hitno mi je potreban savjet !

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by zeleni »

zeleni je glup ko tocilo! i neka ga tako... u mom svetu je i dalje ruzno otpisati nekoga zato sto deklarativno ne zeli pomoc ili trenutno ne zeli pomoc i pustiti ga niz vodu. retko koji narkoman je otisao na lecenje svojom voljom. okolina tu moze mnogo da utice. i ne treba precrtavati ljude. ne tako lako.
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
tuzna
Posts: 10
Joined: Mon Jul 25, 2011 11:41 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by tuzna »

cibukarda wrote: ona je već sada u grupi suovisnici a i to je bolest
hjoj covjece, ovo me bas zateklo sad !

nirvanai wrote:...ako u medjuvremenu stekne veliko povjerenje u mene i ako se bas bas zaljubi, ...
------------
ne moras da se brines u vezi sa tim,on najvise voli drogu
e grozno, ali vjerovatno istinito...
zeleni wrote: u mom svetu je i dalje ruzno otpisati nekoga zato sto deklarativno ne zeli pomoc ili trenutno ne zeli pomoc i pustiti ga niz vodu. retko koji narkoman je otisao na lecenje svojom voljom. okolina tu moze mnogo da utice. i ne treba precrtavati ljude. ne tako lako.
a i ja, opcenito u zivotu, sam imala taj "problem" gdje uvijek i stalno pomazem drugima, bez obzira sta je u pitanju...i cesto puta sam zavrsila ko svinja :-D ali stvarno jeste tesko ignorisati bilo kakav i bilo ciji problem, ali ja sad vagam ocu li sebi stvoriti neki veliki problem uplicuci se u rjesavanje njegovog...dosad sam u tudje probleme ko spasioc uskakala bez po muke i razmisljanja, sad makar kontam o tome...

Hvala vam svima na odgovorima ! :)
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by dita »

Nikako ne mogu prihvatiti da je suovisništvo bolest. Razviješ pomaknute obrasce ponašanja kao suovisnik, i u principu si toga svjestan, znaš da nije «normalno». Bolest mi je prejaka riječ. Pogotovo mi smeta teorija da zbog mazohizma ili kojeg drugog psihološkog poremećaja ili već uzroka – postaješ suovisnik. Nisam uživala, nisam birala postati suovisnik, ali u mom svijetu je kao u svijetu zelenog.
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by cibukarda »

Suovisnik jeste bolestan i treba da traži pomoć kod lekara jer posledice mogu biti jako teške.
Godinama posle rešavanja problema i sam osećam posledice i napade straha iako mislim da je sve iza mene.
A svako ima pravo na svoj izbor ali svaka pomoć koja nije tražena je kontraproduktivna i nanese više štete u ovom slučaju šteta je za oba člana priče.
Drugo je navesti ovisnika da traži pomoć pa onda pomoći.
I ne mora ovo sve biti dobro i tačno ali ja stojim iza ovoga.
Zeleni lepo je imati želju da se pomogne čitavom svetu ali ne može se.
A o pametnim i ne pametnim osobama može se zboriti letnji dan do podne i nikakve koristi.
Samo ja mislim da pametan radi ono što mu neće naneti štetu ni jedan tren i radi samo ono što je siguran da može da dovede do kraja.
User avatar
MarilynManson
Posts: 51
Joined: Mon Jul 18, 2011 11:04 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by MarilynManson »

:?: :?: :?:
Last edited by MarilynManson on Sat Aug 06, 2011 9:58 pm, edited 1 time in total.
I don`t like the drugs, but THE DRUGS LIKE ME!!!
User avatar
MarilynManson
Posts: 51
Joined: Mon Jul 18, 2011 11:04 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by MarilynManson »

evo ni od ove ni od njenog dečka ni traga ni glasa. gdje su se svi pogubili? to je čudo jedno.
nadam se da je bar ona ostala pri čistoj svijesti i zdravoj pameti.

a možda se jadnica istraumirala pa sama otišla u komunu liječit se od suovisništva!
baš ste bezze šta ste je isprepadali stvarno će pomislit da je i ona bolesna ka i mi...
iako ja nas ne smatram bolesnima uopšte, bar fizički, a psihički prije bih rekla "malo navedeni", hehe
I don`t like the drugs, but THE DRUGS LIKE ME!!!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by sanela »

MarilynManson wrote: a možda se jadnica istraumirala pa sama otišla u komunu liječit se od suovisništva!
baš ste bezze šta ste je isprepadali stvarno će pomislit da je i ona bolesna ka i mi...
iako ja nas ne smatram bolesnima uopšte, bar fizički, a psihički prije bih rekla "malo navedeni", hehe
Suovisništvo podrazumijeva skup načina ponašanja, razmišljanja i nošenja sa problemima. E sad da li je bolest ili nije, možemo diskutovati. Moje je mišljenje da suovisnicima nije lako živjeti pored ovisnika i da su izloženi jako visokom stresu koji može uzrokovati različita psiho-somatska oboljenja, jer je organizmu jako teško da se nosi sa tako visokim stresom svaki dan. Da bi suovisnik "preživio" život sa ovisnikom, on formira određena ponašanja i razmišljanja koja mu "pomažu". Uglavnom su to patološka, bolesna ponašanja, koja nisu "normalna". Potpuno je normalno da ih osoba u nenormalnim okolnostima primjenjuje, ali su ona uglavnom štetna i za ovisnika (jer omogućavaju drogiranje), ali i za suovisnika (jer mu onemogućavaju život koji je slobodan, kvalitetan, usmjeren na zdrave stvari oko njega, obzirom da je suovisnik fokusiran na ovisnika i da njegovo stanje zavisi od toga u kakvom je stanju ovisnik).

