Samo za danas - hrvatski prevod

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

Veliku zahvalnost dugujemo ekipi iz Zagreba koja je mukotrpno prevodila tekst dnevnih meditacija... stoga ih ponizno kopiram ovde...
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

1. siječanj - Oprez

"Sa velikim oprezom čuvamo ono što imamo."



Kako da u svom oporavku ostanemo oprezni? Prvo, shvaćanjem da imamo bolest koju ćemo uvijek imati. Bez obzira koliko dugo smo čisti, koliko nam je život postao bolji ili koliko daleko smo došli u svom duhovnom iscijeljenju, mi smo još uvijek ovisnici. Naša bolest strpljivo čeka, spremna iskočiti iza ugla ako joj damo priliku.
Oprez je dnevno postignuće. Nastojimo stalno biti budni i spremni nositi se sa znacima nevolje. Ne trebamo živjeti u nerazumnom strahu da će nas nešto strašno obuzeti ako na sekundu spustimo svoj gard; samo preuzimamo normalne mjere opreza. Dnevna molitva, redovni dolasci na sastanke i odabir da ne ugrozimo duhovna načela zbog naizgled lakših rješenja, djelovanje je iz opreza. Radimo inventar kako treba, dijelimo s drugima svoje iskustvo kad god nas zamole i pažljivo njegujemo svoj oporavak. Iznad svega, ostajemo budni!
Imamo dnevno izbavljenje od svoje ovisnosti tako dugo dok ostajemo oprezni. Svaki dan primjenjujemo načela oporavka u svemu što radimo, a svaku noć zahvaljujemo svojoj Višoj sili na još jednom čistom danu.



Samo za danas: Ja ću biti oprezan i radit ću sve što je neophodno da očuvam svoj oporavak.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

2. siječanj Duboko udahni i pričaj s Bogom

"Ponekad se, kad molimo, dogodi nešto izvanredno:
Nalazimo načine, put i snagu da izvršimo zadatke
koji su iznad naših mogućnosti."

v

Uspješno svladavanje manjih životnih smetnji i razočaranja ponekad je najteža vještina koju trebamo naučiti u oporavku. Svakodnevno smo suočeni s manjim neugodnostima. Od otpetljavanja čvora na vezicama dječjih cipela do čekanja u redovima dućana, naši dani su puni manjih poteškoća s kojima se nekako moramo nositi.
Ako ne budemo pazili, možemo pokušati svaki problem na koji naiđemo riješiti silom ili poslije škrgutati zubima i strogo se opominjati sjetivši se načina na koji smo ga trebali riješiti. Ovo su krajnji primjeri slabih vještina svladavanja problema, ali čak i ako nismo tako loši, vjerojatno imamo mjesta za poboljšanje.
Svaki put kad nas život malo zakoči u našim dnevnim nastojanjima, možemo jednostavno duboko udahnuti i govoriti s Bogom kojeg smo shvatili. Znajući da možemo crpiti strpljenje, prihvaćanje ili štogod trebamo od te Sile, počinjemo se bolje nositi sa životom i češće se smijati.

v

Samo za danas: Ja ću duboko udahnuti i pričati sa svojim Bogom kad god se osjećam frustrirano.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

3. siječanj Naša najveća potreba

"S vremenom ponovno određujemo svoja vjerovanja i
shvaćanja do točke u kojoj vidimo da je naša
najveća potreba spoznati Božju volju za nas
i imati snage provesti je u djelo."

v

Kad smo prvi put došli u NA, imali smo svakakve ideje o tome što nam je potrebno. Neki smo svoj pogled usmjerili prema gomilanju vlastitog imetka. Mislili smo da je oporavak jednak vanjskoj uspješnosti. Ali oporavak nije isto što i uspjeh. Danas vjerujemo da je naša najveća potreba ona za duhovnim vodstvom i snagom.
Najveća šteta koju nam je napravila ovisnost bila je šteta učinjena našoj duhovnosti. Naša prvobitna motivacija bila je propisana našom bolešću: nabaviti, uzeti drogu, i naći načina i sredstava da se nabavi još. Porobljeni neizdrživom potrebom za drogom, našim životima su nedostajali cilj i suvislost. Bili smo duhovno uništeni.
Prije ili kasnije shvaćamo da je naša najveća potreba u oporavku "spoznati Božju volju za nas i imati snage provesti je u djelo." U tome nalazimo put i smisao koje je ovisnost od nas skrivala. U volji našeg Boga nalazimo slobodu od samovolje. Kako više nismo vođeni isključivo svojim vlastitim potrebama, slobodni smo živjeti s drugima na ravnopravnoj osnovi.
Nema ništa loše u uspjehu prema van. Ali bez duhovne veze koju nudi program NA, naša najveća potreba u oporavku nije ispunjena, bez obzira na to koliko bili "uspješni."

v

Samo za danas: Ja ću tražiti ispunjenje svoje najveće potrebe: životne veze vodilje sa Bogom kako ga shvaćam.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

