Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by sanela »

MANS0N wrote:Bezveze.... ne moras da budes tako bahata i ohola.
Uh uh ko joj kaže????
User avatar
bez veze
Posts: 43
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:56 pm
Location: beograd

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by bez veze »

MANS0N wrote:ja sam ti samo savjet dao da pitas ovisnike o heroinu i drogama ponekad za savjet
MANS0N wrote:Razumijem tvoju zelju da pripadas narkomanima
Mansone, razumem tvoju potrebu da dajes savete i da razumes zelje drugih ljudi.
Toplo preposucujem da krenes na Al-Anon sastanke gde ces se tih potreba osloboditi, jer su mnogo smaracke za okolinu.

Sve najbolje.
User avatar
lizard
Posts: 347
Joined: Thu Dec 06, 2007 7:50 pm

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by lizard »

@ Bez veze, svaka čast! Baš si fino objasnila da upravo ljudi čine AN grupe.

@ Manson, ti si gotivan lik, sve najbolje znaš, zamalo pa savršen. Samo od kad si zakuhao u Beogradskom džematu. ???

@ Vojager, nisam čitao još nikoga na ovom forumu da voli opijate kao ti. Stvar je izbora svakog pojedinca da voli što hoće! Ebiga samo što si ovdje na klimavom terenu... Kao da neko od jedno 130kg dođe na fitnes forum sa pričom kako mu je debljina negdje zapisana u genima, te da se dobro osjeća iako ne može ni potrčat, a za ostale zdravstvene teškoće ga zaboli jer se jednom živi! Kad lik u top formi kaže da je isto bio trut od 150kg ali da sad nakon punu truda, odricanja i vremena može istrčati 5km bez problema. Da bi se ti upitao, a što trčat kad me niko ne ganja :) Otprilike to je ta priča. Ustvari nemaju kolači i pretilost ništa sa ovisnošću, kaže Manson, možda nikotin ima. Recimo kako sad stvari stoje, da će za jedno plafon 20tak godina pušenje biti ilegalno. Nače se garant neki naučnik ili više njih koji će tvrdi da osoba ne može živjeti bez nikotina. Znam ih dosta, uključujući i mene koji misle ili su mislili tako :) E sad zamisli ublehu da se furam kao bez nikotinskih flastera ili žvakaćih guma ne mogu normalno da živim. A jooj, teško meni a tamo negdje daju cigarete na recept. Hehehe... Sve je stvar gledišta, tu se slažem sa tobom. Čitam neki dan na jednom od islamskih foruma ispovjesti katolika koji su prihvatili Islam. Priče slične ovim ovdje, zaboga kako su samo mogli prije tako živjeti?.

@Heroinapg, za izbor se izbori! :wink:

Da ne peglam više... Beogradskoj grupi AN želim puno sreće i uspjeha u budućem radu.
Pozdrav!
BAŠ SVE TI DAJEMO I OPET MALO KOLIKO TE VOLIMO...
zaovisnica
Posts: 2
Joined: Tue Dec 09, 2008 2:15 pm

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by zaovisnica »

Čitam ovaj forum i svašta je tu napisano pod naslovom Anonimni narkomani. Vidim da i mišljenje npr. Voyagera proizlazi uglavnom iz onog što je tu napisano. Najviše ima teoretiziranja o NA programu i individualnih prepucavanja, a ne vidim svrhu da se bilo šta od toga radi u javnosti.
Ovaj forum je forum i nije program Anonimnih narkomana. Program se sastoji od sastanaka, 12 koraka, 12 tradicija, sponzorstva, služenja. Naravno da svatko ima pravo slobodno izražavati sve što mu padne na pamet, ali to nije dio programa.
U programu sam već nekoliko godina a 1.5 godinu apstiniram od svih psihoaktivnih supstanci. Ono što smatram čudom je da apstiniram bez posebnog napora, tj. uslijed želje da budem čista. Apstiniram na temelju svog slobodnog izbora i slobodne volje koje sam ponovo zadobila kroz program. Mogu vam reći da je to neopisivo osvježenje nakon godina prisilnog drogiranja. Dokle god sam svoje drogiranje opravdavala slobodnom voljom, nisam mogla izaći iz začaranog i iscrpljujućeg kruga. A predstavljavala sam samo jadni kliše, baš ono od čega sam se uvijek grozila.
NA udruženje je socijalna tvorevina koja me ne prestaje oduševljavati. Sastoji se od velikog broja ljudi iz velikog broja zemalja koji pokušavaju voditi svoje živote prema duhovnim načelima, prema istinskim vrijednostima. Nema nikakvih zadanih društvenih normi, nema prisila, a pogotovo nema osude za one koji ne žele ili ne mogu tako živjeti. Svatko je slobodan da se drogira, povremeno ili redovito, slobodno ili prisilno, i slobodan je da dođe na NA sastanak bez obzira je li čist ili nije, i slobodan je da dolazi koliko god hoće, bez obzira da li se slaže u stavovima ili ne. Uostalom, ionako se ne radi o stavovima.
Ovo nije program dizajniran kao strategija koja će iskorijeniti problem ovisnosti iz društva u cjelini, već je to program za ovisnika koji pati, koji želi oporavak, a ne uspijeva sam.
Moja lična prica ide ovako: Rekreativno i povremeno sam se drogirala 15tak godina i nisam u tome vidjela nikakvog problema. Smatrala sam, mozda slično kao i Voyager da je činjenica da i svi oko mene tako žive zapravo evolucijska stepenica – da ljudi počinju koristiti drogu i njene benefite u svakodnevnom zivotu, umjesto da je to rezervirano samo za šamane i umjetnike. Onda je uslijedilo 10tak godina heroinske ovisnosti koja je porazila sva moja mišljenja, stavove i ideale (da se zaustavim na tome...). Sada sam jednostavno neizrecivo sretna da imam priliku živjeti nešto potpuno novo i osvježavajuće, pogotovo zato što znam da su statistike i postoci protiv mene.
Moram dodati još nešto. Doživjela sam ovisnost o hrani, puno prije heroinske ovisnosti. I mogu reći iz iskustva da je, bez obzira što su vanjske manifestacije različite, jednako teška i razorna. Uostalom, romantizirano shvaćanje heroina kao kralja ovisnosti je samo još jedan simptom bolesti, i drago mi je da ga više tako ne doživljavam. Bit ovisnosti je u bolesti ovisnosti. Učim iz programa da je otvorenost uma i duha jedan od najvažnijih duhovnih principa, pa se u skladu s tim trudim da se ne vraćam u stari cinizam samo zato što o nečemu ne znam dovoljno. Kaže se koncentrirajmo se na sličnosti a ne na razlike!
LOVE ALWAYS :smt020

