moja ispovjest ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

hvala na pisanju majka ns...neznam kako ste zakljucili da mi se nije dopao vas post ..tesko je to odluciti jer se negledamo licem u lice ..nego samo piskaramo ..apsulutno nije tacno da mi se nedopadaju vasi postovi ..naprotiv zahvalna sam vama i sve i jednoj osobi koja mi bilo sta napise ...sve su to iskustva koja su mi potrebna ..svjesna sam svojih gresaka ...svjesna da sve ide u krug ..ali tako je kako je ..ja njemu nemogu nista ..apsulutno nista ..nemogu ga izbaciti ..jednostavno je i fizicki jaci od mene ..ovdje nema neke ustanove za bolest ovisnistva ..sve ide preko socijalne sluzbe ..jer sve to neko mora da plati ..znaci ni na psihijatriju i detoxaciju se nemoze otici ako socijalno nije dalo zeleno svjetlo ..trenutno on ima kontakt sa socijalom...ja jedini ontakt snjima mogu imati kada vidim da je pretjerao u svemu i da ga prijavim ..ostalo je na njima i a njemu ..cak mi nemaju pravo reci niti dali je bio na sastanku ..iskreno najvise bih voljela da ga oni preuzmu ..da ga smjeste negdje ..ali oni se nezure ...kod njih je sve lagano ..dok se javlja i prica sa njima ,dok na taj nacin pokazuje volju ..tj truncicu volje ..oni nece poduzeti nista ...svjesna sam svega sto ste mi napisali i svidja mi se vas post ....sve je to lako reci ali je tesko uraditi ...kako da ga izbacim ..da zovnem policiju ..kada dodju reci ce pa on je tu na adresi ...ja ovdje pisem da bih olaksala sebi i dobila neki odgovor od vas ...da cujem savjet ...recimo ..preksinoc kad sam dola kuci i on bio tako odvaljen ..jer vi mislite da ja smijem bilo sta da napravim ...lijep pozdrav i rado citam vase savjete ...a koliko je u mojoj mogucnosti naravno da cu ih upotrijebiti ...
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by majka NS »

