AN: ČETVRTI KORAK

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

AN: ČETVRTI KORAK

Post by sanela »

CETVRTI KORAK

Poduzeli smo temeljito i hrabro moralno preispitivanje vlastitog zivota


Cilj hrabrog i temeljitog preispitivanja je da razjasni zbunjenost i nejasnoce u nasim zivotima, tako da mozemo doci do spoznaje o tome ko smo mi ustvari?

Mi pocinjemo zivjeti na jedan nov nacin i moramo se osloboditi tereta i zamki koji su nas kontrolisali i stajali na putu naseg razvoja. Kada se priblizavamo ovom koraku, mnogi od nas strahuju da ce se pojaviti cudoviste koje ce nas potpuno upropastiti ako izadje na svjetlo dana. Taj strah nas moze dovesti do toga da pocnemo oklijevati sa inventurom ili nas u potpunosti zaustaviti u daljem programu.

Ovaj korak je odlucujuci !!!

Dosli smo do saznanja da je strah uzrokovan nedostatkom povjerenja, ali kroz treci korak smo vec nasli naseg Boga – punog ljubavi, kojem se u tim trenucima oklijevanja mozemo obratiti za pomoc. Mi ne moramo vise strahovati.

Mi smo bili strucnjaci u samozavaravanju i manipulacijama. Sastavljajuci tekst Cetvrtog koraka mozemo prevazici sve prepreke. Pismena inventura otkrice dijelove nase podsvijesti koji ostanu sakriveni kada samo mislimo i govorimo o tome ko smo mi. Kada je sve napisano mnogo je lakse shvatiti i mnogo teze da negiramo nasu pravu prirodu. Iskrena procjena svoje licnosti je jedan od kljuceva za novi nacin naseg zivljenja.

Mi dolazimo do istine koja nam govori da nismo bili iskreni prema sebi za vrijeme aktivne upotrebe ili ovisnosti.

Mi postajemo iskreni prema sebi samima, kada priznamo da nas je ovisnost savladala te da nam je potrebna pomoc. Trebalo je dugo vremena da priznamo da smo bili pobijedjeni. Dosli smo isto tako do saznanja da nismo u stanju prizdraviti fizicki, psihicki niti dusevno preko noci. Cetvrti korak ce nam u tome pomoci. Vecina nas ce doci do zakljucka da mi nismo ni tako uzasni ni prekrasni kao sto smo mislili. Bit cemo iznenadjeni kada nadjemo nase dobre
osobine pri inventuri. Svi oni koji su vec zavrsili Cetvrti korak mogu samo potvrditi cinjenicu da je taj korak bio prekretnica u njihovim zivotima. Poznajes li nekoga od takvih – pitaj ga/je.

Neki od nas prave gresku prilazeci cetvrtom koraku kao da je to priznanje o tome kako smo uzasni - i kako smo bili lose osobe. U fazi novog nacina zivljenja moze biti opasno bezgranicno se "valjati" u unistavanju takvih osjecaja. To nije cilj cetvrtog koraka.

Mi se pokusavamo osloboditi starog, neupotrebljivog nacina zivljenja. Mi idemo kroz cetvrti korak da bi rasli i da bi ojacali nasa saznanja. Mozemo se pribliziti cetvrtom koraku na vise nacina.

Prvi, drugi i treci korak su osnovne pripreme da bi bez straha i sa povjerenjem mogli pristupiti pisanju inventure vlastite licnosti. Prije nego se upustimo u taj zadatak trebamo konkretno pitati za savjet svog sponzora (onoga ko je vec prosao rad sa koracima). Moramo rascistiti sve nejasnoce koje iskrsnu u prva tri koraka. Mi dopustamo sebi da dobijemo privilegiju da se osjecamo zadovoljni svojim radom. Dugo smo lutali naslijepo bez da postignemo nesto konkretno. Sada pocinjemo rad na cetvrtom koraku i napustamo nase strahove. Jednostavno mi sve napisemo na papir, onako kako najbolje mozemo, zavisno od situacije u kojoj se nalazimo.

Mi moramo napustiti proslost, umjesto da se grcevito hvatamo za nju !!

