Sponzorstvo

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Mnogi članovi od sponzora traže pomoć u prihvatanju izazova i prepreka koje nam se ponekad ispreče dok učimo da živimo čist život. Sponzor može da nam ponudi predloge kako da se nosimo sa „olupinama svoje prošlosti“ kao i sa izazovima sadašnjosti.


„Kada je, pre pet meseci, moja sestra umrla od prekomerne doze, gubitak me je uništio. Sponzor je slušao moj bol i našao vremena za mene kada mi je to bilo potrebno. Živimo 400 milja udaljeni, ali kada god sam ga zvao izgledalo je kao da sedi pored mene. Nenajavljeno se pojavio na sahrani samo da bi bio tu za mene. Znam da ostaviti sve, sesti u avion da bi bio sa nekim kome je to potrebno nije u „opisu posla“ sponzora, ali nikada neću pronaći reči da opišem koliko mi je značilo da tada bude tu i koliko mi je to pomoglo da prebrodim tugu.“


„Suočavao sam se sa finansijskom katastrofom kada me je bivša žena tužila tražeći neplaćene alimentacije za izdržavanje deteta. Sponzor mi je pomogao da prepoznam važnost suočavanja sa prolšlošću, iskupim se finansijski i postanem slobodan za svoju budućnost.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Intimno deljenje sa drugim članom, koji je poput nas, pojačava činjenicu da osećanja i iskustva koja imamo nisu tako jedinstvena. Često je sponzor išao istim putem kojim ide sponzi i može da podeli svoje znanje i iskustvo iz te situacije. Ovo zauzvrat može pomoći sponziju da izbegne one zamke u koje je upadao sponzor.


„Kada sam bila deset godina čista prolazila sam kroz krizu srednjih godina vezano za moju seksualnost. Bila mi je potrebna nova sponzorka, ali nisam znala mnogo ljudi koji su se nosili sa ovim problemima, a koji su bili duže čisti od mene. Tako sam pitala ženu koja je bila godinu dana kraće čista, ali deset godina starija od mene i koja je baš prošla kroz sličan period. Tražila je ljubav na svim pogrešnim mestima i naučila da voli odgovorno.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Sponzorstvo može da odigra presudnu ulogu u Drugom koraku. Mnogi pripisuju velike zasluge sponzorstvu kao bitnom faktoru u procesu u kome počinjemo da verujemo da nam može biti vraćen zdrav razum. Ovim se ne kaže da je sponzor neka vrsta Više sile, nego da nam sponzorstvo pomaže vođstvom dok donosimo odluke i spoznajemo sebe. Sponzori mogu da nam pomognu da steknemo bolji pogled na sebe i svoje živote. To može da bude jedna od koristi kada imamo istog sponzora duži vremenski period, kako godine prolaze oni nas poznaju sve bolje i bolje.


„Sponzorka mi je pomogla da razumem da se neupravljivost ne odnosi samo na stvari spolja već i na ono kako se osećam. Učila me je o ludilu i pomogla mi da vidim gde sam pokušavala da radim stvari na isti stari (neuspešan) način kako bih rešila svoje probleme. Radila je to nežno i nije mi stala na žulj.“


„Posle mnogo godina čistoće upao sam u tuču čime sam ostao zapanjen i uplašen. Mislio sam da sam prevazišao takva ponašanja, ali sponzor me je podsetio da sam i dalje „delo u nastajanju“. Slušao me je i nežno odveo nazad na korake. Zetekao sam se kako živim u rešenju i više ne razvlačim problem.“


„Sponzor je onaj koji mi pomaže tako što drži duhovnu lampu za mene.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Brojni su razlozi zbog kojih zavisnici traže sponzore, ali otkrivamo da je ono što nas veže to što svi tragamo za oporavkom. Mnogi od nas neguju svoje odnose u NA na poseban način, naročito odnose sa sponzorima, zato što su oni ponekad jasniji od odnosa koje imamo van programa. Duhovni princip anonimnosti osigurava da smo, u prostorijama NA, svi jednaki. Principi našeg programa često mogu da nam pomognu da prevaziđemo i suočimo se sa svojim problemima na odgovoran i produktivan način. Stojimo zajedno i znamo da ne moramo da prolazimo ove izazove sami.