4. siječanj Ljubav udruženja

"Danas, sigurni u ljubav udruženja, mi konačno
možemo pogledati u oči drugom ljudskom biću
i biti zahvalni za to tko jesmo."

v

Dok smo se drogirali, malo nas je moglo podnijeti pogledati nekome u oči –sramili smo se onoga tko smo bili. Naše misli se nisu bavile ničim poštenim ni zdravim, i to smo znali. Svoje vrijeme, novac i energiju nismo trošili kako bismo izgradili veze pune ljubavi, kako bismo dijelili s drugima ili nastojali pridonijeti napretku zajednice. Bili smo ulovljeni u spiralu opsesije i prisile koja je vodila samo u jednom pravcu: prema dolje.
U oporavku, naš je put prema dolje prekinut. Ali što nas je to okrenulo i opet nas vuče gore prema otvorenim prostorima velikog i slobodnog svijeta? To je učinila ljubav udruženja.
U društvu drugih ovisnika znali smo da nećemo biti odbačeni. Primjer drugih ovisnika pokazao nam je kako da počnemo pozitivno djelovati na život oko sebe. Kad nismo bili sigurni kamo da krenemo, kad smo posrnuli, kad smo trebali ispraviti greške koje smo učinili, znali smo da su naši bližnji članovi tu da nas ohrabre.
Polako smo dobili osjećaj vlastite slobode. Nismo više zarobljeni u svojoj bolesti; slobodni smo graditi i rasti i dijeliti zajedno sa svima ostalima. I kad trebamo podršku da napravimo novi korak, ona je ovdje. Sigurnost koju smo pronašli u ljubavi udruženja učinila je naš novi život mogućim.

v

Samo za danas: Ja mogu svakoga pogledati u oči bez srama. Zahvalan sam za podršku iz ljubavi koja je to omogućila.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

5. siječanj Oporavak kod kuće

"Možemo uživati sa svojim obiteljima na novi način
i možda im počnemo služiti na čast umjesto da im
budemo na teret ili neugodnost."

v

Dobro nam ide u oporavku, zar ne? Svaki dan idemo na sastanak, provodimo svaku večer sa svojim prijateljima iz udruženja, i svaki vikend odletimo na službenu radionicu. Ali ako se stvari raspadaju kod kuće, nama ipak ne ide baš najbolje.
Očekujemo da nas obitelj razumije. Napokon, više se ne drogiramo. Zašto onda ne priznaju naš napredak? Kako ne razumiju koliko su važni naši sastanci, naše služenje drugima i naša predanost udruženju?
Naše obitelji neće cijeniti promjenu koju NA radi u našem životu ako im to ne pokažemo. Ako odjurimo na sastanak isto onako kao što smo jurili da bismo se drogirali, što se promijenilo? Ako nastavljamo ignorirati potrebe i želje naših partnera i djece, tako što i dalje odbijamo prihvatiti odgovornost kod kuće, mi ne "primjenjujemo ova načela u svemu što radimo."
Moramo živjeti program kamo god idemo, u svemu što radimo. Ako želimo da duhovni život bude više od teorije, trebamo ga živjeti kod kuće. Kad tako radimo, ljudi s kojima dijelimo svoj život sigurno će primijetiti promjenu i biti zahvalni što smo pronašli NA.

v

Samo za danas: Ja ću ponijeti svoj oporavak sa sobom kući.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

6. siječanj "Kako to radi?"

"Mislio sam da imam sve odgovore, ali danas
sam sretan što ih ne nemam."

v

Koje su dvije omiljene riječi većine ovisnika? "Ja znam!" Nažalost, mnogi od nas su došli u NA misleći da imaju sve odgovore. Znamo mnogo o tome što s nama nije u redu. Ali to saznanje nikad nam nije pomoglo da ostanemo čisti neko duže vrijeme.
Članovi koji su postigli dugotrajni oporavak prvi su koji će priznati da, što su duže ovdje, više trebaju učiti. Ali oni znaju jedno: Slijedivši jednostavan program Dvanaest koraka uspjeli su ostati čisti. Oni ne pitaju "zašto", nego "kako". Vrijednost beskonačnog preispitivanja blijedi u usporedbi sa iskustvom ovisnika koji su našli način da ostanu čisti i žive zdravo.
To ne znači da se ne pitamo "zašto" kad je to potrebno. Ne dolazimo u NA i zatim prestanemo misliti! Ali u početku je često vrlo dobra ideja preformulirati svoja pitanja. Umjesto da pitamo "zašto", pitamo "kako". Kako da radim ovaj korak? Koliko često trebam dolaziti na sastanke? Kako da ostanem čist?

v

Samo za danas: Ja nemam sve odgovore, ali znam gdje ću pronaći one koji su bitni. Danas ću pitati drugog ovisnika: "Kako program radi?"
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

7. siječanj "Oporavak"

"Anonimni narkomani ovisnicima nude program oporavka
koji je više od života bez droge. Ne samo da je taj način
života bolji od pakla u kojem smo živjeli, on je bolji
od bilo kojeg života koji smo ikada poznavali."

