i meni Vaša pomoć treba ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

"cibukarda" hvala,

Pokušala sam danas, posle Vašeg posta, da pronadjem vašu ispovest, ako je imate, pustite mi "naziv" teme, i ako nije problem na kojoj strani, ne mogu baš uvek da provodim puno vremena uz komp. Možda sam je čitala, ali tada nisam obraćala pažnju na "nik", sem ako me priča nije dobila, a i žurila sam i preletala preko nekih - pokušavajući da nadjem sličnu situaciju u kojoj sam ja (kad su suovisnici u pitanju).

bila sam na sajtu "heroin nikad" (pogledaću ponovo - da li ima išta novo), sada sam na ovom, pre toga preletala još po nekim, puno toga iščitala, verovatno po nešto i preskočila.
Na temi "Saša-ex", videla da je dao sajt za komunu u Italiji, ali put do Italije ... ... ALI AKO TO BUDE REŠENJE - rešićemo valjda i to.
Inače, on zna za "Sašu-ex" - i koliko je on uspeo, bio je u toj kući koju je Saša-ex spominjao.

Protiv komuna nemam ništa protiv, da sam imala, ne bi ni bio tamo. Oni traže da im se on javi, da vide da želi da se leči. Kažu kad ponovo da nazove (to zna biti i desetak dana i više, kako kad, kod nekog je bilo možda i kraće). Traže da se urade i testovi, i na to se čeka. Ako ga misle slati negde van, kažu koliko treba za put - u eurima (neka niko neshvati pogrešno - to je tako malo i ništa - u odnosu na ono što oni daju). Ako se ispostavi i dogovori da je to najbolje rešenje, snaći ću se i za toliko.

_________________________________________________________________________________________
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dok se sve to čeka, a u takvom stanju neće moći ni da ide da se rade testovi, niti da zove da želi da se leči - treba prvo da se skine, koliko toliko - da bi moglo da se razgovara s njim, i da može sve ovo - ŠTA JA DA RADIM SA NJIM TAKVIM, KAD SE POJAVI, I POČNU KRIZE. PROČITALA SAM DA IMA I SMRTNIH
SLUČAJEVA - za metadon
, kod heroina - nisam naišla (u situaciji skidanja).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by zeleni »

moje iskustvo sa lekarima iz državnih klinika je više nego dobro. opet, kažem, to je moje iskustvo, jer se mnogi samnom tu neće složiti. mnogo je do toga na koga od ljudi naletite.
što to sve sami hoćete da uradite? kada se pojavi kući, odvedete ga u bolnicu. tamo postoji detoks koji se ne plaća i koji je sasvim solidan.
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

sanela wrote:Draga majka NS, dobrodošli...
Pišite... za početak je dovoljno da iskažete sve što imate...
Hvala još jednom, u pravu ste, polako se i u mojoj glavi slagao neki novi pazl, koji do sada nije bio tu.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

cokapeace wrote:...Izbacite to iz sebe,bice vam lakse,znam iz iskustva-kad covek napokon prevali preko usta,papira,ili vec na bilo koji drugi nacin sve sto ga tisti,ozlojedjuje,ljuti i boli..padne nam tad kamen sa srca..
Hvala, ispočetka nisam verovala i nije mi bilo baš najjasnije - šta ja to radim, sem želje za nekim odgovorima, (koje na žalost još uvek nemam), ali zato - sada je sasvim drugačija priča u mojoj glavi
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

zeleni wrote:moje iskustvo sa lekarima iz državnih klinika je više nego dobro. opet, kažem, to je moje iskustvo, jer se mnogi samnom tu neće složiti. mnogo je do toga na koga od ljudi naletite.
Hvala, upravo ono - na koga naletiš, ako se bude moralo, ni to neće biti prepreka. (S tim što su oni sada u podstanarima, i sumnjam da će mi se pojaviti sa zdrav.knjižicom. Njega takvog ostaviti u stanu, pa ići tamo, gde uopšte da je tražim ...)
- NS je u pitanju, ako neko ima neko iskustvao, volela bih da čujem.

ovo što sam pitala, pitam zbog praznika koji dolaze, i eventualno ako to nije neka velika količina koju uzima
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by jana »

Nista nije prepreka,kad se nesto mora.Vi sada sami sa sobom razradjujete strategiju sta uciniti u ovoj etapi ponovnog recidiva.Vi znate da ne mozete sami,da vam treba pomoc,kao i vasem sinu.Vama ,jedna vrsta pomoci,a njemu druga.On na detoks,pa na rehabilitaciju i ponovno dizanje,a vi ,na jednu drugu vrstu oporavka.Ono,utvrdjivanje ko sam,sto sam,zasto sam,i zasto mi se ovo dogadja..Jer,na tom putu kroz vrijeme,nabijemo se svim osjecanjima krivnje i pocnemo hodati kao gliste po zemlji,ni krivi ni duzni..Mozak radi,konstantno,ne mozemo ga usporiti ,umiriti,i svesti se jednostavno na instikte.
Nismo mi na zemlji samo da izvrsimo biolosku funkciju.Da ostavimo potomstvo iza sebe i da onda vegetiramo u sjeni njihovih djela.Mi smo ovdje da izvrsimo svoje poslanje,i osim sto smo majke,mi smo i osobe,nesto smo i drugo ,a ne samo majke.Na kraju krajeva,da li je zivot nase djece vredniji od nasih zivota?Da li genetsku deformaciju,ili gresku prirode treba da placamo zivotom?Ili nesmotren hir tog izgubljenog sina,(citajte Luk odlomak 15),koji dovede u slijepu ulicu,i svu porodicu stavi na kusnju?
Ja znam iz iskustva samo jedno.Ne prilaziti im u etapi kada su u vlasti poroka,najbolje je rjesenje.
Ja sam se molila.Da odnekud ,sa neznane strane,dodje spas.I,vjerujte mi,dolazio je.Prvo,to djetence,moje unuce,odradjivalo je svoje,onako malo.Morala je mama,htjela ne htjela da se organiuzuje,da ga okupa,obuce,i zadovolji njegove potrebe.Ja sam jasno rekla,da cu ja prva da ih prijavim sviju,ako uocim da ne postupaju sa djetetom ljudski i roditeljski.Cijena je bila visoka.Kaznjena sam ,i nisam u prilici da vidjam to djete u normalnim uvjetima.Ali,nesto drugo se desavalo.Otac djeteta je pristao na lijecenje,majka isto tako,oboje su cu cijelo vrijeme cuvali posao.Dobro,on je imao privatni biznis nasljedjen od oca,a ona je ,bogme,morala da se uljudi i d pred poslodavcem bude otpravna.Kako je ona to uspjela,onakva,ja ne znam,ali je upjela..Neko me je na mojoj vlastitoj terapiji,koju sam slijedila oko cetiri godine,poducio,da dobra baza i jaki uzori,u ovakvom «sosu« cine cuda.
Moje je djete svaki puta uzimalo rikverc iz toga svijeta kad je bila na ivici,da izgubi posao,da ne moze sebi da obezbjedi cist krevet,stan,da ne vozi auto,znaci kad je porok pocinjao da ljulja njenu materijalnu bazu.
Ja vam ovo pisem,da vidite kolko i kakvih obrazaca ponasanja ima kod ovisnika.Kako se odnose prema ovisnosti i kako je sekundarno prenose u svoje okruzenje.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

jana wrote:Nista nije prepreka,kad se nesto mora.Vi sada sami sa sobom razradjujete strategiju sta uciniti u ovoj etapi ponovnog recidiva.Vi znate da ne mozete sami, ...
Draga "jana", hvala na svemu, na vašoj pažnji i razmišljanjima. Baš ovo što ste napisali, i jeste bio moj motiv kad sam se obratila za pomoć.
Ovaj forum mi je pomogao da se sastavim, svoja razmišljanja usmerim i u nekom drugom pravcu, od onih za koje sam do sada znala.

Nadam se da će biti još i nekih drugih saveta, razmišljanja, predloga...

