Samo za danas - hrvatski prevod

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by PsyTechGirl »

majaaaaa wrote:Mislim da ima iz dana u dan sve vise narkomana! Ovo je nevjerovatno
Ma da ??
Nemoguće.. :lol:
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

10. ožujak

Naš osobni oporavak

"Koraci su rješenje. Oni su naša oprema za preživljavanje.
Oni su naša obrana protiv smrtonosne bolesti ovisnosti.
Koraci su načela koja naš oporavak čine mogućim."


Ima puno toga što možemo voljeti u Anonimnim narkomanima. Kao prvo, sastanci su odlični. Možemo vidjeti prijatelje, čuti neke inspirativne priče, podijeliti neko praktično iskustvo, možda se čak povezati sa svojim sponzorom. Kampovi, konvencije i ples su prekrasni, čista zabava u društvu drugih ovisnika u oporavku. Ali srce programa oporavka je Dvanaest koraka – zapravo, oni jesu program!
Čuli smo kako se kaže da ne možemo ostati čisti osmozom – drugim riječima, ne možemo samo prisustvovati sastancima, nema veze koliko često, i očekivati da ćemo udisati oporavak porama svoje kože. Oporavak je, što je isto tako rečeno, posao koji se radi iznutra. A alat koji koristimo radeći taj "posao iznutra" je Dvanaest koraka. Beskrajno slušanje o prihvaćanju je jedna stvar; rad na našem Prvom koraku je nešto sasvim drugo. Priče o iskupljenju mogu nas nadahnuti, no ipak nam ništa osim poduzimanja Devetog koraka neće dati slobodu od grižnje savjesti. Isto se odnosi na svih Dvanaest koraka.
Za puno toga u NA možemo biti zahvalni, ali kako bismo od svog oporavka dobili najviše, moramo sami proraditi Dvanaest koraka.

Samo za danas: Ja želim sve što mi moj osobni program može ponuditi. Radit ću korake zbog sebe.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

11. ožujak

Oslobađanje od tereta

"Nećemo postati bolji ljudi budemo li sudili o
greškama drugih. Bolje ćemo se osjećati
kad pospremimo svoje živote..."


Ponekad trebamo nešto opipljivo da nam pomogne razumjeti što nam se događa kad se držimo svojih ogorčenja. Možda nismo ni svjesni koliko je ogorčenje u stvari destruktivno. Mislimo, "Pa što, imam pravo biti ljut," ili, "Možda imam zamjerku ili dvije, ali ne vidim u tome ništa loše."
Kako bismo jasnije sagledali utjecaj koji ogorčenje ima u našim životima, možemo zamisliti da nosimo po kamen za svako svoje ogorčenje. Malu zamjerku, kao što je ljutnja na nekog tko loše vozi, možemo predstaviti kamenčićem. Držanje loših namjera prema čitavoj grupi ljudi može se predstaviti kao ogromna stijena. Kad bismo stvarno morali nositi po kamen za svaku ljutnju, sigurno bismo pod njihovom težinom posrnuli. U stvari, što je teret nezgrapniji, naši napori da ga se oslobodimo biti će iskreniji.
Težina naših ogorčenja sprječava naš duhovni razvoj. Ako stvarno želimo slobodu, nastojat ćemo se osloboditi suvišnog tereta u najvećoj mogućoj mjeri. Kako se prosvjetljujemo, primjećujemo svoju sve veću sposobnost da oprostimo greške drugim ljudima, kao i sebi. Njegovati ćemo svoj duh dobrim mislima, lijepim riječima i služenjem drugima.

Samo za danas: Ja ću nastojati osloboditi svoj duh od tereta ogorčenja.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

12 ožujak

IZACI IZ RUTINE

"Više će nas puta u našem oporavku proganjati
stari bauci. Život ponovno može postati
besmislen, jednoličan i dosadan."

Ponekad se čini kao da se ništa ne mijenja. Ustajemo i odlazimo svaki dan na isti posao. Večeramo svaki dan u isto vrijeme. Prisustvujemo istim sastancima svaki tjedan. Naša rutina od jutros bila je ista kao i ona od jučer, ista kao i prekjučer. Nakon pakla naše ovisnosti i vrtloga ludila ranog oporavka, stabilan život može biti privlačan – na neko vrijeme. Ali u jednom trenutku shvaćamo da želimo nešto više. Prije ili kasnije gasimo se u sve većoj jednoličnosti i dosadi vlastitih života.
Sigurno će biti vremena kad će nam biti nejasno zašto smo nezadovoljni svojim oporavkom. Osjećamo kao da propuštamo nešto iz nekog razloga, ali ne znamo ni što niti zašto. Napisali smo svoje liste zahvalnosti i uviđamo da ima gotovo tisuću stvari za koje smo zahvalni. Sve naše potrebe su zadovoljene; naši životi su ispunjeniji više nego što smo se ikada nadali da će biti. Pa u čemu je onda stvar?
Možda je došlo vrijeme da do kraja iskoristimo svoj potencijal. Naše mogućnosti su ograničene samo toliko koliko smo u stanju sanjati. Možemo naučiti nešto novo, postaviti si novi cilj, pomoći još jednom novopridošlom ili uspostaviti novo prijateljstvo. Ako se zaista potrudimo, sigurno ćemo pronaći neki izazov, i život će ponovno imati smisla, biti raznolik i ispunjen.

