kako to meni izgleda

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

Nismo na sastanku. Na forumu smo. Stoga dadoh sebi za pravo da nacnem novu temu. (ah taj prokleti internet) Drogiram se preko 20 godina. Mozda 30. Heroinom uglavno.
Cinjenica je da sam jedino uz pomoc NA sastanaka uspeo da budem cist 16 meseci. S druge strane ne mogu, a da se sada ne setim jedne moje drugarice koja kad joj ja ovako u obicnom razgovoru kazem da je nesto cinjenica ona me iskreno mrtva hladna pogleda i kaze - da pa sta, to je samo cinjenica i nista vise.- Hm...
Ipak je cudo da sam uspeo da budem cist i kolko tolko dobar sa samim sobom tih 16 meseci. Mada da li sam bio dobar sa samim sobom tih 16 meseci? Opet, hm...
Dakle cinjenica je da sam bio bas cist bez icega tih 16 meseci pa da mu jebem mater. Uspeo sam da to vreme ne mislim vec da svoj mozak nateram samo da pase NA program kao zelenu travu. Tretirao sam ga kao kravu. To je ustvari poenta NA programa. Tretirati svoj mozak kao kravu i hraniti ga travom koja raste samo na NA sastancima nadjubrena NA programom. Jbg.
NA program je ustvari knjiga. Duhovna, verska, psiholoska. Jako je tesko odrediti kom zanru pripada. Iz svega su uzeli po malo sta im odgovara i treba. Iz budizma je uzet light motiv -samo za danas-. Pojam vise sile se objasnjava slicno kao kod Kastanede. Sto se tice psihologije najvise su pokupili od biheiviorista. Naravno nisu uspeli kao ni mnogi pre njih koji su pokusavali da napisu univerzalnu knjigu o svemu da izbegnu zamku egzistincijalizma kao najkontraverznije grane filozofije. Ocigledno te zamke nisu ni bili svesni. Niche, Kastaneda i Hese su jako dobro razmislili kako da izbegnu pomenutu zamku kada su resili da napisu univerzalnu knjigu o zivotu, smrti, nebu i zemlji. Knjigu o svemu. Danas tesko da bi se neki pisac osudio da pocne tako nesto. Mozda i ima takvih ali ih niko jednostavno ne jebe.
No da se vratimo na NA knjigu koja počinje sa kao sto rekoh objasnjenima kako da ti -samo za danas- predstavlja krst koji nosis kroz zivot sto zvuci sasvim ok. Nastavlja se sa pojmom vise sile-u smislu Kastanede koja je u stanju da nam pomogne. To isto sve zvuci logicno i lepo onome ko je u stanju da to poveruje. Ja jesam. E onda dolazi prvi ujeb pominjanem reci Bog. Tu rec su rabili mnogi pre njih i inkriminisali je vekovima u nazad. BOG. SVEMOCNI. STRAH I TREPET. Najgora su u stvari objasnjenja u knjizi koja pokusavaju da te ubede kako to nije taj Bog. Pa zasto ga onda niste nazvali ćale npr. (sa malim ć) ili -matori- nego Bog sa velikim B. Tu su se jednostavno srozali na nivo Hriscanstva i samo jednu od Hriscanskih frakcija. Pritajenih. Dobro zakamufliranih. Cak sta vise nastavak knjige ti svesrdno predlaze da svoju volju i zivot predas Bogu onako kako ga ti razumes. Ako mi je Bog dao slobodnu volju i zivot onda sta ima da mu ih predajem dok sam ziv? Razmislite malo. Valda treba da pazim malo na svoju volju i zivot, a ne da mu ih predam i idem kroz zivot kao zombie.
U Americi se i vodio sudski spor oko toga da se dokaze da li je NA program obicna religija ili ne. Sud je presudio da jeste religija. Opet cinjenica, mada sto bi rekla ona moja drugarica sa pocetka -pa sta-. Nista.
Sad cu ukratko pokusati da objasnim zamku egzistencijalizma posto je to jako komplikovano ustvari. Egtistencijalizam na prvi pogled izgleda kao vrlo prizemna grana filozofije. Uci te tome da mora da se jede da bi se prezivelo i da se jebe da bi se razmnozavalo. Dakle use, nase i podase. Na kraju dodje do toga da ljudima najbolje vladas kada ih puistis da rade sta hoce. Kada tebe jednostavno boli kurac sta oni rade onda si ovladao njima. Prvo ti kaze da treba da ovladas stvarima oko sebe da bi opstao, a onda ti kaze da treba da pustis. Isto tako i NA program. Nema vise zivaca da objasnjavam, a mozda sam i glup. Ko zna?
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by selma »

