metadon-nova tema

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
antigona
Posts: 10
Joined: Fri Oct 23, 2009 12:17 am

Re: metadon-nova tema

Post by antigona »

jaooo, dragance,
"ako neko zeli da uradi nesto-nadje nacin, ako ne zeli- nadje izgovor"

pa ja mislim da je svima nama u nekom periodu -necu da zivim kao biljka- bio izgovor da ne uradimo.. a dragance, verujem da sad setas od saksije do saksije, ali psiha ti je idalje kao biljka, a to nije poenta izlecenja..ja sam od heroina prsla skroz, nisam nista umela, ma nisam umela vise ni na njemu da budem..
e da se ogradim, nije mi namera da prizivam metaman-e da pisu kako met nije heroin, nego su prethodni postovi mnogo negativni i ne bi bilo ok da to procita neko ko npr.zapocinje sa lecenjem..poz
dragance72

Re: metadon-nova tema

Post by dragance72 »

Ne bih se složio moja psiha uopšte nije kao biljka, vrlo razgovetno i racionalno razmišljam. Da je kao biljka dakle da nema ni malo inventivnosti išlo bi sve po obrascu: problem, bol zbog problema, heroin(kao rešenje da se odagna bol i psihički i fizički). Ali pošto me je život i moje ponašanje u velikom problemu koji je skoro okončan demantovalo, jer sam i sam bio sklon da pomislim isto, sada drugačije gledam. naravno, cenim ja tudje mišljenje i stav i nemam nameru, uglavnom, da se prepirem ili dokazujem. Po prvi put u životu sam siguran u sebe!! Heroin i met nisu isto naprotiv vrlo su daleko. Ja nemam euforiju, skoro ga i ne osećam vežbam sada u teretani, ponovo, i tu mi ne smeta. To je lek na koji sam se privikao i koji mi pomaže da se reši problem fizičke žudnje pa i psihičke ipak, ali nije obavezno. Znam mnoge u centru koji se rade dopom i dalje. U stvari,moja dva druga, smo jedni od retkih, nažalost, koji su samo na metadonu i ničem više! Svakom svoje mišljenje, meni korist od održavavanja je ogromna. Kao što rekoh nigde mi ne smeta. Mozak mi radi jako trezveno i odlično pamtim i brzo razmišljam to je najbitnije. Ostalo...hm..pa kao što rekoh mišljenja su različita ja se ne obazirem gledam sebe i ako mogu nekome da pomognem ako ga zanima moje iskustvo sa održavanjem.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: metadon-nova tema

Post by Voyager »

Pazi i ja sam na kraju svog Heroin binge-a dosao do stadijuma kada bukvalno, kako ti kazes, nisam vise umeo ni na Heroinu da budem.
Dakle totalni raspad, prso totalno, ne znam vise ni sta se desava oko mene, ne mogu da popamtim sta mi se desilo tokom dana koliko sam konstantno odvaljen i rasturen od Heroina.

To se ne desava u programu odrzavanja sa opioidima koji dugo i sporo deluju.
Heroin spada u opioide koji jako brzo pocnu da deluju i jako kratko traje dejstvo, te se dodajes i ona kriva uradjenosti ti je kao klackalica, zato se i rasturis potpuno do kraja i tako u tom bunilu u jednom trenutku se overis slucajno i cao.

Metadon ili recimo Morfin sa produzenim delovanjem nemaju takvo dejstvo.
Potpuno je drugacija prica sa takvim nacinom unosenja takvih opioida.
Kada bi Heroin postojao u obliku recimo flastera koji ga lagano otpustaju u organizam tokom celih 24 casa kao sto Durogesic otpusta Fentanil, Heroin bi takodje bio potpuno bezbedan i imao bi potpuno drugacije efekte na stanje psihe.

Taj medicinski nacin uzimanja opioida je potpuno bezbedan.
Jako puno ljudi koristi opioide ili zbog bolova ili zbog zavisnosti.
To je veoma istrazena sfera.
A tek Metadon, jedan od valda najistrazivanijih opioida na ljudima od svih ostalih.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: metadon-nova tema

Post by saša-ex »

Voyager wrote:
Taj medicinski nacin uzimanja opioida je potpuno bezbedan.
Sta samo bezbedan, on je u stvari zdrav, siri vidike, produbljuje emocije kod korisnika, oporavlja organizam, obnavlja sive celije...
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: metadon-nova tema

Post by Boban »

saša-ex wrote:
Voyager wrote:
Taj medicinski nacin uzimanja opioida je potpuno bezbedan.
Sta samo bezbedan, on je u stvari zdrav, siri vidike, produbljuje emocije kod korisnika, oporavlja organizam, obnavlja sive celije...

