Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by sanela »

Voyager wrote:Wtf ?
Ja bas nisam ispratio dogadjanja ovde zadnjih dana.
Neka svadja bila na nekoj temi ?
Koja je to tema ?
Bas me znaima da vidim sta se deislo.

I sta, banovani oboje trajno ili temporary ban na mesec dana ?

.::VOYAGER::.
Nije bilo svađe, samo komentari koji su obrisani na ovoj temi. Komentari su bili na nacionalnoj osnovi.
Toto-rina je banovan na mjesec dana, a draganče trajno i profil mu je obrisan.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by MasacreEnElDiscoBar »

sanela wrote:I draganče je banovan zbog vrijeđanja na vjerskoj i nacionalnoj osnovi putem pp-a. Njegovo banovanje nema ništa sa pokretanjem teme da se uvede novi moderator. Ako imate prijedloge za novog modeatora, pored mene, ja se slažem. Činjenica je da ja moram odobriti moderatora. Za to možete pokrenuti novu temu.

Ochu ja, jer se placha? :D :lol:
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by sanela »

Nisam na poslu imala pristup internetu, tako da sam tek sad došla na forum.
@Masacre - što se foruma tiče, ovo sve što ja radim je na volonterskoj osnovi ili u prevodu za dž.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Ma shalio sam se!! A i mislim da bi trebo stech neko povjerenje kojeg za sad nemam, da bi tako radio neshto, ti si okej, a i ako chesh trebat pomoch sigurno ima boljih kandidata od mene... :),, ovako ti mogu samo pomagat prijavom nekih tekstova koji nisu u skladu s pravilima....ko shto je bilo s ''evo tu sam'' il kako se vech zvao...(sad jer on izbriso te sve poruke shto sam mu preporuchio il vi)..glavno da ih nema vishe....
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by nepopravljiv »

juce sam pricao sa jednim drugom na skajp koji je na metadon vec 5,6 mjeseci veli mi nigdje ne izlazi samo ujutro po zdravicu kaze da pije po 25 kapi jeli to puno ili malo neznam jer ja to nikad nisam pio ali primjetio sam kod njega povratila mu se kilaza u lice ali mu je ten nekako je blijed jezivo ali nije mrsav i sve jedno te isto mi p0ricao.nigdje ne izlazi za staru ekipu kaze duvacki orkestar svi pusinjaju travu on se zatvorio kuci metadon sa njim i muziku nemogu komsije od njega zivjet navija do daske ali doslovno ne izlazi iz kuce sem mozda kad je nesto bas potrebno a inace zivi blizu doma zdravlja tako da mu je 5 min poc po dozu metadona.milo mi je bilo kad sam ga vidio da se odebljao ali nesto jezivo kod njega ima to bljedilo usporenost ponavlja jednu te istu pricu.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by MasacreEnElDiscoBar »

ja sam isto dobio par kila, ustvari vishe se napuho, on napuhava vishe!! i isto nisam iz kuche izlazio, samo da mi je doza i to je to jbsh prijatelje i sve, sam da me niko ne dira...tako mi bilo onda mi puko film i isho se skinut sa morfijem...pa proradile emocije koje sam zaboravio da postoje i skuzio da sam bio mrtav ladan, na sve dok sam bio na methadonu...uff...
Vceikruna
Posts: 42
Joined: Wed Feb 09, 2011 3:58 pm
Location: Belgrade

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Vceikruna »

Tebi je onda prijatelju bilo super,ja bih dao sve sto imam da mogu da budem,sto kazes"mrtav ladan",ali nevredi,gomila problema,bilo bi idealno kada bi me bilo briga za sve :D ja sedim kuci zato sto gde god da izadjem,sve me asocira na neke lose stvari,ali mi Metadon pomaze mnogo,dovoljno da ne mislim,sto bi rekao Dado Topic:"Na jesen,na zuto,na lisce i nju!!!" ali se nisam nesto mnogo ugojio,opet kazem,generalno je dobro,mnogo bolje nego prosle godine u ovo vreme! :D :drinkers: :rolleyes: :rock: Pozdrav ljudi!!!
"Smrt je samo tren kada umiranje prestane" i "Eto to je svet,eto to su ljudi,prazni i ludi,mali i glupi,tudji,ne mogu da ti dozvolim da dodjes,oprosti............" For my not born child.........
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by MasacreEnElDiscoBar »

[quote="Vceikruna"]Citiram: Tebi je onda prijatelju bilo super,ja bih dao sve sto imam da mogu da budem,sto kazes"mrtav ladan",ali nevredi,gomila problema,bilo bi idealno kada bi me bilo briga za sve :D


I nije bash, to nije onda zivot!!! A zivot se sastoji od problema i loshih stvari, koje su sve lakshe, ako se suochimo s njima..a budu sve teze i teze, ako bjezimo od njih...a jbga, kad tad che se svi trebat suochit s problemima, chim kasnije tim teze....
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by highway61 »

Saša,što se tiče Britanije, carstva supstitucije, to važi samo za Evropu. A najveći broj obolelih od side u Evropi ima Rusija, carstvo zabrane supstitucije i apsolutnog demonizovanja zavisnika, i to baš zbog direktne veze sa razmenjivanjem igli među zavisnicima. Pa ti sad vidi šta ti je bolje, očigledno da svaki metod lečenja ima svoje mane i dobre strane.
Poenta je da se ljudima omogući izbor, što u zemlji kao Rusija ne postoji. Naravno da je najbolje za neke osobe, sve koje mogu, da ne konzumiraju nijednu vrstu droge. Ipak, ono što treba da bude cilj za svakoga ko se leči, i na čemu treba da akcenat, je kvalitetna apstinencija. Za neke druge ljude,pak, u određenom periodu života, ili tokom celog života, potpuno odsecanje od psihoaktivnih supstanci nije moguća opcija, i uvek vodi u recidiv. Za njih je održavanje i psihoterapija jedini izbor i njihova kvalitetna apstinencija.
Ali ne treba juriti to potpuno oslobođenje kao da ima neko magično dejstvo (kako to mnogi vole da predstave) ako si pokušao i shvatio da nisi spreman, pogotovu ne po cenu života, kao da je sveti Gral i jedini izbor. Postoje alternative.Osoba na supstituciji ne treba da osuđuje sebe, niti drugi imaju prava da je osuđuju. Ne postoji ništa loše u tom izboru, i ako se ne zloupotrebljava to jeste lek, nikako drogiranje( kako to isto mnogi vole da predstave), za neke privremeni-dok se ne oporave dovoljno da mogu bez istog, za neke trajni.
I žešće je surovo i prepotentno da govoriš osobi koju ne poznaješ o osobi koja mu je najbliži rod i koju isto nisi upoznao, šta bi je spaslo i šta je trebalo da uradi. Momak je sigurno poznavao svog brata bolje nego iko od nas, i jedino on ima prava da predpostavi šta je moglo da ga spase.
A da supstitucija nije sama po sebi dovoljna, to je jasno. Gledao sam postove od ljudi koji su na supstituciji i imam utisak da su poneki baš dobar primer toga. Većina pišu kao stabilne osobe. Ali, neki implicitno upućuju na neki problem sa sobom. Iako o mnogim temama govore dosta razumno i pronicljivo, stil kojim pišu prosto ključa od nekog nagomilanog besa. Bilo da je prema sredini u kojoj žive, bilo prema drugim ljudima, jednostavno ih mržnja toliko zanosi da pišu monologe u nedogled, pljujući na sve oko sebe, a nikad se ne okrećući ka sebi, ka unutra. Nikad se ne preispituju, bar ne na forumu; jednostavno je društvo krivo za sve i to je to, oni ne snose nikakvu odgovornost za svoju zavisnost i svoje probleme i to je njihov jedini stav. To su ljudi kojima bi psihoterapija definitivno bila preko potrebna uz supstituciju.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by sunrise »

Meni je met darovao pa u biti,smijem se jer i tek sad shvacam koliko,jedno 15kg. od maja se spustam i skinula sam 8kg. U doba brijanja sam imala 50 i koju.onda na neku normalu od 60kg,u trudnoci 3kg plus, nakon poproda sam dobilajedno4,5 i dosao met i ja se samo pusem i pusem. Ali,to nije najgore,najgore je znojenje i jezenje...od moje majce sa dugim rukavima i dzemperi su kod brata u garazi,zadnji sam nosila kod kike u bolnici kad je tak dosla....zima,meni kosa mokra od znoja,stallno se brisem onim kuchen rolle,zamotam po jedno 4 pet stranica i brisi se.....sad je to stalno,da li zbog tako male doza meta ili zbog ter.za hep...valjda sve po malo...bilo je grozno,ko da si stalno u krizi,jedino kad bi sjedila bi nekkao islo...i dokt.kazu to je tako,oces tabl.za smirenje,ja gledam ona meni dala za sizofreniju i panic ataken
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply