pomoć u oporavku

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Post Reply
selina
Posts: 3
Joined: Sat Feb 21, 2015 10:57 pm

pomoć u oporavku

Post by selina »

Pozdrav svima.
Ne znam gdje bi postavila pitanje pa cu ovdje.
Ne koristim droge, al sam ovisnik. 9 godina bulimije koju sam zamijenila za alkohol, zadnjih 6 god skoro pa svakodnevnog konzumiranja alkohola.
Znači 15 godina ovisničkog ponašanja. Imam 32 god.

Zanima me oporavak. Ne znam na koji način promijeniti ovisničku ličnost. Molim savjet od osoba koje su se oporavile ili su u oporavku, šta ste konkretno radili? dal su vam koje knjige pomogle? Našla sam na internetu 12 koraka na nasem jeziku i Big Book na engleskom. Nisam to još pročitala. Mogu li ja sama raditi te korake?
Jeste li vi svi zaista svakodnevno meditirali, molili se, imali fizičku aktivnost ili šta već? Ja nikad ništa od tog nisam ni probala inače u životu.

Znači prestala sam piti prije 6 dana. Jako mi se sviđa ono - danas ne pijem/drogiram/. To funkcionira za mene. Jer do sada iako sam željela prestati s pićem nikad nisam pravo ni pokušala, jer mi je prestrašna bila i sama pomisao da sad moram prestati do kraja života. Ovo samo danas mi odgovara.

Međutim ja ne znam šta konkretno raditi da se promijenim u glavi i normalno živim. Jer do sada, ako sam sretna-pijem, ako sam nervozna-pijem, dosadno mi je-pijem, tužna-pijem, bilo kakva emocija ili situacija-pijem. Sa čime sad to zamijeniti?

Sam alkohol mi ne fali, tipa da sam imala fizičku krizu. Problem mi je šta da sad radim, osim što ne pijem? Kako da radim na sebi?
Ovih 6 dana kako ne pijem sam provela potpuno u samoći i to mi je odgovaralo. Al kad krenem od ponedjeljka na posao i među ljude, toga se bojim. A mene ljudi čine nervoznom, napetom, ne mogu dugo biti među njima, i uvijek sam kad dođem kući (živim sama) morala popiti nešta da se opustim. Šta da sad radim umjesto alkohola?
Šta ste vi radili umjesto droge?


Molim, ukoliko ste već negdje pisali o stvarima koje vam pomažu u oporavku, uputite me na tu temu. Ako ne, savjet bi mi dobro došao.
Hvala svima i sretno!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: pomoć u oporavku

Post by sanela »

selina wrote:
Međutim ja ne znam šta konkretno raditi da se promijenim u glavi i normalno živim. Jer do sada, ako sam sretna-pijem, ako sam nervozna-pijem, dosadno mi je-pijem, tužna-pijem, bilo kakva emocija ili situacija-pijem. Sa čime sad to zamijeniti?

Sam alkohol mi ne fali, tipa da sam imala fizičku krizu. Problem mi je šta da sad radim, osim što ne pijem? Kako da radim na sebi?
Ovih 6 dana kako ne pijem sam provela potpuno u samoći i to mi je odgovaralo. Al kad krenem od ponedjeljka na posao i među ljude, toga se bojim. A mene ljudi čine nervoznom, napetom, ne mogu dugo biti među njima, i uvijek sam kad dođem kući (živim sama) morala popiti nešta da se opustim. Šta da sad radim umjesto alkohola?
Šta ste vi radili umjesto droge?
Draga selina,
Dobrodošla na forum! Nadam se da ćeš ovdje naći odgovore na neka pitanja koja sebi postavljaš, bez obzira što nisi ovisna o drogama. Suština ovisnosti je ista, bez obzira o čemu smo ovisni. Iz načina na koji pišeš, vidim da si dosta razmišljala o sebi i onome kroz šta trenutno prolaziš. Prepoznaješ šta ti odgovara (samo danas, a ne za cijeli život), a šta bi ti bilo rizično (opuštanje poslije posla). Ključno je pitanje, čime zamijeniti alkohol!
Sama si krenula ka odgovorima na svoja pitanja. AN ili AA. Za početak se poveži s ljudima koji prakticiraju ovu filozofiju i počni čitati literaturu.
http://www.na-croatia.org
http://www.na-srbija.org/

Dalje, probaj raditi nove stvari. Meditacija, joga, pilates, aerobic, fitness... Sve odlično za opuštanje.
Izrada nakita, ukrašavanje kutija i sl. Imaš kurseve za to, ako si kreativnija.
Odlazak na bazen.
Kupi i presadi cvijeće. Inače, rad sa zemljom je dobar.
Idi na masažu.
Trči. Upiši kurs kuhanja. Udomi mačku. Šetaj sama u prirodi. Mene, npr. to najviše opusti i boravak uz vodu. Fokusiraj se na prirodu, drvo, list, travu. I posveti pažnju upravo tome u šta gledaš. Odlična vježba za um.
Dodaj šta ti odgovara. I piši na forumu. Piši kako se osjećaš, šta ti smeta, šta proživljavaš. Možeš forum koristiti kao vlastiti dnevnik. I dobiti korisne i podržavajuće savjete. Većina ljudi je prošla ili prolazi kroz ovo što i prolaziš. I ti, pisanjem, možeš pomoći nekome. Ohrabriti nekog da prestane piti i potraži pomoć.
Sretno!
selina
Posts: 3
Joined: Sat Feb 21, 2015 10:57 pm

Re: pomoć u oporavku

Post by selina »

Sanela, puno ti hvala.
Svjesna sam da si moram naći neku zanimaciju, isprobat nove stvari. Samo sam lijena jako, nikako započet s nečim. I onda sebi govorim definiciju ludosti:"Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results."

Razmišljala sam šta sam to prije ovisnosti voljela radit, i sjetila se da me muzika uvijek opuštala i činila sretnom. Tako da sam probala opet, sjednem na pod, stavim slušalice, zatvorim oči i uživam. I nije me prošlo hvala bogu, i dalje glazba jednako utječe na mene :D

danas mi je 12-ti dan kako ne pijem i dobro mi je. Dođe mi da popijem svaki dan, onako prođe kroz glavu, al došla sam do toga da sam pre preumorna od takvog života, ne mogu više živjeti s ovisnošću, previše sam godina izgubila.

Netko je od vas rekao da je i najgori trijezni dan bolji od pijanog, i toga se često sjetim i ponavljam sebi.
Pročitala sam skoro sve ispovijesti na forumu, ima jako puno postova koji mi pomažu i motiviraju pa sam ih kopirala sve na jedno mjesto da ih mogu pročitiati kad me uhvati kriza. Jer znam, iako sam sad dobro, doći će i to da budem loše i ne želim da pokleknem radi trenutnog osjećaja.
Počela sam si pisati sve negativne stvari koje mi je alkohol donio, - najbitnija je osjećaj ogromnog srama pred sobom i pred ljudima, želim da tu listu imam u krizi pa da znam kako će mi biti ako krenem ponovo piti.

Zanima me dali ima smisla da ja sama čitam knjigu Big Book i radim korake bez AN grupe? Hoće li mi pomoći?

Prošli petak sam našla online AN sastanke, i priključila sam se taj dan, ajme meni, jedva sam izgovorila I am an alcoholic!! Nisam ništa dijelila sa tom grupom, slušala sam druge šta pričaju. Svaku večer u 8h je taj online meeting, nisam se više priključivala, valjda zato što se osjećam dobro, pa kao ne treba mi zasad. Ne znam, možda griješim.
selina
Posts: 3
Joined: Sat Feb 21, 2015 10:57 pm

Re: pomoć u oporavku

Post by selina »

Ivo Andrić - Čemu ubrzavati dolazak trenutka koji i tako mora doći? Uopšte se moje misli sve manje kreću u budućnosti. Sav sam u sadašnjosti.
User avatar
motivation
Posts: 86
Joined: Fri Jan 23, 2015 10:23 pm

Re: pomoć u oporavku

Post by motivation »

nisam se više priključivala, valjda zato što se osjećam dobro, pa kao ne treba mi zasad.

Mozda i grijesis.
"Rana koja se krije, sporo i teško zarasta." Najmiliji Ivo !
Vladati nad sobom najveća je vlast.
teodor
Posts: 2
Joined: Thu Jan 21, 2016 12:18 am

Re: pomoć u oporavku

Post by teodor »

Pozdrav svima!
Meni lecenje kao takvo nije predstavljalo veliki problem ali kasniji oporavak jeste. Isao sam kod psihoterapeuta (i to dobrog) dva puta nedeljno i svaki put mu ostavljao tri hiljade dinara za sat vremena razgovora. Nije bas pomagalo jer je tip, izmedju ostalog, cekao da mu zazvoni sat koji govori da je vreme isteklo i onda bi me samo ispratio.
Posle nekog vremena mi je drugar ispricao da je naleteo na lika na fejsbuku koji ima stranicu za pomoc ljudima. Kontaktirao sam ga i redovno se cujemo i pomogao mi je vise nego psihoterapet. Postao mi je svojevrsni vodic i uz njegove savete i moju volju sam postao `ziv`. Inace, stranica se zove Tihi razgovori i tako smo i pricali :)
Mislim da narkomanski um ne moze tek tako sam od sebe da postane normalan, a meni je svaka pomoc bila dobrodosla jer sam zaista resio da se promenim.
Svakom ko je resio da se resi ovog zla zelim puno uspeha!
whisper
Posts: 2
Joined: Tue Mar 22, 2016 4:20 pm

Re: pomoć u oporavku

Post by whisper »

Evo jedna knjiga koja može biti od koristi.Nažalost samo na englesom jeziku.
Ending Addiction for Good: , by Constance Scharff, Ph.D., and Richard Taite
Image

Potrebna registracija za čitanje! http://bit.ly/1MFs6Lu

Želim svima puno dobrih promjena na putu ponovnog odkrivanja sebe.

Sretno i hrabro!
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: pomoć u oporavku

Post by dina_d »

teodor wrote:Pozdrav svima!
Meni lecenje kao takvo nije predstavljalo veliki problem ali kasniji oporavak jeste. Isao sam kod psihoterapeuta (i to dobrog) dva puta nedeljno i svaki put mu ostavljao tri hiljade dinara za sat vremena razgovora. Nije bas pomagalo jer je tip, izmedju ostalog, cekao da mu zazvoni sat koji govori da je vreme isteklo i onda bi me samo ispratio.
Posle nekog vremena mi je drugar ispricao da je naleteo na lika na fejsbuku koji ima stranicu za pomoc ljudima. Kontaktirao sam ga i redovno se cujemo i pomogao mi je vise nego psihoterapet. Postao mi je svojevrsni vodic i uz njegove savete i moju volju sam postao `ziv`. Inace, stranica se zove Tihi razgovori i tako smo i pricali :)
Mislim da narkomanski um ne moze tek tako sam od sebe da postane normalan, a meni je svaka pomoc bila dobrodosla jer sam zaista resio da se promenim.
Svakom ko je resio da se resi ovog zla zelim puno uspeha!
cao ja sam googla ana tu stranicu i nisam nasla ..molim t emozes li da napises origanil web stranicu hval ti
Post Reply