„Anonimnost - stanje u kome nemamo ime - je osnovno za moje odnose u sponzorstvu. Zdravo razumevanje Dvanaeste tradicije znači da počinjem da razumem anonimnost na više nivoa (to je sigurno važno, ne samo da je to „duhovni temelj svih naših tradicija“, već predstavlja i pola našeg imena!). Jedan od njih je da čuvamo tajne jedni drugih. Drugi, za mene važniji, je da smo svi na neki način isti. Moj sponzor nije bolja osoba ili bolji zavisnik od mene, imam da učim isto ako ne i više od mojih sponzija koliko oni od mene.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Kako znamo da neko ima „ono što mi želimo“


Anonimni narkomani nemaju striktne smernice za odabir sponzora. Ipak, možda ćemo želeti da imamo na umu neke od osnovnih kvaliteta. Jedan od njih je da nađemo nekoga sa kime možemo da se povežemo i ko ima „ono što mi želimo“. Mnogi članovi traže sponzora za kog osećaju da će ih prihvatati i poštovati bez obzira šta dele. Neki članovi samo žele vođstvo kroz korake, dok drugi pokušavaju da nađu sponzora koji će biti njihov drug i prijatelj. Ono što tražimo u sponzoru u ranom oporavku može da bude drugačije od onoga što tražimo kasnije u oporavku. Važno je da se zapitamo ne samo šta želimo u svom životu i oporavku, već i šta osećamo da nam je potrebno. Kao i sa bilo kojim drugim delom oporavka, uvek možemo da tražimo od svoje Više sile pomoć u donošenju odluke.


„Ne želim sponzora koji ima ono što ja želim, želim sponzora koji ima ono što ja imam i zna da živi sa tim.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Za neke, odnos potencijalnog sponzora prema programu ima najveći uticaj. Oni traže nekoga ko ide na sastanke, učestvuje u servisu, radi korake, ima sponzora i posvećen je programu. Mnogim ljudima je takođe važno da nađu sponzora sa dužim vremenom čistoće. Oni koji su novi u programu najverovatnije bi trebalo da potraže nekog iskusnijeg za sponzora, osim ako takvih članova nema u njihovoj zajednici.

Kao dodatak posmatranju šta ljudi rade u svom oporavku možda ćemo takođe želeti da uzmemo u obzir i druge lične kvalitete. Brojni članovi prvo i najvažnije što traže kod sponzora jeste da je iskren, otvoren i da poseduje integritet. Za neke je najvažnije da pronađu nekog druželjubivog i dostupnog ko je poštovan i vredan poverenja. Drugi objašnjavaju da im je pronalaženje nekoga ko je zabavan jednako važno kao i sve ostalo.

Spisak stvari koje možemo da uzmemo u obzir može ići u nedogled i, naravno, nijedna osoba neće posedovati sve te kvalitete. Zbog toga što je naš sponzor ljudsko biće, ona ili on imaće i dobre i loše strane. Možda pronađemo nekoga ko poseduje samo jedan (ili nijedan) od ovih kvaliteta, ali ko je uprkos tome savršen sponzor za nas. Potpuno je na nama za koje karakteristike ćemo odrediti da su neophodne. Neki od nas će želeti nekoga ko, na primer, daje jasna uputstva, dok će drugi tražiti nekoga ko će nas pustiti da učimo na svojoj koži. Kada smo novi, mnogi od nas jednostavno pitaju osobu koja čini da se osećamo dobrodošlo. Odabir sponzora je naša lična odluka.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

„Jednom sam prišao traženju sponzora sa dugačkom listom stvari za koje sam želeo da moj sponzor poseduje. Želeo sam nekoga čiji je pogled na program sličan mom. Želeo sam nekoga ko se nosio sa nekim od istih problema koje sam ja imao. Želeo sam nekoga ko je gej kao ja. Želeo sam nekoga ko je duže čist od mene, itd itd itd. Iako ova očekivanja nisu delovala nerazumno, nisam bio u stanju da pronađem nekoga ko bi im odgovarao. Posle nekoliko meseci sreo sam tipa na sastanku i bez ikakvog proučavanja pitao ga da mi bude sponzor. Naknadno se ispostavilo da je on ispunjavao svaki od mojih unapred postavljenih zahteva. Bio je to još jedan primer kada je Božji plan za mene bio bolji od mog. Samo je trebalo da se sklonim sa puta.“


„Posmatrao bih ljude jer ponekad ono što su pričali nije bio način na koji su živeli. Toliko sam se plašio odbacivanja da sam imao listu od troje ljudi koje sam mogao da pitam za slučaj da me neko od njih odbije. Čovek koga sam na kraju pitao imao je sedu bradu i izgledao je onako kako sam mislio da sponzor treba da izgleda. On je imao nešto što se meni sviđalo. Kada sam ga upitao da mi bude sponzor rekao mi je da će pitati svog sponzora da vidi da li treba da me sponzoriše. Ja radim istu stvar danas kada me neko pita da mu budem sponzor.“


„Ja sam sebi dovoljno težak pa mi je najvažnija stvar uvek bila da nađem sponzora koji je blag. Prvih deset godina mog oporavka nisam mogao da pronađem nekoga ko bi odgovarao „idealima“ moje liste želja za sponzora. Jednostavno nije bilo dovoljno muškaraca u oblasti gde živim sa dužim vremenom čistoće, emotivno stabilnih i sa dobrim smislom za humor. Jedini čovek koji je odgovarao opisu bio je, ironično, moj sponzi, pa sam trebao da odlučim šta mi je najvažnije i da napravim kompromis.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Preispitivanje ličnih motiva da nekoga uzmemo u obzir za sponzora takođe je dobra ideja. Mnogi su od nas, kada smo došli na vrata NA, bili fizički, mentalno, emocionalno i duhovno slomljeni i često u dubokom finansijskom škripcu. Kao novajlije u NA programu možda nas privuku drugi članovi zbog svoje imovine ili toga kako izgledaju. Možda njihov „novac, imovinu i ugled“ vidimo kao meru statusa i uspeha u oporavku. Možda još ne shvatamo u potpunosti da je NA program „posao iznutra“ i da njegove nagrade više imaju sa duhovnim rastom i mirom u srcu nego sa stilom života i imovinom koju posedujemo.


