SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

leonardo
Posts: 7
Joined: Fri Dec 12, 2008 12:46 pm

SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by leonardo »

Dragi prijatelji,

Razliciti programi, razliciti modeli i koncepti lecenja upravo pruzaju mogucnost da svako odabere za sebe ono sto mu odgovara.Ne treba poceniti ni jedan pristup lecenju.Naj vaznije je da se ljudi odluce na put izbavljenja iz problema.Nijedan zavisnik nije poceo sa drogiranjem sa idejom da se razboli.medjutim kada prizna sebi da je zavisnik, obicno je kasno da sam sebi pomogne.Prosto biologija je ucinila svoje i tada covek nema kapaciteta niti da zdravorazumski promisli o svemu, a kamo li da si pomogne.U pocetku prisutna je samo zelja da se dodje do izlecenja.Dakle nivo cistih emocija.Upravo emocija koje su ga i uvele u problem.Sama inicijalna zelja je svakako neophodna, ali nazalost ne i dovoljna.Tada kljucnu ulogu preuzimaju clanovi najblize porodice.Uloga porodice je pre svega da shvati problem na pravi nacin i da pruzi maximalnu podrsku oko resenja problema.Shvatanje problema se postize na pravi nacin jedino upoznavanjem i sticanjem saznanja o kompleksnosti i prirodi bolesti.Odabir institucije i programa lecenja je takodje jako znacajna.Bez namere da umanjim znacaj bilo kog nacina lecenja, licno smatram da je naj kavlitetniji nacin upoznavanje sa svim aspektima bolesti.
Usled korišćenja PAS metabolizam zavisnika se menja, privikavajući se na supstancu.Biohemija mozga zavisnika biva u potpunosti promenjena.Količina prirodnih hormona, zaduženih za funkiju mozga u normalnim uslovima bivaju (zavisno od dužine upotrebe PAS) skoro ili u potpunosti istrošene.Umesto prirodnih hormona (sreće, zadovoljstva, protiv bolova), supstanca u potpunosti preuzima njihovu ulogu .Prilikom prestanka uzimanja supstance , organizam naviknut na redovne količine PAS, zapada u već pomenutu fizičku apstinencijonalnu krizu.Tada se pristupa medikamentoznom tretmanu, i tada se lekovima pokrivaju receptori i transmiteri u neuronskim ćelijama mozga, kako bi se otklonila želja i potreba za supstancom.Do potpune regeneracije prirodnoh zaliha hormona potrebno je da prodje od devet meseci do godinu dana, za to vreme lekovi održavaju biohemijski balans u mozgu bolesnika.U ovoj fazi se uz primenu pomenutih medikamenata, pristupa i radu na psihološkom planu bolesnika.Potrebno je promeniti dotadašnje modele ponašanja,rad sa stručnjcima je još jedna neophodnost za kvalitetno održavanje apstinencije.
U ovom periodu se uz pomoć stručnjaka radi na promeni dotadašnjeg modela ponašanja, koji se gotovo kod svih zavisnika svodi na odredjenu vrstu egocentrizma i življenja po principu zadovoljsva.Takodje se apstinent priprema za suočavanje sa realnim problemima, stvaranjem novih mehanizama za izbegavanje rizičnih situacija i kapaciteta za odbranu od recidiva.
Upravo u ovoj fazi je potrebno aktivno učešće apstinenta,kroz usvajanje stečenih znanja i jačanje stavova o štetnosti PAS, kao i o apstiniranju kao načinu života.U koliko izostane taj segment aktivnog učešća apstinenta, neozbiljno je očekivati da će samo lekovi i terapeuti postići pozitivan rezultat u lečenju.

Razne komune i verske zajednice svakako mogu da budu od koristi ljudima koji su skloni takvom nacinu rada i razmisljanja, ali jednostavno dovodim u pitanje makar komfornost lecenja bez upotrebe adekvatnih medikamenata u adekvatnim dozama i periodima, posto izostaju prirodni kapaciteti (hormoni u mozdanim celijama), za suocavanje sa realnim problemima i teskocama u kriticnom periodu lecenja.

To bi otprilike bilo kao da trazite od coveka sa slomljenom rukom da vam cepa drva, pre nego sto mu ozdravi ruka.

Pozdravi,
Leonardo

P.S. Poseban pozdrav za "bez veze"
SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VISE NAPREDUJEM
User avatar
lizard
Posts: 347
Joined: Thu Dec 06, 2007 7:50 pm

Re: SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by lizard »

Doktore, kažeš 9mjeseci bletica i mozak kao nov. Zanimljivo, znam da sam negdje zajebo :) Jer ni poslije 22 mjeseca mozak mi nije baš kao nov! Priznajem, prilično je repariran. To mu valjda dođe kao da upalu liječiš bez antibiotika. Priroda čini svoje samo treba vremena. Šta ču kad gotivim prirodu pravo, u zadnje vrijeme i društvo. Prije nisam baš nešto bio društven, jerbo sam upadao u nenormalne depresije, eto hvala Bogu preživi se i to. Valjda sam sve radio kako treba i bez stručne pomoči; podrška porodice, radna terapija, sportske aktivnosti itd... Ispade na kraju: posao, kuća, birtija, mislim džamija ili ono bi škola? Nije bitno, važna je apstinencija! Vrijeme liječi sve... Jeli tako?
BAŠ SVE TI DAJEMO I OPET MALO KOLIKO TE VOLIMO...
leonardo
Posts: 7
Joined: Fri Dec 12, 2008 12:46 pm

