Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Zmaj
Posts: 59
Joined: Wed Nov 03, 2010 5:11 pm

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by Zmaj »

Ili mozda neku dobru knjigu procitati,nikad se ne zna sta momak voli.. :D
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by ivica »

Zmaj wrote:Cekaj rodjace jeb'o Punk sad,nego na osnovu cega ti to mozes da tvrdis,ako nisi radio neke stvari/????Sta hoces da kazes,da smo mi svi budale, da je gomila velikih umova na svetu jedna obicna skupina budala,samo zato sto su otkrili nesto vise od obicnih"smrtnika"..jel???Pa rodjace mi zavisnici u sustini generalno gledano neke podatke,sam mozes pogledati na gooogl-e ,tj ako umes,nadprosecne osobe,osobe sa visim I.Q. od obicnih ljudi.Ne mozes ljude tako karakterisati narkomani i strejteri,a vidim da to pokusavas i da hoces da ljude ovde koji traze pomoc,pricaju svoja iskustva,svoje ispovesti da omalovazis....Ne znam mozda si ti bio navucen ne znam,mozda si smrkao svinjske kozice sta vec,ali ovde ljudi pricaju o ozbiljnim stvarima,znas.
I gde se to mi svi vracamo????Nemam pravo na recidiv,nemam pravo da ispravim gresku,sta?Jesi dosao da podjebavas ili sta,reci...
kakve ozbiljne stvari. o čemu ti pričaš recidiv je NEOZBILJAN. lako je napravit recidiv kada imaš mamu i tatu da se brinu o tebi. ma daj neda mi se sad pričat.
ignorance is bliss!
Zmaj
Posts: 59
Joined: Wed Nov 03, 2010 5:11 pm

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by Zmaj »

Mili kakva mama kakav tata.Rodjeni ja imam 35 god,radim sam zivim o cemu pricas???Napravio sam ga posle 7,5-8 godina,kada sam se osamostalio,i sramota,tj ne sramota krivo mi je do jaja zbog toga,ali sta sad,treba nas koji napravimo recidiv,streljati,jel?Doduse uvek je senka roditelja nadamnom...Bas zbog gudre.Mora da si mladji momak i nemas pojma koliko vidim o cemu se prica...Rodjace kada budes isao peske 30 km po gudru ,ma sta ja ima da tebi pricam,ozbiljni zavisnici znaju o cemu je rec,tebi nemam sta da pricam!!!Vidim da podjebavas ovde ljude,brate pomoc svi ovde trazimo,razumes.Niko ovde ne kuca zato sto voli da kuca,znas.
Mozda cak imam vise Narkomanskog staza nego ti godina,tako da znas,smiri loptu malo...Ne zelim da te uvredim,samo da ti skrenem paznju :).. Zzop...
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by Vivaldi82 »

vudd wrote:Niko te nece pogresno shvatiti,mada, otkad si dosao ovde samo se hvalis i uzdizes.Malo je to upakovano u polu-sigurnost i post-punk kenjanje,ali...vidi se iz aviona :)
u svakom slucaju,nek si nam rekao kako si sve prosao i kako si sad ok... iako mene boli ona stvar za sve to.
Reci Vudd,sto jes jes!!!
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by vudd »

Sto jes jes!!!:)
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:25 am, edited 1 time in total.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by vudd »

...problem je sto se recidiv ne smatra kao sastavni dio bolesti,vec kao jedan u nizu bezobrazluka koje izvode narkomani.Jos uvijek se na narkomaniju gleda kao na grupu cupavaca u prljavoj dzins odjeci koji nista ne rade i po cijeli dan slusaju ploce i drogiraju se :)
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by ivica »

Voyager wrote:Ivan se ovde puno sprda a malo zna.
Vidim voli punk, i ja volim punk rock i nikada ga nisam prestao slusati, bas sada kod mene pici Rise Against - Behind Closed Doors.

Ali izjava da je recidiv neozbiljan je toliko neozbiljna izjava koja otkriva da je osoba koja je to izjavila jaaako neupucena u celu pricu.

Da elaboriram, ali ukratko.

Opste je poznato da se zavisnost od opioida klasifikuje kao bolest mozga.
Svaka bolest ima svoje simptome i svoje efekte.
Kao jedan od tih efekata zavisnosti je i recidiv.

Mnogi lekari koji lece zavisnike oteraju ih kada ovi naprave recidiv, sto je jako pogresna praksa, to je recimo izneseno i u ovom filmu Methadonia, onaj dugokosi terapeut koji radi sa grupom mladih zavisnika od opioida, jako mi se svideo, puno zna i jako dobro zbori i veoma je smiren i prijatan i uravnotezen.
Recidiv je samo efekat te bolesti, to je prirodni efekat koj izaziva bolest zavisnosti i to nikako ne treba biti povod za obustavljanje tretmana ili izbacivanje bolesnika iz programa.

