SAMOZAVARAVANJE

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

SAMOZAVARAVANJE

Post by Svire »

ZLOĆUDNI KRUGOVI ZAVISNIČKOG SAMOZAVARAVANJA

"Poricanje činjenice vlastite zavisnosti zavisnikov je nesvjesni i automatski način promišljanja svog problema zavisnosti. Dio zavisnika drži da njihovi životni problemi nemaju značajnije veze s drogiranjem. Kod tih je zavisnika poricanje činjenice zavisnosti apsolutno, a terapijski prostor nikakav.

Dio njih, pak, priznaje povezanost svojih životnih nevolja i uzimanja droga, ali ipak insistiranje na zavisnosti kao svojem temeljnom životnom problemu smatraju pretjeranim. Tu se poricanje pojavljuje kao djelimično, i to temeljno u obliku umanjivanja problema kao načina da se negira njegova postojanost. I na kraju, dio zavisnika priznaje činjenicu svoje zavisnosti, ali je opravdava ovim ili onim spoljnim razlozima koje prvo moraju riješiti da bi mogli uspostaviti apstinenciju.

Krugovi zavisničkog samozavaravanja imaju elemente sumanutog sklopa, sastavljenog temeljno od racionalizacija, poricanja posljedica bolesti zavisnosti i projekcija svoje krivice u druge ili drugo. Naime, da bi nastavio s drogiranjem a opet se opravdao u vlastitim očima, zavisnik mnoge posljedice drogiranja poriče, one koje ne poriče iskrivljuje, a koje ne iskrivljuje potiskuje, a koje ne potiskuje prepravlja, tako da je test stvarnosti kod zavisnika uveliko udaljen od stvarnosti.

Zavisnik ne može odustati od sklopa samozavaravanja, ili poricanja, iskrivljavanja i umanjivanja posljedica drogiranja, jer bi time morao odustati i od drogiranja. Da bi se mogao drogirati, zavisniku je potrebna jedna vrsta lažne svijesti koja opravdava drogiranje.

Jer, s padom njegovih odbrana bi se urušilo i zdanje njegove zavisničke ličnosti, a on bi se našao nezaštićen i go pred sobom u ružnoj slici koju ne bi mogao izdržati.

Svaki zavisnik koji se drogira nekoliko godina, duboko u sebi zna da ima problem s drogama i barem ga deklarativno želi riješiti, ili se barem želi zavaravati da ga rješava. Zadatak je terapeutskog osoblja da procijeni iza koje od tih uniformnih izjava leži egzistencijalna težina i da tim ljudima pruži priliku života bez droga.

Prepovršne želje za liječenjem ne vode izlječenju već podržavanju daljeg drogiranja. Površne težnje da se droge ostave za sobom, zapravo su sastavni dio kliničke slike zavisnosti, i opšte su mjesto kojim zavisnik umiruje vlastitu savjest, a zapravo su dio sklopa zavisnikovog samozavaravanja i poricanja notorne činjenice vlastite zavisnosti."
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

Re: SAMOZAVARAVANJE

Post by Svire »

KROZ OČAJANJE I KAJANJE DO POKORE I OPROSTA

"Zavisnik, koji se želi ostaviti drogiranja na način da ’ostavi drogiranje’, još je daleko od toga da zaista ostavi drogiranje. On, naime, prethodno još mora proći fazu dubokog očajanja kada mu je više nego jasno da se ustvari više ni ne može drogirati jer je zavisnik, odnosno da će ga svako pa i jednokratno uzimanje ikoje od droga, ponovo survati u ponore kompulzivnog drogiranja. I tek kad postane toliko očajan zbog nepopravljivosti svoje zavisnosti, koja je bacila takvu sjenku na čitav njegov život da mu je samoubilački destruktivno svejedno, tek tad je on dodirnuo dno svojeg propadanja."
goldy
Posts: 333
Joined: Tue Nov 04, 2008 7:19 pm

Re: SAMOZAVARAVANJE

Post by goldy »

.
Last edited by goldy on Thu Jul 02, 2009 11:58 am, edited 1 time in total.
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: SAMOZAVARAVANJE

Post by heroinapg »

:smt045
vlada_v
Posts: 8
Joined: Mon Dec 29, 2008 12:41 am

Re: SAMOZAVARAVANJE

Post by vlada_v »

