Samo za danas - hrvatski prevod

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

28. ožujak
Suočiti se sa osjećajima

"Možda se bojimo da će dodir s vlastitim osjećajima
uzrokovati nezadrživu lančanu reakciju boli i straha."


Dok smo uzimali drogu, mnogi od nas nisu bili sposobni niti voljni osjećati puno toga. Ako smo bili sretni, drogirali smo se da bismo bili sretniji. Ako smo bili ljuti ili depresivni, drogirali smo se da zamaskiramo te osjećaje. Nastavljajući ovaj obrazac putem aktivne ovisnosti, postali smo toliko emocionalno rastrojeni da više nismo bili sigurni što su to normalni osjećaji.
Nakon nekog vremena u oporavku otkrivamo da osjećaji koje smo potiskivali iznenada izlaze na površinu. Možda uviđamo da ne znamo prepoznati svoje osjećaje. Ono što možda osjećamo kao bijes, možda je samo frustracija. Ono što shvaćamo kao suicidalnu depresiju, može jednostavno biti tuga. Ovo su vremena kad trebamo potražiti pomoć sponzora ili drugih članova NA. Ići na sastanke i govoriti o tome što nam se događa u životu, pomaže nam suočiti se s vlastitim osjećajima, umjesto da od njih bježimo u strahu.

Samo za danas:
Ja neću bježati od neugodnih osjećaja koje mogu doživjeti. Uz pomoć podrške mojih prijatelja u oporavku suočit ću se sa svojim osjećajima.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

29. ožujak
Naša istinska volja

"Božja volja za nas sastoji se od istih stvari koje sami
najviše cijenimo. Božja volja... postaje naša
istinska volja za nas same."


U ljudskoj je prirodi da želi dobiti nešto za ništa. Možda se stvarno oduševimo kad nam u prodavaonici vrate sitno od 20, a mi smo platili samo sa 10. Skloni smo pomisliti da, ako nitko ne zna, mala prevara ne čini nikakvu razliku. Ali netko ipak zna - mi znamo. I to čini razliku.
Ono što je funkcioniralo dok smo se drogirali, često ne funkcionira dugo u oporavku. Kako duhovno napredujemo radeći Dvanaest koraka, razvijamo nove vrijednosti i mjerila. Počinjemo se nelagodno osjećati kad iskoristimo neku situaciju u kojoj bismo, dok smo se drogirali, bili zločesto uživali što smo se izvukli.
U prošlosti smo možda žrtvovali druge. Ipak, kako se primičemo bliže svojoj Višoj sili, naše vrijednosti se mijenjaju. Božja volja postaje važnija od izvlačenja s nekom dobiti.
Kad nam se promijene vrijednosti, mijenjaju nam se i životi. Vodeći se unutarnjom spoznajom koju nam je dala naša Viša sila, mi želimo proživjeti svoje novonađene vrijednosti. Prisvojili smo volju naše Više sile za nas – u stvari, Božja volja je postala naša istinska volja za nas same.


Samo za danas: Učvršćivanjem svjesnog kontakta s Bogom, moje vrijednosti su se promijenile. Danas ću primjenivati Božju volju, moju istinsku volju.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

30. ožujak
Usredotočenost na Boga

"Postepeno, kako smo sve više usredotočeni na Boga,
a manje na sebe, naš očaj se pretvara u nadu."


Kako je divno imati nadu! Prije dolaska u Anonimne narkomane, mnogi od nas su živjeli živote krajnjeg beznađa. Vjerovali smo da smo osuđeni umrijeti od svoje bolesti.
Mnogi članovi govore kako su živjeli u "ružičastom oblaku" svojih prvih par mjeseci u programu. Prestali smo se drogirati, pronašli smo nove prijatelje i život izgleda obećavajuće. Stvari idu odlično. A onda nastupa stvarnost. Život je još uvijek život - još uvijek gubimo radna mjesta, naši partneri nas još uvijek ostavljaju, prijatelji još uvijek umiru, mi se još uvijek razboljevamo. Apstinencija nije garancija da će život uvijek ići onako kako želimo.
Kad nastupi stvarnost života kakav on stvarno jest, okrećemo se svojoj Višoj sili i podsjećamo da se život događa kao što se događa. Ali, bez obzira što se dogodilo u našem oporavku, ne moramo očajavati, jer nada uvijek postoji. Ta nada se nalazi u našem odnosu s Višom silom.
Ovaj odnos, kako kaže misao iz naslova, razvija se vremenom: "Postepeno, sve smo više usredotočeni na Boga." Kako se sve više i više oslanjamo na snagu naše Više sile, životne bitke ne moraju nas bacati u očaj. Kako smo više fokusirani na Boga, manje smo fokusirani na sebe.

