12 AN koraka

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

zombi
Posts: 14
Joined: Tue Jun 20, 2006 4:54 pm

Re: 12 AN koraka

Post by zombi »

izvinjavam se ako je moje tipkanje na brzinu bilo provokativno, mada lično mislim da ako to može da pomogne jednom jedinom čovjeku (da ne spominjem milione) onda super,slava Bogu,samo da se krene iz mraka
a u vezi prvog koraka:
ebiga ,to sam pisao strejt,trenutno osjećanje me uzelo,stvarno mi nije namjera da bilo koga pokolebam u praktikovanju 12 AN koraka.
to što sam napisao(varijacije) ne mora da isključuje ono prvo već naprotiv mislim da bi moglo i da se nadoveže
neznam, volim nekako stvari prilagoditi sebi, naravno, maximalno ispoštovati pravilo ali ujedno i ne sputavati svoju slobodu u tim okvirima (npr.12 AN koraka)
-zašto sam uopšte bilo šta o tome pisao ako mislim da je neozbiljno?-
možda zato što je to neki moj trenutni trip i neznam pisati, kako bih rekao, razumljivim narodu jezikom
-u vezi tog osjećaja da imaš neku moć koja bi mogla da te oslobodi zavisnosti,u mom slučaju , u dosta slučajeva kad bih osjetio nešto nalik tome ,išao sam u fajt sa tim
ako ga nisam ni imao,i da sam sebi govorio kako nemam moći pred ovisnošću,uglavnom se nije ništa ni dešavalo
naravno, moć je od Boga i neznam kad će mi doći ili otići i zato je čekam,osluškujem i upotrebljavam u humanitarne svrhe
:)
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: 12 AN koraka

Post by joesspappa »

Dok smo se drogirali, dok smo bili aktivni zavisnici... mi smo morali imati nesto posebno, sta god to bilo.Uglavnom smo to nasli u drogama. Mi smo mislili da time sto uzmemo dnevnu dozu, resavamo sve zivotne probleme. U sustini, kad malo bolje razmislimo, sta smo mi to resili!? Nista. Nijedan problem. Nismo mogli ustati iz kreveta, spremiti dorucak... a kamoli nesto ozbiljnije. Lepo kaze knjiga NA (imate na stranici NA SRBIJA BEOGRAD) Mi smo uzimanje stavili pre zivota, ispred svojih najblizih. ZIVELI SMO DA BI SMO UZIMALI, A UZIMALI SMO DA BI (PRE)ZIVELI. OTUD JE TA NEMOC, NEMOGUCNOST DA SE UPRAVLJA ZIVOTOM.
Kada smo se poskidali ostali smo ogoljeni, bez ikakve zastite od spoljnjeg uticaja. Jednostavno nismo vise mogli da se drogiramo, a nismo znali da zivimo bez droge. Postali smo nemocni. Da bi uopste poceli da napredujemo, morali smo da prodjemo ovaj korak. SVI. Bez obzira na koji nacin se skinuli. Da li je to bilo ustanova, komuna, dr, NA, solo... nebitno. Ako ne priznas nemoc pred drogama, ti si i dalje u nekom obliku aktivne zavisnosti. Samo je pitanje cime ces sad poceti da se drogiras... tv, komp, internet, sex, alkohol... U tome je ceo trik. I druge organizacije, tipa verske ili obrazovne imaju 12 koraka. Do isceljenja duha. Obnove... ali nijedna nema ovaj prvi... Nemoc pred drogama i NEMOGUCNOST UPRAVLJANJA ZIVOTOM. A zasto? Zato sto se oslanjaju na to da je vec upravljanje zivotom predato nekoj Visoj sili.
A to si ti zombi i napisao u komentaru 3 i 7 koraka, tako da ovaj tvoj komentar prvog koraka stvarno nema neke osnove...
Niko nije rekao da je oporavak lak i da treba traziti laksi put. Precice su nas i dovele do toga da odbacimo odgovornost za svoje zivote.
Program NA nudi veliku slobodu... niko te ne tera da se pridrzavas (vi bi rekli pravila) ja kazem uputstava... tu se ljudi grdno varaju, kad pomisle da mogu nesto da menjaju u okviru uputstava koja nudi program... Izbacite reci koje se odnose na droge i zavisnost uopste i dobicete uputstva za normalan zivot... Sve sto pise u knjizi NA i AA postoji preko 50 godina. I najbolje je sto ta uputstva stvarno deluju, naravno ako ih se pridrzavamo. Sto bi rekli englezi iz programa NA : U CAN GO MY WAY, OR U CAN GO ON HIGH-WAY...
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
zombi
Posts: 14
Joined: Tue Jun 20, 2006 4:54 pm

