Skidanje sa suba

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Pozdrav drustvo,
Kao sto naslov kaze, skidam se sa suboxona, pa mi treba par saveta:)
7 godina sam na istima,4 godine na 3 mg,3 godine na 1,5mg i od pre dva meseca sa resila da smanjujem dozu i skinem se sa svega.
Svih tih godina nemam dodira vise sa drustvom i ostalim opijatima, tako da mogu slobodno reci da sam spremna,ali ne lezi vraze.....
Od juna tj od pre dva meseca do danas sam uspela da spustim na 0,4mg, i posto sam jako dugo na njima sve je teze,kako je doza manja gledam da se spustam maksimum za 10% od trenutne doze. Preko interneta sam uspela da se informisem o liquid taper/u, jer imam tablete od 2 mg,pa je tesko iseckati ih na ravnomerne delove,a jako je bitno ne "talasati" sa dozom.Pa sam tabletu rastvorila u vodi i preko sprice sam mogla tacno da doziram i pustim 10 tak minuta ispod jezika da se "primi":) i tako svake nedelje smanjivala dozu, i kad se stabilizujem,nastavljam dalje.Treci i cetvrti dan su najgori,zato sto sub ima delovanje ili Half/Live od 72 sata. Zato i vecinom se i pada nakon 3 ili 4 dana.Nije lako bilo, ali podnosljivo u smislu da sam svaki dan radila, bilo je dobrih dana ali i tezih.
Mislim da mi najgori deo tek sleduje, osecam nemirne noge, i budim se jako rano,i upravo sam dobila trittico od doktora za bolje spavanje i Sertralin u slucaju da zaskripi, ali jos uvek je sve podnosljivo pa ne bih da se zezam sa sertralinom tj zoloftom.Kakva su vasa iskustva sa antidepresivima i subom i skidanjem?Posto je i sub sa po sebi antidepresiv, kapiram da je pametnije krenuti sa svim tim recimo dve nedelje pre nego sto odlucim da prekinem,nisam pametna tu bih vas molila za savet. Sa druge strane uzela sam i L tyrosine za koji sam cula da je dobar za energiju i da se preporucujem pri skidanju ali se nisam usudila ga popiti jer sam dosla do info da ne treba ga mesati ako se ima problem sa stitnom....opet nisam pametna, toliko pitanja a nigde odgovora...
Pijem redovno magnezijum pred spavanje da smiri nemir u nogama, razne vitamine i minerale i povremeno sport, znam da bih trebala sport ucestiti ali za sada 1 do 2 nedeljno yoge je sve sto mogu
Plan sam napravila da se spustim do 0,05 mg ako je moguce i da pokusam da prekocim dan,jer 7 godina na njemu ufff gde mi je pamet bila:)
Svi saveti dobro dosli!
Pikac88
Posts: 1
Joined: Tue Jul 21, 2015 7:40 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Pikac88 »

Sa tvojom količinom uzimanja,biće ti sve lakše i lakše...evo ja sam pre dvadesetak dana trazio savet,nisam ga dobio i krenuo sam...ja sam bio na 8 mg šest meseci i nisam spuštao,samo sam prekinuo i hvala bogu skinuo sam se.
Meni je peti dan bio najgori ali sve u svemu je jako izvodljivo,imajući u vidu kako mi je bilo kada sam se skidao sa heroina,metadona ovo je mačiji kašalj.Jedino nespavanje je meni najviše smetalo i nemirne noge.znaj da posle petog,šestog dana ide sve na bolje.Ljudi mnogo prave bauka od toga...
Desetak dana i skoro kao nova ćeš biti.Ostaće ti malo ježenja,znojenja ali sve to je smešno kada si svestan da si posle toga slobodan.Još sam ja uzimao na nos,drobio tablete.
Želim ti uspešan oporavak,malo duže traju neki simptomi ali je i kriza zato slabija od bilo čega.pozdrav
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Pikac88 hvala na odgovoru i podrsci! Pravi si srecnik ako si uspeo sa 8 mg da se skines.
Mislim da je najveci problem kod mene,mojih 7 godina.. Velika je razlika u 8 meseci i 7 godina.
Imala sam plan da nedeljno skidam po 10 posto, ali ne ide,ne mogu izdrzati na poslu i nema spavanja, pa sam se prebacila na 5 % smanjenja doze,mnogo je bezbolnije,sada sam na 0,30mg dnevno i idemo dalje...step by step
pozdrav
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: Skidanje sa suba

