AN: TRECI KORAK

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

AN: TRECI KORAK

Post by sanela »

TRECI KORAK

Mi smo odlucili da predamo nasu volju i nase zivote Bogu, onako kako ga mi licno razumijemo

Kao aktivni ovisnici smo mnogo puta prepustili nasu volju i sopstvene zivote destruktivnim silama. Nasa volja i nasi zivoti su pali pod kontrolu droge. Mi smo postali zarobljeni potrebom za trenutacnom nagradom koju droga pruza. Citavo vrijeme je nase bice - tijelo, um i duh palo pod vlast droge.

Jedno vrijeme smo uzivali, da bi se zatim euforija nestala i poceli smo uvidjati i drugu stranu ovisnistva.

Sto nas je droga vise dizala, sve smo nize padali. Imali smo dvije mogucnosti, dva izbora - da li izdrzavati bol apstinencije ili nastaviti sa konzumiranjem droge.

Za sve nas je dosao taj dan kada vise nismo imali izbora, morali smo uzimati. Kada smo dali vlastitu volju i svoj zivot ovisnistvu poceli smo u najdubljem beznadju traziti druge izlaze.

U AN i ovom programu donijeli smo cvrstu odluku da nasu volju i zivote predamo u ruke Bogu, onakvom kakvog ga mi licno shvatamo.

Ovo je ogroman korak.

Mi ne trebamo biti religiozni, bilo ko moze zakoraciti u ovaj korak. Sve sto je potrebno za to je nasa volja. Jedino je obavezno da otvorimo vrata Sili vecoj i jacoj od nas.

Nase predstave Boga nisu izgradjene na dogmama, vec na nasim uvjerenjima i vjeri u nesto sto nama licno moze pomoci. Mnogi od nas su jednostavno shvatili Boga kao Silu koja nam omogucuje da ostanemo cisti i bez ovisnosti. Pravo na Boga onako kako ga mi sebi predstavljamo je potpuno i bezuslovno. Zbog neprikosnovenosti tog prava je obavezno biti iskren u pitanju vjere, ako zelimo sazrijevati i duhovno rasti. Dosli smo do zakljucka da sve sto se trazi od nas je da pokusamo. Kada smo dali sve od sebe program je funkcionisao, kao sto je funkcionisao za mnoge druge.Treci korak ne glasi ovako "Mi stavismo nasu volju i zivote u Bozije ruke".

Mi smo rekli : "Mi smo donijeli odluku da stavimo nasu volju i zivote u ruke Boga, onako kako ga mi shvatamo."

Mi licno smo donijeli tu odluku, a ne droge, clanovi familije, socijalni radnik, sudija, terapeut ili ljekar. Mi smo to ucinili. Donijeli smo vlastitu odluku, po prvi put sami, po prvi put od kada smo uzeli prvu dozu droge.

Rijec odluka je propracena dijelovanjem. Ova odluka je zasnovana na povjerenju. Zacecu povjerenja prema samom sebi. Mi trebamo samo vjerovati da ta cuda koja pomazu onima koji su vec duzi period bez droge, nece zaobici nas jer ta vjera je ista za sve ovisnike. Mi jednostavno dolazimo do zakljucka da postoji snaga koja razvija nas duhovni rast. Samim time mi postajemo tolerantniji, strpljiviji i spremni pomoci sebi i drugima.

Mnogi od nas rekose: "Uzmi moju volju i zivot Boze. Vodi me kroz moje prizdravljenje. Pokazi mi kako da zivim." Pustiti sve daje osjecaj slobode. Predati sve u ruke Boga kako ga mi shvatamo, pomaze da razvijamo i obogacujemo novi zivot - vrijedan zivljenja.

Kapitulacija pred Visom silom postaje sve laksa ako je ponavljamo svakodnevno. Kada iskreno pokusamo onda program funkcionise. Mnogi od nas pocinju dan molbom (molitvom) Bogu u kojoj trazimo putokaze u zivotu.

Bez obzira sto znamo da to "prepustanje" funkcionise, uzimamo mozda ipak nazad nasu volju i zivote. Mi se cak i naljutimo na Boga jer nam je to dozvolio.

Ima trenutaka u nasem lijecenju kada odluka da se obratimo Bogu za pomoc postaje najjaci izvor snage i hrabrosti. Mi ne mozemo pretjerati u toj odluci. Nikad nije dosta. Mi kapituliramo tiho i u miru i prepustamo se u ruke Boga onakvog kakvog ga mi shvatamo .

U pocetku se desavalo da nam se sve "smuti" u glavi , trazeci odgovore na pitanja: "Sta ce se desiti kada ja sve prepustim Bogu? Da li cu postati savrsen?"

Mi moramo biti realisti po tom pitanju. Neko od nas se morao obratiti za pomoc i savjet nekome iz AN ili nekome ko vec ima duzi period "cistog" zivota. Pitajte ih: "Kako je tebi uspjelo?" Odgovori ce biti razliciti. Veci dio njih ce ipak potvrditi isto, kapitulacija i otvorena cula su "kljuc" ovog koraka.

Mi smo kapitulirali nasom voljom i nasim zivotima pred Silom jacom od nas. Ako smo svjesni i iskreni primijetit cemo da se stvari mijenjaju na bolje. Nasi strahovi se smanjuju i povjerenje pocinje rasti kada se naucimo sta u biti kapitulacija znaci. Mi se ne borimo vise grcevito protiv nasih strahova, agresivnosti, osjecaja duga i krivice, samosazaljenja ili depresije. Mi dolazimo do spoznaje da snaga koja nas je dovela do ovog programa i dalje postoji i vodi nas kroz zivot sve dok smo mi voljni. Polagano nestaje paralizirajuci strah beznadja. Dokaz za ovaj korak se pokazuje nacinom naseg ponasanja i novog zivljenja.

Mi smo se poceli osjecati bolje bez droga i trazimo jos vise pozitivnosti koju AN i ovaj program pruza.

Mi vec sada znamo da ovdje ne mozemo stati u nasem duhovnom razvoju, zelimo sve sto mozemo dobiti.

Sada smo spremni za nasu prvu iskreno preispitivanje sopstvenih zivota.

Pocinjemo cetvrti korak.

Pitanja za proradu Trećeg koraka:

Šta ćete poduzeti na praktičnom planu da bi zaživjela vaša odluka kojom ste se predali upravi Više sile?

Kako vam je izgledao život dok je njime upravljala volja vaše (ovisničke) ličnosti?

Smeta li vam što je koncept oporavka Anonimnih narkomana oslonjen na načela religiozne duhovnosti? Šta vas tu zapravo smeta?

Na koji način vi komunicirate sa univerzalnom duhovnošću?

Koja osjećanja u vama pobuđuje život usklađen sa načelima univerzalne duhovnosti?

Na koji način dopuštate da budete rukovođeni moralom religiozne duhovnosti?


Pitanja za proradu koraka preuzeta iz knjige "Put oporavka Anonimnih narkomana", dr. Robert Torre
Locked