Re: SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by leonardo »

. . . vremenski period je relativna kategorija i zavisi po naosob od vise faktora, ali prosto je u prirodi funkcije mozga da se za odredjen period sanira steta (kolicina hormona koji nas cine srecnim, zadovoljnim, uticu na smanjenje bola itd.) koju je izazvao npr. heroin. I dokazano je da je to period od devet da dvanaest pa i do sesnaest meseci, ako se radi samo o primarnom problemu zavisnistva.Depresije i druge psihoze su sekundarni u odnosu na bolest zavisnosti i zahtevaju ili paralelno ili naknadno lecenje naravno i produzuje period lecenja.
Naravno neuro-stabilizatori imaju svoju f-ju, ali nisu carobni stapic.Ne daju iste rezultate kod svih, zato sto imaju samo ulogu pomoci za komfornijim lecenje. Ono sto leci coveka je licna odluka , svi lekovi i terapije samo potpomazu sprovodjenju licne odluke.Pozitivan stav prema apstinenciji i licna odluka cine cuda, cine bolest zavisnosti u potpunosti izlecivim.
SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VISE NAPREDUJEM
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

Re: SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by Svire »

Tek nakon unutrašnjeg karekternog preustrojavanja i sticanja novog nezavisničnog identiteta, moguće je potvrditi kako povratak sredstvima zavisnosti više nije izgledan. I upravo tek tada zavisnik prestaje apstinirati, to jest prestaje ulagati voljne napore ustezanja od ponovnog uzimanja droge. On je tek tada izliječen: drogiranje je prerastao i nerado ga se sjeća kao ružnog dijela jedne prošle prošlosti koju je definitivno ostavio za sobom.

DUŽINA RAZDOBLJA APSTINENCIJE KOJA MORA PROĆI DA BI ZAVISNIKA SMATRALI IZLIJEČENIM NE MOŽE SE SPOLJA ODREDITI NEKIM VREMENSKIM TRAJANJEM, NEGO UPRAVO VREMENOM POTREBNIM DA ZAVISNIK PRERASTE ZAVISNIČKU LIČNOST U SEBI.
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by MANS0N »

Doktore moj dobri,da tebe slucajno nismo vidjeli na konvenciji,Bez Veze te dovela?
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
leonardo
Posts: 7
Joined: Fri Dec 12, 2008 12:46 pm

Re: SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by leonardo »

. . . sve ono sto sam napisao se odnosi samo na uspostavljanje stabilne apstinencije, ciji kvalitet kreiramo sa unapredjenjem naseg novog nacina zivljenja.Nije obavezno da ce doci do karakternih promena (posto je karakter autohtona gradja nase licnosti), pre bi se moglo govoriti o navikama stecenim za vreme zavisnickog zivota, a koje je nasa podsvest usvojila kao model ponasanja (zbog stalnog ponavljanja).Kada se opredelimo za apstinenciju, mi svesno menjamo navike iz negativnih u pozitivne, te time saljemo signal nasoj podsvesti i tako stvaramo veliku (meta) pozitivnu naviku.Stalnim ponavljanjem pozivnog modela zivljenja, mi ucvrscujemo nasu apstinenciju i sigurno se krecemo na putu izlecenja.
SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VISE NAPREDUJEM
leonardo
Posts: 7
Joined: Fri Dec 12, 2008 12:46 pm

Re: SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by leonardo »

. . . ne MANSONE, do sad nismo imali prilike.Prvi put sam na forumu.A pozdravio sam Bez veze jer mi se dopalo njeno razmisljanje i upravo me inspirisalo na druzenje.

Pozdrav i tebi MANSONE i svim dobrim ljudima.

P.S. smatram da bi bilo korektno da odmah rascistimo neke stvari.Mansone, tvoje i Lizarovo obracanje meni sa DR mi upravo ukazuje da sam u proteklih 12 i po meseci uradio pravu stvar.Tacno toliko sam u APSTINENCIJI nakon trogodisnjeg drogiranja heroinom (poslednja godina intravenski).Program koji sam prosao me zaista odusevio.Ne samo da sam naucio o svemu tome, nego sam i shvatio bit problema i poantu lecenja.Pricacemo jos, bice mi drago da moje pozitivno iskustvo bude barem inspiracija nekome.
Pozdravi
SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VISE NAPREDUJEM
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by MANS0N »

Stvarno si u pravu,pomislio sam da si ovaj jedan mamipara i sarlatan,bas sam htio da te pitam koliko to kosta.Nego kako si cist,skroz,ili na subotexu?Pozdrav i tebi,da ne bude da te ne volim(napasce me ovi NA,a ja sam sad u udruzenju AS).
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by heroinapg »

MANS0N wrote:Grok,grok,jel ti mama il tata placaju taj net da lupetas gluposti?Tuces li ih kad te kriza uhvati tim pesnicama?Mama prva pada a? :)
Razumijemo mi tebe,ali ti ne razumijes koliko te mi razumijemo.
Pozdrav Leonardo. Samo naprijed!
SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA
ljubim te klosary
leonardo
Posts: 7
Joined: Fri Dec 12, 2008 12:46 pm

Re: SVAKA APSTINENCIJA JE DOBRA APSTINENCIJA

Post by leonardo »

. . . cist sam skroz, na suboxonu sam bio samo mesec dana.
SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VISE NAPREDUJEM
Post Reply