Samo za danas - hrvatski prevod

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

1. ožujak
Napad tjeskobe!

"Sila koja nas je dovela u program još je uvijek s nama
i nastavit će nas voditi ako joj to dopustimo."


Jeste li ikad imali napad panike? Gdje god se okrenemo, život nas pretrpava svojim zahtjevima. Paralizirani smo i ne znamo što da učinimo. Kako da se oslobodimo napada tjeskobe?
Kao prvo, stanemo. Ne možemo se suočiti sa svime odjednom, pa na trenutak puštamo stvari da se slegnu. Onda radimo popis stvari koje nas trenutno brinu. Proučavamo jednu po jednu pitajući se: "Koliko je to stvarno važno?" U većini slučajeva uviđamo da ti strahovi i brige ne zahtijevaju našu pažnju ovaj čas. Ta pitanja možemo ostaviti za kasnije, a fokusiramo se na probleme koji se stvarno moraju riješiti odmah.
Onda ponovno stanemo i pitamo se: "Tko, uostalom, ovim upravlja?" To nam pomaže da se podsjetimo kako naša Viša sila ima tu moć. Tražimo volju svoje Više sile u svakoj situaciji, kakva god ona bila. Ovo možemo učiniti na mnogo načina: molitvom, razgovorima sa sponzorom i prijateljima iz NA, ili dolaskom na sastanak i molbom da drugi podijele svoje iskustvo. Kad nam volja naše Više sile postane jasna, molimo za sposobnost da je provedemo u djelo. Na kraju, djelujemo.
Napadi tjeskobe ne moraju nas paralizirati. Možemo iskoristiti alate iz NA programa kako bismo se suočili sa svim što nas čeka na putu.

Samo za danas: Moja Viša sila nije me nosila tako dugo u oporavku samo da bi me napustila! Kad me napadne tjeskoba, ja ću poduzeti određene korake da potražim stalnu Božju brigu i vodstvo.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

2. ožujak
Uspjeh

"Svaki oblik uspjeha nas je plašio i bio nam je nepoznat."



Prije nego što smo došli u NA, malo je nas imalo puno iskustva sa uspjehom. Svaki pokušaj da se sami prestanemo drogirati završio je neuspjehom. Počeli smo gubiti nadu da ćemo pronaći bilo kakvo olakšanje od aktivne ovisnosti. Navikli smo na neuspjeh, očekivali smo ga i prihvaćali, i mislili da je on jednostavno dio nas.
Kad ostajemo čisti, počinjemo doživljavati uspjeh u svom životu. Postajemo ponosni svojim ostvarenjima. Počinjemo poduzimati zdrave rizike. Možemo putem podnijeti i pokoji udarac, ali i oni se računaju u uspjeh ako iz njih učimo.
Koji put kad ispunimo neki cilj, oklijevamo se "potapšati po leđima" iz straha da ne bismo izgledali bahato. Ali naša Viša sila hoće da uspijemo, i želi od nas da sa svojim voljenima podijelimo ponos zbog svojih postignuća. Kad svoje uspjehe podijelimo s drugima u NA, oni često počinju vjerovati da i oni, isto tako, mogu dostići svoje ciljeve. Kad smo uspješni, mi pomažemo postaviti temelje za druge koji slijede naš put.

Samo za danas: Ja ću si ostaviti vremena za uživanje u svojim uspjesima. Podijelit ću svoje pobjede "stavom zahvalnosti."
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

3. ožujak
Recidiv

"Ipak, bit će trenutaka kad ćemo stvarno poželjeti uzeti drogu.
Htjeti ćemo pobjeći i osjećati ćemo se loše. Trebamo se
podsjetiti kakvi smo bili, i da će ovaj put biti još gore.
Tada ovaj program trebamo najviše."

Ako razmišljamo o recidivu, trebali bismo se sjetiti i završne, najgore faze svog drogiranja. Za mnoge od nas taj posljednji period uključuje ozbiljne zdravstvene probleme, zatvore, pa čak i smrt. Koliko je nas poznavalo ljude koji su recidivirali nakon više godina čistoće da bi na kraju umrli od svoje bolesti?
Postoji smrt koja ide zajedno sa povratkom aktivnoj ovisnosti, a koja može biti gora od fizičke smrti. To je duhovna smrt koju doživljavamo kad smo odvojeni od svoje Više sile. Ukoliko se drogiramo, duhovna veza koju smo godinama njegovali će oslabiti, a možda i nestati. Osjećati ćemo se zaista usamljeno.
Nema sumnje da prolazimo kroz mračne periode u svom oporavku. Samo je jedan način kako možemo prebroditi ova teška vremena: putem vjere. Ako vjerujemo da je naša Viša sila s nama, onda znamo da će sve biti dobro.
Bez obzira koliko se loše osjećali u oporavku, recidiv nikada nije odgovor. Zajedno nalazimo oporavak. Ako ostanemo čisti, mrak će se povući i pronaći ćemo dublju povezanost sa svojom Višom silom.