dina_d wrote:..naprotiv zahvalna sam vama i sve i jednoj osobi koja mi bilo sta napise ...sve su to iskustva koja su mi potrebna ..svjesna sam svojih gresaka ...svjesna da sve ide u krug ..ali tako je kako je ..ja njemu nemogu nista ..apsulutno nista ..
potrebna su vam iskustva svih nas, ovisnika i suovisnika.... ali suštinu i razliku onog pravog rečenog - napisanog pravite vi i isključivo samo vi, šta uzimate, šta uzimate sa rezervom a šta odbacujete... to je vaš izbor, NEČINJENJE JE NEKAD GORE OD ČINJENJA... ALI ...
Sve ovo što vam mi pišemo... ... svako od nas... to su lična iskustva, a samo VI i vaš sin, znate šta je to i kako je to u vašem domu, i od svega napisanog na vašoj temi i ostalim, izvucite suštinu i primenite u vašem slučaju... situaciju, prilagodite vama... uradite nešto da se stvari pokrenu sa mrtve tačke i vrtenja u krug...
Moja konstatacija je proistekla iz toga, kad neko preskoči nečiji post na svojoj temi, to je da ga ne prihvata, .... i još mnogo toga.... i sama sam na svojoj temi napisala da odgovor na odredjene postove neću dati namerno.... ... .... I SVAKO IMA PRAVO NA TO, a na onom ko postavi temu i da komentare, je da proceni...
"sanela", "klara60"... davali smo vam odredjene sugestije... vaše je šta ćete prihvatiti i uraditi od svega, ali...
Imam utisak da niste dovoljno poradili na svemu predloženom, otidjite vi kod stručnih lica za kronovu bolest, kod specijaliste za bolesti zavisnosti, taj vaš razgovor sa njima, neće puno da košta, a moguće da informativni razgovor pokriva zdravstveno.... i videćete da grešite... koliko košta taj vaš put ...
Spominjali ste situaciju kad je vaš sin bio spreman na detoks u bolnici, nijednog momenta nam niste pojasnili zašto do toga nije došlo ... tog momenta kad je on to prihvatio _ vi ste trebali da odreagujete... i da to krene kako treba, u svom predzadnjem postu sam se osvrnula na to i smatram da je to najbolje rešenje...
Meni, u mojoj priči su mi pomogli, sem SANELE, još par ljudi, koji me baš ponekad i nisu mazili--- i zahvalna sam im na tome... Prijaju svakom od nas reči hvale i utehe, ali... u datom momentu ... a taj momenat SAMO ĆETE VI PRIMETITI I SHVATITI DA JE TO TO, i da trebate odreagovati na ispravan način ... sve ostalo je priča i ..... ..... ..... za ovaj forum, to što se tog momenta desi, desilo se u vašem domu i tog trenutka, pa o tome pišemo... ...
Ovaj forum jeste odličan, pitamo, komentarišemo... .... .... ali od svega što saznamo, uradite nešto lično vi... samo vi znate kakva je komunikacija izmedju vas i vašeg sina, uključite poznanike, njegove, vaše...
Sve ovo napisano ne shvatite kao moju osudu vas, naprotiv, isuviše dobro znam sa čime se nosite, ovo je isuviše ozbiljna bolest, i samo onaj ko je tako shvati i dobro prouči, moći će da se nosi sa njom... znanja nikad dosta... DA BI STE IŠTA POSTIGLI treba da želi on da se leči, da mu je dosta... i vi tog momenta da ste tu da krene sve po dogovoru izmedju vas.... već sutra može biti kasno .... .... ....
Iz vašeg pisanja, on pokazuje želju, pokušava... ali sam ... .... .... .... ....
Recite mu za ovaj forum... pokažite neke priče - ispovesti.... mene je lično "Vuk" oborio s nogu... i rekla sam sinu za njegovu ispovest.... pročitao je .... nju i još neke... .... ....
Razlike izmedju svih nas, ovisnika i suovisnika postoje, i svako normalan to shvata i ne zamera... i svako od nas je individua za sebe... ovo je isuviše ozbiljna bolest, i samo onaj ko to shvati, i ozbiljno se uhvati u koštac s njom, ima šanse za uspeh... a uloga suovisnika - saradnika je OGROMNA...
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by majka NS »

dina_d wrote: ..oni nece poduzeti nista ...svjesna sam svega sto ste mi napisali i svidja mi se vas post ....sve je to lako reci ali je tesko uraditi ...kako da ga izbacim ..da zovnem policiju ..kada dodju reci ce pa on je tu na adresi ...ja ovdje pisem da bih olaksala sebi i dobila neki odgovor od vas ...da cujem savjet ...recimo ..preksinoc kad sam dola kuci i on bio tako odvaljen ..jer vi mislite da ja smijem bilo sta da napravim ...lijep pozdrav i rado citam vase savjete ...a koliko je u mojoj mogucnosti naravno da cu ih upotrijebiti ...
tada NE, ali sutra... kad on dodje sebi da... ... ...
I još nešto, vama, i svakom narednom sa ovog foruma, JA SE IZVINJAVAM unapred, ali ja ne razumem i ne znam šta je to "jer vi mislite da ja smijem bilo šta da napravim...." Kod nas u domu nije se tolerisala i odobravala njegova ovisnost... tog momenta kad smo shvatili kakav problem imamo, otvoreno mu je rečeno, tu smo da ti pomognemo da iz problema koji imaš - izadješ, na tebi je da biraš, nema toga šta nećemo učiniti za tebe, da ti pomognome i zajedno prodjemo sve.... dešavalo se šta se dešavalo... ali on je za sve ovo vreme dok je bio pod uticajem opijata, svega 3 - 4 puta dozvolio sebi, da kući dodje uradjen i da se to primeti... zadnje njegovo stanje sam opisala i nikad pre toga ga nisam videla takvog.... ... a prvi put kad se to desilo, očito je u izlasku vikendom uzeo kasno, pa nije mogao da se razbudi sutradan , što je s naše strane i primećeno i reagovano .... njegovi "izleti" mu nikad nisu bili tolerisani... naprotiv, čim bi bio svoj - usledili su razgovori.... mi jesmo uvek imali dobru komunikaciju, i ja ne znam šta je to strah od svog deteta... on nikad nije bio nasilan, grub ... ...
Njemu je u samom početku rečeno da bira, mi ili opijati.... da mi imamo samo njega, a on samo nas,... ako je njegov izbor ovo drugo... da nam odma kaže, da ne gubimo vrememe ni mi ni on... da sve što imamo prepisujemo Domu za nezbrinutu decu, jer ta deca nisu kriva i nisu imala izbor, a on jeste... ovo je otprilike grubo rečeno šta smo tad rekli... ali smo se držali tog stava, bili ozbiljni i on je znao da nema manipulacije... ovo nije urodilo plodom odma... ... ... ali nije se ubijao narkoticima, sem zadnjeg opisanog dogadjaja, nema tih oštećenja, o kojima neki pričaju... .... .... sve ovo je isuviše složena i duga priča... ali on nas nikad nije vredjao niti bio grub... i sam je na razgovoru sa dr. i sa nama kući - bezbroj puta ponovio da nije želeo da nas povredi, i da je uvek imao grižu savest... .... ima toga dosta, priča bi bila isuviše duga, i ako se ponekad ne razumemo, ne zamerite, ja ne znam za taj strah da roditelj svom detetu kaže šta ima i obrnuto .... ... .... ...
Kada je ova bolest u pitanju, znam da je teorija jedno, a stvarnost drugo, za svakog od nas, i ... priča je duga, a na nama je da ... svako od nas učini ono što smatra da treba... ...
pozdrav,
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

