Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Vceikruna
Posts: 42
Joined: Wed Feb 09, 2011 3:58 pm
Location: Belgrade

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Vceikruna »

Toto Rina:"A svako od nas zna bar po 2-3 koji bi bili zivi od pre da su primali Met umrli pre 6-7-8 godina od droge. Oni bi sada bili na terapiji, Metadon bi im napravio toleranciju na dop i manje sanse za over 10 puta" Bas tako,samo cu malo da se nadovezem na ovo cinjenicom,da je moj pokojni brat pocetkom 2008 godine,tacnije posle praznika u januaru mesecu trazio u "Drajzerovoj" Met,na sta su mu oni rekli,u fazonu,jos si ti mlad za to,pa imas tek 26,e zato ga sada nema vise,iste te godine krajem juna meseca je nestao,a posle osam dana su ga pronasli njegove ostatke u obljiznjem zbunju u kraju,i pored njega,naravno,spric,;limuntus i limenku,a najveca ironije je sto istrazni sudija nije ni izasao na lice mesta,nego je prepisao izvestaj od kriminalistickih tehnicara,koji su kada su videli "GAN I KONZERVU" samo,onaj rad,pokupili i u crnu kesu i dovidjenja prijatno,koliko su dobar uvidjaj uradili mogli smo da se uverimo kada smo otisli da na to mesto zapalimo svecu,nasli sm o kutiju cigara i kosu pokojnog brata,koja je otpala od velikih vreucina,toliko o tome! oprostite sto sam ovo izneo u javnost,ali eto dotakao sam se teme i setio se toga, i ja sam uveren da bi moj brat i dan danas bio ziv da su mu tog januara gospoda "strucnjaka" iz "Drajze" dali Met, tako da se u potpunosti slazem sa ovim sto je nas prijatelj Toto Rina izneo! Toliko,pozdrav svima,hvala!!!
"Smrt je samo tren kada umiranje prestane" i "Eto to je svet,eto to su ljudi,prazni i ludi,mali i glupi,tudji,ne mogu da ti dozvolim da dodjes,oprosti............" For my not born child.........
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by sanela »

Toto-rina je banovan zbog vrijeđanja i psovanja.
Još jednom, možete iznijeti svoje mišljenje bez vrijeđanja i psovanja. Uprotivnom, bićete banovani.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by saša-ex »

Tvoj brat bi bio ziv da se nije drogirao ili da se izlecio, a ne da je dobio metadon. Najveca zabluda i laz, kojom se sluze farmaceuti je bas to, da supstitucija spasava zivote. Zvanicnici podaci, za proslu godinu, kazu da je najvise smrtnih slucajeva, vezanih za drogu, bilo u Engleskoj, zemlji koja je carstvo supstitucije.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by nepopravljiv »

a dje toto rinu da se banuje a to je soko bio http://www.youtube.com/watch?v=dWrazfoFP44
Vceikruna
Posts: 42
Joined: Wed Feb 09, 2011 3:58 pm
Location: Belgrade

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Vceikruna »

Dobro,stoji i to,pokusao je da se izleci,on 16 godina ja 18 prvi put bio u Kragujevcu u bolnici 21 dan,zatim je jos jednom kasnije bio u "Drajzerovoj" dve nedelje i vise puta je isao na dnevne terapije,a isao je i na psiho-terapiju,kao i ja u u jednu privatnu kliniku,pa blokatori,implanti,i slicno,ali nazalost sudbina je takva,ja se i posle njegove smrti nisam smirio,bio sam ok,jedno vreme,a posle punom parom po starom i u julu prosle godine terapija odrzavanja Buprenorfinom plus psihoterapija,medjutim to iziskuje materijalna sretstva u privatnoj klinici suvise velika,tako da se sad ne ponavljam opet,u jednom trenutku posle 8 meseci terapije sam dosao u situaciju da zbog materijalnog aspekta ne mogu dalje,i vise onako iz ocaja sam prosetao do MC Savski Venac da se raspitam za drzavni Buprenorfin i samo zahvaljujuci ljudima dobre volje iz organizacije "MEDECINS DU MONDE" i lekarima iz MC Savski Venac sam usepeo da udjem u MMT program i na moj prokleti imendan uskoro ce biti punih 12 meseci bez Heroina,a imam neki osecaj,u kakvoj sam situaciji bio prosle godine u ovo doba,kada sam zapoceo odrzavanje Buprenorfinom,da ni mene danas ne bi bilo! toliko,zaista da ne duzim vise,svako ima pravo na svoje misljenje,moje je ovako! MHETADONE SAVE LIVES!!! i ostali supstituti naravno! :) Hvala jos jednom,veliki pozdrav svima!!! :D
"Smrt je samo tren kada umiranje prestane" i "Eto to je svet,eto to su ljudi,prazni i ludi,mali i glupi,tudji,ne mogu da ti dozvolim da dodjes,oprosti............" For my not born child.........
dragance72

