manipulacija testerima

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: manipulacija testerima

Post by sanela »

ivica wrote: Mangupi, socijalni slučajevi, uličari, rokeri, skitnice u svakom slučaju su skupina ljudi koja ima više razumijevanja za svijet oko sebe, više iskustva, veću slobodu.
Ljudi ,ostali "normalni" su fini, sterilni, pristojni u odijelu i sa figama u džepu. Oni pristojno imaju usađeno licemjerje i pohlepu.
Između tog dvoje ja biram dripce u svakom slučaju.
Moram priznati da ja ovo potpisujem...
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: manipulacija testerima

Post by klara60 »

Draga Zagrepčanko,
Mislim da ste dobili par korisnih savjeta, a čini mi se da vam je i panika popustila, što je dobro, jer u takvim situacijama se mora razmišljati »hladne glave«.
Saznali ste za to savjetovalište i nemojte dugo čekati, nego počnite djelovati u tom pravcu da oboje odete tamo. Nađite načina da ubjedite supruga u to da mu je nešto takvo potrebno, ako ništa , bar zato što je bio ovisnik i što želite oboje da se to više ne desi (kažem: »želite oboje« jer on svakako ne priznaje da i sad uzima). Ivica je, takođe napisao par savjeta o preispitivanju vaše veze-odnosno braka, da je potrebno neke trenutke osvježiti, malo se vratiti unazad, preispitat se da li je negdje postojao okidač za ponovno uzimanje itd.itd.
Ono što me je posebno nagnalo da se javim je ovo :
zagrepcanka wrote:znaš...u zadnje vrijeme ozbiljno razmišljam o preseljenju u drugi grad...samo da ga maknem od te bagre...
Naime, ne smatram da bi odlaskom iz tog grada bili rješeni problemi, jer problem koji postoji se nosi sa sobom. Odvajanje od tzv.loše sredine, po mom mišljenju može koristiti kod mlađih osoba koje su na početku da krenu sa apstinencijom, kada one to ustvari i ne žele istinski.Tada suovisnik odvaja na silu ovisnika od tog društva (odlazak u komunu, kućna izolacija, oduzimanje telefona, stalne pratnje ovisnika itd.itd) sve u cilju lakšeg vladanja nad ovisnikom. Nakon te početne faze, počinju tretmani, koji se ogledaju u stručnoj pomoći, pronalaženju uzroka narkomaniji, »rasturanje« kompletnog života-od djetinjstva pa do sadašnjosti, pa nazad, pa opet iznova, pronalaska pravih životnih vrijednosti, smisla života, unošenje radosti u njega pomoću malih stvari, osmjeha dječijih, uzajmne podrške itd.itd...Sve to kada se prođe zajednički, kada vaš suprug ojača sigurno da mu više neće biti to društvo, za koje kažete da je jako loše, više potrebno.
Dakle, da rezimiram: Pokušaj ga što prije odvesti u to savjetovalište, pružite mu podršku, ali nemojte biti naivni. Mudro ga svojim postupcima, razgovorima i uz pomoć stučnih lica dovedite do toga da on sam odluči da mu društvo ovisnika prestane više da prija, da sam osjeti da više tamo ne pripada.
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: manipulacija testerima

Post by Šmizla »

Ivice, slažem se sa tobom. Zaista i među ''normalnim'' ima puuuno (rekla bih svakim danom sve više) loših, kvarnih, egoističnih... Ja kad kažem (napišem) ''normalan'' mislim na nekog ko nije ovisnik o opijatima ili na nekog ko je ''strejt''...naravno tad ne mislim na to da je ''normalan'' i sa glavom. ;)
Ja sam samo željela da on pruži šansu i drugim ljudima koji nisu u tom điru da ga upoznaju. On vjerovatno ima strah od toga da će ga osuđivati i da će ga gledati sa neke visine jer je on ovisnik ili liječeni ovisnik ali takve i ne treba da pušta u svoj život, znam da ima ljudi koji ga zbog toga neće gledati drugačije. Možda ih je mali broj (možda ne) ali ih ima.
''Ne sudi, da ti se ne bi sudilo.'' reče NEKO jako bitan. ;)
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: manipulacija testerima

Post by ivica »

Nekako mi se čini da za tipa neznaju da je bio bivši ovisnik. To je nemoguće da kao takav prođe u "finom" društvu. Jedan je lik napisao u svojoj kolumni (tko zna di je i šta je,šteta što ne piše ...) "ekipi na poslu sam u jednom trenutku opuštenosti rekao da sam bivši ovisnik i gadno se zajebo jer sam od tog trenutka stekao dojam da me gledaju krivo jer se osjećaju kao da su sa tigrom u kavezu i nikad neznaju kako će zvijer reagirat." Dakle zagrepčanko, NIKOM ni riječi , ne dirajte osinjak.
Sa druge strane opet nisam siguran koliko bi bilo u redu da vaš muž počme uzimat subokson. Jedna moćna alternativa je ovakava: Podignite tablete, neka stoje kod vas i kad mu dođe da se zabije daj mu jedan sub.
Ima ljudi koji to danas rade.(kao ovdje jedan forumaš) Tako apstiniraju. Kutija im traje po mjesec dana najmanje i što je najvažnije nisu navučeni i ne ovise o doktorima. :D
Poslije kada krene jedan takav cirkus ,kako ja to zovem, naći ćete dosta trenutaka za razgovor o njemu i njegovim porivima. Samo znajte radit će se o dvije osobe jedna bez i druga sa suboksonom u krvotoku tako da ćete zbojit lakše 2 i 2. Okvir za mozaik.
ili 1 i 1
ili 4i8 ili sve u 16
:D
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: manipulacija testerima