majka ns hvala na odgovoru i na pisanju..nekada covjek samo procita ..i ne zato sto ignorise ili neprihvati neciji post ...jednostavno se desi da neogovori ..mozda zato sto trenutno imao osjecaj praznine .ili cak sta vise nema sta da kaze jer sve sto stoji u postu je istinito ...hvala vam na vasem vremenu ...to sto se tice detoxaacije ..nisam preskocila i to nezavisi od mene ..kada sam bila na socijali na sastanku sa mojim sinom oni su zakljucili da to trenutno nije bilo potrebno ...nemam ja bas makt da uradim onako kako bih zeljela i voljela ..pricam ja sa strucnim licima ..imam kontakt sa odjelenjem gdje s emoj sin lijeci ..jednostavno oni maju svoja pravila .traze od njega da bude cist 3 mjeseca prije nego on dobje svoju terapiju ..a on to nepostize ves godinu i po ...ja se borim da ga smjestim u ustanovu ...gdje ce biti zatvoren i pored svoje terapije za kronovu bolest imati pomoc i za ovisnistvo ..taj zakon postoji u svedskoj i mogu da ga prislino privedu u slucaju da dokazem da on srlja u smrt i da nezna da upravlja svojim zivotom ..vec dva puta sam bila blizu toga ..sve je bilo na papiru ali demokratski ga poderu cim moj sin da jednu negativnu probu na mokracu ..i to im je dovoljno da sve opet moram ispocetka ..da bih ga priveli na 6 mjeseci u takvu ustanovu drzavu osta masu novaca ..i naravno da se taj zakn izbjegava ...pozdrav
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: moja ispovjest ...

Post by jana »

Kako cete dokazati da on srlja u smrt i da nije sposoban da brine o sebi kada ga cijelo vrijeme pokrivate?To sto on radi,cini vama na oci i u vasem stanu.Znaci,on ima prostor i mjesto gdje to bez ustezanja cini.Vi cete da ga nahranite,sistem ce samo da potvrdi nalaz urina,i to je zatvoreni krug.Kako vi mozete da ocekujete promjenu,a da nista ne mjenjate u svojemu pristupu?Promjena se nece desiti sama od sebe.Nju treba malo pogurati.Domisliti.Rizikovati.Vi se dohvatili cronove bolesti,koja tinja kao sekundarna,a primaran problem,drogiranje ,tretirate kao nesto sto ce se uz prvu bolest rijesiti.Sada ,kako ste se postavili,samo ste mu saveznik.Na putu da tone sve dublje.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