v

Malo je nas zainteresirano da se oporavljanjem vratimo tamo gdje smo bili prije nego što smo se počeli drogirati. Mnogi su od nas ozbiljno patili zbog fizičkog, seksualnog ili emocionalnog zlostavljanja. Uzeti drogu i biti stalno drogiran činilo se jedinim mogućim načinom da se s tim nosimo. Drugi su patili od manje očitih, ali isto toliko bolnih načina života. Nedostajali su nam put i smisao. Bili smo emocionalno ispražnjeni. Osjećali smo se odvojenima od svijeta, nesposobni suosjećati s drugima. Nismo imali ništa od onoga što životu daje smisao i vrijednost. Drogirali smo se u uzaludnom nastojanju da ispunimo tu prazninu u sebi. Većina nas ne želi vratiti ono što smo imali.
Nakon svega, oporavak koji nalazimo u NA je nešto drugo – prilika za novi život. Dobili smo alat kojim čistimo krhotine svojih života. Imamo podršku da hrabro krenemo naprijed novim putem. I dobivamo dar svjesnog kontakta sa Silom većom od nas samih, a ona nam daje snagu i pravac koji su nam toliko nedostajali u prošlosti.
Oporavak? Da, u svakom smislu. Gradimo potpuno novi život, bolji od bilo čega što smo mogli sanjati. Zato smo zahvalni.

v

Samo za danas: Ja se oporavljam tako što vraćam nešto što nikad nisam imao, nešto što nikada nisam mislio ni da je moguće: život ovisnika u oporavku. Hvala ti, Viša Silo, više nego što se riječima može opisati.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

8. siječanj Odrastanje

"Naša duhovnost je osnova uspješnog oporavka
koja nam nudi neograničeni razvoj."

v

Kad naši članovi slave obljetnice oporavka, često kažu da su "odrasli" u NA. Pa onda, mislimo, što to znači? Počinjemo se pitati jesmo li i sami odrasli. Osvrnemo se na svoje živote i vidimo da su sve zamke odrasle dobi ovdje: čekovna knjižica, djeca, posao i obaveze. Iznutra se ipak često osjećamo kao djeca. Život nas često još uvijek zbunjuje. Ne znamo uvijek kako se postaviti u nekoj situaciji. Ponekad se pitamo jesmo li uopće odrasli, ili smo djeca stavljena u kožu odraslog čovjeka s njegovim obavezama.
Sazrijevanje se ne mjeri najbolje godinama ili stupnjem odgovornosti. Najbolja mjera odrastanja je naš duhovni razvoj, osnova našeg oporavka. Ako još uvijek ovisimo o ljudima, mjestima i stvarima kako bismo bili ispunjeni i zadovoljni, kao što dijete u svemu ovisi o svojim roditeljima, mi zaista moramo raditi na svom odrastanju. Ali ako se uzdajemo u svoju duhovnost, i znamo da je rad na duhovnosti naša najvažnija zadaća, na putu smo sazrijevanja. Na ovim osnovama, naše su mogućnosti za rast neograničene.

v

Samo za danas: Količina odgovornosti koju ulažem da bih održao svoj duhovni razvoj mjera je moje zrelosti. Danas će mi to biti glavna zadaća.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by joesspappa »

9. siječanj Vratiti dobrim svom sponzoru

"Naša prva povezivanja s drugima često počinju
s našim sponzorom."

v

Naši sponzori mogu biti izdašni izvori informacija o oporavku, mudrosti i riječi ljubavi. Oni su za nas učinili puno toga. Od kasnih telefonskih poziva do sati provedenih u slušanju onoga što smo u oporavku napisali, oni su vjerovali u nas i uložili svoje vrijeme da bi to dokazali. Oni su nam u ljubavi i postojano pokazali kako da budemo iskreni. Njihovo bezgranično suosjećanje dalo nam je snagu da nastavimo i u nemirnim vremenima. Njihov način pomaganja potaknuo nas je da potražimo odgovore unutar sebe, i tako smo postali zrele, odgovorne i pouzdane osobe.
Iako je naš sponzor davao tako velikodušno i nikada nam ništa nije naplatio, ima stvari koje sami možemo učiniti da pokažemo svoju zahvalnost. Odnosimo se prema svom sponzoru s poštovanjem. Oni nisu kante namijenjene nama da u njih bacamo svoje smeće. Oni se suočavaju s vremenima iskušenja, baš kao i mi, i ponekad trebaju našu podršku. Oni su ljudi sa svojim osjećajima i cijene našu brigu. Možda bi voljeli primiti razglednicu ili poziv u kojima ćemo izraziti svoju ljubav.
Štogod napravili da uzvratimo za dobrotu svog sponzora pospješit će naš opsobni oporavak, a da ne spominjemo radost koju ćemo mu donijeti.

v

Samo za danas: Moj sponzor se brinuo za mene kad ja to nisam bio u stanju. Danas ću učiniti nešto lijepo za svog sponzora.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
Post Reply