Mi se moramo suociti sa prosloscu licem u lice, vidjeti je i priznati onakvu kakva je i tim cinom je osloboditi, tako da mozemo poceti zivjeti u sadasnjosti.

Za mnoge od nas je proslost bila "skriveni kostur u ormaru". Mi nismo smjeli iskreno i odlucno otvoriti vrata tog ormara jer nas je hvatao strah od onoga sta nam taj "skriveni kostur" moze uciniti.

Mi ne moramo gledati na nasu proslost sami.

Nasa volja i nasi zivoti su u ovoj fazi u rukama Boga (Vise sile). onakvog kakvog ga mi shvatamo.

Napisati potpunu i iskrenu inventuru je izgledalo nemoguce. Istina je da je bilo tako dok god smo radili sve sami.

Dajmo sebi nekoliko minuta mira prije nego pocnemo pisati i pomolimo se da imamo snage da obavimo temeljito i bez straha ovaj zadatak.

U cetvrtom koraku pocinjemo dolaziti u kontakt sa svojom licnoscu. Pisemo o nasim teretima:

Opisujemo: osjecaj krivnje, sramote, kajanja, samosazaljevanja, mrznje, bijesa, depresije, frustracija, zbunjenosti, samoce, boli u dusi, razocarenja, beznadja, promasaja, strahova, i negiranja ovisnosti.

Mi pisemo o onome sto nas zabrinjava, upravo sada. Napisati to na papir pruza nam sansu da pozitivnije gledamo na postojecu situaciju.

Nase dobre osobine se takodje moraju uracunati, ako zelimo dobiti potpunu sliku o nama samima. Za neke je ovo jako tesko jer nam je tesko shvatiti i prihvatiti da imamo dobre osobine. Ali svi mi imamo dobre strane, mnoge od njih su pronadjene tokom ovog programa. Cistoca od droga, otvorena svijest, spoznaja o postojanju Boga, iskrenost prema drugima, pozitivno djelovanje, sposobnost da dijelimo sa drugima, voljnost, hrabrost, vjera, briga za druge, zahvalnost, prijateljski osjecaji i nesebicnost. Obicno jedan dio inventure sadrzi detalje iz zivota o razlicitim odnosima.

Mi istrazujemo nase ranije postupke i nase sadasnje postupke, te pri tome vidimo jasno sta cemo zadrzati a sta odbaciti ubuduce. Niko nas ne tjera da odbacimo svoju jadnost.

Ovaj korak mnogi smatraju veoma teskim, a u stvari nije?

Mi pisemo nasu inventuru bez razmisljanja o petom koraku. Mi pisemo cetvrti korak kao da ne postoji peti korak. Sve ovo mozemo pisati kada smo sami ili medju drugima - sve zavisno kako nama licno odgovara.

Mozemo pisati kratko ili dugo, po osjecaju i potrebi. Najvaznije je da napisemo inventuru morala. Ako nam rijec moral smeta onda cemo pisati pozitivnu/negativnu inventuru.

Da li je potrebno inventuru napisati?

Razgovarati o inventuri i teoretizirati o inventuri nam nece pomoci da je napisemo.

Uzmimo svesku i olovku, sjednimo ugodno i molimo se za pomoc i uputstva od nase Vise sile. Pisanje moze poceti. Sta nam god na um padne je materijal za inventuru. Kada uvidimo koliko imamo izgubiti, a koliko dobiti pocinjemo sa pisanjem ovog koraka. Inventura mora odgovarati pojedincu. Mozda sve djeluje tesko i bolno. Moze cak izgledati i nemoguce. Mi mozda zivimo u strahu da kada dodjemo u kontakt sa nasim osjecajima moze doci do totalne zbrke i da ce se tocak sacinjen od panike i boli pokrenuti. Mi mozda osjecamo da bi htjeli izbjeci ovu inventuru od samog straha da necemo uspjeti. Kada ignorisemo nase osjecaje sve postane prenapeto za nas. Strah od propasti je tako velik da nam on baca sjenu na strah od neuspjeha.

Inventura postaje olaksanje jer je bol pri pisanju inventure manji nego onaj bol koji bi osjetili ako to ne bi ucinili.