hahhaha ne,ne nemoj tako sasha ljudima je to lek :roll: .Rodili su se sa defektnim receptorima za opoide.
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: metadon-nova tema

Post by Fela Kuti »

BOBAN wrote: hahhaha ne,ne nemoj tako sasha ljudima je to lek :roll:
Naravno da Metadon jeste lek, a supstituciona terapija jeste terapija. Tacka!
Svako od nas moze imati sopstveno glediste po ovom pitanju, ali mislim da nije u redu posprdno pricati o tome.
Graditi stav o supstitucionoj terapiji samo na osnovu losih primera ili licnog iskustava je isto sto i
apriori imati negativno misljenje o verskim zajednicama (komunama) samo na osnovu losih rezultata istih
na ljudima iz nase okoline, na saznanjima o Crnoj Reci, ili nekim drugim slucajevima gde su iste osnivane
samo zarad licne koristi pojedinaca izvlacene iz tudje nesrece.

Metadon je lek i mnogima je pomogao da se "izvuku". To sto je podlozan zloupotrebi i to sto
tu mogucnost mnogi nazalost i koriste, ne govori nista lose o njemu vec o njima.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: metadon-nova tema

Post by Boban »

Fela Kuti wrote:
BOBAN wrote: hahhaha ne,ne nemoj tako sasha ljudima je to lek :roll:
Naravno da Metadon jeste lek, a supstituciona terapija jeste terapija. Tacka!
Svako od nas moze imati sopstveno glediste po ovom pitanju, ali mislim da nije u redu posprdno pricati o tome.
Graditi stav o supstitucionoj terapiji samo na osnovu losih primera ili licnog iskustava je isto sto i
apriori imati negativno misljenje o verskim zajednicama (komunama) samo na osnovu losih rezultata istih
na ljudima iz nase okoline, na saznanjima o Crnoj Reci, ili nekim drugim slucajevima gde su iste osnivane
samo zarad licne koristi pojedinaca izvlacene iz tudje nesrece.

Metadon je lek i mnogima je pomogao da se "izvuku". To sto je podlozan zloupotrebi i to sto
tu mogucnost mnogi nazalost i koriste, ne govori nista lose o njemu vec o njima.
Voleo bih da vidim te kojima je metadon pomogao u zivotu kako pricaju prethodnici.Odrzavanje na metadonu je predaja i to da su bolesni ljudi na takav nacin kako opisuju sebe je cisto zavaravanje ili LAGANJE sebe.Znam taj osecaj kada mislis i da se skines bices prazan i jedini nacin je odrzavanje,davno sam prosao taj osecaj.Imati muda i izboriti se sa svim sto smo ucinili u zivotu,odnos sa ljudima,sa puno krvi i znoja,padova,ustajanja i borbe posle dve godine ljudi se vise ne osecaju tako to ti u istinu govorim.Oni to ne zele lakse je prevariti sebe da si bolestan i potonuti u svom ubedjenju.Zelim da se posprdavam i zelja mi je.Ja sam bezobrazan covek kad vidim postove tipa "nikada ne mogu vishe biti normalan bez metadona" sprdacu se.Jer sam u komuni vidjao likove od 50 i kusur koji su plivali u metadonu pa su se izborili sa zivotom i krizama.Jebo vas Metadon vise.Pozdrav
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: metadon-nova tema

Post by Fela Kuti »

Bobiska druze moj, apsolutno nemam nameru da se upustam u polemiku oko tvog stava, pogotovo sto ja svoj jos nisam ni rekao.
Ja sam samo izneo cinjenicu da metadon jeste lek, a da je supstitucija njime i zakonski i strucno prihvaceno resenje.
Tvoj ili moj stav to nece promeniti i dobro je da je tako. Pogotovo sto i ti i ja znamo da ni jedno samolecenje nije dalo
neko dugotrajnije resenje, kao sto obojica znamo da sve komune ovog sveta ne bi bile dovoljne ni za 10% ovdasnjih narkomana.
Sta sa ostalima? Sta sa onima koji ne mogu, nece, ili mozda nemaju ni snage ni vremena (a sve cesce ni para!)
da pronadju svoje mesto u nekoj od njih? Sta cemo sa njima?
To sto se tebi ne svidja neciji zivot na metadonu, to sto ti imas losa iskustva sa njim, to sto ne znas nikoga kome je on
pomogao, pa cak ni to sto ga mnogi zloupotrebljavaju ili koriste supstitucionu terapiju da bi nastavili zivot po starom
ne znaci da metadon nema svoju svrhu i da nije lek.
Znaci metadon jeste lek, i ako "samo" svakom desetom narkomanu pomogne da se pomocu
supstitucione terapije izvuce iz svakodnevnog pakla zivota na heroinu, kao i ako "samo" svakom desetom pacijentu
koji je na sustituciji pomogne da se na kraju izvuce iz svega, on je po meni ispunio zadatak.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: metadon-nova tema

