Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

Stolica
Posts: 2
Joined: Sun Apr 12, 2015 4:39 pm

Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by Stolica »

Pozdrav svima!

Imam 24 godine, apsolventica sam i živim u Zagrebu. Radim i imam hobije; skroz normalan život.

Travu pušim povremeno i pomalo. Nikad ju ne kupujem, ali, iako mi se zapravo ne sviđa, skoro nikad ne odbijem kad me se ponudi. Alkohol pijem često, preko tjedna pive, a petkom i subotom se napijem. U svakom slučaju, trava i alkohol nisu problem jer imam kontrolu nad njima i ne "ponesu" me toliko.

Ono s čim mi se čini da bih mogla imati problem su "party" droge. Prvi put sam uzela mdmu prije 2-3 godine i bila sam preoduševljena. Ipak, odlučila sam da do idućeg uzimanja mora proći bar dva mjeseca, a na kraju je prošlo čak 5 (ali mislim da je to možda samo zato što nisam imala prilike). I tako sam konzumirala svakih nekoliko mjeseci; ništa strašno.

Promjena je nastala ovo ljeto (u vrijeme kad sam prekinula dvogodišnju vezu) s putovanjem na kojem sam probala speed i uzela ga dvije večeri za redom (nakon čega je slijedilo najgore psihofizičko stanje ikad). Vrativši se u Zagreb sve se nastavilo. Probala sam i bombone. I tako sam uzimala mdmu, bombone i speed (ne skupa, uvijek samo jedno od toga) sve češće. S time da speed nije toliki problem jer često zna bit sranje i ne sviđa mi se kao ostalo dvoje. Na kraju se sad svelo konzumiranje na svaka dva tjedna. A i počela sam piti helexe kad dođem iz vana da se spustim i da mogu zaspati. U međuvremenu sam upoznala i par dilera (ali srećom, nemam njihove kontakte).

Problem je u tome što ja osjećam da nemam kontrolu nad time. Ne uzimam uvijek planirano, nego nekada i impulzivno. Primjerice, izađem s prijateljima koji se ne drogiraju, sretnem dilera, kupim speed i sama povučem crtu. Eto tako da se malo popravim, bez ikakvog razloga zapravo. Postalo mi je dosadno vani bez toga jer znam da mi može biti 100x bolje. Svaki put kad sam vani, razmišljam o tome kako bi bilo super da uzmem i od koga bih i kako mogla nabaviti. Želja mi je nenormalno velika.

Problem je također u tome, što mi se većina prijatelja rekreacijski drogira (svi su uspješni, odgovorni, mladi ljudi i zaista im je stalo do mene), ali oni su nekako puno skuliraniji u tome i uzimaju rijeđe. Neki od njih su mi već počeli govoriti da bi mogla malo usporiti. Isto tako, u zg je procvala elektronika i svaki vikend je neki party, a meni se sve čini jedan bolji od drugoga i na sve želim ići iako idem zapravo samo da se drogiram.

Ne znam... čini mi se da bi to sve moglo loše završiti. Već mi je izašla nekakva potkožna kvržica na licu od speeda i ne prolazi već dva tjedna, i komadić zuba mi je otpao od stiskanja čeljusti na mdmi. Nadam se da je ovo samo faza (jer trenutno imam puno slobodnog vremena i dovoljno novca za takav život) i htjela bih se ponovo vratiti na konzumaciju jednom u dva mjeseca, ali uvijek mislim "ma evo samo da još ovaj party prođe" ili "ovo je idealna prilika, ne smijem ju propustit"... Mislim da je glavni problem u tome što je meni to sve skupa previše privlačno i zanimljivo iako u nekim periodima razmišljam kako je lažno i užasno. I tako stalno mijenjam mišljenje; želim/ne želim, trebam/ne trebam, dobro je/loše je, ali na kraju uvijek uzmem. Već mi je dosta porasla tolerancija i sve sam manje općenito zadovoljna učinkom (a zadovoljna sam samo ako me baš jako opere), ali mi to ne smanjuje želju...

