i meni Vaša pomoć treba ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by jana »

Strah i konfuzija u kojoj ste sada,normalno je stanje nakon recidiva u koje je zaslo vase djete.Ali,vi ste jaki,vi ste sve to vec jednom zivjeli.Vi ste izvukli pouku iz toga iskustva.Cime se radi i kako,sada je manje vazno.Vaznije je da se usresredite da pokusate uspostaviti komunikaciju sa njim,posredno ili neposredno,neki prijatelj,poznanik,bisi clan grupe Alanon,neko ko ce ga navesti ,zajedno sa vama,da se organizuje u smjeru Bolnice ili kakvog Centra.
Preispitivanje,da li ste pogrijesili,gdje i kada i kako,sada ne koristi.U stvari,nikada ne koristi.Samo odvlaci snagu i vuce na dno.
Normalno je da odluku donesete vi sami,i vas muz sa vama.Na ovakvim raskrsnicama zivota,nema signalizacije i semafora.Pozdrav!
User avatar
Kroki
Posts: 23
Joined: Wed Dec 14, 2011 5:11 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by Kroki »

majka NS wrote:
Kroki wrote:ajoj ljudi ovo forum kukavica. nece se nista promeniti dok vi ne pocinjete sami da menjate nesto
dragi "kroki" pozdravljam i ja tebe, čim si na ofom forumu, i tebe nešto muči, i imaš borbu ovisnika, ili suovisnika.

Nijedan komentar, (psujte me, pljujte me, recite šta god mislite - to sam vas i molila i tražila, da bih mogla da shvatim štošta), me ne može povrediti niti uvrediti, ja samo jednu muku i problem imam (trenutno bitniji od svih) - kako da "vratim" sina.

Ako si uopšte čitao moju priču od početka, ako jesi - izvini, ako sam za komp. napisala da sam samouka, i nisam ja baš u svemu bila samouka. Vodila sam moćne firme, i predstavništva, i bila jako dobro plaćena za to, jer su vlasnici bili prezadovoljni što imaju takvog čoveka, davali su mi potpuno odrešene ruke, a niko mi nije nikad našao ni jedan posao, niti sam ga dobila preko veze. OVO SVE OVDE, U OVOM PASUSU NIŠTA NE ZNAČI, ... --- ... .......
Uvek sam cenila i poštovala ljude i svaki posao, i nikad mi nije bilo bitno šta je, ko je, i da li ima nešto, bilo mi je bitno da li je on čovek, pa ma ko i šta on bio, ako nije, nisam gubila vreme s takvima

Nekada su me poslovni partneri prozvali "žena zmaj". Sada više ni samu sebe ne prepoznajem, neka bleda senka toga se negde nazire ...

onda me ti nisi shvatila. ja nisam imao nameru nikoga da uvredim ili bilo sta drugo. ljudi koji su mi blizu znaju da ja ne vredjam nit psujem da nisam takav.
vidi ja sam vec sam to proso od lecenja u Toponici do pritvora. Droga je deo mog zivota vec 15 godine. dok nisam napravio prvi korak nije mi bilo spasa. al sada vec sam godinu dana cist.
zato nema kukanja jel od toga nema nista vec digni rukavice i kreni resiti probleme. :wink:
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

"jana" hvala još jednom, na savetima i razumevanju,
neka slična razmišljanja, imam




pokušaću...

ovo što sam vas sve molila, da mi pomognete, stoji i dalje, neka nikog ne sputavaju u savetu i predlogu godine mene i supruga, mi smo savremenih shvatanja, i mladi duhom. Možda neko i mladjih godina, ima veće iskustvo, i saznjanje, bio ovisnik ili suovisnik.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

"Fela Kuti" - hvala još jednom za podršku i objašnjenje



Kada sam rekla da imam stravičan strah što ne znam šta uzima, i koliko čega, i da sebi nešto ne učini...

mislila sam i na to, šta ako se on pojavi, u neko doba dana, noći (ili već nekako doprem do njega, ...), ja pojma nemam s čim se upuštam u koštac, i koliko to moje neznanje može biti štetno po njega, a ja sam ta koja treba da mu pomogne, i u tim trenucima bude uz njega, i treba da je pametnija i donosi bolje odluke - to je mene smoždilo.
Pokušaću ja da doprem i do tog nekog delića mozga kojim tad neće carovati taj neki gad i đavo od narkotika, i pokušaću da saznam tačno šta, koliko i koliko često je uzeto, znala sam da ostvarim takav kontakt s njim, ako budem sumnjala, pitaću vas, ako je nešto sasvim drugo, a ne znam kako s tim da se nosim - i to ću vas pitati.
Ako mislite da je to količina "vrag je odneo šalu" - kad se pojavi pravac bolnica, i to mi recite

Naravno, sve ovo, pod uslovom da prihvati i ispoštuje dogovor, ma kakav bio, do kraja, i da nakon toga poradi na sebi. Suprug i ja smo se već dogovorili da ni u ludilu ne popuštamo i istrajemo u svom stavu, korigovaćemo jedno drugo, jer je i ranije on bio za drastičniji stav.



