MI, ANONIMNI NARKOMANI...

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

MI, ANONIMNI NARKOMANI...

Post by Svire »

“Mi, Anonimni narkomani, zavisnici smo koji su potvrdili i otvoreno priznali da ne mogu kontrolisati zloupotrebu droga. Naučili smo da ih se moramo kloniti ako želimo izbjeći vlastitu životnu katastrofu i nesreću nama bliskih osoba, jer pred nama je malo alternativa i ako nastavimo sa drogiranjem, čeka nas ulica, bolnica, zatvor ili prerana smrt.

Jedina je svrha naših okupljanja: održati vlastitu apstinenciju , i onim zavisnicima koji nam se obrate, pomoći u nastojanjima da postignu i održe apstinenciju.

Međusobno smo ujedinjeni zajedničkim problemom – zavisnošću o drogama. Kroz susrete, razgovore i međusobno pomaganje, nekako uspijevamo apstinirati i odoljeti porivima za ponovnim drogiranjem, koji su još ne tako davno predstavljali dominantnu silu u našim životima.

Nismo nikakvi reformatori, nismo povezani ni sa jednom institucijom, ideologijom ili vjerskom zajednicom. Ne želimo da cijeli svijet apstinira od ilegalnih droga. Ne vrbujemo članove i ni na koji način ne vršimo pritisak na zavisnike da nam se pridruže, no svako ko nam se obrati za pomoć biće srdačno i brižno dočekan.
Svoje iskustvo oporavka ne namećemo drugima, ali ga rado dijelimo kada smo za to zamoljeni.

Nismo ni profesionalni terapeuti. Naša je jedina kvalifikacija za pomoć drugim zavisnicima isključivo činjenica da smo se sami prestali drogirati. S druge strane, svjesni smo činjenice da su zavisnici, koji se još uvijek drogiraju, spremniji povjeriti se i povjerovati u poruku o životu bez droga, ako im tu poruku prenosi neko ko govori iz ličnog iskustva, i ako im apstinenciju svjedoči vlastitim životom.

Anonimni narkomani brinu jedni za druge, drže se zajedno, jer znaju da samo zajedno stižu do cilja, dok svaki od njih zasebno propada. Načela zajedništva pretpostavljamo pojedincima, jer smo svjesni činjenice da od našeg zajedništva u oporavku zavise naši životi i životi zavisnika koji će nam tek pristupiti.

Zavisnika niko ne može tako lično doživjeti, razumjeti ga i pomoći mu kao liječeni zavisnici. Jedino će liječeni zavisnici, bez traženja ičeg zauzvrat, žrtvovati svoje vrijeme, snagu i živce kako bi pomogli zavisniku koji pati.

Nažalost, otvoreno priznajemo da ništa što kažemo, ili bismo mogli reći, neće imati stvarno značenje sve dok zavisnik samome sebi, kao što smo to i mi učinili, ne bude spreman priznati da su ga droge nadvladale i da treba pomoć.

Zato ako niste sigurni da ste zavisnik ili ste pak sigurni da jeste, ali niste sigurni biste li nam se pridružili, ne obećavajte ništa unaprijed, nego samo dođite na neki od naših sastanaka – otvorenog duha i bez predubjeđenja. Ako se i tada potvrdi vaš zaključak da ne biste trebali dolaziti, to će onda svakako biti više nego ispravna odluka.

Jer, svako ko se drogira duboko u sebi zna odgovor na pitanje: jesam li zavisnik ili ne? I samo on to sebi može priznati, i to samo ako je duboko iskren.

Ni doktor, ni porodica, ni prijatelji, ne mogu o tome odlučiti umjesto njega. A ako je zavisnik dovoljno hrabar da to sebi prizna, onda je polovina puta prema životu bez droga pređena i onda je polovina borbe ka doživotnoj apstinenciji dobijena.

Ako bi odluku o odgovoru na pitanje o svojoj zavisnosti zavisnik prepustio drugima, time bi samo nepotrebno protraćio što vlastito što vrijeme i snagu bližnjih mu.

Program Anonimnih narkomana po pravilu nije učinkovit kod osoba koje nisu sigurne jesu li zavisne, ili kod osoba koje drže da droge mogu uzimati ‘kontrolisano’.

Pomoći se može samo onom zavisniku kome je dovoljno teško da za pomoći žudi i da pomoć traži. Isto tako, pomoći se može samo onom zavisniku koji dopušta da mu se pomogne i koji sam sebi želi pomoći. Jer ne može se pomoći ljudima koji ne žele da im se pomogne, ili dok oni sami ne zamole za pomoć. Čak i tada im se može pomoći tek toliko da sami sebi pomognu.”
phenix_s
Posts: 3
Joined: Thu Dec 04, 2008 6:03 pm

Re: MI, ANONIMNI NARKOMANI...

Post by phenix_s »

sta da kazem...uvijek je lakse priznati stvari nekom nepoznatom. Koliko puta ste sreli ljude negdje po prvi put i ispricali najmracnije tajne? mislim da je ovako nesto potrebno. Potrebno je imati nekog ko ce te podrzati i biti ti prijatelj a da ga uopste ne poznajes jer u tom slucaju nema interesa, a na zalost interes vlada svijetom trenutno.
Nadam se samo da ce se vise ljudi javiti.
pozz
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: MI, ANONIMNI NARKOMANI...

