Da li je ovo moguce ?!

Ovo je forum za osobe koje žele prestati piti ili koje su prestale piti i žele prodiskutovati o problemima s kojima se suočavaju prilikom održavanja apstinencije. Ovdje možete saznati informacije o programima i metodama liječenja alkoholizma

Moderator: sanela

bojan
Posts: 2
Joined: Sat Jun 02, 2012 1:47 pm

Da li je ovo moguce ?!

Post by bojan »

Prosto ne mogu da poverujem da je ovaj forum o alkoholizmu toliko prazan.
Kao da je odvikavanje od alkohola isto kao odvikavanje od smokija ili sladoleda.
Svako u kuci ima internet. Mozda je ljudima lakse da umru od alkohola nego da
se iole potrude da se vrate u kakvu takvu normalu...
Voleo bih da znam da li da kucam ovde, to jest da li ovo iko cita.
Ako neko cita neka potvrdi. Ako ne, onda cu da kuckam u jedan fajl
za koji cu samo ja znati na mom racunaru, i tako cu da probam
da se olaksam za sve negativno sto je alkohol uneo u moj zivot.

I, ima li ovde zive duse?!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by sanela »

Bojane, dobrodošao na forum...
Kad god neko nešto ovdje napiše, bit će pročitano... Možda ti neće neko odgovoriti, ali to ne znači da neće biti ljudi koji čitaju.
Samo piši, možda nekome pomogne da se ohrabri i sam napiše nešto na temu alkoholizma...
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by winston85 »

Bojane, dobrodosao na forum, i sa moje strane...
No, vidim da si u problemu, imam slican, tako da te kapiram.
Reci nesto vise, mada tu nema sta puno da se palamudi, ili, ili...
Postoje razne sheme za skidanje sa alkohola, ako to zaista zelis, ja mogu jednu da ti prepisem ako zelis mada mozes da je procitas i u temi izmedju 2.zla. nego, u sustini sve je to isto.
Zavisnost je zavisnost. U tom gore sto je alkohol mnogo dostupniji nego droge, pisem figurativno, kome stalo da nadje gudro nace je i preko ovog foruma, ali caka je u tome sto je alkohol legano zlo, jednako zlo kao i dop.
Pisi tako bezveze ponesto, ja nemogu da ti resim problem, to znas i sam, ali eto, cisto da ti bude bar malo lakse da se osetis jednak medju mnogim jednim narkomanima, alkoholicarima i bludnicama... sve je to stanje prijatelju ako ti to ne zelis, tako da, moj savet ti je, esperal na recept i knjizicu na socijalu...samo nemoj da se navuces na benzose :mrgreen:
uvek Wins....
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by bojanol »

Bojane....
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by bojanol »

mene će alkohol ubiti, juče sam napravio sranje... i nije sad da se hvalim, uopšte ne, ispao sam debil da nema dalje... i neka me otpuste, idem do kraja, do Barunovca (rumsko groblje) :)) i kako da budem pozitivan i verujem u izlecenje, nema jebene sanse (jer necu da se lechim, hocu da umrem).
a taman sam nasao novu devojku :( u stvari, treba da se vidimo veceras, a ja..... disgusting....
Pijem od 4 jutros, juche su me provalili u firmi, ej, 2.35 sam naduvao... užas.
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by winston85 »

Ooo, znam kako vam je...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
zagrepcanka
Posts: 85
Joined: Fri Mar 16, 2012 1:16 am
Location: Zagreb

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by zagrepcanka »