Samo za danas: Ja ću izaći iz rutine i iskoristiti do kraja svoj potencijal.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

13. ožujak

Ta jedna specijalna osoba

"Sponzor nije nužno prijatelj, ali je netko u koga imamo
povjerenja. Sa svojim sponzorom možemo podijeliti
ono što nam je neugodno podijeliti na sastanku."


Pitali smo nekoga da nas sponzorira, a razloga da pitamo tu određenu osobu ima više nego zrna pijeska na plaži. Možda smo ga čuli kako dijeli na sastanku s govornikom i mislili da je duhovit ili inspirativan. Možda smo pomislili da ima izvrstan automobil i kako ćemo i mi zaraditi takav budemo li radili isti program kao i on. Ili možda živimo u malom gradu i on je bio jedini koji je imao vremena da nam pomogne.
Kakvi god bili naši prvobitni razlozi da nađemo sponzora kojeg imamo, sigurno ćemo uvidjeti kako su razlozi da ga zadržimo prilično drugačiji. Odjednom će nas zaprepastiti nekim izvanrednim uvidom, tako da ćemo se pitati nije li zavirio u naš Četvrti korak. Možda prolazimo kroz nekakvu životnu krizu, i njegovo iskustvo sa istim problemom pomaže nam tako kako nismo mogli ni sanjati da je moguće. Zovemo ga kad patimo, i on nalazi posebnu kombinaciju riječi pažnje koje donose čistu utjehu.
Nijedna od ovih izvanrednih vještina naših sponzora nije samo slučajnost. Oni su jednostavno išli istim putem prije nas. Viša sila postavila je tu specijalnu osobu u naš život, i mi smo zahvalni za njezino postojanje.

Samo za danas: Ja ću poštovati tu jednu specijalnu osobu u mom životu – svog sponzora.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

14. ožujak
Odnosi

"Pored toga, naši inventari obično sadrže
materijal o odnosima."


Koliko je ova procjena skromna! Pogotovo u kasnijem oporavku, čitavi inventari se mogu fokusirati na naše odnose s drugima. Naši životi su bili puni odnosa s ljubavnicima, prijateljima, roditeljima, suradnicima, djecom i drugima s kojima smo bili u kontaktu. Pogled na ova druženja može nam puno reći o našem bazičnom karakteru.
Često naš inventar izlistava ogorčenja koja se pojavljaju u našim svakodnevnim odnosima s drugima. Nastojimo sagledati svoju ulogu u ovim sukobima. Postavljamo li nerealna očekivanja pred druge ljude? Namećemo li svoje standarde drugima? Jesmo li ponekad sasvim netolerantni?
Često će samo naše popisivanje inventara otpustiti dio pritiska kojeg mučan odnos može proizvesti. Ali osim toga moramo podijeliti ovaj inventar s drugim ljudskim bićem. Na taj način dobivamo neku željenu perspektivu na naš udio u problemu i na ono što možemo učiniti da ga riješimo.
Inventar je alat koji nam omogućuje da počnemo liječiti naše odnose. Učimo kako danas, uz pomoć inventara, možemo početi uživati u svojim odnosima s drugima.

Samo za danas: Ja ću preispitati svoju ulogu u mojim odnosima s drugima. Trudit ću se imati bogatiju i odgovorniju ulogu u ovim odnosima.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

15. ožujak
Osjećati se dijelom nečega

"Zajednička druženja nakon naših sastanaka dobra su
prilika da podijelimo stvari o kojima nismo stigli
raspraviti tokom sastanka."


Aktivna ovisnost odvaja nas od društva izolirajući nas. Strah se nalazio u srži ovog otuđenja. Vjerovali smo da će drugi, ako im dozvolimo da nas upoznaju, samo otkriti koliko smo puni mana. Ne bi im dugo trebalo da nas odbace.
Kad dođemo na svoj prvi NA sastanak, obično nas se jako dojme bliskost i prijateljstvo koje vidimo da dijele ovisnici u oporavku. Isto tako brzo postajemo dijelom ovog društva, ukoliko si to dopustimo. Jedan od načina je da nakon sastanka odemo zajedno s drugima u obližnji kafić.
Na ovim druženjima možemo spustiti ograde koje nas razdvajaju od drugih i otkriti stvari o sebi i o drugim članovima NA. Jedan na jedan, ponekad možemo razotkriti stvari koje možda nismo voljni podijeliti pred grupom. Na ovim večernjim okupljanjima se učimo neobaveznom čavrljanju, a isto tako stvaramo duboka i snažna prijateljstva.
Zajedno s našim novopronađenim prijateljima u NA, mi više ne moramo živjeti živote u izolaciji. Možemo postati dijelom veće cjeline, Udruženja anonimnih narkomana.

