stabilizujem se.
To sam posle izbegao tako sto sam lek uzimao bar 6-8 sati pre od vremena kada planiram da legnem.
Bilo je jos nekih stvari koje su me dodatno zabrinule, tako da je skidanje u svakom slucaju najbolje resenje i tu nema govora.
Ovo sto sam ja pricao je bas to sto si i zakljucio, da ne bude samo skidanje radi skidanja a onda se navuces na sedative i painkiller-e itd.i umesto jedne pijes 5 tableta.
A kriza treba da se olaksa u tim najgorim momentima jer je jednostavno mnogo neprijatna, sa bolovima, nesanicama i svim onim sto je prati.
...
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Moj je stajao mesecima u sprici, i to sam ga nosila u torbi sa sobom. Mislim da ne zavisi od ikakve temperature.
Gledaj pre uzimanja da gun dobro protreses a jos bolje bi bilo da rastvore pripremis dan dva ranije, jer se to za to vreme rastopi.
Moj rastvor prva dva tri dana se obicno slegne u cosku, ali malo malo pa sam ga treskala:)
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Ziki, ljudi sa pravom strahuju vezano za skidanje sa suba. Upravo zbog toga sto nema puno uspesnih prica i nacina kako se skinuti ako si dugogodisnji korisnik istog. U meni je strah jos uvek prisutan jer posledice osecam i ne znqm sta jos moze da me saceka a bi doktori pojma nemaju. Vise od dva meseca je proslo i idalje imam epizode "magle" kao da nisam prisutna i da lebdim.
Po meni skidanje sa suba je mnogo teze i komplikovanje nego sa horsa! Sa horsom znamo sta mozemo da ocekujem nakon par dana ali u slucaju suba ne. Dobra stvar je sto sub stvarno ubije zelju za ostalim opijatima, i pri skidanju nisam imala zelju, dok sa horsom je druga stvar.
Ali da sub sjebe mozak i neurotransmitere u tolikoj meri- nisam verovala.
Hocu reci skidajte se sa tog sranja sto pre to bolje
P.s. U epizodi " magla" sam,da se primetiti
Locked