@marilynManson, ovisnost jeste bolest po Klasifikaciji DSM IV - i to mentalna bolest. Po mom mišljenju, ovisnost je puno složenija nego "bolest", to je filozofija življenja, filozofija autodestruktivnosti, bijega od života, čije "liječenje" zahtijeva promjenu životne filozofije, rekonstrukciju sebe i onog što želimo biti i što nam je važno u životu.... a to nije lako i ja zato skidam kapu svakome ko se odvažio da to uradi. Za to treba puno snage, hrabrosti i želje za životom. A suština je u prvom koraku... odluci da više ne ide ovako.
I to je nešto jako ozbiljno.
User avatar
unfrequented
Posts: 10
Joined: Sat Feb 05, 2011 1:52 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by unfrequented »

sanela wrote:
MarilynManson wrote: a možda se jadnica istraumirala pa sama otišla u komunu liječit se od suovisništva!
baš ste bezze šta ste je isprepadali stvarno će pomislit da je i ona bolesna ka i mi...
iako ja nas ne smatram bolesnima uopšte, bar fizički, a psihički prije bih rekla "malo navedeni", hehe
Suovisništvo podrazumijeva skup načina ponašanja, razmišljanja i nošenja sa problemima. E sad da li je bolest ili nije, možemo diskutovati. Moje je mišljenje da suovisnicima nije lako živjeti pored ovisnika i da su izloženi jako visokom stresu koji može uzrokovati različita psiho-somatska oboljenja, jer je organizmu jako teško da se nosi sa tako visokim stresom svaki dan. Da bi suovisnik "preživio" život sa ovisnikom, on formira određena ponašanja i razmišljanja koja mu "pomažu". Uglavnom su to patološka, bolesna ponašanja, koja nisu "normalna". Potpuno je normalno da ih osoba u nenormalnim okolnostima primjenjuje, ali su ona uglavnom štetna i za ovisnika (jer omogućavaju drogiranje), ali i za suovisnika (jer mu onemogućavaju život koji je slobodan, kvalitetan, usmjeren na zdrave stvari oko njega, obzirom da je suovisnik fokusiran na ovisnika i da njegovo stanje zavisi od toga u kakvom je stanju ovisnik).

@marilynManson, ovisnost jeste bolest po Klasifikaciji DSM IV - i to mentalna bolest. Po mom mišljenju, ovisnost je puno složenija nego "bolest", to je filozofija življenja, filozofija autodestruktivnosti, bijega od života, čije "liječenje" zahtijeva promjenu životne filozofije, rekonstrukciju sebe i onog što želimo biti i što nam je važno u životu.... a to nije lako i ja zato skidam kapu svakome ko se odvažio da to uradi. Za to treba puno snage, hrabrosti i želje za životom. A suština je u prvom koraku... odluci da više ne ide ovako.
I to je nešto jako ozbiljno.
E bas ovako, vremenom dodjes u stanje da ne zelis ujutru da se probudis, jer tvoj dan- dalji zivot je neizvestan i potpuno zavisi od osobe koja ni sama ne zna kako ce joj biti ni naredni sat, a ne dan. Jedno je sigurno, sanse su 98% da ce ti taj, kao i svaki dan, na kraju biti grozan... umislis da mozes biti srecan samo ako ti tu srecu pruza taj neko, ali na kraju i on sta god da uradi nije dovoljno. Cak i kad ceo dan bude ok, ti znas da se to moze promeniti svakog momenta i to ti ne da da se opustis.
Ostaces bez prijatelja, jer ce se i njima na kraju smuciti sto si svaki danrasejan, nervozan, neraspolozen, napet. Imas osecaj da gubis razum i da te niko ne razume, ne postoji nista sto te cini srecnim i sto moze makar malo ispuniti ogromnu prazninu koja raste u tebi. Pozelis da umres. Da sa tvojim zivotom nestane i konstantna nelagodnost koju osecas cak i kad spavas.
Ukoliko imas “srecu” da ti narkoman tada kaze “glup si, sa takvim mozgom droga bi ti pomogla da jos vise prosiris vidike, ne osecas tugu, strah i ostale patnje koje nosi covek” velike su sanse da ces to i odabrati.
Tesko onom ko ne uspe da vidi da je sam sebe doveo u to stanje i da se samo sam i moze izvuci. A vidim isto je i za zavisnost o drogama...
tuzna
Posts: 10
Joined: Mon Jul 25, 2011 11:41 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by tuzna »

hej dragi forumasi,

tu sam... nisam imala pristup internetu ovih par dana... za sad je kod mene sve okej, a i kod momka..posla sam napisati da sam se odlucila upustiti u sve ovo, ali nije to odluka bila, vise neki 'nagon' ... iako je proslo tek 16 dana, za sto ja znam da je jako mali period, ali svejedno puno znaci da se nisam niti jednom imala razlog nasekirati, tj, momak i dalje odrzava svoje obecanje,.. oce li nastaviti i do kada, to cemo vidjeti... ali za sad mi je okej...

Dok sam bila van grada slucajno sam upoznala jednog bivseg ovisnika, tri godine je 'cist', a bio je ovisnik 10 godina o svemu i svacemu... otvoreno sam i fino pricala s njim i jakoooo mi je pomogla njegova prica jer je i on imao djevojku koja je bila u situaciji u kojoj sam ja sad...

ja vas sve i dalje nastavljam citati jer mi puno pomazete...a kako cemo nazvati suovisnistvo, bolescu ili ne, ma nije ni bitno...

@MM, hvala ti puno sto si tu i sto citas i pratis :)
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by sanela »

Super!!
Samo se dogovori s njim da ga s vremena na vrijeme nenajavljeno testiraš. Tako ćeš biti sigurna da je sve okej.
Sretno.
Post Reply