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by dragance72 »

saša-ex wrote:Tvoj brat bi bio ziv da se nije drogirao ili da se izlecio, a ne da je dobio metadon. Najveca zabluda i laz, kojom se sluze farmaceuti je bas to, da supstitucija spasava zivote. Zvanicnici podaci, za proslu godinu, kazu da je najvise smrtnih slucajeva, vezanih za drogu, bilo u Engleskoj, zemlji koja je carstvo supstitucije.
Sale ovo je malo, izvini, surovo ovako reći dečku i to nekako hladno baš deluje a ja ga lično znam kao i tebe, i verujem da bi mu metadon spasio život ili bi imao bar 80% veće šanse zašto za dve godine rada metadonskog centra u kojem sam ja niko nije umro ako je kako ti kažeš taj metadon, supstanca koje ne spašava živote. Kao drugo ja ne bih bio živ niti bih ovo pisao sada sigurno da nije bilo metadona. Jer sam često te godine pre stavljanja na metadon počeo da padam u produžene stondove odnosno da gubim svest prekid filma 10 minuta nakon ubrizgavanja i onda ništa samo odjednom se probudim ali to se desilo jedno 5,6 puta te godien dva puta je bilo drastično onaj poslednji kada sam pljuvao krv posle overa i dobio tešku upalu pluća i još krizirao uz to nikad neću zaboraviti. Dakle na osnovu ovoga što za dve godine je više od 130 ljudi dobilo pomoć samo centru doma zdravlja Savski Venac i što se masa od tih ljudi više zaista ne drogira. Tačno znam koliko ljudi se ne radi ako izuzmem jednu majku sa detetom i jednog sa bežanijske kose i sa Voždovca dvojicu koji više se rade lekov8ima i metadonom nego heroinom ali neki i dalje heroinom oni koi su ostali na dozama ispod 80mg i to namerno da bi mogli da se urade dopom i ne mnogo velikom količinom neki su ostali na 50, do 60 taman na 60mg počinje blokirajuće dejstvo ti se rade,. ali 50% ljudi tamo je skroz čisto, razgovarao sam, pošto sam blizak sa osobljem i sa onima koji su zadužen9i za rad i hoće uvek da mi odgovore na pitanja hteli smo i trebali bi da pokrenemo gerupu M.A metadon anonimus da se ljudi koji su na metadonu a iš,li bi i na sastanke tipa N.A ne bi osećali "izolovanim" jer nisu "čisti" tako bi imali opciju da budu negde gde bi bili uspešni ako su čisti od heroina, spida, kokaina i sl. prvenstveno od heroina i ostalih nelegalnih opijata.
Tačno je da je svakoga ubila njegova bolest ko je umro od overdoza to je tačno. Ali koliko puta više da polemišemo o tome da nije za svakoga potpuna apstinencija ja još uvek ne znam ali pošto sam bio 5 godina skoro čist pa sam se vratio ja više ne zbnam da li smem da se skidam sa meta mogu da pokušam ali ako u narednih recimo 3 meseca uzmem heroin odmah se vraćam istog trenutka na met ili ako bude tada morfin ili jurnista biće nadamo se i radimo na tome..
dragance72

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by dragance72 »

A jesu li ti ljudi bili na supstituciji i imaš li podatak ili si izvukao ukupan broj mrtvih i onih koji nisu videli ni s od supstitucije? Mene zanima koji je procenat onih koji su bili na nekom supstitutu umro i kako se tu kreću procenti, brojke. Da supstitucija ne spašava život je neistina i to velika neistina. Neće svima spasiti ali su mnogo veće šanse sa supstitucionom terapijom nego bez nje da oni koji ne mogu ili jednostavno, hajde da se ne lažemo neće bez opijata i to je pravo svakog čoveka. Jednostavno ne svidja mu se život onako kako ga vidi bez opijata, nema dovoljno endomorfina, ili drugih signalnih supstanci u mozgu odrgovornih za ponašanje, emocije za osećanje radosti, depresije, beznadja agresivnosti itd, itd....Prema tome Vama što ste se zalečili svaka čast i ja to poštujem znam koliko je teško. Ja jednostavno nemam volje a ni motiva nešto preterano da bih bio bez opijata ili supstituta jer jedino tako se o0sećam kao neki ljudi prirodno što se osećaju šta ja tu mogu. Bolestan sam jedino je ovaj lek dao rezultat kod mene ništa drugo kakva lečenja, kakve grupe ništa meni nije pomoglo da ne uzimam.č Naučio sam neke druge stvari opet na neki način dragocene jer volim da učim i spoznajem sebe i jednostavno ja sam iskren, iskrenost na prvom mestu beše i u N.A iskren prema sebi da ja bez opijata baš, još uvek ne mogu, i pošto nemogu neću da se mučim, neću da patim hoću da se probudim jedem da popijem moj leka iskliram malo popijem kafu i osećam u sebi opijat a nisam ni uradjen ni razvaljen mogu da obavljam svaki posao čak sam mnogo koncentrisaniji saada na metu nego kada bih uspevao da se skinem neko vreme kako sam onda zaboravljao i mozak mi j ebio spor to je strašno, baš strašno...
dragance72

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by dragance72 »

LONG LIVE METHADON, MORPHINE, JURNISTA, BUPRENORFINE....
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by sanela »

I draganče je banovan zbog vrijeđanja na vjerskoj i nacionalnoj osnovi putem pp-a. Njegovo banovanje nema ništa sa pokretanjem teme da se uvede novi moderator. Ako imate prijedloge za novog modeatora, pored mene, ja se slažem. Činjenica je da ja moram odobriti moderatora. Za to možete pokrenuti novu temu.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:58 am, edited 1 time in total.
Post Reply