Ako vam nije teško, i neki problem, bacite koju reč - kakva su vaša iskustva sa metadonom - mislim na skidanje "što pre" i što bezbedniji način po njega i organizam ako je u pitanju količina koju sam opisala, ako su to ipak bile manje količine i redje, može li se na suvo i kod kuće i šta tada pomaže, i šta je vaš savet. Uplašili su me neki postovi, a ja se od silnih pročitanih tema i tekstova, više i ne sećam ko je od vas pisao, na kojoj stranici, koji je naziv teme bio, pa ako vam se nepiše, samo mi bar skrenite pažnju šta da pročitam. Neću imati vremena da vas ovo pitam i čekam odgovore, kad mi se pojavi.
(večiti optimista u meni - večeras preovladao, a noćas, sutra ...)
Last edited by majka NS on Sat Dec 17, 2011 12:56 am, edited 1 time in total.
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by Vuk »

majka NS wrote:(psujte me, pljujte me, recite šta god mislite - to sam vas i molila i tražila, da bih mogla da shvatim štošta)
:D Dobro! Problem je bar lociran.

On će raditi šta će raditi, neće pomoći ni njemu ni tebi ako se kažnjavaš zbog toga. Nisam u fazonu ravnodušnosti nego je realno on taj koji treba sebi da pomogne, ti si tu da mu pružiš podršku kada i ako on nešto krene sa sobom da radi. Ne traži krivca, ni u sebi niti bilo gde drugde zato što nečiji život nije išao kuda izgleda nije trebalo da ode.

Ako ti budeš OK veće su šanse da jednog dana budeš u mogućnosti da pomogneš sinu. Ako se ti dodatno kažnjavaš i biješ po glavi to ne pomaže nikome.

Šta možeš da uradiš da se ti osećaš bolje (a da nije vezano za život drugog, pa makar i sina)?
Jeste, jebeno kad je familija u pitanju, imam ružan slučaj i ja u kući, ali svako živi svoj život, možemo da pomognemo i drugima da žive svoje, ali samo ako to žele i dopuste.

Želim ti da malo digneš glavu, sve najbolje!
Moon child
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Dragi "Vuk", hvala

čitajući tvoju ispovest, "kupio si me" sa nekim tvojim razmišljanjima, a to što si uspeo sa sobom da postigneš je za svaku pohvalu i poštovanje.

Tvoja ispovest, neki saveti i podrške da istraju (odredjenim članovima) u njihovim temama, kao i kometari, i ispovesti i drugih članova foruma, su dale dodatnu snagu, da istrajem i da dalje tragam - šta to još treba uraditi, a nije uradjeno

Posebno su me ganuli - nekako se potrefilo, oni stihovi Mike Antića, o ocu, tu sam se zaplakala, u stvari nisam plakala, samo su suze išle, i zalepila za tvoju priču, uveče zapisivala gde sam stala, ujutru odma nastavljala, da što pre vidim šta si sa sobom TAKVIM uspeo da uradiš.

Drago mi je za tvoj uspeh i trajanje - 3 godine, i kako si zacrtao da izgradiš sebe. Čestitam.
Sinoć sam čitala i poslednji tvoj post, na tvojoj temi, šta reći - NEK TI JE SA SREĆOM i uživaj.