Svire wrote:KROZ OČAJANJE I KAJANJE DO POKORE I OPROSTA

"Zavisnik, koji se želi ostaviti drogiranja na način da ’ostavi drogiranje’, još je daleko od toga da zaista ostavi drogiranje. On, naime, prethodno još mora proći fazu dubokog očajanja kada mu je više nego jasno da se ustvari više ni ne može drogirati jer je zavisnik, odnosno da će ga svako pa i jednokratno uzimanje ikoje od droga, ponovo survati u ponore kompulzivnog drogiranja. I tek kad postane toliko očajan zbog nepopravljivosti svoje zavisnosti, koja je bacila takvu sjenku na čitav njegov život da mu je samoubilački destruktivno svejedno, tek tad je on dodirnuo dno svojeg propadanja."
Ovaj mi je osecaj tako poznat...Osecao sam se da nista vise nije vredno spasa, i da koliko god usmrknem ili progutam,nije bitno iako se time ubijem!
User avatar
Smack
Posts: 5
Joined: Sat Nov 14, 2009 12:51 am

Re: SAMOZAVARAVANJE

Post by Smack »

a cije su ovo definicije..tvoja tvorevina ,citati nekog udzbenika..i koja im je funkcija ,odnosno kome su konkretno namenjeni..
u cemu je poenta iznesenog?
"Chasing the dragon"
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: SAMOZAVARAVANJE

Post by Vuk »

Svako nađe ono što traži...
Kada mi je bilo dosta svega, kada sam samo mogao da umrem jedino što mi je moglo pomoći bio je oporavak, to sam dobio, i iz dana u dan raste moje zadovoljstvo trenutnim životom, zahvalnost za svaki čist dan...
Dok nisam bio voljan da prestanem tražio sam svaki izgovor koji će meni nekako obezvrediti svaku ideju oporavka i da je takva ideja uopšte i moguća. Dobrodošao na forum lave, nastavi da kopaš, možda ipak neđeš nešto za sebe, ako ipak ne...tvoja sahrana, žao mi je...
Pozdrav Svire! Izgrli mi Anonimuse u Podgoricu, imate svi veliki HUG iz BGa i nadam se da se vidimo u što većem broju u Sarajevu 15.1.10
Moon child
User avatar
Smack
Posts: 5
Joined: Sat Nov 14, 2009 12:51 am

Re: SAMOZAVARAVANJE

Post by Smack »

Hvala na dobrodoslici....
nastsvicu naravno,mozda sad zvucim prilicno pesimisticno jer sam imao recidiv najzezsci do sada,pa sam se malo pogubio u svemu..nego mi nije jasno toliko teoretisanje, oko svega
pa svi bi mi sve to trebali vec znati, inace nebi ni bile ovde...
pokusacu da neobezvredjujm tudji rad..
drago mi je sto ti uzivas u svojim rezultatima ,to je za svaku pohvalau ,iako te ne znam a ni ti mene,al to podrzavam...
"Chasing the dragon"
User avatar
Zeus
Posts: 3
Joined: Sat Jan 22, 2011 9:41 pm
Location: Beograd

Re: SAMOZAVARAVANJE

Post by Zeus »

Na samom pocetku, a bicu kratak:
Zelim da kazem da veliki broj konzumenata opojnih sredstava na pitanje tip "Zasto to koristis?" , "Kad ces prestati?" i slicno pronalaze se uvredjeni. Tema SAMOZAVARAVANJE je prava tema u kojoj mogu da iskazem sledece:
"Narkoman" misli da onaj ko mu odvraca misli od droge(bilo prirodnog, sintetickog ili polusintetickog sastava) zeli lose. Zaprav sta se tu zbiva. Narkomanu kada kazete da prekine sa tim, on misli da ste vi ljubomorni sto je njemu lepo. Zato, kroz primere pruzite pomoc svojim drugovima, braci, sestrama koji to rade. Ukazite im na posledice, iako sam siguran da ih i samo odlicno znaju. Laganom pricom ih spustite na zemlju. Klinike obicno privremeno izlece malo broj pacijenata ili ih upropaste do kraja.
Dragi prijatelji, ne pristajte na metadonske terapije. To je blag, lepo ociscen put, bez trnja do sigurne smrti.
Hvala za izdvajanje vremena koje je svima nama dragoceno sto ste ga odvojili da procitate ovih mojih nekoliko redova teksta.
Namazan_svim_bojama
Posts: 19
Joined: Sat Nov 26, 2011 1:29 am

Re: SAMOZAVARAVANJE

Post by Namazan_svim_bojama »

