AN: OSMI KORAK

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

AN: OSMI KORAK

Post by sanela »

OSMI KORAK

Sastavili smo listu svih osoba koje smo povrijedili i spremni smo se iskupiti svakoj od njih


Osmi korak stavlja nasu poniznost na probu. Cilj nam je da se oslobodimo osjecaja duga i krivice koje smo nosili u sebi . Zelimo se suociti sa svijetom bez agresivnosti i straha.

Da li smo spremni naciniti tu listu da bismo ocistili sav strah i dugove koje nasa proslost sadrzi?

Iskustvo nam govori da moramo biti voljni da bi ovaj korak imao pravi efekat.

Osmi korak nije jednostavan. Potrebno je imati novu vrstu iskrenosti pri relacijama sa drugim ljudima. Osmi korak pokrece proces oprastanja: mi oprastamo drugima, moguce je da i mi dobijemo oprost i na kraju oprastamo sami sebi uceci se kako da zivimo dalje sa ljudima oko nas. Dosli smo do ovog koraka i spremni smo da radije razumijemo druge, nego da drugi razumiju nas. Mnogo je lakse zivjeti i pustiti druge da zive kada znamo u kojim oblastima se trebamo oduziti. Sada sve ovo moze izgladati tesko, ali kada vec zapocnemo pitacemo se zasto ovo ranije nismo ucinili.

Potrebno nam je mnogo iskrenosti da bi nacinili pravednu listu. Ako nepravde koje smo ucinili drugima podijelimo na fizicke i psihicke bit ce nam lakse sastaviti tu listu.

Moze se takodje podijeliti i na nepravde koje su izazvale bol, patnju ili gubitak nekome.

Povreda se moze uzrokovati verbalno, djelom ili nedjelom, svjesno ili nesvjesno. Obim te povrede mozeda je bio veći ili manji.

Osmi korak nas stavlja pred problem. Mnogima od nas je tesko priznati da smo nekoga povrijedili jer smatramo da smo i sami bili zrtve - zrtve ovisnosti.
Izbjegavati ovu vrstu izvrdavanja je odlucujuce za osmi korak. Mi moramo razdvojiti pojmove: sta je neko nama ucinio nazao a sta smo mi ucinili drugima?
Mi se moramo osloboditi kojekakvih opravdavanja i manipulativnog dokazivanja nevinosti i dokazivanje da smo mi ti koji smo zrtve. Umnogome osjecamo da smo najvise ugrozili sami sebe a ipak se stavljamo na zadnje mjesto na listi, ako se uopste i upisemo na nju. Ovaj korak ima za svrhu da postavi temelje za uklanjanje daljneg rusenja nasih zivota.

Time sto trazimo greske i nedostatke kod drugih, nece nam nimalo pomoci da postanemo bolji ljudi. Mi cemo se osjecati mnogo bolje oslobadjajuci sopstveni zivot od osjecaja duga. Sastavljajuci listu vise ne mozemo tvrditi da nismo izazvali povrede. Mi priznajemo da smo povrijedili druge, direktno ili indirektno, kroz lose djelo, laz, lazno obecanje ili grubi propust.

Mi sacinjavamo ovu listu ili je uzimamo iz cetvrtog koraka pri cemu dodajemo imena osoba kojih smo se sjetili. Iskreno se posvecujemo listi i otvoreno kontrolisemo sopstvene greske, tako da sto lakse mozemo postati voljni da kompenziramo ucinjene nepravde. Mi ne poznajemo sve koje smo ostetili. Dok smo bili aktivni svi oko nas su bili u "opasnoj" zoni. Mnogi spominju svoje roditelje, supruznike, djecu, prijatelje, ljubavnice i ljubavnike, druge
ovisnike, privremene poznanike, suradnike, poslodavce, ucitelje, stanodavce i potpune strance. Mi mozemo i sami sebe upisati u listu, jer smo za vrijeme aktivnog ovisnistva polagano uzimali sopstveni zivot. Od koristi je da nacinimo posebnu listu onih koje smo ostetili ekonomski i kojima cemo se oduziti.