Samo za danas: Zahvaljujem mojoj Višoj sili na poklonu - NA. Ja znam da recidiv nije izlaz. Kakva me god iskušenja čekaju, ja ću se s njima suočiti zajedno s Bogom kako sam ga shvatio.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

4. ožujak

Proces

"Ovaj program je postao dio mene... Danas jasnije
vidim stvari koje se događaju u mom životu.
Više se ne borim protiv tog procesa."


U aktivnoj ovisnosti, stvari su se događale naizgled bez reda i razloga. Samo smo "radili stvari," često ne znajući ni zašto niti kakve će biti posljedice. Život je imao malo vrijednosti i smisla.
Proces Dvanaest koraka daje smisao našim životima; proradom koraka dolazimo do prihvaćanja svojih loših i dobrih osobina. Odbacujemo poricanje koje nas je udaljavalo od razumijevanja utjecaja ovisnosti na nas. Iskrenim preispitivanjem pronalazimo obrasce u svojim razmišljanjima, osjećajima i ponašanju. Stječemo poniznost i vidike tako da se potpuno otkrivamo drugom ljudskom biću. U traženju da se oslobodimo svojih nedostataka, počinjemo pravilno cijeniti svoju vlastitu nemoć i snagu koju smo dobili od Sile veće od nas samih. Sve boljim razumijevanjem sebe, bolje razumijemo i prihvaćamo druge.
Dvanaest koraka je ključ procesa zvanog "život." Putem prorade koraka, oni postaju dio nas, a mi postajemo dio života oko nas. Naš život više nije besmislen; danas bolje razumijemo stvari koje nam se događaju. Ne borimo se više protiv tog procesa. Danas ga, radeći korake, živimo.

Samo za danas: Život je proces. Dvanaest koraka je ključ. Danas ću koristiti korake kako bih sudjelovao u tom procesu, i shvatio i uživao u sebi i u svom oporavku.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

5. ožujak
Od grubog buđenja do duhovnog buđenja

"Kad se pojavi potreba da priznamo svoju nemoć, prvo
možda tražimo načine da se silom borimo protiv toga.
Kad iscrpimo te načine, počinjemo dijeliti
s drugima i nalaziti nadu."


Ponekad čujemo kako se na sastanku kaže da "gruba buđenja vode do duhovnih buđenja." Kakva to gruba buđenja doživljavamo u oporavku? Takvo se buđenje može dogoditi kad neki neželjeni dio našeg vladanja za kojeg smo mislili da je dobro skriven bude odjednom svima otkriven. Ili naš sponzor može potaknuti takvo buđenje izvijestivši nas da, kao i svi, i mi moramo raditi korake ako očekujemo da ostanemo čisti i da se oporavimo.
Mnogi od nas mrze biti razotkriveni; ne volimo se pokazati u pravom svjetlu. Iskustvo nam pruža veliku dozu poniznosti. Naše prve reakcije na takvo otkrivanje obično su šok i ljutnja, ali ipak prepoznajemo istinu kad je čujemo. Ono što tada doživljavamo je grubo buđenje.
Takva buđenja često ukazuju na ograde koje nas sprječavaju da duhovno napredujemo u svom oporavku. Kad nam se te ograde pokažu, možemo raditi na koracima kako bismo te ograde uklonili iz svojih života. Možemo doživjeti iscijeljenje i spokoj koji su uvod u obnovljeno buđenje duha.

Samo za danas: Ja ću prepoznati svoja gruba buđenja kao prilike da rastem prema duhovnom buđenju.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

6. ožujak

Racionaliziranjem dalje od oporavka

"Posljedica prorade Dvanaest koraka je da se više
ne mogu zavaravati isto kao prije."


Svi mi racionaliziramo. Ponekad znamo da racionaliziramo, priznajemo da racionaliziramo, pa se ipak nastavljamo ponašati u skladu sa svojim racionaliziranjima! Oporavak može postati vrlo bolan ako iz nekog razloga odlučimo da se jednostavna načela iz programa ne odnose na nas.
Uz pomoć sponzora i drugih iz NA, možemo početi obraćati pažnju na izgovore kojima se služimo da opravdamo svoje ponašanje. Da li mislimo da se neka načela jednostavno na nas ne odnose? Vjerujemo li da znamo više od bilo koga u Anonimnim narkomanima, čak i od onih koji su ostali čisti mnogo godina? Zbog čega mislimo da smo tako posebni?
Nema sumnje da možemo uspješno racionalizirati svoj put kroz neko vrijeme svog oporavka. Jednom ipak moramo pošteno priznati istinu i početi postupati u skladu s njom. Načela Dvanaest koraka vode nas u novi život u oporavku. Tamo ima malo mjesta za racionaliziranje.

Samo za danas: Ja ne mogu raditi korake i istovremeno nastaviti sa samozavaravanjem. Preispitat ću svoja racionaliziranja, otkrit ću ih svom sponzoru i osloboditi ih se.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

7. ožujak

Prioriteti


"Dobra vremena također mogu biti zamka. Opasno je zaboraviti da je naš prvi prioritet ostati čist."