Post by ivica »

Šmizla wrote: ''Ne sudi, da ti se ne bi sudilo.'' reče NEKO jako bitan. ;)
A misliš...onaj...e
ignorance is bliss!
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: manipulacija testerima

Post by Šmizla »

ivica wrote:
A misliš...onaj...e

Onaj, onaj... ;) Zna Ivica. :)
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: manipulacija testerima

Post by sanela »

ivica wrote: Sa druge strane opet nisam siguran koliko bi bilo u redu da vaš muž počme uzimat subokson. Jedna moćna alternativa je ovakava: Podignite tablete, neka stoje kod vas i kad mu dođe da se zabije daj mu jedan sub.
Ima ljudi koji to danas rade.(kao ovdje jedan forumaš) Tako apstiniraju. Kutija im traje po mjesec dana najmanje i što je najvažnije nisu navučeni i ne ovise o doktorima. :D
Poslije kada krene jedan takav cirkus ,kako ja to zovem, naći ćete dosta trenutaka za razgovor o njemu i njegovim porivima. Samo znajte radit će se o dvije osobe jedna bez i druga sa suboksonom u krvotoku tako da ćete zbojit lakše 2 i 2. Okvir za mozaik.
ili 1 i 1
ili 4i8 ili sve u 16
:D
Sad, pitanje je za ovaj suboxon... da bi se uzimao ovako, kako si ti predložio najvažnije je da je čovjek svjestan da je u problemu i da želi da riješi problem. međutim, meni se čini da zagrebčankin muž nije u tom fazonu.

A propos starog društva... za ovisnike (ali i za sve nas) je karakteristično da se sjećamo samo dobrih prošlih vremena, pa tako i on, vidi svoju ekipu, oni mu super, cool, pametni, cijene vrijednosti koje je on cijenio zadnjih 10 godina, s njima je svom na svom, imaju slične stavove, neće ga osuđivati, imaju iste teme... naravno da će s njima popiti kafu :)

Treba vremena za promjenu, korjenitu, da bi se mogao 'uklopiti' u normalne ljude. Ja sa svojim klijentima koji su završili program komune ponekad odem na kafu i često mi kažu da ne mogu s normalnim ljudima piti kafu. A ja sam "njihova". Njima su "naše" priče dosadne, nemaju ništa s čim bi se mogli povezati, cijene druge stvari... potpuno je razumljiva privlačnosr stare ekipe.

Da bi se to promijenilo treba se TRUDITI, tražiti sličnosti, učiti, mijenjati sebe, svoje vrijednosti ili prihvatati tuđe kao legitimne i zabavljati se različitostima... biti otvoren za novosti. Zapravo, bivšio ovisnici očekuju od drugih da ih prihvate, e pa trebaju i oni prihvatiti "normalne" onakvima kakvi jesu, a ne ih osuđivati zbog njihove plitkosti, gluposti, licemjerja, itd itd.

Uh, raspisah se ja :rolleyes:

@Šmizla, jel dragi još u komuni? Kako si ti?
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: manipulacija testerima

Post by Šmizla »

Potpisujem sve što je Sanela napisala. Treba dati šansu i ''normalnima'' ... :D
Moj ''baja'' je izašao poslije 16-17 dana...i po cjenu da ide i na ulicu spavati nije htio da se vrati u komunu...kaže ''pukao je'' i nema živaca više ni za šta. Evo od početka marta kad je izašao, traži posao, krenuo je da trči, prestao da puši cigare, ne pije...eee sad do kad tako, vidjećemo...
Juče je bilo 2 mjeseca kako je ''čist''. I kaže da se fantastično osjeća jer je skroz ''čist''.
Ja sam dobro, hvala na pitanju. :) Bolje sam moram priznati, počela sam i da se debljam, napokon! Nekako sam shvatila da ne postižem ništa sa tim što ću paničiti i non stop plakati. Ne vrijedi. Samo sebe uništavam, a njemu time ne pomažem.
BUDI NA ŽIVOTU!!!
zagrepcanka
Posts: 85
Joined: Fri Mar 16, 2012 1:16 am
Location: Zagreb

Re: manipulacija testerima

Post by zagrepcanka »

kao prvo da kažem koju na normalno društvo...tu nisam mislila na papke i tipove u odijelima i šminkerskim cipelama...jer nisam ni ja takva...ja sam buntovnica i rokerica...pod normalne sam smatrala ljude koji nisu narkomani i alkoholičari...
dalje...to više i nije bitno...
danas opet recidiv....i meni prkipjelo..
nece na savjetovanje...a ja vise ne mogu ovako...pa sam mu predlozila da se rastanemo...jer ovo ne vodi nikamo...
jasno mi je da on voli drogu više nego mene...
ljudi ce vam oprostiti sve,osim istine....
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: manipulacija testerima

Post by ivica »

Ajde ajde ! bilo je i gorih stvari pa je opet sve .... zaboravljeno. Pošalji ga u komunu. Imaš tamo u cvjetnom naselju zajednicu susret. Liberalna je komuna. pa ajte na savjetovanje to bi ti ja preporučio jebiga probaj ništa te ne košta.
ignorance is bliss!
Post Reply