Post by heroinapg »

Da-interes vlada svijetom. Skoro da mi pada napamet da mi i nije zao sto sam se drogirala. Trenutni interes-trenutni lijekod svega sto se desava-Droga.Trenutna resenja.



" Mi zivimo po duhovnim nacelima Anonimnih Narkomana. Ta nacela imaju najkonkretnije ucinke po nase zivote, i to na nacin da zivimo jedan sasvim drugaciji zivot od onog koji smo ranije zivjeli kao zavisnici, ali i zivot drugaciji od onog koji smo zivjeli prije nego sto smo se odali drogiranju.
NAsi duhovni impulsi izviru iz prostora duha i udaljene gornje granice nasih bica uranjaju u prostor duha, jer se nasi zivoti rukovode i pripadaju duhovnim nacelima naseg oporavka.
Program Anonimnih Narkomana je program unutrasnjeg duhovnog rasta. Svaki od Koraka nam pruza priliku da se bolje upoznamo i da osvijestimo ko smo nekada bili, a ko smo sada.
Uslov je duhovnog rasta da budemo iskreni prema sebi i drugima, da otvoreno priznamo ko smo i sto smo od svojih zivota ucinili.
Moramo se prisjetiti svih cinjenica nase proslosti kojima smo povrijedili bliznje nam, gdjegod mozmo, greske moze ispraviti i paziti da ih vise ne ponavljamo. Tek tako cemo se iskupiti, osloboditi okova i biti slobodni."
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: MI, ANONIMNI NARKOMANI...

Post by MANS0N »

Hvala ti Svire,znas koliko mi ovo znaci. :)
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: MI, ANONIMNI NARKOMANI...

Post by heroinapg »

“Anonimni Narkomani pomažu jedni drugaima, kako bi pomogli sebi. I obratno, bit pomoċi zavisniku je u njegovoj spremnosti za samopomoċ i za pomoċ drugom zavisniku.
Shvatili su da sami najlakše apstiniraju ako pomažu drugim zavisnicima u apstinenciji, to jeste da najviše primaju ako sami daju.
Anonimni narkomani su dobrim dijelom iz zdravo sebičnih motiva zaineteresovani za pomoċ zavisnicima koji se još uvjek drogiraju. Vrlo vjerovatno je da im upravo oni, kao živi podjestnici na njihovo ranije lično iskustvo drogiranja, pomažu da izjegnu samozadovoljno uljuljkivanje u apstinenciji koje bi ih lako moglo zavseti u recidiv drogiranja.
Kada sve druge terapijske mjere zakažu, pomaganje drugim zavisnicima ostaje najmoċnije sredstvo, kao način održavanja vlastite apstinencije.
Osim toga, pomaganjem drugima kroz rad matične grupe, liječeni zavisnik vraċa dug onim Anonimnim Narkomanima koji su njemu pomogli da se oporavi.
Zavisnika niko ne može tako lično doživjeti i razumjeti, kao zavisnici koji apstiniraju. Zato nije ni čudo da na polju tretmana zavisnika, upravo oni imaju najveċe uspjehe. A, isto tako, jedino ċe liječeni zavisnici bez traženja ičeg zauzvrat, žrtvovati svoje vrijeme, snagu i novac, da bi pomogli zavisniku koji pati.
Goruċi-novi članovi bratstva Anonimnih Narkomana pretjeruju u služenju drugima: njihov korak je uvjek prvi i daju dok se ne razdaju. Oni su svakako bakljonoše terapijskog optimizma koji vlada na sastancima grupa Anonimnih Narkomana, i koji udahnjuje dušu potencijalnoj dobroti drugih članova, koja bi inače ostala neaktivirana.”

“Naši životi i duhovno zdravlje u velikoj su opasnosti ako ne pokažemo onima koji su još uvjek bolesni. Duh pružanja pomoċi jednog zavisnika drugome je ono što održava Anonimne Narkomane u životu.
Opstanak svakoga od nas ponaosob zavisni od snage solidarnosti bratstva Anonimnih Narkomana. Naša je odgovornost učiniti sve što možemo kako bi Anonimni nastavili postojati, zbog nas, zbog zavisnika koji još uvjek pate i zbog onih zavisnika koji još nisu dovoljno duboko propali i koji zato još ni ne pomišljaju da nam se pridruže.
Da bi apstinirao, potreban ti je drugi zavisnik, isto koliko s ii ti njemu otreban, kako bi održao vlastitu apstinenciju.
Nažalost, mnogi od nas, nakon što su se ostavili droga, lakomisleno su se ostavili i zavisnika, makar oni bili i zavisnici-apstinenti. A, kada bi se upoređivali s ostalim zavisnicima, uvjek bi prije uočavali različitosti, nego sličnosti sa njima. To ih je navelo da pomisle kako njima da bi apstinirali ne trebaju nekakvi drugi zavisnici, nekakvi Anonimni Narkomani…i drog su ih ponovo povukle k sebi"
Post Reply