Stvari mogu postati stvarno dobre u našem oporavku. Možda smo pronašli "srodnu dušu," izgradili uspješnu karijeru, zasnovali vlastitu obitelj. Možda su se naši odnosi s obitelji smirili. Stvari idu tako dobro da jedva imamo vremena prisustvovati sastancima. Možda se počinjemo reintegrirati u društvo tako uspješno da zaboravljamo kako ne reagiramo uvijek na situacije kao drugi.

Možda, ali samo možda smo neke prioritete postavili ispred dugih. Je li prisustvovanje sastanku za nas još uvijek prioritet? Sponzoriramo li još uvijek nekoga? Zovemo li svog sponzora? Koji korak prorađujemo? Jesmo li još voljni u neko gluho doba izaći iz kreveta zbog poziva iz Dvanaestog koraka? Sjetimo li se prakticirati načela u svim situacijama? Ako nas traži netko iz NA, jesmo li mu dostupni? Pamtimo li odakle smo došli, ili smo to u "dobrim vremenima" zaboravili?

Kako bismo ostali čisti, moramo zapamtiti da smo samo jedno drogiranje udaljeni od svoje prošlosti. Mi ostajemo zahvalni za dobra vremena, ali im ne dopuštamo da nas odvrate od neprekidnog oporavka u Anonimnim narkomanima.

Samo za danas:
Ja sam zahvalan za dobra vremena, ali nisam zaboravio odakle sam došao. Danas su moji prvi prioriteti ostati čist i rasti u svom oporavku.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

8. ožujak

Učiti voljeti sebe

"Ono što najviše želimo je osjećati se dobro sa sobom."



"Voljet ćemo te dok se ne naučiš sam voljeti." Ove riječi koje se često čuju na sastancima obećavaju da će doći dan koji tako nestrpljivo očekujemo - dan kad ćemo znati kako da se volimo.
Samopouzdanje - svi želimo ovu nedostižnu kvalitetu čim za nju čujemo. Neki od nas čini se slučajno nalete na njega, dok se drugi potpuno posvete toj zadaći i stalno je potvrđuju svom odrazu u ogledalu. Ali "uradi-to-sam" tehnike i trendovska psihološka liječenja mogu nas dovesti samo do jedne granice.
Postoje određeni, praktični koraci koje možemo poduzeti kako bismo sebi pokazali ljubav, bilo da je osjećamo ili ne. Možemo se pobrinuti za svoje osobne obaveze. Možemo napraviti nešto lijepo za sebe, kao što bismo to učinili za svoju ljubav ili prijatelja. Možemo konačno obratiti pažnju na vlastite potrebe. Možemo čak obratiti pažnju na osobine koje cijenimo kod svojih prijatelja - kao što su inteligencija i duhovitost - i potražiti te iste kvalitete u sebi. Sigurno ćemo otkriti da smo ljudi koje se može voljeti, a jednom kad to učinimo, na dobrom smo putu.

Samo za danas:
Ja ću danas učiniti nešto što će mi pomoći prepoznati i osjetiti ljubav prema samome sebi.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
User avatar
oci boje meda
Posts: 568
Joined: Tue May 13, 2008 11:20 am
Location: NS

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by oci boje meda »

9. ožujak

Male stvari

"U prošlosti smo pravili probleme od jednostavnih
situacija; od muhe smo radili slona."


Raditi od muhe slona je, čini se, bila naša specijalnost. Jeste li kad čuli kako je za ovisnika ispražnjena guma traumatičan događaj? Ili, što je sa onima među nama koji zaborave sva načelna pravila u susretu s lošim vozačem? I što je s tim otvaračem za konzerve koji ništa ne valja? - Znaš, onaj kojeg si upravo bacio kroz prozor? Možemo se povezati s drugima kad dijele - "Bože, daj mi strpljenja sad odmah!"
Velika nazadovanja nisu ona koja će nas smesti. Velike stvari - razvod, smrt, ozbiljna bolest, gubitak posla - će nas pogoditi, ali ćemo ih preživjeti. Iz iskustva smo naučili da moramo potražiti svoju Višu silu i druge ljude kako bismo prebrodili velike životne krize. Izgleda da su male stvari, stalni svakodnevni izazovi života bez drogiranja, one koje vrlo loše djeluju na većinu ovisnika u oporavku.
Kad nas pogode male stvari, molitva spokoja nam može pomoći da vratimo perspektivu. Svi se možemo podsjetiti kako "predavanje" ovih malih stvari brizi naše Više sile dovodi do sabranosti duha i osvježenog pogleda na život.

Samo za danas: Ja ću raditi na strpljivosti. Trudit ću se da ne napuhavam stvari van okvira i ići ću kroz dan zajedno sa svojom Višom silom.
pitas se sta je cilj?
tvoja spremnost da krenes.
***
sta znaci smiriti potrese
u dubinama sebe?
znaci:ugasiti glas.

M.Antic Hodajuci na rukama
majaaaaa
Posts: 2
Joined: Tue Mar 03, 2009 12:45 pm

Re: Samo za danas - hrvatski prevod

Post by majaaaaa »

Mislim da ima iz dana u dan sve vise narkomana! Ovo je nevjerovatno
Post Reply