Kako mu pomoći...???

Pitanja, informacije, iskustva...

Moderator: sanela

Post Reply
Bugz Bunny
Posts: 1
Joined: Sat Nov 26, 2011 11:03 pm

Kako mu pomoći...???

Post by Bugz Bunny »

Pozdrav svima...

Razmišljam već nekih desetak minuta kako da najbolje napišem ovaj post a da šta ne zaboravim navesti ili pitati i da to bude uredno hronološki napisano,ali nikako mi ne uspjeva pa ću samo da pišem a nadam se da će biti razumljivo vama koji odlučite ovo da pročitate i ponudite neko riješenje ovog problema...

Naime radi se o mom rođaku koji ima problema sa alkoholom i koje gotovo svi mi primjetimo osim naravno njega...Ono što je najteže ja uspostaviti zdravu komunikaciju o ovom problemu kad je on sasvim trijezan...mislim ja do sad nisam pokušavao s njim direktno razgovarati na ovu temu već sam samo posmatrao i opažao sizuaciju sa strane dok so do njega pokušavali doprijeti njegovi otac i majka,zatim njegov brat,te moji otac i majka ali sve to u jedno uho uđe a na drugo izađe...inače ti razgovori sa njim su više bili zasnovani na galami,deranju i mislim da iz tog razloga možda i ne dopiru do njega jer upravo zbog galame i deranja on odma instinktivno počne da se brani i nastane svađa kojom dođe do mnogo visokog pritiska na svim stranama a na kraju nema nikakvog rješenja i sve se vraća na staro...

Dakle kako sam primjetio u početku bi pio samo dok bi izlazio u grad navečer (petak i subota) i nije bilo problema ali 3-4 godine u nazad počeo je da se vraća mrtav-pijan poslije svakog izlazka u grad a to bi sve naravno bilo praćeno svađama između njega i roditelja...stanje se naravno nije promijenilo na bolje nego je sada počeo da pije i običnim (radnim) danima kojima do prije godinu i pol nikad nije pio...

Također me zabrinulo i par događaja koje sam vidio...naime jednom sam došao u nedelju ujutro kod njega oko osam sati,znači jutro odmah poslije izlazka u grad iz kojeg je došao pijan naravno a samo što je u nedelju ujutro ustao kad sam ja stigao otvorio je bocu vodke koju je držao sakrivenu u ormaru pored kreveta gdje spava (to se do sad nikad nije desilo da on ovako rano pije i još da drži i krije flaše alkohola u sobi gdje spava)...
Zatim drugi svježiji događaj je bio ovog petka kad je došao kod mene a prije toga naravno pitao ima li koga u kući osim mene,sa sobom je ponio dvije male flašice nekog pića da bi zatim našao bilo kakav izgovor da siđe do prodavnice i da kupi još tri flašice jer je ove naravno popio u prvih 15 minuta...također sam primjetio da je sad u posljednje vrijeme dovoljna i mala količina alkohola da se napije kao što je to bio slučaj sa ovim malim flašicama u petak (čak ja koji pijem samo za prvi maj i novu godinu se ne mogu napiti od ovako malih količina)...

Sad mene zanima kako mu prići i kako uspostaviti neki razgovor koji bi bio produktivan na kraju a da to ne bude svađa,galama i nešto slično tome...naime kako sam već naveo ja do sada nisam nikad direktno s njim razgovarao o ovoj temi jer sam po prirodi osoba koja izbjegava sukobe i ne volim svađe...S njim imam super drugarski/bratski odnos i nas dvojica se nikad nismo posvađali pa čak ni povislili ton ikad jedan na drugog...međutim teško je to sve gledati sa strane a ne učiniti ništa

Do sada sam mu indirektno kroz razne životne situacije drugih osoba pokušavao ukazati na probleme koje su te osobe imale zbog alkohola ali izgleda da ni to ne dopire do njega...inače kad je pijan on nikoga ne dira i mirna je osoba i nije agresivan prema drugima ali kao što rekoh teško je stojati sa strane i gledati ga kako polako propada...

Dakle problem je s njim voditi razgovor dok je trijezan jer jednostavno neće da prizna da ima problem sa alkoholom i da mu je potrebna pomoć a što se tiče ostalih životnih poteškoća jedina osoba čije savjete sluša sam ja dok se sa ostatkom porodice to sve pretvara u svađu pa su me zato zamolili da još i ja pokušam kao zadnja nada da doprem nekako do njega po pitanju njegovog problema sa alkoholom...Također imam osjećaj da je u depresiji ali ga je teško navesti da se otvori tokom razgovora...Molim sve koji imaju neki savjet da mi pomognu...

Hvala unaprijed
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Kako mu pomoći...???

Post by nanii »

Joj ja nemam savjet, imam pitanje
Bugz Bunny wrote:..također sam primjetio da je sad u posljednje vrijeme dovoljna i mala količina alkohola da se napije kao što je to bio slučaj sa ovim malim flašicama u petak (čak ja koji pijem samo za prvi maj i novu godinu se ne mogu napiti od ovako malih količina)..

To se isto dešava i sa mojim tatom, jeli to neki znak da je alkohol narušio sveukupno stanje organizma, ili š

Pozdrav Bugz Bunny i dobro došao na forum
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Kako mu pomoći...???

Post by sanela »

nanii wrote:Joj ja nemam savjet, imam pitanje
Bugz Bunny wrote:..također sam primjetio da je sad u posljednje vrijeme dovoljna i mala količina alkohola da se napije kao što je to bio slučaj sa ovim malim flašicama u petak (čak ja koji pijem samo za prvi maj i novu godinu se ne mogu napiti od ovako malih količina)..

To se isto dešava i sa mojim tatom, jeli to neki znak da je alkohol narušio sveukupno stanje organizma, ili š
Da, kad opadne tolerancija na alkohol i kad su potrebne jako male količine alkohola da se osoba napije, to je zadnji stadij alkoholizma.
MEDENI24
Posts: 10
Joined: Thu Jul 15, 2010 9:34 pm

Re: Kako mu pomoći...???

Post by MEDENI24 »

sanela wrote:
nanii wrote:Joj ja nemam savjet, imam pitanje
Bugz Bunny wrote:..također sam primjetio da je sad u posljednje vrijeme dovoljna i mala količina alkohola da se napije kao što je to bio slučaj sa ovim malim flašicama u petak (čak ja koji pijem samo za prvi maj i novu godinu se ne mogu napiti od ovako malih količina)..

To se isto dešava i sa mojim tatom, jeli to neki znak da je alkohol narušio sveukupno stanje organizma, ili š
Da, kad opadne tolerancija na alkohol i kad su potrebne jako male količine alkohola da se osoba napije, to je zadnji stadij alkoholizma.
Sanela zar je to sve što si mogla napisati?????????????Kak ono ide,jel 'jelinekova shema'....uglavnom zar nisi mogla malo opširnije......
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Kako mu pomoći...???

Post by sanela »

MEDENI24 wrote:
sanela wrote:
Da, kad opadne tolerancija na alkohol i kad su potrebne jako male količine alkohola da se osoba napije, to je zadnji stadij alkoholizma.
Sanela zar je to sve što si mogla napisati?????????????Kak ono ide,jel 'jelinekova shema'....uglavnom zar nisi mogla malo opširnije......
Pa eto, napiši ti opširnije...
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Kako mu pomoći...???

Post by sunrise »

Nanii...kao sto je Sanela rekla.....kad je netko vec toliko u cugi i jedno ili dva piva uhvate covjeka kao ne znam koja kolicina....
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply