ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

Zabluda je da jedan narkoman bez obzira koliko je ogrezao moze da se skine uz pomoc nekog substituta ili metadona i da sad ne redjam te lekove ima ih mnogo.
Jedino resenje je da covek prestane da uzima bilo sta, da prestane da trosi tudj novac i da se zrtvuje kako bi sacuvao svoje bliznje od propasti.
Teorije da smanjivanje doza postepeno nekog leka moze da dovede jednog dana do ozdravljenja su neistinite.
Takodje je neistina da kriza nemoze da se izdrzi, niko ne kaze da je prijatno ali ja koliko sam upoznat niko nije umro od krize. Kroz znoj ima da izadje ma sta god da si uzimao, i taj misomor koga ima kod nas u heroinu i on se izbacuje sam iz organizma, bas zato i boli sto se organizam bori sa tim prljavstinama.
Mozda savest kod coveka moze da odradi najveci posao, da postedi ljude koji ga vole i gledaju kako propada.
Jedan narkoman kad zaglibi on uglavnom trosi tudj novac jer svoj nemoze da zaradi.
Ajde da pogledamo istini u oci posto nam ovaj forum sluzi da se savetujemo i da se vadimo iz problema.
Znaci nije jos izmisljen lek koji vraca u zivot tek tako godine trovanja raznim hemijama, i drogama pa posle i lekovima za skidanje.
Jel ima neko ovde stvarno da kaze, evo ja sam pio to i to i sad sam zdrav,vise se ne drogiram zivim normalno.
Pa taj lek nebi imao cenu, daj da svi to popijemo pa da se sutra sretnemo zdravi i nasmejani da proslavimo.
Nisam pesimista ali kazem svi imamo ljude koji nas nisu jedini ostavili, to su oni najblizi koji se pate ni krivi ni duzni. Da pogledamo malo njih..nije lako zavisnost je bolest sve to stoji. boli sve, depresija, ispadas iz svega ali ipak mozda to i moze da se resi malo drugacije..
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:55 am, edited 1 time in total.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

To nije poenta onoga sto sam hteo da kazem, ti pominjes 5. osoba u zatvoru koje je umrlo od metadonske krize, ja imam dvojicu samo u zgradi koji nisu stigli da izvade iglu iz vene,jedan u sobi a drugi na wc solji, nesrecnih slucajeva ima pogotovo po zatvorima.
Poenta je da jos nije izmisljen lek kojim covek moze da izleci zavisnost i posle odredjenog vremena prestane da ga uzima a bez aktiviranja volje i da se izleci.
Kljukaj ti nekog koji je bio na heroinu godinama, suboxonom, metadonom sve sto ces postignes je da ga prebacis na drugu malo blazu vrstu zavisnosti.
A on ce da ostane nezadovoljan jer ga taj sub ili met nezadovoljava kako je navikao i rezultat je 0.
Radi se o motivu,pomenuo sam porodicu zavisnika, majke, sestre, oceve itd.koji su takodje razoreni patnjom svog clana porodice.
Sve sto sam hteo je da pokusam da apelujem na savest svakog ko ima taj problem da ipak pogleda zrtve oko sebe i sam malo smogne snage da se pozrtvuje, ne radi sebe vec radi drugih.
Nisam rekao da je sve moguce na suvo, ali sam ti naveo nesto sto treba da bude motiv i zrtva.
Pa ja sam tebe voyager pitao za savet, eto i ja uzimam po 1.mg suboxona dnevno jer nisam jos uvek svoj, ali da nemam sestru koja je student i treba joj svaki dinar da zivi i bolesnu majku mozda bi nastavio sa heroinom.
Znaci motiv, ima nesto i vrednije od sopstvenog dupeta
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

Uostalom ti to znas bolje od mene, sam lek uz pravilnu upotrebu i doziranje moze da dovede do dobrih rezultata ali bez resenosti da se covek izleci ne pomaze nista.
Pa ima ljudi koji kuvaju i smrcu subove, da se mozda i oni ne lece?
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:54 am, edited 1 time in total.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by sunrise »

Meni nitko sa strane nije bio motiv ni ici na terapiju ni stati sa metom (osim cerke ) ali samo ja sebi.....I pare se lako okrenu i ne drogira se svatko na tudju stetu jer ja ne bi imala od koga uzimati lovu koja mi je trebala za dop.....
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:54 am, edited 1 time in total.
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by highway61 »

