Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Hemfri »

Pre dva dana sam jurcao po gradu ne bi li kupio Buprenorfin i kad sam ga našao,jedna jako lepa,prijatna,slatka,mlada,zgodna...ect,etc...apotekarka me je pitala "a zašto ne uzimam Metadon kad je NE Uporedivo Jeftiniji da se kupi,kad već plaćam lekove za supstituciju?"...iskreno,zamislila me je i nisam umeo da joj dam odgovor a da mi nije postavila ,vrlo smisleno pod pitanje i komentar koji je više išao u prilog METADONU nego Li Buprenorfinu...hmm..rođaci sa foruma,,,ŽESTOKO sam se zamislio nad pomenutim pitanjem i temom koju sam postavio jer me jaaako zanima ,ŠTA ćete VI ,moji dragi forumaši (i ti Sanela :) , reći i imati da prokomentarišete na ovo-gore pomenuto :mrgreen:
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by ziki »

Zar nije ocigledna razlika izmedju Buprenorfina, leka koji te drzi stabilnim bez krize i deluje do 2,3 dana..sporo deluje, ipak slabije u tom opijatskom smislu..Koji kad prekines da uzimas nemas tu vrstu krize sa grcevima, prevrtanje po krevetu i nocne more..i Metadona koji deluje pola dana i koji proizvodi skoro iste efekte kao maltene i Heroin. Kada bih bio na Metadonu mislim da bih se osecao isto kao da sam na Heroinu. A usteda i nije neka velika, verovatno da nekom znaci tih 5 evra...lupam..po kutiji, ali na neke duze staze...ne bih voleo da sam korisnik Metadona.
...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by sanela »

Supstitucija jedno, supstitucija drugo.
Razlika postoji, ali su to nijanse.
Razlika je izmedju supstitucije i apstinencije.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by ziki »

To je tacno da je i jedno i drugo supstitucija, ali ako ja recimo na Metadonu posle malo duzeg sna se budim sa krizom..i prakticno moram odmah da ga uzmem jer mu je dejstvo mnogo krace, mislim da bi mi zivot bio vrlo slican kao na heroinu. Dok recimo na Buprenorfinu nema te zurbe.. Ne malo puta sam ustao ujutru i otisao u grad, zavrsio posao a terapiju nisam ni uzeo nego tek kad se vratim popodne,uvece. Za par godina koliko sam na Buprenorfinu ja nisam doziveo ni jednu krizu.A ima tu i nekih drugih stvari, Metadon ne blokira sam sebe kao Buprenorfin pa malo raste i apetit da se uzima, i sumnjam da bih imao stabilnu mesecnu dozu uvek kod sebe.Slazem se da su nijanse ali po meni vrlo znacajne, u prakticnom smislu. A apstinencija nam je svima glavni cilj, ovo nam pomaze da preguramo svakodnevicu i ne izgubimo bas dodira sa zivotom.
...
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by david »

ziki dobro si rekao što se tiče stabilizacije na supstituciji, na buprenorphine-u si ipak stabilan i budiš se ok i stvarno ni ja nisam nikad imao krize na njemu. Ja sam iskreno na MST-u sada koji još kraće traje od metadona znači svega 12 sati tako da moram uzimati dva puta u danu. Ali što ti je pshiha smetalo mi je taj ograničeni rad buprenorphine-a i jednostavno nisam se mogao pomiriti da je to to... Metadon nisam želio više ni slučajno , užasno su dugačke krize od njega tako da sam uzeo alternativu tj MST sporootpuštajući morfij i to mi je dalo ono što mi treba u fazi u kojoj se trenutno nalazim. Nisam na heroinu ali sam na morfiju i priznajem budim se s vremena na vrijeme ujutro u blagoj krizi ali kad popijem terapiju uz jutarnju kavu , nakon sat i nešto vremena osjetim takvo olakšanje koje mi trenutno prija, čim proradi odmah se aktiviram i idem da radim svoj posao, programiram odgovoran sam, ne idem po kafanama zarađujem preko programiranja od kuće za razne klijente, trudim se da dam maksimum od sebe da živim odgovorno prema familiji i pružim sebe koliko mogu. Znači dosta ulogu igra pshiha. Kao što si rekao na buprenorphineu nemaš krize ali meni je i dalje taj crv u glavi i nisam bio zadovoljan falilo mi je nešto. Na morfiju sam miran znam da sam dobio najviše i najbolje od terapije što mogu i borim se sam sa sobom i vjerujem da kad budem spreman ću se suočiti sa sobom i pretrpiti tu krizu , naravno uz laganu detoksikaciju, ali ne prije nego što potpuno sazorim za to.... jer nema smisla.... pokušavao sam ranije i bio uvjeren u fantazije.... ali s godinama shvatiš da ti se ne isplati zavaravati samoga sebe. Tebi paše buprenorphine, meni paše Morfij.... suština je da se izdignemo iznad toga i bacimo to jednom za svagda. Naravno to je proces i potrebno je mnogo raditi na sebi ali prije svega boriti se sa samim sobom i suočavati sebe sa istinom.... mislim da je to put uspjeha. Drago mi je da ti paše buprenorphine jer znam da si na njemu bistriji ali eto meni upravo zbog toga nije odgovarao falio mi je onaj filing morfija jer sam ovisnik i MST mi je pružio da budem mirne psihe i da mogu u miru da se saberem i zbrojim kockice da se konačno suočim sa time. Da sam ostao na buprenorphine-u uvijek bi mi ostala ta želja '' joj da sam makar na morfiju'' ovako sam dobio što sam htjeo i mogu konačno da se suočim sa time na pravi način...
User avatar
Nicolo b
Posts: 71
Joined: Wed Aug 20, 2014 5:20 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Nicolo b »