Sinth..kako je krenulo, dodijelicemo ti i Nobelovu...
mozda da vratis na svoje price sa onih 60 koječega... :)
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

...moze Nobela, nema frke...mada bi se ja zadovoljio i sa nekim sitnim keshom...to sto sam prestao da se drogiram ne znaci da treba i da prestanem da razmisljam...cak sta vise...dapache...
...nisam bas nesto analitican kada sam na dopu...
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

Naučiti živeti ponovo

"Učimo novi način života. Nismo više ograničeni
svojim starim idejama."

v

Možda nas jesu, a možda i nisu kao decu naučili da razlikujemo dobro i loše, zajedno sa ostalim osnovnim stvarima u životu. Bez obzira na to, dok smo pronašli oporavak većina nas je imala tek mutnu ideju kako da živi. Naša izolovanost od ostatka društva uzrokovala je da zanemarimo osnovne ljudske odgovornosti i razvijemo bizarne veštine preživljavanja kako bismo se nosili sa svetom u kojem smo živeli.
Neki od nas nisu znali kako da kažu istinu, drugi su bili toliko direktni da su povredili svakoga sa kim bi razgovarali. Neki od nas nisu mogli da se nose ni sa najjednostavnijim ličnim problemima dok su drugi pokušali da reše probleme celog sveta. Neki od nas se nikada nisu naljutili, čak ni onda kada se prema njima nepošteno postupalo, drugi bi se odmah žalili na sve i svašta.
Kakve god probleme imali, koliko god ekstremni oni bili, svi imamo priliku da u Anonimnim narkomanima iznova naučimo kako da živimo. Možda treba da naučimo kako da budemo ljubazni i brinemo za druge. Možda treba da prihvatimo lične odgovornosti ili možda treba da prebrodimo strah i preduzmemo neke rizike. U jedno možemo da budemo sigurni - svaki dan, jednostavno življenjem života, naučićemo nešto novo.

v

Samo danas: Ja danas znam više o tome kako da živim nego što sam znao juče, ali ne toliko koliko ću znati sutra. Danas ću naučiti nešto novo.

Koliko da god ova danasnja -samo za danas- na samom pocetku deluje jadno i mozgoispirajuce u daljem objasnjenju moram da priznam me ipak uspeva ubediti u smisao koji tvrdi. Moram samo da dodam da Pobednici sa velikim P ne dolaze do svog uspeha teskim radom vec stvaranjem i koriscenjem sansi kolko god to zvucalo kao bizarna vestina prezivljavanja. Zene to rade zna se vec kako, muskarci ipak malo vise koriste mozak i to je to. Ja ipak mislim da treba prihvatiti ovaj svet onakav kakav je. Oko je bizaran onda jbg. sta ja tu mogu. Bicu najbolji u bizarnosti i opet povrh toga dokazati da sam najbolji. Ako iza svega toga stoji neki pozitivni sadrzaj Visa Sila-Bog ce mi sigurno pomoci. Pomozi Boze.

p.s igrac koji gotovo celu utakmicu prestoji pred protivnickim golom cekajuci loptu da bi dao gol deluje bas bizarno...koliko se secam Pancev je upravo to radio, a Zvezda je osvojila kup...
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: kako to meni izgleda

Post by joesspappa »

Sve je ok i sve je u redu.