Post by Boban »

Fela Kuti wrote:Bobiska druze moj, apsolutno nemam nameru da se upustam u polemiku oko tvog stava, pogotovo sto ja svoj jos nisam ni rekao.
Ja sam samo izneo cinjenicu da metadon jeste lek, a da je supstitucija njime i zakonski i strucno prihvaceno resenje.
Tvoj ili moj stav to nece promeniti i dobro je da je tako. Pogotovo sto i ti i ja znamo da ni jedno samolecenje nije dalo
neko dugotrajnije resenje, kao sto obojica znamo da sve komune ovog sveta ne bi bile dovoljne ni za 10% ovdasnjih narkomana.
Sta sa ostalima? Sta sa onima koji ne mogu, nece, ili mozda nemaju ni snage ni vremena (a sve cesce ni para!)
da pronadju svoje mesto u nekoj od njih? Sta cemo sa njima?
To sto se tebi ne svidja neciji zivot na metadonu, to sto ti imas losa iskustva sa njim, to sto ne znas nikoga kome je on
pomogao, pa cak ni to sto ga mnogi zloupotrebljavaju ili koriste supstitucionu terapiju da bi nastavili zivot po starom
ne znaci da metadon nema svoju svrhu i da nije lek.
Znaci metadon jeste lek, i ako "samo" svakom desetom narkomanu pomogne da se pomocu
supstitucione terapije izvuce iz svakodnevnog pakla zivota na heroinu, kao i ako "samo" svakom desetom pacijentu
koji je na sustituciji pomogne da se na kraju izvuce iz svega, on je po meni ispunio zadatak.
Naravno ni ja nemam nameru da menjam tudje misljenje ali svoje iznosim.Ja nigde nisam rekao da je komuna jedini spas za narkomana gde si to procitao-la?Bar u jednom od moja dva posta.Postoji retke ali vrsne psihoterapije,postoji NA kroz koje covek da zeli moze da se izbori.To sto postoji supstitucijska terapija je jasno zasto postoji.Ocigledno vlada predrasuda tobom u vezi mene i komune.Samo sam rekao da nije istina da su bolesni tako kako pricaju,da radom na sebi grcanjem u znoju i trudom sve to moze da se ispravi i da nije istina sto neki tvrde da nikada vise nece moci biti normalni jer imaju poremecaj receptora za opoide.Kakva navlakusha.Skidanjem sa metadona ljudi nisu spavali po mesec dana po pola godine nisu mogli doci k sebi da normalno razmisljaju.Da li si ikada cuo krike nekog na metadonu a ko je u krizi?Ja jesam i dobro ih se secam.
Zakon je zakon i milion rupa a i proracunatih sranja u njemu,zna se zasto postoji supstitucijska terapija.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=h4AA6EuZe-k[/youtube]
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

Ja recimo ne zelim da se mucim i skidam sa Metadona. Dal moze uz mnogo ili malo truda ne razmisljam jer je heroin svuda oko nas. Znam svoj organizam i kako bi reagovao. Sigurno bih se vratio heroinu. U 95% zemalja Metadon je registrovan i daje se zavisnicima. Daju ga lekari i oni koji su ispitali kako utice na organizam. To sto zavisnici izleceni i izmuceni na razne nacine u dubini duse zele i nama da prodjemo to, mozda neko i hoce nek se skida ja necu. Ne moram odgovara mi ovako, radim sve sto i drugi samo sto moram da idem po lek jednm nedeljno. Po lek naravno jer sam bio bolestan od heroina dugo i vise necu da cackam i isprobavam druge nacine kada ga ovako ne uzimam. A drugi mogu da pricaju do sutra da ti sto nam daju lek imaju neke zadnje namere i ostalo. Ja sve sto sam video od kada primam terapiju da sam lisen svih muka i nista vise a imam jako osetljiv organizam. Muka mi je od 10 mg bensedina, skoro svaki lek lose utice na mene. I da je toxican primetio bi do sada. Slicno kao sto sam se osecao kada sam pio Nalorex. Primecujem da u Bgd sve vise ljudi trazi Metadon.
Locked