AN: PETI KORAK

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

AN: PETI KORAK

Post by sanela »

PETI KORAK

Priznali smo sebi, bliznjima i Bogu pravu prirodu nasih zivotnih gresaka


Peti korak je kljuc nase slobode. Ovaj korak nam dozvoljava da zivimo u sadasnjosti i da budemo cisti. Podijeliti sa drugima iskreno i sadrzajno sve svoje grijehe, daje nam slobodu zivljenja.

Nakon temeljitog rada na Cetvrtom koraku, rjesavamo se sadrzaja inventure. Ako zadrzimo u sebi mane koje smo inventurom otkrili, postoji veliki rizik da napravimo recidiv.

Grcevito se drzati proslosti dovelo bi samo do razvitka bolesti i to bi sprijecilo daljnji razvoj vlastiti licnosti u nasem novom nacinu zivljenja. Ako nismo iskreni kada krenemo u Peti korak, dobicemo isti negativni rezultat kao u vrijeme neiskrenog zivota kojim smo zivjeli prije.

Peti korak od nas zahtjeva da pred Bogom, nama samima i pred nekim kome u potpunosti vjerujemo priznamo i tacno opisemo sve nase grijehe koje smo pocinili. Mi smo istrazili nase greske, mi smo ispitali nacine naseg ponasanja i samim tim smo dosli do dubljeg uvida u nasu bolest. Sada cemo sjesti pred osobu kojoj u potpunosti vjerujemo i podijeliti usmeno nasa saznanja do kojih smo dosli kroz inventuru, bez oklijevanja.

Visa sila ce biti sa nama kada vrsimo nas Peti korak. Mi cemo dobiti pomoc da se slobodno osjecamo pri ovom susretu sa samim sobom i osobom koja ce nas saslusati. Mozda neki od vas osjete da je suvisno podijeliti (priznati) sve na ovaj nacin, pogotovu pred Bogom. Izvrdavajuci se rijecima "Bog vec zna sve ovo" htjeli smo izbjeci ovaj korak! Iako je Bogu ovo vec poznato, ovo priznanje mora doci iz nasih usta da bi zaista bilo efektnivno. Peti korak nije samo citanje Cetvrtog koraka !!

Godinama smo izbjegavali gladati sami sebe onakvima kakvi zaista jesmo. Mi smo se stidjeli samih sebe i osjecali smo se izolovani od ostatka svijeta. Sada kada smo sagledali tu sramotu iz nase proslosti, ako joj krenemo u susret i priznamo sve mozemo je se i osloboditi. Bilo bi tragicno napisati sve to pa onda tekstove sakriti u duboku ladicu! Ove mane se razmnozavaju u mraku a gube snagu pri razotkrivajucoj svijetlosti dana.

Prije nego smo se upoznali sa AN i ovim programom imali smo osjecaj da niko ne razumije stvari koje smo cinili. Iz straha da ne budemo odbaceni nismo se usudjivali da otkrijemo tajne iz vremena naseg ovisnistva. Za mnoge od nas je ovo osjetljiv dio programa. Osjecamo da nismo bili realni u svome nacinu razmisljanja. Oni slicni nama nas u potpunosti razumiju.

Osoba kojoj cemo se povjeriti mora biti pazljivo odabrana! Mi moramo biti sigurni da ce ta osoba razumjeti o cemu se radi i zasto mi to radimo. Iako nema neko pravilo koga da izaberemo, od velike je vaznosti da mi imamo potpuno povjerenje u tu osobu. Samo ako vjerujemo da ce ta osoba u cijelosti postovati nas integritet i biti diskretna moze nas uciniti potpuno opustenim pri temeljitom prolasku kroz Peti korak. Neki biraju da izvrse Peti korak sa potpuno nepoznatom osobom dok neki biraju nekoga iz AN ili programa. Mi znamo da su bivsi ovisnici manje skloni tome da nas osudjuju ili pogresno razumiju.

Kada smo odabrali osobu za izvrsenje Petog koraka idemo ohrabreni dalje. Mi zelimo biti precizni, iskreni i sveobuhvatni jer smo svjesni da ovaj zadatak moze predstavljati pitanje zivota ili smrti.

Dio nas je pokusao sakriti neke dijelove nase proslosti u nadi da ce naci jednostavniji nacin da se rijesi tegoba i nelagodnih osjecaja. Mi mozda cak pomislimo da smo ucinili dovoljno samim tim sto smo na papir napisali sve o nasoj proslosti. Mi nemamo vremena za takve greske.

