ZA MANSONA...

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

ZA MANSONA...

Post by Svire »

„KONAČNO PRERASTANJE DROGA I DROGIRANJA

Iako se većina heroinskih zavisnika nakon višegodišnjeg drogiranja ostavlja heroina, niko ga ne ostavlja lako. Definitivno ga ostavlja tek nakon nekoliko bezuspješnih, a ozbiljnih pokušaja apstinencije.

Na kraju ispada da faza skidanja traje prosječno dvije, do tri godine. Za to vrijeme zavisnik sazrijeva, prerasta heroin i napušta haotično-destruktivni životni stil narkomana. Apstinira sve lakše i apstinencije su mu sve duže, sve dok se konačno ne obračuna sa svim repovima zavisničke ličnosti u sebi.

Zavisnik, koji je nakon uspostave stabilne apstinencije zaživio životom koji ne podržava drogiranje i pregorio zavisničku ličnost u sebi, ne bi se više drogirao čak ni kada bi se hipotetički mogao ’kontrolisano’ drogirati, jer naprosto je prerastao drogiranje i ono mu više nije važno. Njegova borba je okončana, on više ne ulaže voljne napore da apstinira, on naprosto apstinira bez ustezanja jer ga droge VIŠE NE PRIVLAČE.

Najveći broj zavisnika ostavlja se droga i drogiranja tek nakon nekoliko godina aktivne borbe s drogama, prepune pobjeda i poraza, sve do dobijanja ključne bitke kojom se dobija i rat. Godine ostavljanja droga spolja su ispoljene mučne i duge unutrašnje borbe zavisnika, u kojoj se s različitim ishodom sukobljavaju protivurječne odredbe zavisnikove prirode, od kojih jedne podržavaju, a druge se protive daljem drogiranju.

Zavisnik je sretniji i mirniji u prvoj fazi zavisnosti, dok se nemarno drogira i uživa u drogama ili pak u posljednjoj fazi zaliječenja bolesti zavisnosti, kad već mirno i stabilno apstinira, a svakako mu je najteže upravo u fazi ’skidanja’ i okončanja životne avanture drogiranja. Jer, tada ne može bez griže savjesti uživati u stanju nadrogiranosti, niti može bez žudnje za ponovnim uzimanjima mirno i stabilno apstinirati, nego se stalno razdire, oscilirajući iz jednog u drugi ekstrem.

Zapravo, višegodišnja faza prerastanja droga i drogiranja završava se tek dosta nakon samog faktičkog prestanka s drogiranjem. Ona se, naime, završava tek kada apstinent u potpunosti razgradi zavisničku ličnost u sebi.

Tek godinu-dvije-tri po uspostavi apstinencije okončana je tiha pregradnja zavisničke ličnosti u novo, nezavisničko ja. Tek tada život zavisnika-apstinenta definitivno ulazi u mirne vode unutrašnjeg jedinstva i sklada.

Ali, i sam dan uspostave apstinencije veliki je dan novog zavisnikovog rođenja. Tada je još daleko da bi u njemu bile razgrađene odredbe zavisničke ličnosti i daleko da bi bio umiren unutrašnji haos, ali već se u trenutku te odluke novo ja definitivno ustoličuje u osi njegovog bića i spremno je preuzeti upravu nad nižim nivoima njegove još i te kako zavisničke ličnosti, krotiti ih i ne dopustiti im da se u borbi za prevlast nametnu.

KROZ PATNJU PROPADANJA DO ISKUPLJENJA I SPASA

’Tragedija života nas zavisnika potpuno se ogleda u paradoksu dubine propadanja i količine patnje kroz koju moramo proći prije nego što shvatimo nekoliko jednostavnih životnih istina pomoću kojih dalje-nadalje možemo živjeti normalno.
(bivši zavisnik)“
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: ZA MANSONA...

Post by MANS0N »

Hej Svire hvala ti! :)
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
AnaGram
Posts: 70
Joined: Sat Nov 01, 2008 11:47 pm
Location: blokovi n bgd;-)

Re: ZA MANSONA...

Post by AnaGram »

hvala svire.....
ovo je sjajno....
tek sad vidim da ja nemam pojma...
ja sam,razmisljajuci o ovim tekstovima,negde u srednjoj fazi...
1 godina i 11,12 dana cistoce je u svakom slucaju bolje nego da sam u minusu
ovo je prica samo o meni.tik-tak
Post Reply