hvala na pisanju draga jana ..pokusavam ja njega izbaciti van ..i pokusam ja njega smjestiti negdje ..al to nije lako ..ja mu kazem da izadje van .on nece ...ja mu zakljucam vrata a on lupa da se sav komsiluk probudi ...nije bas lako izbaciti van nekoga ko nema gdje ..jer taj se uvijek vrati i lezi ispred vrata ..
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao drugari ..evo i mene ...vratila sam se juce iz amsterdama i sve u svemu bio je to lijep dozivljaj ...u utorak su imali svoj najveci praznik -kraljicin dan ..sijeli grad je bio zatvoren za gradski saobracaj ..svugdje su samo bili stejdz sa raznoraznim didzejevima ...frka opsta ..ludilo ..pijano ludilo ..pila sam pivo ..litrima pive i uzivala u suncu tog grada ...raskosnog ....ponekad bih se isfurala na svo to ludilo i pomisila na gladnu djecu afrike ...na ratove koji se vode negdje ..u istom tom momentu gdje u amsterdamu svi vide samo drogu i sex...i u tim momentima mi se smuci zivot ..i dalje nastavim sa pivom da bih te misi zaboravila..naravno u mojim mislima je uvjek i moj najdrazi sin ...njega nemogu zaboraviti ni poslije 100 piva ...uvijek mi je u podsvjesti al sam nastojala da se druzim sa ljudima i pricam ...da gledam i skrenem sama sebi paznju na nesto drugo ..jer tu sam upravo dosla da se nakupim energije ..ali misli bukvalno upravljaju nasim zivotima ...uglavno amsterdam je bio i proso ....vratila sam sam se nazad ..umorna ...sa zuljevima na nogama ..nikad se ustvari nisam ni opustila skroz ..pa sad kad razmislim dali je bilo vrijedno da idem ..da ipak je bilo vrijedno makar onih par provala i smjeha sa drugaricom mi je trebalo ...u srijedu navece jos dok sam bia u amsterdamu tacnije 1 maja navece sam imala par propustenih poziva iz grada gdje zivim ...i jedna poruka ...sve je bilo iz komsiluka ..u poruci stoji ..samo da znas ..narkotila polis je bila kod tebe u stanu ..sa cukom ..to je napisala jedna drugarica koja zivi u blizini ..onda sam cekala da dodejm kuci i da vidim sta je bilo .imala sam soro cijeli dan da mislim ..ali sam isto tako znala sto god da je bilo bilo je ..obecala sam sebi da cu biti smirena i pribrana ..sin mi prvo nije htio priznati ..i poslije je rako da su bili tu i da on nezna zasto .naeko je kao poslao tips policiji ..uglavnom moj sin nije dobro veceras se trese pod dekom kao prut ...napravila sam u caj ...i dosla u sobu ...rekla sam mu ako nesto treba da me zove ..dusa me boli..pitala sam ga zasto se trese rekao mi je da ima krizu ..i opet ...i opet ...i opet ...cijeli dan sam cistila stan ..nije mi bilo mrsko .nisam mu ista rekla jer nemam snage govoriti zidovima ..na drugu stranu ga gledam i dusa me boli...sutra na posao ..pitam se dali ce moj sin ikada shvatiti da nemoze da se drogira ponekad...dali ce ikada skontati da mora da prestane skroz ...nije mi jasno da ljudi prodju takve krize i znaju kakve su i opet se svjesno puknu sa heroinom i opet sve isto prolaze ...zasto je to tako ...zar ta fizicka kriza ne ostane u mozgu kao nesto strasno cega bih se trebali plasiti ..ili pak se ona nemoze uprediti sa tom euforijom kad organizam trazi tu hemiju jos samo ovaj put ...ne kontam...pokusavam da razumijem ..pokusavam da shvatim ..al nemogu ..bilo bih lijepo kad bih neko od bivsih ovisnika mogao pjasniti taj fenomen..jer za mene licno je to fenomen..jer kad uzmem za primjer napr.da imam neke velike bolove i da su prosli ..i da uzimam nesto za sto znam da ce mi opet izazvati te bolove ..nista mi nije jasno ....
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