Dokle god drzimo stit i mac u ruci mi se ne predajemo.
Kada sam shvatio da je sve ono sto sam znao u zivotu pokusalo da me ubije, nisam imao kud nego da priznam poraz. Kada sam porazen ja se ne pitam vise zasto sam se predao i ne trazim nacin na koji cu da promenim svoju odluku, nego trazim resenje kako da izbegnem ponovnu borbu i rat. Ako je to resenje Bog, nemam problem sa tim kako se zove. Neka bude Bager, Otac, Jastuk... samo mi treba da me voli ovakvim kakav sam. Ako mi ta ljubav pomaze, mogu da naucim kako da zivim, bez droge i kako moj zivot moze da ima smisao. Ako mi cak i takav koncept ne odgovara i ako trazim nacin da se diskvalifikujem, onda mozda zaista nemam problem. Uvek mogu da se vratim u rovove.

I to je ok i to je u redu.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

Ljudski je zamisliti se nad smislom zivota. Pogresiti. Propitivati se. To je svetlost. Ko trazi, naci ce. Lako je naci servirani sto i sesti za njega. Takvih stolova ima na svakom koraku. Samo dok covek sedi za istim on ne trazi. On ne svetli. Obasjava ga neonsko svetlo u trpezariji.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

Svaki dan zavisnik

"Nikada se nećemo potpuno oporaviti,
bez obzira koliko dugo smo čisti."

v

Nakon što smo skupili neko vreme u programu, neki od nas počinju da misle da su izlečeni. Naučili smo sve što NA može da nas nauči, sastanci su nam postali dosadni, a naš sponzor vrti isti stari refren: "Koraci, koraci, koraci!" Odlučujemo da je vreme da nastavimo sa svojim životima, prestanemo da dolazimo na sastanke i pokušamo da nadoknadimo godine koje smo izgubili u aktivnoj zavisnosti. Ipak, ovo radimo na štetu svog oporavka.
Oni među nama koji su recidivirali nakon ovakvih epizoda, često se trude da dolaze na što je više sastanaka moguće - neki od nas idu na sastanke svaki dan, nekoliko godina. Možda nam je toliko potrebno da shvatimo da ćemo uvek biti zavisnici. Možda se nekim danima osećamo dobro, a drugim loše, ali mi smo zavisnici svaki dan. U svako doba smo podložni zavaravanju, poricanju, racionalizaciji, opravdavanju, ludilu - svim obeležjima tipično zavisničkog načina razmišljanja. Ako želimo da nastavimo da živimo i uživamo u životu bez drogiranja, moramo svakog dana aktivno da primenjujemo program oporavka.

v

Samo danas: Ja sam zavisnik svaki dan, ali danas imam izbor da budem zavisnik u oporavku. Ja ću doneti ovu odluku primenjujući svoj program.


Drugim recima -once a junkie always a junkie- jednom junkie uvek junkie...nista novo. Vrlo iskreno. Ako prestanm da se drogiram, a nastavim zivot kako to "predlaze" NA program ostacu junkie. Junkie koji se ne drogira. Junkie koji cak sta vise "pomaze" drugim junkiima da ostanu cisti. Kako lepo to sve zvuci. Prosto ne smes, a da ne poverujes u tako nesto. Smisao je valda da svi postanemo Nicheovi super ljudi koje cuva Kastanedina visa sila saglasnosti u prirodi dok mi ladno verujemo u Boga i Njemu poklanjamo svoju volju i zivot da brine o njima. Do jaja. Koji mix. Ja ni u najludjim periodima dilanja nisam bas tako mixao dope.
Samo da podsetim one sa jeftinijim ulaznicama, - Nicheov super covek se u nekom svetu kritike smatra za light fashizam.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: kako to meni izgleda

