kako to meni izgleda

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

Vidi. NA program oporavka se ustvari sastoji od 12 koraka. Takodje postoji i 12 NA tradicija koje ti dodju kao kucni red u zgradi u kojoj zivis i kojih se clanovi pridrzavaju. Bar bi trebalo da se pridrzavaju i ne izmisljaju nove tradicije.
Jedna od tradicija kaze da sastanku moze da prisustvuje bas svako ko ima iskrenu zelju da prestane sa uzimanjem droge. Hocu ti reci da to ako nekome cistom tamo na NA sastanku smeta sto ti dolazis tamo uradjena je mnogo, mnogo vise njegova hipokriza-licemerje i bolest-opsesije nego tvoja. Ti tu ne mozes bas puno da mu pomognes sem da mu ponudis da se i on uradi sto bi takav ustvari i voleo ali nece da prizna.
Jednostavno ako ti prija, a ti idi uradjena ili cista, svejedno. To je tvoje pravo na kraju. Ja mislim da nece da ti skodi u ovome trenutku nikako. Na taj nacin ces jednostavno popuniti neka mesta u mozaiku koji svi mi polako slazemo u glavi.
NA program je nastao pre jedno 30 godina. Nastao je od AA (anonimnih alkoholicara) koji su ustvari i izmislili program oporavka u 12 koraka. AA je poceo sa radom pre jedno 50 godina.
Narkomani su jednostavno prepisali alkoholicarsku knjigu i ponesto sitno ubacili dok su nesto isto tako i izbacilili. Razlike gotovo da i ne postoje.
Pisuci NA knjigu najvise su se zajebali sto su izbacili 12 obecanja koja daju smisao celom programu da eventualno, ipak, mozda, poverujes da je to zivotno resenje i konacna, apsolutna istina.
Anonimni alkoholicari obecavaju svojim clanovima sledece:

"Ako brižljivo radimo na svom razvoju, začudićemo se i pre nego što stignemo do polovine puta. Doživećemo slobodu i novu sreću. Nećemo žaliti za prošlošću niti ćemo za njom zatvoriti vrata. Razumećemo šta je to spokoj i saznaćemo šta je to mir. Bez obzira na to koliko smo nekada nisko pali, videćemo kako svoje iskustvo možemo iskoristiti za dobrobit drugih ljudi. Nestaće stari, dobro poznati osećaj nesposobnosti i samosažaljenja. Izgubićemo interes za sve sto je sebično i počećemo da brinemo za druge ljude. Sebičnost će se izgubiti. Promeniće se svi naši stavovi i pogledi na život. Izgubićemo strah od ljudi i finansijske nesigurnosti. Postaćemo sposobni da intuitivno osetimo kako da se suočimo sa situacijama koje su nas nekad zbunjivale. Odjednom ćemo videti kako Bog za nas čini stvari koje ne možemo sami da učinimo za sebe.

Obecanja mi se svidjaju zato sto se Bog gotovo i ne pominje u njima sem u poslednjem.
Ne znam zasto su ih narkomani izbacili i u svom NA programu kazu da nude smo slobodu od aktivne zavisnosti dok si kod njih, pa makar to znacilo i ceo zivot.
Alkoholicarska knjiga je mnogo izvornija sto i nije cudo s obzirom da je prva nastala. NA knjga je ustvari osiromasena digtalna verzija starog analognog snimka koji je ipak imao nekakvu toplinu i sirinu.
No da se ne zavaravamo...I AA potura ideju Boga sa velikim B kao kukavica jaja. Resenje za izbegavanje zamke egzistencijalizma nude u smislu -ubi komarca ali nemoj da ostavis fleku- i -ne stezi sapun dok se peres sa njim da ti ne bi izleteo iz ruke- ...hm...umetnost zivljenja...
Moram priznati da mi se AA program vise svidja od NA iako nisam uopste nikakav alkoholicar. Cak suprotno od toga. Eee, kad bi tako bilo lako i sa heroinom...krv mu jebem...

p.s mozes da probas da ides i na AA sastanke. Ako postuju tradicije oni te nece izbaciti zato sto si zavisnica. Mozda ce ti kulturno reci da postoje i NA sastanci ali ti mozes da nastavis da dolazis kod njih. Bar se nadam da ce biti tako.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