Da me niko pogrešno ne razume, ono sve što sam ranije napisala, pisala sam iz razloga da vam svima, ovisnicima i suovisnicima, objasnim šta smo sve radili i kako, kako bi mi ukazali na neke možda naše previde, i greške koje smo pravili, a sve u najboljoj nameri ("put do pakla popločan je dobrim namerama").
I trebalo je baš da se registrujem na ovaj forum, da me ohrabrite da izbacim sve iz sebe, jer dok sam pisala, (a inače se ne vraćam u prošlost, trpam u fioke i zatvaram, od prošlosti se ne živi - sem ovog puta - stalno sam imala osećaj da možda nekad nešto nije dobro uradjeno) - napravila se neka hronologija u glavi, kockice se složile, i sama što šta uvidela, što će mi samo pomoći za dalje.
Nije mi bila namera da sebe preispitujem, i kažnjavam, tipa - gde sam ja to pogrešila, pisala sam sve kako bi me drugi bolje shvatili, i uvideli možda gde sam to ja pravila previd.

jana wrote:Neko me je na mojoj vlastitoj terapiji,koju sam slijedila oko cetiri godine,poducio,da dobra baza i jaki uzori,u ovakvom «sosu« cine cuda.
Čini mi se da upravo to postižem, zahvaljujući dobrim ljudima sa ovog foruma (tu ste naravno i Vi :D )
Naravno, da ta "nadogradnja" i rad na sebi - ide polako, ali korak - po korak, kao i našim dragim ovisnicima. Svi smo mi u istom sosu, i svi mi (suovisnici i ovisnici) se nalazimo baš na ovom forumu, kako bi se jedni drugima našli i pomogli - kad god to možemo.

Još jednom - hvala Vam puno na vašim iskrenim i dobronamernim savetima, meni znače.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Fela Kuti wrote:@ majka NS


Što se tiče tih stvari koje ste pronašli u njegovim džepovima, ne želeći da pokušam biti vidovit,
mogu vam reći sa priličnom sigurnošću da su to bile bočice u kojima se podiže metadon
u metadonskom centru. Moguće je da je uzeo duplu dozu i ušmrkao recimo flormidal, pošto su
simptomi te kombinacije baš takvi kakve vi opisujete. To bi objasnilo i nafazol, pošto se od
flormidala totalno začepi nos, i krv, i izvesno vreme totalnog odsustva svesnosti zbog kojih mu je trebalo toliko da dodje do vas, i to kljucanje kasnije, a i ta kombinacija nije neka retkost.
Ovo ste odlično - meni kao SUOVISNIKU, (jer ja nikad nisam uzimala to pa ne znam) objasnili i zaključili. HVALA!

Kako mi niko od OVISNIKA nije davao odgovor, koliko je opasna ta količina, ja sam sinoć uzela bočicu "Nafazola" pogledala - na njoj piše 10 ml. Ove druge 2 plastične bočice su skoro pa iste po veličini i obliku.
Kako je na "Nafazol"-u pisalo 10 ml., uzela sam menzuru (treba mi za kolače - pa imam), usula u nju 10 ml. vode, presula u tu praznu bočicu, zatvorila je i kroz kapaljku brojala šta je to - koliko kapi. Izbrojala sam 373 (negde sam kanda omanula). Uglavnom, to je bočica od 300 kapi (tako bar kažu). U onoj drugoj što je nešto malo ostalo, (kada sam uporedila i odasipala količinu vode), je bilo cca 90 kapi.

Danas sam saznala, da - uzeo je količinu od 200 kapi i ušmrkao onu tabletu na "f". Stanje ste odlično opisali.

Uglavnom, ta tableta, u toj kombinaciji, daje to što daje, svakom pojedincu, manifestacije znaju samo oni koji ih vide takve.
Koma, sutra im mozak potpuno prazan - i ničega se apsolutno nesećaju. PRAZNINA U MOZGU.

Ja kao njegov roditelj - nisam nasela na ono "hoćeš da se ja sam ubijem" (bilo je izrečeno tužno i jadno, nikako kao pretnja, drsko pitanje ... iako je bio u takvom stanju), nego me paničan strah uhvatio - pošto vidim da je nesvestan, da u takvom stanju (jer njih nikad ništa "dovoljno neradi", pa dodaju još što-šta), da kad izadje, ne ubaci još nešto u sebe i ... ... ...

Sve što za sada znam je - da je pokušavajući da se skine s jednog "s....", po uličnim receptima i savetima "drugara" - čitaj :evil: , uspeo da se navuče na drugo zlo :snakeman:
Sve ovo je uspeo da uradi munjevitom brzinom i u relativno kratkom roku...