Post by Vivaldi82 »

Mozda bi mi pomogli NA..samo kad bi imala vise zelje da apstiniram.da bi skidanje uspelo trebas biti duboko ocajan i razocaran ..a ja nisam jos uvek,..Malo sam pokusala sam razumeti taj NA sistem ..ili nisam ..Jedino sto znam da se osecam na sastanku ko vanzemaljac slucajno pao s Marsa koji je nevidljiv i ne shvata nista ,ni gde je ni skim ni na kojem se jeziku govori..hm..Mislim da sam bliza cak i str8ma nego nekoj NA grupi..Ali to bi se promenilo kad bi pocela ozbiljno da apstniram ..i mozda bi mi sve to i uspelo ko zna...Kod Na programa mi se svidja to sto se ne namece pojam Boga kao sin otac i sveti duh ..nego Bog koji je u svakom od nas..onakav kakav je..Ovo je definitivno los period za mene ,grize me savest prema samoj sebi jer sam opet kilometrima daleko od apstinencije..Pa mozda bolje da samo citam ...

Dobra tema ,pozd Sinth
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

NA sastanci podrzani istoimenim programom su odlican nacin da se nesto malo vise nauuci o bolesti zavisnosti koja nas je i dovela ovde gde jesmo. Najbolje je ici na sastanke kada se skines i ojacas. NA program ne nudi resenje za detox i samo skidanje.
NA program takodje nikako ne predstavlja resenje na duze staze. Zivotno resenje. To moramo sami da trazimo, jer cemo ga jedino tako mozda naci. Ako poverujem fanaticno u NA kao jedini ispravni put onda nam NA u tom trenutku postaje samo zamena za drogu.
Ici dalje znaci dozvoliti promenama da se desavaju, a ne zabosti u program do kraja zivota. Iz NA cu uzeti samo koliko mi je potrebno da ostanem cist, jer ostalo je cista utopija bazirana na mixu vise drugih dijametralno suprotnih, ne spojivih ideja o apsolutnoj istini.
Ne znam da li sam sebican ali ne zelim da izigravam dobricu koji ce u prvoj konkretnoj situaciji otkriti koliko je licemeran ili ce mozda okriviti drugog. Dacu prosijaku kada smatram da mogu i imam. Povescu nekoga ko mi je simpatican i na spavanje kod mene kuci. Bicu toliko iskren i ponizan pred sobom i pred vama da cu reci ono sto mislim i znam, a ne ono sto sam naucio na pamet da bih postao deo necega. Poniznost takodje podrazumeva i da se boris za ono sto si iskusio i sto jasno vidis kao istinu.
Dok god nastupam sa strane sebe samoga - Visa sila je tu, samnom, pomaze mi...cim pocnem da nastupam lazno, samo da bih bio prihvcen- Visa Sila nestaje...slabi...
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: kako to meni izgleda

Post by Vivaldi82 »

Moj utisak je da je Na super stvar u tom periodu posle detoxa i da je dobro proci ga ..Tj tu najkriticniju prvu godinu posle detoxa ili dve..Ali ne mislim da neko posle tog odredjenog vremena treba da trazi u Na resenje svih zivotnih problema i nesigurnosti ..Potrebno je shvatiti ,osetiti pravi trenutak kad treba krenuti sam u borbu i zivot da to nije ni prerano ,kako ne bi recidirali,a ni prekasno,da bi se osecali izgubljeni ili nepotpuni bez podrske NA..to nije lako i ne uspeva svakom ,primetila sam ..Nadam se da cu se detoxikovati ove god .Krenuti onda na sastanke bila bi prava stvar..normalno je da neko ko se jos radi oseca potpuno izbaceno i na margini na takvom sastanku,ma koliko se ljudi trudili da ga prihvate ..pa to je cista hipokrizija ,ne pricam o jednom recidivu ,nego o nekom ko se kao ja nije skidao uopse vec 5 godina ..
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
Post Reply