Ovaj korak ce razotkriti u potpunosti nase motive, nacin ponasanja i djelovanja. Na kraju cemo bez odgadjanja i samozavaravanja uciniti ovaj korak tako da bi u buducnosti izbjegli osjecaj krivnje. Mi zelimo ispricati neiskrivljenu istinu, bas sve, do najmanjih detalja i to sto je moguce prije. Postoji rizik da cemo pri tome pretjerati u prikazivanju nasih gresaka. Nije nimalo bezopasnije umanjiti greske ili ih pripisati nekome drugom, pokusavajuci time smanjiti svoj dio grijeha. Ipak zelimo da to zvuci dobro?

Ovisnik naginje ka tome da zivi "tajnim zivotom". Godinama smo sakrivali nedostatak samopuzdanja krijuci se iza laznih maski i nadajuci se da ce to zavarati okolinu. Na zalost najvise smo varali sami sebe. Iako smo u mnogome djelovali atraktivno i pokazivali povrsnu sigurnost, znali smo da smo drhtavi i nesigurni u sebi.

Maske se moraju skinuti. Mi izlazemo nasu inventuru onako kakvom smo je napisali i to bez izostavljanja. Mi nastavljamo sa ovim korakom i sa prezentiranjem nase samoinventure, temeljito i iskreno sve do kraja. Veliko je olaksanje rasteretiti se kad sa nekim drugim podijelimo ovaj teret.

Kada dijelimo citavu istinu o sebi uobicajeno je da i slusaoc i sam podijeli dio svoje zivotne price.

Samim time sto nas ta osoba prihvata, shvatamo da i mi mozemo biti prihvaceni onakvim kakvi smo.

Mi se mozda necemo nikada moci sjetiti svih gresaka pocinjenih u zivotu, ali je vazno ipak dati sve od sebe da bi rezultat bio sto bolji. Mi pocinjemo osjecati sopstvene dozivljaje na duhovnom planu. Nekada smo imali duhovne teorije, a sada ih pocinjemo dozivljavati i u stvarnosti. Ovo uvodno izucavanje sopstvene licnosti ce nam naravno otkriti neke dijelove naseg ponasanja koji nam nisu bas po volji. Vidjeti ih i iznijeti na razotkrivajuce svijetlo dana pomaze nam da se konstruktivnije posvetimo promjeni ili njihovom otklanjanju. Mi ne mozemo sami izvrsiti sve te promjene. Trebat ce nam pomoc Boga, onakvog kakvim ga mi
shvatamo, ceste posjete AN sastancima i ovom programu.

Pitanja za proradu Petog koraka:

Kojim osobama namjeravate priznati pravu prirodu vaših grešaka?

Navedite zašto ste odabrali upravo te osobe? Kakvu reakciju i koje odgovore očekujete od njih? U kojoj će se mjeri promijeniti vaš odnos s njima nakon prorade Petog koraka?

Imate li snage priznati i prihvatiti pravu prirodu vaših životnih grešaka? Očekujete li da vam život, nakon uočavanja počinjenih životnih grešaka, poprimi neki povoljniji tok?

Nakon prorade Petog koraka, gledate li drugačije na sebe i svoj život?

Jeste li već unaprijed razmotrili kako ćete izbjegavati ili se ponašati u situacijama koje su u vašoj ovisničkoj prošlosti bile u vezi sa povećanim rizikom drogiranja?

Koja bi vas vrsta uvjerenja i stavova mogla navesti da ponovo posegnete za drogama? Na koji se način s tim mislima namjeravate nositi, a da ne podlegnete njihovom nagovoru na ponovno drogiranje?

Jeste li u sebi prepoznali emotivna stanja koja bi vas mogla navesti na uzimanje droge? Na koji način odolijevate porivima za drogiranjem?

Napomena: Osobe kojima se ispovijeda Peti korak biraju se više nego pažljivo uz redovnu prethodnu konsultaciju sa sponzorom. Svakako da te osobe moraju biti upoznate sa svrhom ovisnikova oporavka i smislom samoispovijesti u cilju prorade Petog koraka.

Pitanja za proradu koraka preuzeta iz knjige "Put oporavka Anonimnih narkomana", dr. Robert Torre
Locked