Bez uvrede bilo kome ali jos nisam sreo coveka na bupu kakvi su pojedini na metadonu,kazem pojedini jer je dobra vecina ok ali to je valjda i do coveka i do njegovih zelja.Uglavnom mislim da bupom sebe covek ne moze da dovede u stanje u koje moze metadonom
PROTECT ME FROM WHAT I WANT !!
tikypiky
Posts: 3
Joined: Sun Mar 06, 2016 8:48 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by tikypiky »

Ja to ovako gledam
Metadon je za one koji nisu spremni raskrstiti s heroinom, kojima je pun kufer ali...
Sub/bup itd...je za one koji su svijesni bolesti i da su zaglibili a zele voditi kolko tolko normalan zivot.
Ostalo sve je u glavi
User avatar
Param-parcad
Posts: 605
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:44 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Param-parcad »

Ja sam žešći protivnik toga jer sam bio dovoljno pametan da pročitam iskustva ljudi koji to uzimaju i pogodite šta...dosta mi je bilo herojinskih bitki i skidanja koja su kraća,nego mi još trebaju hemikalije koje će da vode rat samnom mesecima kad ih ostavim.možda vi koji uzimate bup mislite da ste koliko toliko normalni ali ja kojeg god sam sreo koji je na održavanju,pukli su kao lajsne mog auta i nonstop brbljaju budalaštine da me nerviraju gotovo kao i pijandure...slabo znam nekog da se skinuo,samo jedan lik a možda i on laže jer ga ne vidjam niti mi treba...i da poentiram,bolje se rokajte pravom stvari ako već ne možete da se kontrolišete...ne popujem vam,rokajte se i krokodilom svi ako je vaša volja...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by ziki »

Ne razumem zasto ljudi koji ne upotrebljavaju Buprenorfin uopste ucestvuju na ovom forumu..odnosno na ovoj temi vezanoj za supstituciju..i to uglavnom iznoseci neko svoje negativno ili protiv misljenje, i praveci neke paralele koje mogu samo da isfrustriraju nekoga ko je mozda dosao ovde da sazna nesto vezano za sopstveno zdravlje. Pa nije ovo politicki forum. Oni koji se lece tim Buprenorfinom su valjda dovoljno pametni da medjusobno pricaju o temi, svi uglavnom imaju i svoje lekare itd.. Nije potrebno da neko upada kao padobranac sa ociglednom namerom koja se vidi da nije dobronamerna, naprotiv..
Pogledate niz komentara i tekstova u kojima ljudi razmenjuju iskustva,koje stvarno mozes da citas jedan za drugim i da ti bude interesantno... i onda se odjednom pojavi tekst u kome neko dodje da pljune..i da uporedi ljude koji se lece sa pijandurama itd..
Sta reci..
...
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Frajla »

Parcicu, bup upravo ubija tu zelju za rokanjem, i mislim da je to najbitnije kod njega. Nisi ipak poentirao
Ja sam veoma trezvena na njemu sve ove godine i vodim najnormalniji zivot (a da niko ni ne zna da sam na njemu).
To ako neko blebece na njemu kao pijandura sigurno nije od prepisane terapije, nego od zloupotrebe, uzimanje vise nego sto treba i mesanje sa ostalim tabletama ili alkoholom
Post Reply