PS: AN će izgleda zaživeti i u mom gradu - hvala ekipi koja se založila za to.
Last edited by majka NS on Sat Dec 17, 2011 2:02 pm, edited 1 time in total.
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by cibukarda »

vidim da ste negde pročitali jedn moj post pa pretpostavljam da znate da spadam u grupu suovisnika koja ne bira sredstva da pomogne
da li svome detetu ili nekome ko je kao i ja što sam bio u problemu kao suovisnik
neču se osvrtati šta vaš sin uzima od droga
sve su droge teške i cigareta je štetna i sam se borim sa cigaretama i jako je teška ta borba
znači ovisnost je najteža bolest koju ja znam
ubija polako
ubija celu familiju
prvo razmislite da li ste ikad sebi rekli da je vaše dete narkoman
ako niste pogledajte se u ogledalo i recite to glasno dok ne shvatite
drugo da li ste svesni da narkomani umiru
ili da je vaše dete kako je rekao jedan moj prijatelj "živ si a nisi živ"
e onda se borite da vratite mrtvo dete u žive
ali prvo morate sebe da spasete
jer bolestan čovek se nemože boriti za druge
kad sebe spasete onda dolazi na red dete
pročitali ste verovatno da morate biti bezkompromisni
ako uspijete dobro je ako ne uspijete bar ćete biti svesni da ste sve učinili i da je Božije proviđenje takvo kakvo jest
morate biti svesni da nikad nećete imati onakvo dete kakvo je bilo u vašim vizijama kad je odrastalo
maksimum je zalečen ili izlečen narkoman
ali da znate ima nade
i zapamtite IMA NADE JER JA SAM PRIMER DA SE MOŽE POMOĆI SAMO NE TREBA POKLEKNUTI I TREBA ISKORISTITI SVA SREDSTVA DOZVOLJNA I ONA MALO DRUGAČIJA
Pisaću ja još a vama želim da se prvo vi oporavite da bi mogli da se borite
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Hvala "cibukarda",

Svesni smo mi da on ima problem, i da je narkoman, odavno smo mi raščistili s tim, o našim kućnim prijateljima da ne pričam, nema ih više. Kad imaš problem ovakve prirode, baš me briga šta će ko da misli, ja moram da pomognem svom detetu),

i svaki put kad bi on pokleknuo, odma reagovali, samo smo s njim imali problem, ja sam se ranije ubedjivala, a odavno naučila da mu kažem - uzeo si nešto, nemam namere da se raspravljam s tobom, i tačka. Samo nažalost ja nisam znala šta je to zapravo "rad na sebi", dok ovde neke priče i ispovesti nisam pročitala. Kada je bio zalečen, svaki put se i on i mi trudili da mu dan bude ispunjen, družili smo se nas troje, svako društvo, jer uvek se pojavi neko novi "kao čist je", bilo odstranjivano - on sad ima samo 1 prijatelja, ali od kada izbegava nas, izbegava i njega, sve ostale iz imenika u mob. će izbrisati i nikad više kontakt, tako smo radili i ranije, i on i mi. čak nam i on rekao za neke, menjane kartice, traženje posla - nalazi posao, teretana ... ... ...

Išao je on, pre par godina na sahranu svog najboljeg druga, djak generacije, kasnije pomagao roditelje finansijski, koji je kao bio čist, ( i svaki put kad je imao problem, ode sam na selo, skine se, vrati, polaže ispite), ali kad više nije znao šta i kako, jednog dana ga roditelji bude pošto ne izlazi iz sobe, I NJIHOV UŽAS, PREDOZIRAO SE - I NEMA GA VIŠE. Sahrana - jedna od većih, nepamte toliko ljudi i mladog sveta. Davali smo čitulju, i naš sin je par dana nakon toga, od bedaka šta mu se najboljem drugu desilo, napravi recidiv, ali sam to prepoznala, problem brzo bio rešen, i još dugo posle bio čist. (ja samo želim da mi kao roditelji ne doživimo ovo - znam ne možemo mi da se lečimo od droge i svih posledica i štete koju ona nosi to mora naš sin, ali hoću da znam što više, da mogu da ga usmerim).

- ali vreme učini svoje, zamor materijala, i nemožeš bditi nad njim stalno, A RECEPT - KAKO PORADITI NA SEBI NISMO ZNALI DA POSTOJI.

Sada sam tek nabavila neke kontakte, zahvaljujući ovom forumu, i jedino pametno što mi pada trenutno na pamet - je osnivanje AN u našem gradu. AKO NEKO ZNA NEŠTO BOLJE I PAMETNIJE, neka predloži.

