PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by Svire »

... ZA OPROŠTAJ OD DROGA I DROGIRANJA

„Sve dok sam sebi ne prizna notornu činjenicu da je zavisnik i dok drogiranjem ne dosegne dno svoje propasti, svi pokušaji zavisnika da se ostavi heroina nisu ništa drugo nego – isprazno naklapanje i jeftino zamozavaravanje.

Opšte mjesto patetično-jeftinih ispovijesti svih zavisnika jeste želja da se prestanu drogirati, i upravo je ta želja sastavni dio njihove bolesti i sastavni dio njegove zavisničke ličnosti, i ta želja ne vodi apstinenciji nego, naprotiv, daljem drogiranju. I zavisnik zapravo tek tada sagledava da se, zbog lične katastrofe, MORA prestati drogirati, ali on to duboko u sebi ustvari još iskreno NE ŽELI.

Jer veliki broj zavisnika se ne želi liječiti i ne prihvata ni jedan od ponuđenih oblika tretmana. Da budemo načisto, tu nikako nije riječ o kvalitetu terapijskih postupaka prema zavisnicima, jer čak i kada bi terapijski postupci bili usavršeni do te mjere da ne bi mogli biti bolji, i dalje bi velik broj zavisnika odbijao pristupiti liječenju.

Kod značajnog dijela zavisnika liječenja ne daju rezultate, zato što se ti zavisnici prosto ne žele liječiti, i to iz banalnog razloga, jer su u fazi fascinacije drogama, to jest jer se žele i vole drogirati.

Isto tako, zavisnik koji je u otporu prema pojedinim segmentima liječenja, zavisnik koji se od preporučenih terapijskih uputstava drži samo nekih, a neke odbacuje kao za njega nepotrebne, jeste zavisnik koji će se vratiti drogiranju.
Odustajanjem od bilo kojeg aspekta oporavka, zavisnik novak u apstinenciji odustaje od oporavka u cjelini. Zvuči nemilosrdno surovo ali je, nažalost više nego istinito.

Zapravo, zavisniku koji je prepun prigovora na načela oporavka i nije toliko do prigovora, koliko mu ustvari nije do oporavka uopšte.

Sâm je kriv što mu je sve krivo, odnosno on ima još da propada i propada u ponorima zavisnosti, dok ne dosegne dno svojeg egzistencijalnog propadanja i dok na koljenima ne bude pred sredstvima zavisnosti kao jedinim gospodarom nad njegovim životom, i tada ga treba pitati šta to u liječenju nije kako treba i šta mu to duboko smeta.

AKO IM JE DO OPORAVKA, ZAVISNICI ZA POSLEDICE SVOJE BOLESTI NE SMIJU OPTUŽIVATI NIKOGA DO SEBE SAME

Sigurno je da bi se svakom programu pomoći zavisnicima moglo prigovoriti ovo ili ono, samo je pitanje imaju li to baš pravo prigovarati sami zavisnici, i nije li njihov prigovor samo racionalizacija poricanja činjenice da im istinski nije do liječenja nego do drogiranja. Zavisnici koji svoju sklonost prema drogama opravdavaju vanjskim okolnostima ustvari još nisu spremni prežaliti činjenicu da više životno doživotno ne smiju uzeti nijednu od droga, i to je to, a sve ostalo samo su priče i prepričavanja bez kraja.

Zato, kao što za posledice svoje bolesti zavisnici ne mogu optuživati nikoga do sebe, tako i za njihovo izlječenje i oporavak ne snosi odgovornost niko drugi nego oni sami.

Drugi zavisnici, pak, odbijaju pomoć stručnog osoblja ili zavisnika koji apstiniraju, ili odbijaju prisustvovati sastancima liječenih zavisnika, jer naivno i bahato umišljaju da za njih načela oporavka ne vrijede. Umišljaju da će se oni izliječiti na nekakav svoj i manje težak način za koji će platiti manju cijenu, ili da su oni nekakvi posebni zavisnici, ili pak da nemaju ništa zajedničko s ostalim liječenim zavisnicima. Tu je, naravno, opet na djelu samozavaravanje i poricanje činjenice zavisnosti.

Zavisnici se međusobno razlikuju po mnogim stvarima, no ono jedino bitno što ih veže jeste životno-doživotna nemogućnost kontrolisanog, povremenog, „rekreativnog“ uzimanja ikoje od droga."
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by MANS0N »

E moj Svire,hvala tebi za ovo ,ovo je tako ....savrseno receno.Ovo je Torre?Ako i nije ja sam citao nesto slicno sto me je tako pogadjalo da nisam imao kud nego da se skidam.Hvala ti za ovo nemas pojma koliko mi znaci. :)
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by vudd »

Hvala Svire :wink:
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
goldy
Posts: 333
Joined: Tue Nov 04, 2008 7:19 pm

Re: PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by goldy »

..
Last edited by goldy on Sat Nov 15, 2008 11:11 am, edited 1 time in total.
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

Re: PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by Svire »

E moj MANSON-e, da sam ja imao ovu knjigu prije par godina....ko zna?! :D
Nemojte meni zahvaljivati, zahvalite covjeku koji je to sve fino i jednostavno, a iznad svega istinito napisao, koristeci se natalozenim licnim iskustvom desetina hiljada zavisnika:
Dr. Robert Torre - "Put Oporavka ANONIMNIH NARKOMANA"
User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Re: PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by meki »

doktor tore je samo preobradio literaturu anonimnih narkomana i stavio svoje ime na sve to. tu nema nikagvog njegog licnog iskustva ili iskustva narkomana sa kojima se on bavio.
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by MANS0N »

Znam i ja to,ali je nebitno.Glavno je da je na nasem i da fercera.Ovo ti Svire iz knjige prekucavas?
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

Re: PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by Svire »

MANS0N wrote:Znam i ja to,ali je nebitno.Glavno je da je na nasem i da fercera.Ovo ti Svire iz knjige prekucavas?
Bas to. Aha, iz knjige.
Hvala Dr. Torre-u sto je preobradio literaturu Anonimnih narkomana i sto je stavio svoje ime na sve to (sto i sam priznaje) :wink:
Na kraju krajeva, doktrina oporavka Anonimnih narkomana i nije drugo nego bastinjena talozevina osobnih iskustava oporavka desetaka tisuca ovisnika. Naprosto, putevi oporavka ovisnika su u tolikoj mjeri sukladni, slicni, a mnogokad zapravo i isti, da se temeljno svi putevi oporavka izvan puta Anonimnih u mnogocemu slazu, a doslovce ni u cemu ne razilaze od doktrine oporavka Anonimnih narkomana.
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by MANS0N »

Hajd prekucavaj dalje,jedva cekam da procitam! :D
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: PRELIMINARNA UPUTSTVA...

Post by heroinapg »

hvala Svire
Post Reply