Ovde nema replika. Piče ljudi svoj program i to ti je to. Nisu ludi da u program ubacuju kojekakve viruse i ostali spam.
Pomislice neko da ste glupi. Mislim, onaj koji vas ne zna. Ajde malo, pomazite zavisnicima koji jos uvek pate. Valda vam radi copy-paste na compu.

p.s nigde u programu ne pise da ne sme da se diskutuje na forumu...pardon...ipak treba se prvo konsultovati sa sponzorom, a to je proces...jbg...
...ah kako je divna sloboda...
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: kako to meni izgleda

Post by sanela »

SuperSynthetic wrote: a to je proces...jbg...
.
Sve u životu je proces...
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

U ovoj izjavi naslućujem plitku ali isto tako istinitu filozofiju bitisanja...
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

Ovo nije iskušenje

"...pronašli smo svog ličnog Boga koji nas voli
i kome možemo da se obratimo."

v

Neki od nas su ušli u oporavak misleći da su životni problemi serija kosmičkih testova napravljenih tako da nas nečemu nauče. Ovo uverenje izgleda prilično očigledno kada nam se nešto traumatično dogodi, a mi zakukamo: "Moja Viša sila me iskušava!" Uvereni smo da je iskušenje našeg oporavka kada nam neko ponudi drogu ili da je iskušenje našeg karaktera kada se suočimo sa situacijom u kojoj možemo da uradimo nešto neprilično, a da ne budemo uhvaćeni. Možda čak mislimo da je iskušenje naše vere kada strašno patimo zbog neke tragedije koja nam se dogodila.
Ali Viša sila koja nas voli ne iskušava naš oporavak, naš karakter ili našu veru. Život se jednostavno događa i to ponekad boli. Mnogi od nas su izgubili ljubav bez sopstvene krivice. Neki od nas su izgubili čitavo materijalno bogatstvo. Nekolicina nas je čak preživela gubitak sopstvene dece. Život ponekad može da bude užasno bolan, ali taj bol nam ne nanosi naša Viša sila. Naprotiv, ta Sila je stalno uz nas, spremna da nas nosi ukoliko ne možemo da idemo sami. Nema tog zla u životu koje Bog, kako smo ga shvatili, ne može da izleči.

v

Samo danas: Ja ću imati veru da je volja moje Više sile za mene dobra i da sam voljen. Tražiću pomoć svoje Više sile u teškim vremenima.

Danasnja -Samo za danas- je u potpunosti ok. Dakle, sve sto potece iz nase istinske volje, neoptereceno svrhom, oslobodjeno od strasti za rezultatom, to je sve savrseno...

p.s to sto danasnju -Samo za danas- prihvatam uopste ne znaci da mi se i svaka druga svidja. Ona juce je bila propast npr., mada nisam hteo da pljujem. Mrzi me. Imam druga posla. Mada ispljuvacu ja kada se ukaze potreba. To je deo moje poniznosti. Reci iskreno ono sto jasno vidis kao istinu. Ne povlaci se pred gluposcu. Ako te neko vrednim argumentima ubedi u suprotno, onda opet ponizno samom sebi i drugima priznaj svoju glupost.
A da ...glavna mantra koja se ponavlja na svim NA sastancima je molitva spokoja.

Boze daj mi spokoj
da prihvatim stvari koje ne mogu da promenim
hrabrost da menjam stvari koje mogu da promenim
i mudrost da razlikujem jedno od drugog

Hrabrost, pa i mudrost, jednostavno imas ili nemas, a spokoj...za to se ipak treba potruditi. Mozda oni sa manje hrabrosti i mudrosti automatski imaju vise spokoja. Ne moze bas svako sve da ima.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

...danasnja NA meditacija doseze kulminaciju i trenutku: - posmatranje igre delfina dok iza njih zalazi sunce. Pa ko to mene zajebava? Necu ni da kopiram to ovde.
Evo nudim cak i alternativu za danasnje razmisljanje.