E da, ako se bilo tko od vas nađe u Zagrebu, dobrodošao je na NA sastanke:

SRIJEDA 19:00
Crkva Marije pomoćnice
Omiška 10, Knežija
Župni ured, Oratorij

SUBOTA 13:00
Crkva, Palmotićeva 31
Soba C 113

NEDJELJA 20:00
Crkva Marije pomoćnice
Omiška 10, Knežija
Župni ured, Oratorij

NA Zagreb telefon: +385 (0)92 2028 138
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 2:42 am, edited 1 time in total.
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by Baba Naca »

Hej Lizard, iskren pozdrav od babe
ljubim bebu, zenicu, psa i tebe!!! :smt058
Poseban pozzz zaovisnici! :smt058
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by heroinapg »

.
Last edited by heroinapg on Sun Dec 14, 2008 8:34 pm, edited 1 time in total.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by SuperSynthetic »

Pa shta da kazem.... mislim da nije uredu da se neka nasa neslaganja ili salaganja tj. ono sto se dogadja na sastancima i izmedju nas koji idemo na sastanke prenosi ovde na forumu. Zasto onda idemo na sastanke uopste? Ionako je zima.
Grupe tako funkcionisu da same sebe odrzavaju a ne odrzavaju ih pojedinci. Pojedinci pomazu opstajanje grupe samo ako su toliko ponizni da slede ono sto tradicije kazu i da rade program tj. korake. Mi se zovemo ANONIMNI Narkomani a ne Popularni Narkomani. Koliko ja znam tradicije kazu da se mi ne propagiramo preko medija a internet je trenutno najjaci medij. Podsetio bih jos i na predjasne probleme koje smo imali zbog foruma i interneta. Po meni voljnost da duhovno napredujem znaci jednostavno da se svakog dana dovucem na sastanak.
Mnogo bi mi bilo normalnije da zakazemo jedan sastanak grupne savesti ako imamo neke nesuglasice a ne da ih resavamo tj. produbljujemo ovde.

1. Zajednička dobrobit treba da bude na prvom mestu - naš oporavak zavisi od jedinstva u Udruženju.


11. Naša strategija u pogledu odnosa sa javnošću se više zasniva na privlačenju nego na promovisanju. Potrebno je uvek zadržati ličnu anonimnost u sferi štampe, radija i filma.


12. Anonimnost je duhovni temelj svih naših tradicija i uvek nas podseća da principima treba dati prioritet nad ličnošću.
Last edited by SuperSynthetic on Sun Dec 14, 2008 8:07 pm, edited 1 time in total.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 2:41 am, edited 1 time in total.
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by SuperSynthetic »

Program radi ako se na njemu radi. Ko god je zavisnik i ima iskrenu zelju da prestane sa uzimanjem dobrodosao je na sastanak. Ovo nije program za one kojima treba vec za one koji zele. Oni koji stvarno zele da prestanu sa uzimanjem i da ostanu cisti dolaze na sastanke a ne polemisu preko foruma. Nema tu nikakve tajnosti. Jednostavno mislim da ovakvim polemisanjem preko foruma devalviramo sam program i ono sto radimo.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
Post Reply