Samo za danas: Ja ću se osloniti na svoju Višu silu. Prihvatit ću da će me, štogod da se dogodi, moja Viša sila opskrbiti sredstvima da s tim živim.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

31. ožujak
Unutarnja i vanjska strana

"Naša prava vrijednost je u tome da budemo ono što jesmo."
v

Kako radimo korake, predodređeni smo otkriti neke osnovne činjenice o sebi. Put razotkrivanja naših tajni, njihovo izlaganje i preispitivanje vlastite osobnosti, otkrivaju našu pravu prirodu. Kako se počinjemo upoznavati, trebat ćemo donijeti odluku da budemo upravo onakvi kakvi jesmo.
Možemo pogledati što predstavljamo svojim prijateljima ovisnicima i svijetu uopće, i vidjeti da li se to poklapa sa onim što smo otkrili unutar sebe. Pretvaramo li se da nas ništa ne brine, a zapravo smo vrlo osjetljivi? Prikrivamo li svoju nesigurnost groznim vicevima ili s nekim dijelimo svoje strahove? Da li se oblačimo kao tinejdžeri oko četrdesete, a ustvari smo konzervativni?
Možda trebamo pobliže pogledati u ono za što smo mislili da "nismo mi." Možda smo izbjegavali NA aktivnosti zato što "ne volimo gomilu." Ili možda potajno sanjamo o promjeni karijere, ali odgađamo akciju jer naš san nije bio "ustvari pravi" za nas. Kako dostižemo novo shvaćavanje sebe, htjeti ćemo tome prilagoditi i svoje ponašanje. Želimo biti istinski primjerci sebe kakvi jesmo.

Samo za danas: Ja ću provjeriti svoju vanjsku stranu da budem siguran da je u ona u skladu s mojom nutarnjom stranom. Pokušat ću postupati na temelju rasta kojeg doživljavam u oporavku.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

1. travanj

Ljubav i ovisnost

"Neki od nas su prvo vidjeli posljedice ovisnosti na ljudima
koji su nam najbliži. Bili smo jako ovisni o njima da nas
vode kroz život. Bili smo ljuti, razočarani i povrijeđeni
kad su pronašli druge interese, prijatelje i ljubavi."


Ovisnost je utjecala na sva područja naših života. Baš kao što smo tražili drogu koja bi sve popravila, tako smo i od ljudi tražili da nas zbrinu. Imali smo nemoguće zahtjeve, tjerajući od sebe one koji su nam imali bilo što vrijedno za ponuditi. Često bi jedini preostali ljudi bili oni koji su i sami bili previše u potrebi da bi bili sposobni zanijekati naša nerealistična očekivanja. Nije čudo da smo u svojoj ovisnosti bili nesposobni izgraditi i održati zdrave intimne odnose.
Danas smo, u oporavku, prestali očekivati pomoć od droge. Ako još uvijek očekujemo pomoć od ljudi, možda je vrijeme da proširimo svoj program oporavka i na naše odnose. Počinjemo priznanjem da imamo problem - da ne znamo baš ništa o tome kako imati zdrave intimne odnose. Tražimo one članove koji su imali slične probleme i koji su pronašli olakšanje. Razgovaramo s njima i slušamo što dijele o ovom dijelu svog oporavka. Program primjenjujemo u svim područjima naših života, tražeći istu onu slobodu u odnosima kakvu nalazimo svugdje u oporavku.

Samo za danas: Odnosi puni ljubavi su unutar mog dosega. Ja ću danas preispitati posljedice utjecaja ovisnosti na moje odnose, tako da mogu potražiti oporavak.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

2. travanj

Privlačenje

"Naša slika u javnosti sastoji se od onoga što imamo
za ponuditi: uspješnog i dokazanog održavanja
životnog stila bez droge."