meni je uvijek bila zanimljiva definicija alkoholizma...moj otac je davnih dana pio...2-3 puta na mjesec...ali posteno...drugim rjecima...bez kontrole...i mater je uvijek govorila da je alkoholicar....eto zadnji put se napio prije 14 godina,na mojoj svadbi...i slomio nogu:-)))...otada nije kap alkohola popio...bez ikakvog lijecenja ni terapija...pa zakljucujem da on nije bio nikakav alkoholicar....vise vikend drinker...
cudne su stoga te definicije....ili smo cudni mi koji ih definiramo....
moj muz se drogira jednom u tjedan ili 10 dana....metadonom(za koji vecina ovdije niti ne smatra da je droga)...ali ja ga smatram narkomanom....i smatram da ima problem...
valjda niti nisam potrefila temu,da filozofiram o definicijama...al bilo bi mi drago da mi neko objasni kako te ovisnosti definirati...
da li je ovisnik onaj koji ne moze bez odredjene supstance....koji fizicki drhti za njom...ili su svi koji povremeno konzumiraju nesto...ovisnici...
jer moj muz,kada mu ja kazem da je narkoman....on meni kaze da sam ja alkoholicarka....
jer popijem 4-5 bambusa ...2-3 puta na godinu(nova godina...neka svadba,koncert,,)...a meni je i tih 4-5 puno previse....poslije sam bolesna 3 dana...jer nemam razvijenu toleranciju...a nemam niti zelju ju razvijat...radije se razvalim od 3-4dcl vina :-D
e sad sam ga nadrobila....al u takvom sam raspolozenju :D
ljudi ce vam oprostiti sve,osim istine....
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by winston85 »

Nesto mi se ne da spavati pa sam nesto bas u fazonu da serendam i pravim se pametan.
Alkoholicar je svako koji ima zelju da se nalije alkoholom, da promeni na taj nacin stanje svesti. Nebitno da'l je to 2-3 puta nedeljno, mesecno, da ne kazem godisnje, ali svakako onaj koji zeli da promeni normalan tok misli u mozgu. Da se otruje alkoholom, supstancom, u ovom slucaju alk. To je zavisnost.
Klasican primer alkoholicarskog ponasanja ili bolje reci karakteristika je upravo to, minimizirinje problema, ta prica, ma ja popijem jednom nedeljno, mesecno, eto cisto da se opustim. Naravno zavisi i kakav je koncept tog opijanja, ako je stvarno kontrolisanje misli, da se ne ode daleko, onda to nije alkoholizam, ako je ono, e sad odoh da se otkinem ali u sebi onako, konstatacija, to sigurno jeste.
Strucno misljenje dugogodisnjeg pijandure. :lol:
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by sanela »

winston85 wrote:Nesto mi se ne da spavati pa sam nesto bas u fazonu da serendam i pravim se pametan.
Alkoholicar je svako koji ima zelju da se nalije alkoholom, da promeni na taj nacin stanje svesti. Nebitno da'l je to 2-3 puta nedeljno, mesecno, da ne kazem godisnje, ali svakako onaj koji zeli da promeni normalan tok misli u mozgu. Da se otruje alkoholom, supstancom, u ovom slucaju alk. To je zavisnost.
Klasican primer alkoholicarskog ponasanja ili bolje reci karakteristika je upravo to, minimizirinje problema, ta prica, ma ja popijem jednom nedeljno, mesecno, eto cisto da se opustim. Naravno zavisi i kakav je koncept tog opijanja, ako je stvarno kontrolisanje misli, da se ne ode daleko, onda to nije alkoholizam, ako je ono, e sad odoh da se otkinem ali u sebi onako, konstatacija, to sigurno jeste.
Strucno misljenje dugogodisnjeg pijandure. :lol:
Wins, drug, ovo što si ti napisao me podstaknulo da nađem i prepišem definiciju alkoholizma i dijagnostičke kriterije na osnovu kojih se može konstatovati da je neko alkoholičar...

Definicija
Alkoholizam se definira kao poremećaj u ponašanju, devijantan oblik ponašanja, koji nastaje uslijed dugotrajnog uzimanja prekomjerne količine alkohola. Uzrok sklonosti alkoholu ostaje nepoznat, no određene osobine prisutne su u većem broju među alkoholičarima, a to su depresija, autodestruktivnost, ovisnost, seksualna nezrelost. Genetski i biokemijski defekti koji rezultiraju alkoholizmom nisu otkriveni.

Alkoholizam je kronična bolest koja uključuje ne samo fizičke nego i psihosocijalne probleme pacijenta, njegove obitelji i okoline. Incidencija dijagnosticiranog alkoholizma je u porastu, a obolijevanje muškaraca u odnosu na žene iznosi 4:1.