Pročitala sam dosta vaših postova i vidim da imate puno iskustva pa možda imate neki savjet za mene ili koristan komentar? Ili previše paničarim i mogu slobodno nastaviti?

Hvala unaprijed.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by sanela »

Draga moja, dobro došla na forum!

Hm, šta da ti napišem!? Nekako imam osjećaj da si došla na forum da ti "ovi koji su u problemu" kažu kako to nije ništa strašno i da možeš nastaviti furati svoj film.
Ipak, reći ću ti da speed i ecstasy stvaraju dosta jaku psihičku ovisnost. Ja često ovisnost poredim sa zaljubljenošću u nekog ko nije dobar za tebe. :) I bila bi s njim i ne bi. I želiš ga i ne želiš ga. E sad je pitanje šta ti želiš za sebe od svog života? Stimulansi ti iscrpe zalihe serotonina i svih hormona koji su zaduženi za dobro raspoloženje, zadovoljstvo i osjećaj sreće. Ono što će biti posljedica tvog konzumiranja jedno vrijeme jeste sigurno osjećaj sivila i depresivnosti. Velike unutrašnje praznine. Budi spremna na to. I to će da traje...
Kod tebe se stvorila navika konzumiranja tih supstanci, i to si odlično opisala. Kad ideš na party ne ideš radi muzike, nego da bi se nadrogirala. To što imaš slobodnog vremena i novca su samo opravdanja. Ti uzimaš drogu, jer želiš da ponoviš osjećaj koji ti se jako dopada. To će ti ići sve teže, već si to primijetila. I onda ćeš uzimati sve više i češće, dok ti organizam ne bude mogao to podnijeti.
Ništa se ne dešava slučajno. Svako od nas bira put kojim ide. Droge su kod tebe prisutne već neko vrijeme i postalo ti je "normalno" da pušiš travu, piješ alkohol. Ta "normalnost" te je odvela korak dalje. Velike su šanse da nastaviš ići dalje s drogama, ukoliko ti se pruži prilika. A to će značiti da ćeš potonuti još dublje...
Opet te pitam, gdje želiš ići dalje? Šta želiš od života? Hoćeš li da ostaneš u svijetu droge i propustiš brojne prilike koje će ti se ukazati kad diplomiraš? Ili želiš nastaviti drugim putem? Ako biraš drugi put, važno je da prestaneš sa svime, odmah. I da potražiš pomoć nekog psihologa da ti pomogne da izorganiziraš svoj život na novi način. Ne treba ti psihijatar, nego psihoterapeut s kojim možeš otvoreno razgovarati.
Isto kao i do sada, ti si ta koja ima mogućnost da izabere šta će napraviti slijedeće. Posljedice svojih izbora ćeš isto ti snositi... vrijedi li taj osjećaj koji ganjaš svega onoga što može biti posljedica?
Sretno! I piši.. :wink:
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by Hemfri »

@ Stolica ,
Samo bih dodao jednu stvar-savet,da tako kažem,a to je da tebi Evidentno JESTE ITEKAKO POTREBNO STRUČNO LICE,koje se bavi ovim problemima i ono što bih ti ja savetovao jeste da Ne ideš kod psihijatara-VEĆ BAŠ KOD NEKOG PSIHOLOGA!
Postoji ogromna razlika kako će te saslušati psihijatar i šta će ti on reći na sve (99 posto da će ti samo prepisati neke lekove i to je sve-psihijatri su oznati po takvom pristupu osobama koje im se obrate za pomoć,savet) , za veliku razliku od PSIHOLOGA,PSIHO-terapeuta ,koji će te MNOGO BOLJE,TEMELJNIJE SASLUŠATI I dati ti ne uporedivo bolji savet i pomoć nego li neki psihijatar-to sam proverio i uverio se lično i sa dobrim razlogom ti je i Sanela napisala ISTI SAVET,da potražiš pomoć nekog PSIHOLOGA,pozz i uz želje da sve to nej bolje-što bezbolnije rešiš.
Piši nam šta si uradila.