Mi se ucimo da je mnogo puta bas taj bol faktor motivacije u izlijecenju. Zato postaje neizbjezno susresti se sa ovim zadatkom. Skoro sve teme na sastancima AN, kada su u pitanju koraci, su povezane sa cetvrim korakom ili sa zadatkom da izvrsavamo dnevnu inventuru. Kroz proces inventure se mozemo lakse boriti sa problemima koji se nagomilavaju. Sto se vise sazivljavamo sa programom, to nas Bog sve vise dovodi u situacije koje dovode do novih inventura. Kada se to dogodi odmah pisemo o tome. Mi pocinjemo voljeti proces prizdravljenja radi toga jer sada imamo nacin da razbijemo osjecaje krivnje, stida i mrznje.

Napetost u nama popusta. Pisanje ''dize poklopac sa pretis lonca". Mi smo ti koji odlucujemo da li cemo servirati sadrzaj lonca, vratiti poklopac nazad ili sve baciti do vraga. Mi licno ne moramo kuhati na "laganoj vatri".

Sada sjedamo za sto sa papirom i olovkom i molimo se Bogu da nam da doznanja koje mane u nama uzrokuju bol i patnju. Mi se molimo da budemo hrabri i temeljiti i da nam ova inventura pomogne da dovedemo u red nase zivote. Kada se pomolimo i pocnemo sa zadatkom, sve postaje lakse.

Mi necemo postati savrseni. Ne bi bilo ljudski da smo savrseni. Najvaznije je da damo sve od sebe. Mi iskoristavamo do sada stecena znanja i saznanja i razvijamo sposobnost da prezivimo valove izazvane vlastitim osjecajima. Mi ne zelimo izgubiti nesto sto smo vec dobili, mi nastavljamo sa programom.

Nase iskustvo je da kako god da je inventura temeljito izvedena i sadrzajna, nema stabilnu vrijednost ako ne bude propracena temeljitim petim korakom.

Pitanja za proradu Četvrtog koraka:

Koja bi mogla biti korist od poduzimanja temeljitog moralnog preispitivanja vlastitog života? U kojoj je mjeri prorada ovog koraka iskaz lične hrabrosti, vjere, poštenja i iskrenosti?

Pitanja za ličnu unutrašnju inventuru: Koji ljudi i koje situacije su vas životno razočarale? S kojom motivacijom, očekivanjima i ponašanjima ste ulazili u te situacije i ljude da ste iz njih izašli pogođeni i razočarani?

U kojoj mjeri ste sami pridonijeli krajnjem razočarenju?

U kojoj su mjeri vaša životna razočarenja utjecala na odnose s drugima, ali i samim sobom? Koje si osjećaje imate najmanje hrabrosti priznati? Na koje ste dosad načine poricali i otpisivali svoja osjećanja? Čega se životno najviše plašite i šta ste poduzimali da odagnate te strahove?

Zbog kojih crta vaše ličnosti otežano održavate bliske odnose prijateljstva i ljubavi s drugima? Doživljavate li u odnosima s drugim ljudima jedne te iste nezadovoljavajuće odnose koji se na ružan način ponavljaju bez izgleda da se išta promijeni na bolje? Koji su to obrasci i koja je vaša uloga u njima?

U kojoj mjeri uvažavate osjećaje svojih bližnjih u odnosima s njima? Na koji način vam životni stil i ponašanje uzrokuju probleme u porodičnoj, radnoj i prijateljskoj sredini? Koje vas karakterne mane najviše ometaju u uspostavi skladnih odnosa s okolinom? U kojem biste smjeru trebali promijeniti svoje ponašanje da bi ostvarili skladne odnose s drugima?

Jeste li ikad bili omalovažavani i zlostavljani i kako je to utjecalo na vaš način gledanja na stvari? Jeste li ikad zlostavljali i omalovažavali druge?

U okviru moralne inventure ovisnik ispisuje i svoj Kalendar drogiranja i apstinencije. U njega su upisana razdoblja drogiranja, razdoblja apstinencije i razdoblja liječenja. Koliko ste puta već pokušali apstinirati? Koliko su ti pokušaji trajali i kako su završavali? (Zašto?)

Pitanja za proradu koraka preuzeta iz knjige "Put oporavka Anonimnih narkomana", dr. Robert Torre
Locked