Nisam obavezan pobediti, ali obavezno moram slediti istinu. Nisam obavezan uspeti, ali obavezno cu stajati pravo i nositi svetlo koje imam.
Abraham Lincoln
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by Vuk »

Hahahahaha!
I ja sam vrištao jutros dok sam ovo prevodio. Na potpuno isto mesto koje si pomenuo. Bio sam u fazonu: samo čekam sintetičkog da se prijavi sa amandmanom na današnji text pa da mu se pridružim. Ali onda sam da bih proverio ima li grešaka u prevodu pročitao sve još jednom...nešto drugo se pojavilo.

Da sam imao bizarne ideje zabave - imao sam, toliko da čak ne bih ni detaljisao. Da sam par puta izbegao sranje za sekund (poslednji put se čak merilo i u santimetrima) jesam. Da nisam umeo da slušam i poštujem svoje telo kada mu je dosta već se sve svodilo na preterizam i autodestrukciju - jeste. Ali taj deo i nije sporan koliko kapiram. A ovo sa delfinima...koliko god da sam vrištao dok sam to pisao udarilo me: jbt, pa ja na leto idem negde gde delfini zaista postoje =).

No dobro, znam, nije ni u tome stvar. Evo šta me pogodilo kad sam skapirao da nije u textu već samo u mojoj otvorenosti. Svaki text, iz svake literature, kao uostalom i sve drugo podložno je kritici. Ja lično u svemu mogu da nadjem koliko god poželim mana. Jbg, dugo se vežbalo. S druge strane u svemu, baš u svemu, ne samo literaturi već i životu uopšte, u svakom trenutku može se pronaći nešto vredno za oporavak (u ovom slučaju), ali i sve drugo čemu težimo. Ako se od drogiranja oporavljaš samo jednom polovinom - zapitaj se za šta čuvaš drugu polovinu. Dakle nije stvar u prihvatanju svega što čuješ, hvala bogu imamo mozak za to, već samo u tome da se iz svega može izvući ono što nam je potrebno u trenutku, a mozak nam služi i za to takođe.

Jbg, meni danas prijaju izlasci u klubove koliko su i ranije, ako ne i više. Nisam promenio toliko mesta koliko sebe. Malo sam naučio da poslušam sebe iznutra, da osetim kada sam umoran, neraspoložen, ljut ili uplašen, da budem ok sa time umesto da menjam u svakom slučaju nečim i na silu furam dalje. Ipak, dok nije došlo dotle bilo mi je potrebno da znam i da je moguće zabavljati se i bez droge. Možda se u početku svog oporavka ovom textu ne bih nasmejao toliko jako koliko sam jutros...čuo sam nekoliko puta - uzmi šta ti prija, a ostalo ostavi, trebaće nekom drugom.
Moon child
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: kako to meni izgleda

Post by joesspappa »

Dobar provod :)
Attachments
Za neverne Tome :)
Za neverne Tome :)
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by selma »

eto, drugim rijecima...
ako ne mozes negdje da odes da gledas delfine kako se igraju dok zalazi sunce..uvijek moze da dodjes na forum narkomanija.ba i buljis u sliku ...sta ce ti sta ljepse u životu? :)
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: kako to meni izgleda

Post by SuperSynthetic »

...Ma Zabavno? Ne mozes zabavu da svodis na nacin kako izlazis. Zabava je ziveti stil zivota. Meni je ulica zabavna jer je olicenje trenutka, jedino mesto gde zive pravi ljudi. Na ulici je onaj koji prodaje bizuteriju ne tezgi kao i onaj koji na klupi valja dop i kao onaj koji u porsheu skuplja reket. I kada ti svaki novi dan postane neki drugi stih iz rocknroll pesme onda znas da si na ulici. Onda si nasao svoje mesto u sadašnjosti. Pustas da ti jaci pije krv, a ti pijes slabijima od sebe. Nadjes svoje mesto u coporu. Jednostavno shvatis da si uspeo u zivotu. Zabovno ti je.
Dakle ne znam sta drugo da kazem nego da jednostavno gornji obrazac treba izbrisati i zaboraviti sto pre. Ali kako svoju ljubav da zaboravim? Pa ja ne volim nista drugo? Ulica je umetnost koja se uzivo dogadja. Necu u kafanu, ocu na ulicu.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
Post Reply