Post by david »

što se tiče antidepresiva meni ih je moja prošla pshijatrica uvijek gurala pod nos, pio sam i Zoloft a kasnije mi je gurnula Eliceu koja je noviji lijek i kao treba mu manje vremen da proradi nešto oko 2 tjedna. Moja iskustva sa antidepresivima nisu baš najbolja, ono što ti naprave je to da nemaš oscilacija u raspoloženjima već si kao u nekoj konstanti miran i stabilan. Ali nije mi se to svidjelo na duže staze jer si više ko biljka nego čovijek u toj mirnoći nema ni frustracije ni gnjeva ali nema ni sreće ni oduševljenja.... rađe volim kad sam ljut da to izrazim i izabacim iz sebe , a kad sam sretan da sam sretan... a ne da sam kao biljka stalno u istom duševnom stanju. Eto to je moje iskustvo sa antidepresivima, iskreno mislim da farmaceutske kuće guraju te lijekove kako bi se što više prodavali i onda ih psihijatri tako guraju nama kao pokusnim kunićima, i naravno kažu kako ti lijekovi ne izazivaju ovisnost a zašto onda piše na uputsvima svakog antidepresiva da se nesmije prekidati naglo jer može doći do neželjenih efekata i nuspojava već se mora spuštati postepeno... pa zar onda ipak izazivaju ovisnost jer da je ne izazivaju mogao bi ih samo prestati piti i gotovo, ali ne mooraš isto kao i sa svakim drugim lijekom kao što je npr. normabel smanjivati postupno da nebi dolazilo do neželjenih nuspojava. Svi ti antidepresivi su po meni samo proizvod da se zaradi... rađe ako ne mogu zaspati popijem apaurin pa znam da će me uspavati i sutra ga ne moram uzeti... nego piti lijek koji najprije moraš čekati minimalno 2-3 tjedna da vidiš kako će i hoće li ti uopće raditi kako treba jer kod antidepresiva postoji velika vjerojatnost da ti neće odgovarati prvi već ko zna koji i hoće li ti uopoće odgovarati... tako da su moja iskustva sa antidepresivima loša i nebi ih više uzimao, zbog toga sam i otišao od jedne pshijiatrice jer nije uopće željela slušati šta joj pričam nego me svrstala u neku grupu narkomana i nebi dvije riječi progovorila samnom već samo prepisivala kako ona smatra da treba biti. Pa zar psihijatri nisu tu da nas saslušaju i da kroz razgovor pokušamo doći do uzroka problema .... ali ne strašno sam se razočarao u neke pshihijatre, uopće ih ne zanima da li želite porazgovarati sa njima ne žele cvas slušati...
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Sada si me malo zatekao, i u sekundi sam se zamislila...i moram ti reci da si u jednu ruku u pravu! Ja sam mislila da sam se s godinama smirila, kad ono moj antidepresiv:) Tacno je da nema oscilacija i da na neke stvari reagujem totalno drugacije nego pre, ali sve sam pripisivala tome, kao starija sam ozbiljnija :)

Nego, nisam se jos dohvatila zolofta, ne igra mi se sa njim.Dok god guram bez njega ...guracu
Sada sam na 0,10mg suboxona i ako nastavim ovim tempom nadam se do januara da cu se skinuti i da mi nece ni trebati.
Videcemo....
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: Skidanje sa suba

Post by david »