Da, mi privlačimo nove članove. Sve više ovisnika pronalazi Anonimne narkomane. Ali kako se odnosimo prema novim članovima, izmučenima svojim hrvanjem sa ovisnosti? Da li pristupamo novopridošlima koji na sastancima stoje sami, zbunjeni i nesigurni? Jesmo li voljni ponuditi im vožnju na sastanak? Radimo li još uvijek "jedan-na-jedan" sa ovisnikom koji pati? Dajemo li svoj broj telefona? Jesmo li voljni odazvati se pozivu Dvanaestog koraka, makar to značilo usred noći ustati iz svog udobnog kreveta? Želimo li raditi s nekim tko je drugačije seksualne orijentacije ili dolazi iz različite sredine? Jesmo li velikodušni s vremenom koje nam je poklonjeno?
Bez sumnje smo bili dočekani s ljubavlju i prihvaćanjem od naših ovisnika. Ono što je mnoge od nas privuklo u Anonimne narkomane bio je osjećaj da smo konačno pronašli mjesto gdje pripadamo. Nudimo li taj isti osjećaj pripadanja našim novim članovima? Ne možemo reklamirati Anonimne narkomane. Ali kad u svojim životima načela provodimo u djelo, mi privlačimo nove članove NA načinu, isto kao što smo i sami bili privučeni u oporavak.

Samo za danas: Ja ću raditi s novopridošlim. Sjetit ću se da sam i sam jednom bio novopridošli. Trudit ću se privući druge istim osjećajem pripadanja kakav sam našao u NA.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

3. travanj

Za tebe samoga

"Pojam duhovnog buđenja poprima mnoga različita lica
na različitim osobnostima koja nalazimo u udruženju."


Iako svi radimo iste korake, svatko od nas na svoj način doživljava duhovno buđenje koje je iz njih proizišlo. Oblik koji će to duhovno buđenje poprimiti u našem životu razlikovat će se ovisno o tome tko smo.
Za neke od nas, duhovno buđenje obećano u Dvanaestom koraku rezultirat će obnovljenim zanimanjem za religiju ili misticizam. Drugi će probuditi zanimanje za živote onih koji nas okružuju, doživljavajući puno razumijevanje drugog vjerojatno po prvi put. Neki će pak shvatiti da su koraci u njima probudili njihova vlastita duhovna i moralna načela. Većina nas doživljava svoje duhovno buđenje kao kombinaciju svega ovoga, a svaka kombinacija je jedinstvena kao i osoba koja je probuđena.
Ako postoji toliko različitih oblika duhovnih buđenja, kako ćemo znati da smo ga zaista imali? Dvanaesti korak upućuje nas na dva znaka: Našli smo načela koja nas mogu dobro voditi, načela koja želimo primjenjivati u svim životnim situacijama. I počeli smo dovoljno brinuti o drugim ovisnicima da bi s njima slobodno podijelili iskustvo koje imamo. Kakvi god bili detalji našeg buđenja, svi smo dobili vodstvo i ljubav koje trebamo kako bismo vodili ispunjen život okrenut duhovnosti.

Samo za danas: Bez obzira na određeni oblik, moje duhovno buđenje pomoglo mi je vlastito mjesto u svijetu ispuniti ljubavlju i životom. Za to, ja sam zahvalan.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

4. travanj

Braniti svoj oporavak

"Zapamtite da smo... mi konačno odgovorni
za svoj oporavak i za svoje odluke."


Većina nas će se suočiti s odlukama koje iskušavaju naš oporavak. Ako se, na primjer, nađemo u teškoj fizičkoj boli, trebat ćemo odlučiti da li da neki lijek uzmemo ili ne. Morat ćemo biti jako iskreni prema sebi u odnosu na ozbiljnost naše patnje, iskreni prema svom doktoru u odnosu na našu ovisnost i oporavak, i iskreni prema svom sponzoru. Na kraju je odluka ipak naša, jer mi smo ti koji će morati živjeti s posljedicama.
Drugi uobičajeni izazov je izbor odlaska na zabavu gdje se toči alkohol. Ponovno bismo trebali razmotriti svoje duhovno stanje. Ukoliko netko tko podržava naš oporavak može ići s nama, utoliko bolje. Ipak, ako se ne osjećamo spremnima za takav izazov, vjerojatno bismo trebali odbiti poziv. Danas znamo da je važnije sačuvati svoj oporavak nego svoj obraz.
Sve ove odluke su teške, i zahtijevaju ne samo naše pažljivo razmatranje, nego i vodstvo našeg sponzora i potpunu predaju Višoj sili. Korištenjem svih ovih mogućnosti, donosimo najbolju moguću odluku. Konačno, odluka je ipak naša. Danas smo mi odgovorni za svoj vlastiti oporavak.