Prvo što ću uraditi, kad bude u stanju da išta konta, ima da ga ima na ovom forumu.
Ovo bi bio odgovor na prvo pitanje, doduše nešto poduži

To što kažete ubija, znam da je to krajnji ishod, i ne želim da mi se to baš sad desi, ja bih da sve uradim i izgradim u njemu takvom kakav je sada, da to ipak ide po nekom redu, valjda smo se mi kao roditelji našli na toj listi - pre njega, a on još toliko toga treba da doživi u životu. I nije mi baš najjasnije, ako je u onakvom stanju, kakvo sam opisala, kako on to može od nas da zatraži pomoć, i kada se desi to dno dna, kad on komiran, nerazmišlja i ne zna ništa. Gladan je odavno, jer nema prebijenog dinara već mesec ipo dana, ali kad ima za drogu, ma kako se ona zvala, može i nešto za hranu, a ne traži pomoć. (Ovde je strašna odluka roditelja, i jako bolna, raspadam se zbog toga) jer ja ne mogu više da čekam - AKO NEKO MISLI DA GREŠIM I DA NE SMEM TO NIKAKO SADA URADITI, VIČITE "STANI - NE SADA - PUSTI JOŠ".
Nema za sada komentara te vrste, a na drugim mestima sam ih pronalazila - ŠTO ME JOŠ VIŠE POKOLEBALO KOLIKO JE ISPRAVNO OVO ŠTO RADIMO.


Još jednom, HVALA SVIM DOBRONAMERNIM LJUDIMA, na skretanju pažnje i brizi da sačuvam svoje zdravlje.
Cenim to i poštujem. Naučila sam ja kroz ovaj i ovakav život sebe da izgradim. Potonu sve ladje, kao i svima vama, ali sam ja kao feniks, kad me neki životni problem toliko razbije, bude mi teško - čovek sam, povučem se neko vreme, pronadjem poslednje atome snage, podignem glavu, protresem ... i idemo dalje, ali sa još već voljom i željom da pronadjem rešenje (ovakav životni pad sam imala upravo pre pronalaženja ovog foruma). ŠTO ME NEUBIJE - OJAČA ME, zasad sam tu .
Last edited by majka NS on Sat Dec 17, 2011 2:38 pm, edited 3 times in total.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Ja sam svoj život ogolila, toliko da samo još fale naše fotografije, baš me briga - ako treba uradiću i to, baš zato što hoću da pronadjem najkvalitetnije rešenje za ovu situaciju u kojoj se sada nalazimo.

Nama su se pogubili konci, jer je započeo novi život - brak, a mi nismo mogli da budemo u njihovom stanu - ne priliči, i mic po mic, desilo se ovo šta se desilo. Od noćas - više nemam ni tu dilemu, ko hoće s nama da se uhvati u koštac, dobrodošao, i ima da poštuje pravila koja zacrtamo, ko neće - neka nesmeta.


Žalosno, ali da nam se nije desilo ovo što se desilo, ja verovatno nikad ne bih saznala za vas i vaša iskustva ...

Ono što sam vas molila za pomoć, ako je na metadonu, na onoj količini, (vi znate da li je to velika doza ili ne, i šta je to, ja ne znam, zato i pitam), a za "lečenje" metadonom - nisam pristalica, to je samo druga droga, ako to bude konačno rešenje, kad se sve ostalo ispuca, videćemo, mi samo želimo da on živi - šta da uradim kad započne proces skidanja.


Kroz naš dom je prošla promaja - što se tiče finansija, i mi trenutno za plaćanje bilo čega - nemamo sredstava, (uopšte me nije sramota da i ovo napišem), pa mi zato treba vaš savet, šta da radim i vaša iskustva u tome.
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by cibukarda »

čini mi se da Saša ex ima link od neke komune koja je besplatna i da sam ovde to negde video.
a bez komune ponovo nećete moći rešiti problem
zapamtite ovo su samo sugestije čoveka koji je bivši suovisnik
nisam stalno na sajtovima nikad heroin i narkomanija ba a na oba možete naći kvalitetne savete
vidim nove i kvalitetne savete
ako koristi metadon kao lek protiv kojeg sam i ja ali je i to bolje nego heroin a možda se lakše odluči na ponovno lečenje
ako je sad sam i nema dotoka novca mora doći ponovo vama na vrata da traži pomoć jer narkomani vole život i ja znam da većina priču o suicidu koristi za manipulaciju
a ako ----dalje nesmem da pišem jer me malo ko može da shvati a ja sam mnogo puta čuo suovisnike roditelje od dece koja su se predozirala i umrla jednu surovu istinu
i samo da napišem reči od jedne gospođe koja je učestvovala i sad učestvuje na neki način u priči o lečenju narkomanije"greh je ne pokušati pomoći svome detetu a ipak do Boga je"
Post Reply