Vuk wrote:Svako nađe ono što traži...
Kada mi je bilo dosta svega, kada sam samo mogao da umrem jedino što mi je moglo pomoći bio je oporavak, to sam dobio, i iz dana u dan raste moje zadovoljstvo trenutnim životom, zahvalnost za svaki čist dan...
Dok nisam bio voljan da prestanem tražio sam svaki izgovor koji će meni nekako obezvrediti svaku ideju oporavka i da je takva ideja uopšte i moguća. Dobrodošao na forum lave, nastavi da kopaš, možda ipak neđeš nešto za sebe, ako ipak ne...tvoja sahrana, žao mi je...
Pozdrav Svire! Izgrli mi Anonimuse u Podgoricu, imate svi veliki HUG iz BGa i nadam se da se vidimo u što većem broju u Sarajevu 15.1.10
Sahrana u metafizičćkom simboličkom smislu? Nadam se. Jer tvrditi da će neko sigurno umreti ne mora baš da znači ako nije jedan sused koji se sada sa 55 peti put skinuo i apstinira 4 godine i to bez ičega. Kakv Bog, kakvi bakrai, meditacije. Čovek je mesar ponedak izduva čoint popije dva piva i nisam ga videdo drogiranog ni pijanot k+godinama. No on nekim čudom nij e"zapatio" EDS endorfinski feficit u glavi ako većina vas jeste . ima 52 godine a gudra se od 25 kad se oženio ćerkom Abdule mesara Beogradskog koji ima jedno 10 eradnji ,klanicu, mrežu prodaje u svojim i mrežu distribucije drugim radnjama. A Lik je bio car u ćizmama i odelu koje je staro , majstorsko malo smrdljiv na balegu kravlju i slamu ustajalu sedne na "Akapulko a goveda dva kamiona sa prikolicma parkira na jedno 50 , sto metara od mesta gde sedi i kaže svako jribi vidi mala gde su pare, a ko radi taj se i radi i izvlači lajnu koke zatim i pajdo pa pita jedno ili durtgo ili jedno pa durgo ili oba? LGazda jkUITA ČASTI I "ZATO DODJI , DOJI , DODJI KOD KIZE, DODJI , DOJI , DODJI DA ČUJEŠ Š'A DAJ MI SVE SVE ŠTO IMAŠ TI..ITD.ITD..I makar i takav neokupan dobijao je od 16 godina do 25 tek retko bi neku matorku. sEšam se jedne gde je posle, kad se iscrpeo inače u mom kraju ima i kuću i stan na banovom brdu pozvao nas tada klince oko 20 g0dina da dovršimo njegov posao..STRAŠNO, SADA KADA SE OSVRFNEM ZAISTA TOTALNA MORALNA PROPAST I DEKDENCIJA HEHE...A častio je taj i sa ćžutim samo ja nisam više od dva tri puta uzeo dop i jedno tri kutije djonova od njega i 20mg metadona. Mada ih je bilo koji su mu dugovali i ostali dužni od 250 do 1.000eu...jebiga..

Šta god pričali o njemu bio je lafčina. Kada wse oženio starac mu kupio diskoteku restoran u Beču na dva nivoa u samom cwenru skoro. Medjitim tada nekako se i navukao ostavio boks i tegiće i sa 25,26 oćženjen već krenuo da viodi biznis i da trguje maloi utokice malo droga i zaradio jedno 5 puta više nego od restorana,. BNaravno urednim austrijancima je bilo jasno da nešto debelo "smrdi u državi Auasrijskoj a da j eGlava Srbinova na ribi, a zatim tu bejahu i ljatifi i Maljanci i ostali indijanci koje je popalio za kilo dopa i dva kila koke. Jebiga pola prodao pola sebi u vene a njima umesto para ono što je dao ženi, prvu bračnu noć.
Elem znajući kakvi su Šiptari, tako oni sebe zovu sami, ili ako je korektnije "etnički Albanci" rešio je da zapali u Bg i krio se dugo dok nije tast uspeo da sredi sa šiptarima na osnovu iste vere i linije proroka Muhameda da mu glava , ne naročito lepa ali duhovita i emšan krasi i dalj eramena.

Eto sada pošto je bio u zatvoru zbo g nekih bombi nadjenih kod njega i to ostavili neki klinci koje je voleo da skuplja i da im priča da ima društvo, kada se uradi i još ih napuši burrcm ostavili dve kašikare i panduri ulete a znam i ko ga je druknuo onaj ko je radio za njega pa ostao kratak soma a nije imao odakle devojka zatrudnela njega vrka uzhvatila inače je imao najgori dop koji sam probao kupim jednom lutku ušmrknem, tada sam se rekto bo 97 godine, zatim posle nepunih sat ja još lutku na nos i opet nešto malo pola sat ai bdalje smor i rekoh slupšaj daj ti vamo lutku u gan i ter da mu ga dam preko i tako uradim i pljesnem se i tek onda osetim preko meta rad. A da, inače met nisam radio dan pre toga i ceo taj dan skoro i tek u nedelju uveče skrpio ofo. donsioim onu inicjativu za ministarsvo za još jedan agonist antanosti i Hrvat su pokrenulil..
Post Reply