Samo za danas: Kad se suočim s odlukom koja bi mogla dovesti u pitanje moj oporavak, ja ću se posavjetovati sa svim izvorima koji su mi dostupni prije nego što donesem svoju odluku.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

5. travanj

Prepoznavanje

"Netko je konačno poznavao lude misli koje sam imao
i ludosti koje sam radio."


Ovisnici se često osjećaju krajnje jedinstvenima. Sigurni smo da se nitko nije drogirao kao mi, ili da nije morao raditi stvari koje smo mi radili kako bismo došli do droge. Osjećaj da nas nitko stvarno ne razumije može nas udaljiti od oporavka na više godina.
Ali jednom kad uđemo u prostorije Anonimnih narkomana, postepeno gubimo taj osjećaj da smo "najgori" ili "najluđi." Slušamo kako ovisnici dijele svoja iskustva. Otkrivamo kako su drugi išli istim krivim putem kojim smo išli i mi, a ipak su mogli pronaći oporavak. Počinjemo vjerovati da je oporavak isto tako dostupan i nama samima.
Kako napredujemo u svom oporavku, ponekad je naše razmišljanje još uvijek suludo. Ipak uviđamo da se, kad podijelimo teška vremena koja možda prolazimo, ljudi prepoznaju i podijele svoje iskustvo sa sličnim poteškoćama. Bez obzira koliko naše stanje izgledalo mučno, nalazimo nadu kad se s nama povezuju drugi i prenose nam rješenja koja su pronašli. Počinjemo vjerovati da možemo preživjeti što god da se dogodi kako bismo nastavili svoj oporavak.
Dar Anonimnih narkomana je u tome što učimo da nismo sami. Možemo se "skinuti" i ostati čisti dijeljenjem svog iskustva, snage, pa čak i svojih ludih razmišljanja s drugim članovima. Kad to radimo, otvaramo se za rješenja koja su, suočeni sa istim izazovima, pronašli drugi.

Samo za danas: Ja sam zahvalan što se mogu prepoznati u drugima. Danas ću slušati kako dijele svoje iskustvo, i podijelit ću svoje iskustvo s njima.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

6. travanj

Izgraditi poštenje

"Promjene se u praksi događaju jer ono što je prikladno
jednom stupnju oporavka ne mora biti prikladno drugom."


Kad smo prvi put došli u Anonimne narkomane, mnogi među nama nisu imali pravo zaposlenje. Nismo svi odjednom odlučili da ćemo postati pošteni, produktivni i uzorni građani čim smo stigli u NA. Ali uskoro, u oporavku, otkrivamo da nam više nije ugodno raditi mnoge stvari koje smo, dok smo se drogirali, radili bez oklijevanja.
Kako rastemo u svom oporavku, postajemo pošteni u stvarima koje nas vjerojatno nisu zamarale dok smo se drogirali. Vraćamo višak novca blagajnici koja nam ga je vratila zabunom, ili priznajemo da smo udarili u parkirani automobil. Uviđamo da se, ako možemo postati pošteni u ovakvim prilikama, puno lakše nosimo i sa težim testovima poštenja.
Mnogi smo došli ovdje gotovo nesposobni da budemo pošteni. Ali vidimo da se, kako radimo Dvanaest koraka, naši životi počinju mijenjati. Više nam nije ugodno imati koristi na račun drugih. I možemo se osjećati dobro sa svojim novopronađenim poštenjem.

Samo za danas: Ja ću ispitati stupanj svog poštenja i vidjeti jesam li njime zadovoljan.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
Post Reply