danas sam ustala ..pila kafu .napravila rucak ....i otisla na posao ..sin je se vrcio po dvosjedu i smo cutao ..nije bio dobro .veceras oko 8 mi je poslao poruku da je obio moju sobu ( koju inace zakljucavam ) i kao nsao je neke tablete moje za spavanje i samo je to uzeo ..napisao je da mu je zao ..i da nemoze da zdrzi to kroz sta prolazi .neznam sta sm osjecala samo je sreca da u sobi imam jedan mai ormaric gdje mi je zakljcano nesto malo zlata i bankovna dosa ..to je isto pokusao da obije ali nije uspio ..to je neki ormaric iz 1930 koji sam kupila na polovnoj ..i super stvar izgleda ..mada ga je ostetio ..zvala sam ga da izadje iz svoje sobe i nije to uradio ..neznam sta da mislim vise ...neosjecam ljutnju .neosjecam nista trenutno ..opet razmisljam o njemu i o tome do koje granice se covjek dovede ...al da mi je muka jeste ..unistio mi je vrata na sobi sad s enemogu ni zakljucati ....uzas ...pozdrav svima koji citaju i laka vam noc ...ja vec sad znam da necu dugo moci zaspati ..kontacu i ontacu do neka doba noci i na kraju necu ista moci skontati ..
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by Lujka »

E moja dina...nemam pojma što da ti kažem...nije ti lako.
Iako mi jedna stvar ne ide u glavu, i to nikako.
Pa kako to da u jednoj civiliziranoj, demokratskoj, uređenoj državi kao što je Švedska ne možeš nikako srediti da on dobiva neku supstituciju???
Kakva socijalna, kakvi sastanci, kakvi bakrači....pa zar nema normalnog doktora da procijeni njegovo stanje, da vidi da on to ne može sam, da mu je pod hitno potrebna pomoć...nego gluposti tipa kao mora dolaziti na pišanje, mora biti čist....pa da je to tako jednostavno ne bi mu oni ni bili potrebni.
Nemam pojma, samo mi je užasno žao tebe, a tek njega, to ti ne mogu ni opisati.
Što da ti kažem, probaj izdržati da i ti ne poludiš skroz.
Pozdrav!
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

draga lujka i ostali koji citaju ..juce sam otisla do policije da srtnem policajca koji je bio u stanu dok sam ja bila u amstdamu ..srela sam ga a znamo se i od prije taj tip je meni dao sva upustava kojim putem da idem da trazim pomoc ...tako da je upucen u sve ...rekao mi je da je slucajno prolazio pored moje zgrade jer je trazio nekoga drugog ..vidio je skroz otvoren prozor i culo glasove ...posto zna da je moj sin u govnima odlucio je da provjeri ...nista nije nasao kod og sina ..razovarao je sa njim i odlucio je da napise pismo socijalnom da mom sinu hitno treba pomoc ..tako da je esto pozitivno izaslo iz toga ...zahalila sam mu se jako ..jer ovdje u ovoj drzavi se ndasava nista ako neko ne pogura ...uglavnom ...sinoc sam bila kod drugarice i u torbici sam imala novcanik i cigare ...jutros kad sam se probudila novcanika nije bilo ..pretpostavljam da ga je moj sin uzeo dok sam spavala ..danas sam sat vremena provela u razgovoru sa policijom da dodju da mu pretresu sobu i da to prijavim ..i na taj nacin sinu da dokazem da postoje granice ..kasnije bih povukla prijavu jer on je bolestan da nebih dobio naravno novcanu kaznu ..medjutim nigdje ne dodjoh stim ...oni nemogu izaci na lice mjesta ni za 5 dana ...tako da je glupo da uopste prijavim ..neznam ...ovo je preslo sve granice ...socijalna radnica je na godisnjem do 13 maja ..a i kad dodje nazad neznam dali to icemu vodi posto dvije godine vodi slucaj ...moj sin je na testovima nekad pozitivan nekad negativan ...i oni ga nikad nezovu da kazu ili da reaguju na neki nacin sto je pozitivan ..nista nije dovoljno ..pozdravljam vas i ostajte mi dobro ...
Post Reply