Ja šmrčem subove 2 puta po 1 miligram dnevno već 6 meseci koliko mi traje održavanje, recidiv nisam napravio nijedan, lično ja sam sasvim zadovoljan i nemam potrebu da ušmrkam sve odjednom i uradim se, pošto dobijam dozu za nedelju dana i ako bih hteo da se odradim mogao bih, studiram i redovno idem na predavanja; i moji izgledaju dosta srećniji sa 18 soma koje daju na to održavanje nego bog-te-pita-kolko dok sam bio na dopu, mada sam naravno tad i sam plaćao deo jer sam se zaposlio u kazinu, i povremeno iskorišćavao druge narkomane kraćenjem; ili 15 hiljada koje su ranije davali na psihoterapije koje su mi uspešno pomagale da potpuno apstiniram i samo toliko, ostatak vremena provodio sam u stanu, ni student ni zaposlen, u žešćoj depri i uplašen da izađem iz stana.
Izgleda da si u zabludi pingvin, nekima od nas održavanje stvarno pomaže, i ne bilo bi lepo da nam to kvariš :)
Stvari nisu crno-bele, da ne ušmrkavam subove plaćao bi ih duplo više i uzimao više, tako da i to može da se shvati kao žrtva zarad drugih. Da se lekovi ne naplaćuju 10 puta skuplje nego što bi realno koštali za neku drugu bolest koja nije tako stigmatizovana, verovatno ne bih ni bio prinuđen da to radim. Isto kao što nekvalitentna apstinencija tokom koje zagorčavaš život sebi i svima oko sebe,porodici devojki itd... sve dok na kraju ne postaneš suicidalan i zakažeš sudar između tvog auta i stene pored puta. Ljudi na supstituciji najčešće nisu tamo zato što tako žele i strah ih je da ne budu high, nego što su upravo napravili određenu žrtvu da bi se približili normalnom životu koliko je to moguće, a koji nisu mogli da imaju ni urađeni niti sa potpunom ali nekvalitetnom apstinencijom.
Ok ti je to da treba misliti na druge, ali ako te iz nekog razloga savest peče pa si došao da osuđuješ druge i ''otvaraš im oči'', mani se te priče. Ljudi umiru od apstinencije, najređe od fizičke, mada i tu imaš primera koliko hoćeš, ali pogotovu od one psihičke koja kod nekih traje i traje, koliko je samo slučajeva da ljudi posle brojnih meseci apstinencije jednostavno izvrše samoubitstvo ili se pretvore u polubiljke zbog nečega što se zove post-akuce-withdrawal syndrome, ili prostije rečeno čamotinja posle skidanja. A siguran sam da ni od čega nije više ljudi umrlo no od slušanja loših propovedi i bezrazložnog osuđivanja. Svako ovde nosi sa sobom veliku količinu krivice zbog svega što je radio, ne mora se to dodatno akcentovati. Inače, ako ćemo iskreno ne postoji nijedan pravi lek za drogu, ni apstinencija ni supstitucija ni psihoterapija, stvar je u tome da ti radiš na sebi i u datom trenutku izabereš ono što će ti najviše pomoći. Za mene lično to je trenutno kombinacija terapije i supstitucije, koja će mi, u trenutku kad budem spreman za to, omogućiti potpunu apstinenciju.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:54 am, edited 1 time in total.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: ZABLUDA O SKIDANJU BILO KOJIM LEKOM..

Post by ziki »

Ti Highway si borac? Smeta ti sto sam pomenuo zrtvu za svoju porodicu. Kvarim ti ugodjaj..
Ti si ususkan u 2.mg suba dnevno koje ti placa porodica koliko si rekao 18000 i zadovoljni su jer im vise ne uzimas za heroin. Od dva zla izabrali su manje hvala bogu, ali da tebi niko to ne kvari nastavi da kenjas a ti Voyager si sa tom pricom o samoubistvu ukenjao svo to znanje koje sam mislio da imas.
Ajde svi da skenjamo sebe tako kao sto si ti hteo ili da se svi stavimo nekom drugom na grbacu kao sto to highway radi i jos to prica sa ponosom.
Smeta vam kad vam neko kaze da pomerite dupe bar milimetar zarad nekog drugog.
Necu da nastavim vise diskusiju nisam zato ovde, bilo je par ljudi koji su skapirali moju pricu ima ih jos uvek.
Kao sto si rekao vi ste saborci po suboxonu ohrabrio si coveka da nastavi dalje. Nista ne fali suboxonu ali i on ima svoju svrhu pocetak i kraj. On je zamena za drogu a ne zamena za zivot.
Sta ces da radis ti highway kad vise niko nebude imao da ti placa sub.ili buprenorfin sta god koristis,ja koristim suboxon.Sta ces onda? Da te obavestim samo, mame i tate umiru pre nas kolko god da ih volimo na kraju svi ostajemo sami.
Ako budes imao svoju porodicu ako stignes da napravis nesto onda ce oni da ti kupuju lek verovatno.
...
Post Reply