Vjeruj mi neće ti trebati, super je što si na tako niskoj dozi buprenorphine-a , iz iskustva govorim - ljudi uglavnom misle da će im antidepresiv popuniti rupu i prazninu koju svi imamo u sebi, nema čovijeka a da se neka ne osjeća loše a nekad je normalan ili veseo, dosta ljudi misli da kada uzmu antidepresiv da će biti raspoloženi uvijek i zadovoljni, odmah da kažem to nije istina, život treba ispuniti pozitivnim mislima i poraditi na sebi da vidi i uđe u sebe zbog ćega se loše osjeća, antidepresiv nije nikakav prećac koji će nas osloboditi od te praznine čak naprotiv tek tada postajemo vegetativni u jednom stanju ni gdje si sretan a ni nesretan već ravnina..... svaka čast na skidanju buprenorphine-a i znam da nisam psihijatar ali toliko sam dugo u ovisnosti i isprobavao i izučavao farmakologiju da ti iz svog ličnog iskustva mogu reći da ti antidepresiv ne treba, znači antidepresivi poput zolofta, elicee i sl. ja ako sam uznemiren jako ili ako osjetim da me hvata panika rađe popijem helex/xanax ili apaurin/normabel i trentno me umiri i to je to ne nastavljaš dalje sa njim koristiš ga za ono što je i namjenjeno, ali ako ga koristiš svaki dan svakako da će doći do ovisnosti, a onda i tolerancije i povećavanja doze i tada ulaziš opet u problem. Najljepše je kad si normalan i prirodno sve ima u organizmu i konstruiran je da se luči i dopamin i serotonin ali moramo ući u sebe i živjeti u skladu sa pravilima i zakonima prirode a imamo i savjest koja nam signalizira kada nešto radimo što ne valja.... svakako treba obratiti pozornost i da se klonimo ljudi koji nam izvlače energiju jer se poslije osjećamo loše... tako da ako se trudimo da ustrojimo svoj život u nekim normalnim i zdravim uvjetima i pozitivnim mislima ne treba tu nikakvih lijekova za depresiju i sl. Svakako uvijek ima stresnih situacija ja sam naveo da pošto su mi živci već oslabili u tim trenucima popijem sedativ ali ne da se navlačim već da mi pomogne u tom momentu, a ti momenti nisu svaki dan već s vremena na vrijeme nikad ne znaš što nosi novi dan.... ovo sve govorim jer mi bude žao da se ljudi kljukaju tim lijekovima koje farmacija proizvodi samo da zaradi.... i svakako pshihijatri guraju te lijekove ja se nekako uvijek trudim da imam kritički pogled na sve oko sebe, ne želim da prhivatam sve što mi se turi pod nod želim ipak da malo razmislim i da kritički sagledam da li mi nešto zbilja treba ili je to samo dobro izreklamirano tako da mi automatski mislimo da nam to zbilja treba, a u realnosti zapravo nam uopće nije potrebno...