„Moja prva sponzorka imala je novi auto, sjajnu kuću i bila je dobro obučena. Mislila sam da će mi pokazati kako da dobijem te stvari. Umesto toga vodila me je kroz korake i duhovno buđenje.“


„Tražio sam nekoga ko je imao ono što sam ja želeo: najviše nakita, najbolji auto i najviše žena. Kasnije sam saznao da bi trebalo da nađem sponzora koji ima ono što meni treba - prihvatanje!“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Neki članovi su imali teška iskustva u odnosima sa porodicom, prijateljima, šefovima, ljubavnicima i drugim članovima društva pre nego što su prestali sa drogiranjem. Ponekad odbrambeni stav, zahtevnost i očaj mogu da nas drže na oprezu da ne ponavljamo greške iz prošlosti ili nas mogu ohrabriti u razvijanju novih odnosa koji izgledaju isto kao i stari na koje smo navikli. Kada biramo sponzora možda nismo sasvim u stanju da odredimo kakav sponzorski odnos će biti najbolji za naš oporavak.


„Moj prvi sponzor je bio vrlo strog, a ja sam mislio da će mi to olakšati da steknem neku disciplinu u svom životu, poput malog deteta koje radi pravu stvar jer se plaši roditelja. Zapravo, to je bio način na koji sam odgajan. Bio sam naviknut na zlostavljanje i primoravanja da se dokazujem. Ovaj odnos je trajao dva viđanja i završio sam uplakan na svojoj matičnoj grupi, slomljen u paramparčad njegovm oštrim kritikama i kontrolom. Osećao sam se odbačeno.“


„Istina je da sam, kada sam bila nova, želela sponzorku samo da bi me drugi ostavili na miru sa tim da bih trebalo da je nađem. Žena koju sam pitala bila je, po mnogo čemu, moja sušta suprotnost i to je ono što sam mislila da treba da želim. Bila je metar ipo, plava i uvek se smejala. Zabavljala se sa doktorom u koga sam bila malo zaljubljena. Kosa joj je uvek bila uređena i bila je vrlo odlučna, što mi se dopadalo. Bila je više od pet godina čista, ali me nije tretirala kao idijota. Problem je bio u tome što smo bile toliko različite da nijedna od nas nije zaista naučila da razume onu drugu. Rečenica koju je najčešće koristila sa mnom bila je razdražljivo: „Trudim se da te razumem, stvarno se trudim.“ Ipak, nikada nije uspela. Ne sećam se da mi je ikada pomenula korake, iako mi je davala mnoštvo predloga u sitna crevca, više nego što sam tada znala da primenim.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Nalaženje sponzora može da bude jedna od najvažnijih obaveza koje ćemo preuzeti u oporavku. Treba da se potrudimo da, koliko je to u našoj moći, pogledamo u sebe, bez obzira koliko nam može biti teško da zadržimo objektivnost. Naravno, zato što je izbor tako ličan, a naše članstvo tako raznoliko, neke stvari koje uzimamo u obzir biće nam važnije od drugih. U drugu ruku, možda osetimo da su neke karakterne osobine, koje ovde nisu pomenute, od presudnog značaja. Bez obzira na to, važno je da zapamtimo da je sponzor ljudsko biće koje može da pogreši.


„Nagon da uzdižemo sponzore na pijadestal, naročito one koji sponzorišu mnogo ljudi, duboko izoluje te članove. Prvi put kada sam pitao „oldtajmera“ kako se oseća pošto je dugo čist, odgovorio mi je: „usamljeno“.


„Ja sam, zapravo, izabrala svoju sponzorku jer je delila o tome kako je ljudsko biće i kako pravi greške, mislila sam da to znači da će biti blaga prema meni ako ja ne budem savršena. Njena ćerka je bila u aktivnoj zavisnosti i opsesivna borba moje sponzorke da upravlja njome često je značila da nije emotivno dostupna za mene ili da mi neće uzvratiti poziv kada mi je to potrebno. Htela sam da me ona sponzoriše pa sam tada naučila da se oslanjam i na druge ljude radi podrške. Iako je bila nesavršena, ponekad luda, što se mene tiče bila je dobra i volela me je, a to je ono što mi je bilo potrebno.“
Moon child
Post Reply