Moramo kao i pri radu sa drugim koracima biti temeljiti. Pri ovom koraku je najbolje ocekivati umjeren uspjeh a ne pretjeran. Ne smijemo sebi dopustiti da rastezemo sa radom na ovom koraku samo zato jer nismo sigurni da smo bas sve upisali, jer inace necemo nikada zavrsiti ovaj zadatak. Zadnja poteskoca pri radu na osmom koraku je da nam je tesko odvojiti osmi i deveti korak. Predstava o tome da moramo svima "vratiti dug" moze nas zastrasiti i uciniti nevoljnima. Mi moramo ovaj korak vrsiti kao da deveti korak i ne postoji. Mi ne razmisljamo
uopste o kompenziranju, vec se koncentrisemo na ono sto osmi korak kaze "naciniti listu i postati voljni".

Poruka i pouka ovog koraka je da stvorimo svjesnost o tome da mi na ovaj nacin gradimo nove stavove i nacine zivljenja, te samim time i nove poglede na svijet oko nas. Pazljivo slusanje onih koji su ovo sve vec prosli, moze rastjerati svu zbunjenost i strah pri radu na ovom koraku. Terapeut Minesota programa nam takodje moze dati informaciju koja nam daje snage i hrabrosti da bi mogli sto uspjesnije dovrsiti ovaj korak.

Osmi korak nam donosi velike promijene i udaljava nas dodatno od zivota ispunjenog kajanjem i osjecanjem krivice. Nasa buducnost je svjetlija jer ne moramo izbjegavati one koje smo povrijedili. Kao rezultat rada na ovom koraku dobijamo slobodu koja otklanja nasu ovisnicku izolaciju. Kada uvidimo potrebu za oprostenjem onda cemo i sami lakse prastati. Sada bar znamo da necemo vise zagorcavati zivot drugima. Osmi korak je korak djelovanja/ radni korak. Kao i ostali koraci daje brze rezultate. Mi smo sada spremni da zapocnemo deveti korak, korak "vracanja dugova".

PITANJA ZA PRORADU OSMOG KORAKA:

Postoje li osobe ili situacije u kojima bi vaša isprika ili spremnost da se iskupite izazvala moguću štetu vama ili njima?

Kojim osobama smatrate da se ne trebate ispričati, jer su i one uvrijedile vas? Kojim osobama mislite da ne treba vratiti dug, jer su i one dužne vama?

Koja je vaša uloga u reciprocitetu tih uvreda i dugova? Jeste li spremni oprostiti dugovanja drugih, a nadoknaditi i ispričati se za svoja?

Jeste li, naprimjer, lagali i krali da biste došli do droga ili novaca za drogu? (Kada, koga i u kojim prilikama?) jeste li privođeni i hapšeni zbog drogiranja? Jeste li preprodavali drogu? (je li vam žao i kako ćete se za to iskupiti?)

Šta ste sve životno propustili prema drugima u godinama drogiranja? Koji su od tih propusta nepovratni, a šta se od toga još može nadoknaditi?

Koje je sve izdatke morala podnijeti vaša porodica radi vašeg drogiranja? (Na koji se način kanite iskupiti za ta dugovanja?)

Zašto formalne isprike nisu dovoljne za iskupljenje svega lošeg što ste počinili u godinama drogiranja? Kako će vam izgledati život i kako ćete se osjećati nakon iskupljenja svega lošeg počinjenog u godinama aktivnog drogiranja?

Jeste li sastavili i popis osoba koje su vas povrijedile i poimence im oprostili?

Počinjete li više suosjećati i biti povezani s drugima nakon prorade Osmog koraka? U kojem smislu je ovaj korak ključan za vaš unutarnji duhovni rast?

Pitanja za proradu koraka preuzeta iz knjige "Put oporavka Anonimnih narkomana", dr. Robert Torre
Locked