Re: 12 AN koraka

Post by zombi »

trebam par informacija u vezi sa 12 an, i to:

-da li na netu može da se nađe cijela knjiga o 12 koraka
-koje knjige bi trebalo pročitati u vezi s tim
-da li postoje -12 an- chat konferencije

i ako je neko ko ima iskustva u praktikovanju 12 an koraka,dobre volje i ima vremena, neka napiše kakav savjet ovde ili na pm,
ili da mi na pm pusti skype ili messenger adresu pa da stvar ide brže

hvala
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: 12 AN koraka

Post by joesspappa »

Na netu postoji samo englesko izdanje, srpski i hrvatski prevod jos nije odobren od strane svetskog servisa. Hrvatska je u procesu, Srbija tek na pocetku. Posalji mi svoj mail, poslacu ti prevod Basic texta. Knjige NA... imas u mom profilu mail... yahoo.. to je i msnger... Imam i volje i vremena za pitanja te vrste... pa se javi...
Ne znam koliko je umesno da kacim ovde ceo text.... Bio bi to najduzi post ikad napisan... A znam da ga neko ne bi ni pogledao... Tako da ce, nadam se, uskoro osvanuti link na srpskom jeziku o Narcotics Anonimous...

SAMO DANAS
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: 12 AN koraka

Post by SuperSynthetic »

NA program 12 koraka je opste poznat i zastupljen u zapadnoj civilizaciji pa i u celom svetu. To mu dodje kao neki zanat kako ziveti bez gudre a zanat se zavrsava u majstorskoj radionici lagano zato dodjite na sastanak slobodno a ako vam je frka da dodjete onda obavezno dodjite. Mislim znam ja da smo mi na ovim regionima najpametniji ali ipak dodjite tako se to radi verujte mi . Nisam ja to izmislio a ni vi.Vidimo se! :arrow:
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
hidrohlorid
Posts: 2
Joined: Wed Dec 30, 2009 2:52 pm

Re: 12 AN koraka

Post by hidrohlorid »

ANA JELI JELI TI POMOGLO ONIH 12 "KORAKA" ZA OVE 4 GODINE ILI SI UDARILA PO STAROME???? : :evil:
User avatar
vjeraufanjeiljubav
Posts: 113
Joined: Wed Feb 14, 2007 12:13 am
Location: split
Contact:

Re: 12 AN koraka

Post by vjeraufanjeiljubav »

Cudi me da ova tema nije uspjela prezivjeti, bas je tama dobra i pomaze u svim zivotnim situacijama ne samo u borbi protiv opijata.
Vjerovatno je tema prebacena a ja neznam gdje.
Ako je vazno ostavite komentar na blogu tamo sam cesce. Bog vas blagoslovio.
http://vjeraufanjeiljubav.blog.hr/
User avatar
7474
Posts: 653
Joined: Tue Dec 15, 2009 11:28 pm
Location: Novi Sad, Voša

Re: 12 AN koraka

Post by 7474 »

vjeraufanjeiljubav wrote:Cudi me da ova tema nije uspjela prezivjeti, bas je tama dobra i pomaze u svim zivotnim situacijama ne samo u borbi protiv opijata.
Vjerovatno je tema prebacena a ja neznam gdje.

Slažem se da je pravo čudo da tema nije preživela..

ja posećujem NA sastanke više od 3 meseca.. nijedanput se na sastancima nije raspravljalo o koracima. naravno da nije zabranjeno, samo, nekako sam doživeo te korake kao nešto sasvim lično, kod svakog zavisnika.. niko ti ne brani da upitaš nekog, kako mu idu koraci, na kojem je zastao..
to je nešto izmedju zavisnika i njegovog sponzora. tako sam ja to nekako razumeo..
osim toga, da bi uopšte došao do koraka, treba ti mnoooogo, mnoooogo, vremena, truda, rada na sebi..

onaj prvi se nekako podrazumeva..
ostali su malo teži i nije ni poželjno da ih radiš sam. to je moje mišljenje a ne mišljenje NA.
"this is my final fit, my final bellyache with no alarms and no surprises, no alarams and no surprises, no alarams and no surprises, please!"
Post Reply