P.S. Na dobrom si putu takvim stavovima i razmišljanjem-ponašanjem da završiš na dopu,tako da je KRAJNJE VREME da se obratiš lekaru,srećno.
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
dzankoza
Posts: 106
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:16 am

Re: Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by dzankoza »

Citajuci sta sve i koliko uzimas vidim da bas i nisi pocetnica kako si napisala. Ato sto radis moze vrlo brzo da bude veoma opasno.Uzimas brzinu a posle se spustas lekovima. za kratko vreme ces probati i ostali asortiman.naravno ako nastavis sa tim. nebih sad da ti nesto objasnjavam i pisem. procitaj malo po forumu i sve ce ti biti jasno. Ako si spremna da platis cenu za svoje zezanje onda samo nastavi tako. Samo da znas da je veoma visoka. Drogiranje ti je kao ruski rulet
bbbbb90
Posts: 16
Joined: Sat Apr 04, 2015 12:02 am

Re: Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by bbbbb90 »

Ako zelis da jednog dana ne mozes doci sebi od lupanja srca, ne znas koji je dan u sedmici, ni kod koga si bio prosle sedmcie na druzenju, sa kim si i sta si pricao, ti nastavi ovako. Ja osjetim u tvom pisanju da ti volis gudru i to je tvoj najveci problem, kao sto je i moj. Volis taj osjecaj i sam znas da ne postoj inesto sto je vikendasko drogiranje jer ti vikendi vremenom postaju sve duzi, a depresije poslije tih vikend zezanja od tri cetiri dana sve gore. Nadam se da ces se izboriti prije nego bude kasno jer i to sto ne poznajes dilere nije bas odlicno jer ti svasta mogu dati, a na tim prahovima i ostaloj hemiji i oni sami provjeravaju koliko ljudsko tijelo moze da izdrzi, a ljudi koji tako zive konstantno ak osu posrednici u tvom uzimanju bi te nekada mogli zajebati, a ti bi onda mogao osjetit ii neke gore i dugorocnije posljedice. Istih smo godina i kako mi se cini nekog slicngo zivotnog iskustva, moj ti je savjet da bacis to jer sam siguran da mozes, ne uzmu te droge koje koristis u potpunosti i realnost je da ihsi percipiraju kao drogu za zabavu, ali to bas i nije tako, a to najbolje mozes da shvatis u ta jutra i dan posliej drogiranja, kako se osjecas i kakav je to osjecaj praznine. Bolje biti konstantno polupun nego li jednu noc pun o vrha, a onda tri dana prazan kao les. Baci ta govna, ne trebaju ti i nemoj traziti izgovore i podrsku za nastavak takvog zivota.
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by Don Dop »

Citajuci tvoj post imao sam dezavu... apsolutno slican uhod u svet droge i na kraju stupanje u svet heroinskog horora. Jednu stvar ti moram reci. Rekreaciono ili sportsko drogiranje ne postoji. Drogiras se ili ne to je cela prica. Veruj mi nema velike razlike izmedju onog koji svakog dana koristi droge i onoga koji sebe tesi da se radi jednom mesecno i da kontrolise supstancu. Supstanca kontrolise tebe budi uverena u to i s' obzirom da sebe dozivljavas kao odgovornu osobu, a isto tako kriterijume po pitanju droge jako brzo spustas i dovodis sebe u situaciju da sve raznovrsnije i sve cesce dolazis u kontakt sa supstancom pobijas onaj termin odgovornost. Veruj mi nimalo nisi odgovorna i vremenom ces postajati sve neopreznija dok ne probas heroin jer ces jednostavno reci sebi pa daj da probam Ja to mogu da kontrolisem. To ce ti biti karta u jednom pravcu. Pravo na dno.

- Prvenstveno bi trebala da se resis svog drustva koje je po svemu sudeci bilo inicijator svog ludila u koje si zapala, a valjalo bi da se poveris roditeljima o problemu koji imas. Sama neces izgurati vadjenje iz price i treba ti porodica. Sad mozda ne mislis tako, ali veruj mi trebaju ti. Pametnije je njima reci nego nekome iz tvoje okoline ko ce mozda u buducnosti i da zloupotrebi taj podatak protiv tebe.