Klinička slika / Dijagnoza
Stalna apsorpcija velikih količina alkohola rezultira nakon nekog vremena razvojem tolerancije na njegove učinke. Toleranciju uzrokuje navikavanje stanica središnjeg živčanog sustava na alkohol. Fizička ovisnost koja prati to razvijanje tolerancije je jaka, a svako ustezanje od alkohola dovodi do neželjenih učinaka koji mogu rezultirati i smrću.

Simptomi apstinencije (ustezanja od alkohola) obično počinju 12 do 48 sati nakon prekida unosa, a uključuju drhtavicu, slabost, znojenje, simptome probavnog trakta. Javlja se i alkoholna halucinoza koja nastaje nakon naglog prekida dugotrajnog uzimanja alkohola. Manifestira se slušnim iluzijama i halucinacijama. Halucinacije obično prestaju i pacijent se oporavi unutar 1 do 3 tjedna. Stanje nalikuje shizofreniji, no nema poremećaja u razmišljanju niti je anamneza tipična za shizofreniju. Pojava halucinacija inače obično prethodi deliriumu tremensu.

Delirium tremens počinje 48 do 72 sata nakon prekida uzimanja alkohola, a očituje se napadajima tjeskobnosti, depresijom, zbunjenošću, lošim snom, jakim znojenjem, a česte su i prolazne halucinacije. S napredovanjem delirijuma javlja se tremor šaka (tresu se u mirovanju), a može se proširiti i na glavu i na trup. Znakovi oporavka trebali bi se početi pojavljivati unutar 12 do 24 sata, a ukoliko dođe do znatnog povišenja tjelesne temperature, to nije dobar prognostički znak.

Alkohol ima izravno toksično djelovanje na jetru, što se pojačava i slabom prehranom kao posljedicom gubitka apetita zbog pretjeranog uzimanja alkohola. Najznačajnija oštećenja organa kod alkoholičara su ciroza (alkoholna bolest jetre), periferna neuropatija (oštećenja završetaka živaca), oštećenje mozga, kardiomiopatija (bolest srčanog mišića) najčešće u kombinaciji s aritmijama (poremećaj srčanog ritma), gastritis (upalna bolest želuca), a može se javiti i pankreatitis (upala gušterače).

Liječenje
Najvažnija točka liječenja je apstinencija, ustezanje od konzumiranja alkohola, no prethodno je potrebno napraviti potpuni pregled i obradu pacijenta kako bi se ustanovile postojeće bolesti i poremećaji koji bi mogle zakomplicirati ustezanje. Važno je pri tome i razlikovati delirium tremens od duševnih promjena koje nastupaju u akutnom zatajenju jetre.

Prilikom terapije potrebno je održavati ravnotežu tekućine, te davati visoke doze vitamina C i B-kompleksa. Benzodiazepini su glavni lijekovi koji pružaju uporište cjelokupnoj terapiji, a doziranje ovisi o statusu bolesnika. Detoksikacija se provodi prestankom uzimanja alkohola, te ispravljanjem nutricijskog deficita (alkoholne neuhranjenosti), a nakon toga mora uslijediti i psihosocijalna terapija kako bi se promijenilo ponašanje bolesnika i spriječilo ponovno posezanje za prekomjernom konzumacijom alkohola.

Izvor: www.plivazdravlje.hr
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Da li je ovo moguce ?!

Post by demijan »

bojanol wrote:mene će alkohol ubiti, juče sam napravio sranje... i nije sad da se hvalim, uopšte ne, ispao sam debil da nema dalje... i neka me otpuste, idem do kraja, do Barunovca (rumsko groblje) :)) i kako da budem pozitivan i verujem u izlecenje, nema jebene sanse (jer necu da se lechim, hocu da umrem).
a taman sam nasao novu devojku :( u stvari, treba da se vidimo veceras, a ja..... disgusting....
Pijem od 4 jutros, juche su me provalili u firmi, ej, 2.35 sam naduvao... užas.
Lepo si krenuo.Ostavio sve i padas sada...Cini mi se da si imao veliku podrsku i razumevanje u firmi u kojoj radis.Steta je ako to ispustis...Nadam se da ces uspeti da se izlecis inace cu naci nekako broj dilera kome si bio duzan pa je imao razumevanja da te ne ubije za dug :mrgreen: nije mi Ruma daleko :D Cas posla ce ti verovatno organizovati prevoz do Barunovca...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
Post Reply