Samo za danas: Ja ću se osloboditi okova izolacije. Nastojat ću da se osjetim dijelom Udruženja NA.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

16. ožujak
Inventar

"Svrha preispitivanja i moralnog inventara napravljenog
bez straha je pomesti zbrku i proturječja svojih života
kako bismo mogli otkriti tko zapravo jesmo."


Ovisnici koji se drogiraju su zbunjena i zbunjujuća družina ljudi. Teško je iz minute u minutu reći što će slijedeće učiniti ili kakvi će biti. Obično je sam ovisnik jednako iznenađen kao i svi ostali.
Kad smo se drogirali, naše vladanje je bilo uvjetovano potrebama naše ovisnosti. Mnogi od nas još uvijek izjednačavaju svoju osobnost s modelom ponašanja dok su se drogirali, i tako uzrokuju osjećaje srama i očaja. Danas više ne moramo biti ljudi koje je oblikovala ovisnost; oporavak nam je omogućio da se mijenjamo.
Možemo koristiti inventar Četvrtog koraka da vidimo dalje od potreba starog života u drogiranju i da otkrijemo kakvi danas želimo biti. Pisanje o vlastitom ponašanju i obraćanje pažnje na to kako se osjećamo s tim u vezi, pomaže nam razumjeti tko želimo biti. Naš inventar nam pomaže da vidimo s druge strane zahtjeva aktivne ovisnosti, iznad naše žudnje da budemo voljeni i prihvaćeni – mi otkrivamo tko smo u svom korijenu. Počinjemo shvaćati što nam odgovara, i kako želimo da nam izgleda život. To je početak postajanja onoga tko zapravo jesmo.

Samo za danas: Ako želim saznati tko sam, ja ću gledati na ono tko sam bio i tko želim biti.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

17. ožujak
Istinska hrabrost

"Oni koji prebrode ova vremena pokazuju
hrabrost koja nije njihova vlastita."


Prije dolaska u NA, mnogi su mislili da su hrabri samo zato što nikad nisu doživjeli strah. Drogirali smo svoje osjećaje, među njima i strah, sve dok se nismo uvjerili da smo čvrsti, hrabri ljudi koji se ni u kakvim okolnostima neće slomiti.
Ali nalaženje hrabrosti u drogi nema nikakve veze s načinom na koji danas živimo svoje živote. Čisti i u oporavku, predodređeni smo da se ponekad osjećamo uplašenima. Kad prvi put shvatimo da nas je strah, možemo pomisliti da smo kukavice. Bojimo se javiti na telefon, jer nas osoba s druge strane možda neće shvatiti. Bojimo se pitati nekoga da nas sponzorira jer bi nam mogao reći ne. Bojimo se tražiti posao. Bojimo se biti iskreni prema svojim prijateljima. Ali svi ovi strahovi su prirodni, čak i zdravi. Ono što nije zdravo je dopustiti strahu da nas paralizira.
Kad dozvolimo svom strahu da zaustavi naš rast, bit ćemo poraženi. Istinska hrabrost nije odsutstvo straha, već voljnost da se prođe kroz njega.

Samo za danas: Ja ću biti hrabar danas. Kad se bojim, učinit ću ono što trebam učiniti da rastem u oporavku.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

18. ožujak
Čitava poruka

"Poseban je osjećaj za ovisnike kad otkriju da postoje drugi
ljudi koji dijele svoje teškoće, prošlost i sadašnjost."


Bogatstvo našeg oporavka je preveliko da bismo ga zadržali za sebe. Neki od nas vjeruju da se, kad govorimo na sastancima, moramo prisjetiti novopridošlog i uvijek pokušati prenijeti pozitivnu poruku. Ali ponekad je najpozitivnija poruka koju možemo prenijeti ona da, usprkos našim teškim trenucima u oporavku, ostajemo čisti!
Stvarno je zahvalno poslati snažnu poruku nade našim novim članovima. Napokon, nitko ne voli plačljivce. Ali teškoće se dešavaju, i život kao takav može jako uzburkati oporavak čak i dugogodišnjih članova Anonimnih narkomana. Ukoliko smo opremljeni alatima koje nam nudi program, možemo proći taj metež i ostati čisti kako bismo o tome pričali.
Oporavak se ne događa cijeli odjednom; oporavak je stalni proces, a ponekad i borba. Kad razblažimo punoću svoje poruke tako što izbjegavamo dijeliti iskustvo teških vremena koja prolazimo na svom putu, ne dajemo novopridošlima priliku da vide kako i oni, isto tako, mogu ostati čisti, što god se dogodilo. Ako dijelimo čitavu poruku svog oporavka, ne moramo znati tko će od nje imati koristi, ali možemo biti sigurni da netko hoće.

Samo za danas: Ja ću iskreno podijeliti i dobra i loša vremena u svom oporavku. Sjetit ću se da moje iskustvo prolaska kroz teškoće može koristiti drugom članu.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
Post Reply