- Familiju upoznaj sa problemom i pravo kod lekara po pomoc dok jos imas vremena. Dodjes li do dopa zaboravi na sve sto znas o zivotu. Stojis pred vratima pakla i dobro odmeri sta ces sa sobom.

Pozdrav i sve najbolje ti zelim.
Ja sam Bog
dzankoza
Posts: 106
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:16 am

Re: Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by dzankoza »

f11 u najavi
User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by W.White29 »

Jos malo pa ce ti se brzine zgadit,al`navuces se mozda na te smirele...Prica postaje klisej,al` ne mora se uvijek zaglavit cak ni probat heroin.To ti je neki moj licni stav,a mogu i govorit u ime cijeloga svog drustva tadasnjeg koje je visilo po partijima u vrijeme buma krajem 90-ih i pocetkom milenijuma
escape to nowhere
Posts: 2
Joined: Sun Apr 19, 2015 3:09 pm

Re: Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by escape to nowhere »

Mislim da na vreme kontas da gubis kontrolu nad drogama, i cinjenica je da do nekog momenta imas kontrolu a posle te kontrolise droga, i koliko god da mislis da imas kontrolu varas se. Mislim da su ovde mnogi zanemarili i tvoj alkohol. Cini mi se da odatle krece sve, jer, opet, koliko god da mislis da imas kontrolu i nad alkoholom, verovatno te on kontrolise. Jako, jako slicno iskustvo imamo, zato sam i odlucio da napisem prvi post bas ovde, a kao 1. da se registrujem uopste. Prepoznajem tvoju fazu i to je faza gde treba da preseces, jer si na ivici. Jos uvek se osecas dobro i "imas kontrolu" i jos nemas toliko negativna iskustva sa drogama, ali to se jako brzo promeni.
Ja bih se opet vratio na alkohol jer sam i ja mislio zato sto pijem vikendima nemam problem i da imam kontrolu.
Koliko popijes petkom i subotom?
Koliko pijes radnim danima?
Zavisnici cesto zamene porok, prvo je to alkohol, pa su kao prestali da piju, a u stvari npr. puse gram trave dnevno,ili gutaju tablete. Istina je da nisu alkoholicari vise, ali su i dalje zavisnici,od necega.

Imas sjajnu sansu da ne zavrsis kao ljudi cije ispovesti ovde citas, ali veruj mi nista manji problem od njih nemas.
Preporucujem ti da ides kod psihoterapeuta i kod psihoterapeuta samo. Ne kod psihologa,ne kod psihijatra.

Pozdrav i nadam se tvom skorom odgovoru
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Početnica-koliko je opasno ovo što radim?

Post by noel »

dzankoza wrote:f11 u najavi
Nažalost, i to onako, školski. Dobro što je sama prepoznala problem NA VRIJEME, još kad bi na vrijeme adkevatno reagirala...

Stolica, tvoja priča je poznata vjerujem svima ovdje, već si došla do stadija da se spuštaš benzićima, sljedeći korak ti ne moram spominjat. Zapitaj se zašto uzimaš preko tjedna, crtu speeda, tek onako da se "popraviš" odnosno da izmjeniš stanje/život s kojim nisi zadovoljna, bilo da se radilo o običnoj dosadi ili nečem desetom, nisam psiholog (a savjeti da posjetiš jednog su izvrsni).

Po ovome što si napisala, čini mi se da si vjerojatno i genetski preodređena osoba za bolest ovisnosti (je li netko u obitelji bolovao, tipa da je gutao tablete za smirenje ili često uzimao alkohol?)

Uglavnom, za tebe je riskantno uzimati i vikendom, nekoga moraš obavijestiti o problemu, mijenjaj društvo i mjesta izlaska, napravi veću pauzu ili preokret (umjesto u klabing, neko vrijeme izlazi u kino, kazalište etc..) i nikada ne padaj na foru da imaš sve pod kontrolom. Puno sreće želim!
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Post Reply