Pokušavao je da se skine i sa toga, čak bio toliko svestan, pa zatražio sručnu pomoć, (da mu pomognu),
... ... ... Ako bude pameti, jednom će on biti na ovom forumu - umesto mene - pa nek vam on ispriča šta tada bi ... ... ...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by sanela »

Draga Majko NS,

Vidim da vam pisanje pomaže da sklopite kockice u svojoj glavi dešavanjima koja vas okupiraju. Zbog toga je i samo pisanje terapijski proces. Vidim da ste se pozabavili lijekovima koje ste našli. Vjerujte, to koliko je čega uzeo apsolutno nije bitno. Bitno je da je on u procesu recidiva i da vi za sada imate vrlo malo utjecaja na njegov život.

Dobili ste dosta savjeta i iskustava drugih suovisnika. Nisam uspjela sve pročitati, jer je forum bombardovan postovima, a valja mi sve iščitati, a ne stignem, pa ću možda ponoviti što je neko napisao. Najvažnije je da vi i suprug imate isti stav. A to je liječenje - da li u nekom detoks centru ili komuni, to za sad i nije toliko bitno. Dajte mu do znanja da ne želite biti s njim ni u kakvom kontaktu dok ne odluči da se liječi. Povucite se. Znam koliko je to teško, ali je nekad neophodno da se izmaknete kako bi izašli iz manipulatorskog trokuta ŽRTVA-PROGONILAC-SPASILAC. Vaš sin je sada u ulozi žrtve, a vi ga spašavate i pri tome ga sprječavate da izađe iz uloge koja mu uništava život - žrtve. Ne kaže se džaba da ovisnici trebaju doći do dna. Stavite se u situaciju kad vi ne tražite pomoć oko nečega, a neko vam ju stalno nudi. Kako se osjećate tada?

Bilo bi dobro da uspostavite kontakt sa njegovom ženom i da ona zagovara isti stav. Do tad će on uvijek imati osobu koja ga podržava u drogiranju. Ali, vjerujte, neće ga ni ona dugo trpiti dok se drogira. Možda da i njoj kažete za ovaj forum.

Druga, jednako važna stvar je da potražite pomoć za sebe i mimo ovog foruma. Idite kod nekog psihologa, razgovarajte, podijelite dileme, ispričajte svoju priču. Nastavite započeti rad na sebi... i to je proces koji traje.

Kao što vam zeleni reče, ovo je borba koja traje. Budite strpljivi i pomažite sebi dok ne dođe vrijeme da pomognete sinu. Tada će vam trebati puno snage. Sretno!
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by Fela Kuti »

Majko NS, naj pre da se složim sa drugima da to šta trenutno uzima, kada i koliko, nije najvažnije.
Pogotovo što se u tim bočicama podižu razne doze počevši već od 90 kapi (3ml), pa sam pomislio
da je eventualno na supstituciji ali je taj dan smrvio i tabletu flormidala i ušmrkao, te je zato bio u
mnogo gorem stanju nego inače. Što više vreme prolazi sve je izgladnije da je on taj dan dobio/kupio
deo nečije terapije, pa pošto ga nije pokrilio, ušmrkao i "f". No, to je nebitno sad već.
Ono što je važnije je da napišete šta se trenutno dogadja. Jel ste nekako stupili u kontakt?
Jel vam se javio od kada vam je snaja rekla da će ga izbaciti iz stana? Jel..?
Da odgovorim i na vaše pitanje o tome šta da uradite ako se javi; po meni, najpametnije je da
odmah odete zajedno na odeljenje neuropsihijatrije. Ako je u jako lošem stanju, primiće ga
i bez uputa koji se može doneti naknadno. Bilo kakvo skidanje u kućnoj varijanti je gubljenje vremena.
Nakon nekoliko dana provedenih na detoksikaciji možete sa njim početi pričati šta dalje.
Svaka priča sa njim dok ne bude skroz svestan situacije na kraju će se završi bez rezultata.
I da, što se tiče iskustva sa klinikom u Novom Sadu: klinika kao i svaka druga, konkretno u N.S.
na odeljenju radi nekoliko odličnih psihijatara, docenata i profesora, ali šta će biti sa njim kada izadje napolje, zavisi uglavnom samo od njega. Pozdravljam vas i ne gubite nadu.
Post Reply