Samo naprijed i nadam se da ćeš uskoro biti čista što je nešto najljepše za nas ovisnike koji smo se godinama patili sa tom ovisnošću...
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Ja se nadam da mi nece trebati Zoloft,jer sam spustanje jos usporila, sada sam na 0,08 na svake dve nedelje i mnogo je lakse, vidim da mi toliko vremena treba da sledece spustanje manje osetim. Pa se time i nadam da cu ublaziti simptome koji nastaju po prestanku uzimanja bilo kakvih opijata tableta blabla. Znam da je doza smesna, cak mi se i doktor smeje,ali ne smem da prestajem sa radom i to sam sve izgurala na nogama,i bolovanje ne dolazi u obzir.Pokusacu da spustim do najnize moguce doze koju mogu da izmerim pa kud puklo
ali nosena iskustvom htela sam samo da budem korak ispred depre, tj bezvoljnosti itd.Tu ne pomaze smiric jer nije u pitanju nervoza nego nedostaje motivacije u prvim mesecima, a taj boost mi je obicno davao antidepresiv za prvih par meseci, i naucis ponovo kako je lepo smejati se i biti motivisan za sve, i sklonis antidepresive. Isto kao i sa bupom, nauci te kako da zivis bez gudre i onda ga se resis.
Znam da postoje teorije zavera oko antidepresiva ali fakat je da su mene par puta izvukli, sada je frka sto sam dobila zoloft koji me jeste izvukao ali sam na pocetku jako lose reagovala na njega,,,,sve u svemu pokusacu bez njega a ako bude zaskripelo moracu malo i sa njim da se druzim:)
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Htedoh samo da updjetujem svoju situaciju....mozda ima ljudi kojima su informacije o skidanju dobro dosle:)
Ja sam na 0.03 ujutru i 0.03 posle podne, sve zajedno 0,06mg suboxona. Vec sam dve nedelje na ovoj dozi i sinoc je bio prvi dan da sam spavala bez nemira u nogama pa sam odlucila da produzim jos nedelju dana na ovoj dozi.Zanimljivo je to sto sam pre ustajala jako rano i dozirala rano, sada komotno spavam dva tri sata duze bez da imam potrebu da brzo uzmem lek. Sto mi govori da sam na jako niskoj dozi i to mi i jeste bio cilj da jednostavno dodjem do niske doze koju necu ni osetiti ili bar samanjiti intezitet svega.
Sada pokusavam da popodnevnu dozu uzmem sto kasnije i da nju prestanem da pijem, pa da se opet nekoliko nedelja zadrzim na samo jednoj jutarnjoj od 0.03 mg,pa onda u zavisnosti od toga kako se osecam da pokusam da preskacem dane i napokon se resim svega.
Zoloft jos uvek nisam pocela da pijem, dok god idem ovim tempom / sto sporije to bolje, nadam se da mi nece ni trebati.
Eto drustvo, izgleda da moze i ovako:)
pozdrav
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by noel »

Puno se loše piše o antidepresivima, dosta toga s razlogom, ali oni svakako imaju svoju ulogu, Frajla je spomenula, daju ti vjetar u krila kad je to najpotrebnije. Meni je upravo Zoloft pomogao (velike količine 200mg/dan), u periodu nakon što sam se skinuo s dopa... AD je omogućio da se vratim u svakodnevnicu (posao, društvo itd).

Ali radi jakih nuspojava, posebno u prvim tjednima liječenja, ne bih preporučio nikome uvođenje AD-a tijekom krize, jer tada smo emocionalno jako ranjivi, a AD unosi kaos... koji može potrajati i do mjesec dana, ovisno o osobi. Po meni, AD ima veliku terapeutsku vrijednost upravo kada prođe fizička kriza od opijata te nastupi dugotrajnija, psihička kriza.

Liječnici su skloni propisivati svašta, stoga se pripazite prilikom izbora AD-a (preporuka Mirtazapin, jedan od najjačih AD-ova na tržištu ali s minimalno nuspojava, ne dira H1 serotoninske receptore, stoga vam je libido normalan, nema "umjetne sreće" i emocije se normalno osjete, a ipak, ne da vam da potonete. Radi načina djelovanja pije se pred odlazak u krevet, a san nastupa vrlo brzo, što će pohvaliti svi koji pate od nesanice).
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Da, mirtazapin je odlican njega pijem vec godinama ali sam sada na minimalnoj dozi upravo jer se na njemu udebljas za cas posla:) koristi se za lecenje anoreksije takodje. Ali ga svi hvale jer je lek novije generacije i odlicno se pokazao.
Ja nekako o antidepresivima razmisljam na nacin da preduhitrim situaciju ako vec mogu, a pretpostavljam sta me ceka nakon nekog vremena. Jer njima treba vremena da prorade.
Jos uvek rolam bez njega pa ako zagusti imam ga pri ruci.
Jesi napravio neki plan za skidanje Noel?
Koliko pijes mg i koliko si dugo na njima?
Locked