To bi bilo ISTO, kao kada biste lecili osobu od povracanja i osoba se nakon nedelju dana lecenja ponovo ispovraca.
Da li cete je zbog toga izbaciti iz bolnice, ili cete da se jos vise interesujete za stanje te osobe, da vidite gde ste pogresili u tretmanu, zasto je doslo do ponovnog javljanja simptoma, do ponovnog javljanja povracanja, itd.

Eto to je samo apsurd koji sam hteo da razotkrijem.
Nadam se da ce ovo uticati da ovaj decko Ivan promeni svoj stav o recidivu, ali i da pocne malo da se ozbiljnije interesuje za bolest zavisnosti, jer je za sada potpuno nezainteresovan i sve sto zna o tome je ono sto je naucio na ulici od drugih zavisnika, sto nema nikakvu vrednost.

Takodje, Ivane, bilo bi lepo da nam kazes da li si zavisnik ili bio zavisnik ili nisi, s' obzirom da je to jedno od nepisanih pravila ovoga foruma, to je osnovno ponasnaje ovde.

Ta-da..

.::VOYAGER::.
šta si iša ne edukaciju? jesi li sada siguran da se više nećeš dopat? sad kad si educiran sad znaš šta je dobro i šta loše šta te ubija a šta ispunjava.
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by ivica »

Voyager wrote:Ivan se ovde puno sprda a malo zna.

.::VOYAGER::.
Tu si u pravu prika, ja malo znam. A znan samo činjenicu da dop upropaštava život. točka . amen+
ja se nadan da mi je ta spoznaja dovoljna da ne uziman droge...da znan ražlućit.

Znaš li ti kako izgleda kada na nešto polako ,ali sigurno zaboravljaš?
Znaš li ti kako izgleda kada turobna slika blijedi i kada je sjećanje i pogotovo bilo kakvo sudjelovanje vezano za tu temu isprazno i besmisleno kao korak nazad?
Uzorak mrtve točke, mrtve tvari.
Znaš li ti kako je kada nešto zaboraviš u tolikoj mjeri da ti vezano za to ostaju samo zablude i osude vezano za droge. Kad ti postane beznačajno. Gubljenje vremena, život je kratak.
Radikalno riješavanje problema ponekad, često mi se čini da je tako najbolje. Tako jer takve su osude, ovog bolesnog beskrupuloznog društva. Nema tu pomoći.. Ja ti govorim da se mene pita uf, ja bi dozvolia dva-tri recidiva, ali poslije sva vrata bi zatvoria svakom narkomanu. Jer ako ćemo gledat nekoga ko godinama se skida,kaći, pije terapiju, pa uzima dop , pa nezna jedan dan hoće li stat ili će mu sve bit taj dan 15kn za terapiju. (subotek,lijek ej lijek ,tabletica koji će rastopit u ganu i roknit u venu)
O čemu je riječ, o tome da je takva osoba samo TERET sebi i drugima i to se u većini slučajeva pokazalo nepopravljivo, kažem u većini koliko god se može napravit jedan KRATKI rezime na tu temu u ovom brzo prolaznom životu. Kratak je. Generacijama neznamo šta sa sobom i kako se kvalitativno ispunjavat. Ljudi popunjavaju praznine u životima sa drogama. Počev od rock zvijezda do nekih tamo šamana koji traže riješenje i nove odgovore u drogama, a pri tom nisu svijesni činjenice da sve šta dobiju je samo rezultat vlastitog zbroja glupardija iz sopstvene glave, kakve percepcije nove sreće laprdanje. Razmišljanje iznosi samo ono šta već znamo, zato su po meni ,potrebni razgovori. Takve vrst terapije. Jedan na jedan, mono e mono, doktor sa pacijentom, bivši sa sadašnjim osvisnikom, đanki sa obitelji, đanki na dimnjačarem nebitno...
Bitno je ,po meni, na taj način skrenit temu u njegovoj glavi nebi li tako dobia na vremenu, pa čitav život ako treba jer ionako će brzo proletit.

kriza smisla!
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Metadon ili Morfin kao susupstitucijska terapija

Post by ivica »

Zmaj wrote: Mozda cak imam vise Narkomanskog staza nego ti godina,tako da znas,smiri loptu malo...Ne zelim da te uvredim,samo da ti skrenem paznju :).. Zzop...
hvaljenje "stažom" ?!
A more bit da je onda onaj koji je počea sa 13 godina (tako se najčešće hvale) i sada ima 35godina najuvaženija faca u kvartu, ma općenito svugdi di ode. Ma respekt nema šta!
ignorance is bliss!
Post Reply