Samo za Danas (Just for today)

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

17. jun
Zidovi

"Pružanje ruke je početak bitke koja će nas osloboditi. Ono će
srušiti zidove koji nas drže zatvorene."


v

Mnogi od nas su došli u NA emocionalno rastrojeni. Godine iskorišćavanja ljudi i dopuštanja da nas iskorišćavaju uzele su svoj danak u našoj nesposobnosti da verujemo ikome, uključujući i sebe. Ipak, ljubav i prihvatanje koje smo pronašli u Anonimnim narkomanima ohrabrili su nas da potražimo pomoć i približimo se drugima.
Što smo duže ostali čisti više smo žudeli za većom intimnošću sa svojim voljenima. Počeli smo da dajemo sebe na dublji, smisleniji način, čak i kada smo mogli da budemo povređeni. Uprkos našem strahu od odbacivanja, odlučili smo da reskiramo razotkrivajući sebe, svoja verovanja i svoje potrebe. Odlučili smo da spustimo svoje obrambene zidove.
Sloboda koju smo pronašli bila je vredna uključenog rizika. Znamo da imamo još posla pre nego što budemo potpuno slobodni od ograda koje smo dizali godinama u aktivnoj zavisnosti, ali dajući se drugim zavisnicima i dozvolivši im da se daju nama, uprkos našim ljudskim slabostima, spoznali smo da imamo veliki kapacitet za ljubav i intimnost. Kada se oslobode zidova koji ih sputavaju naša srca poseduju veliku snagu.

v

Samo danas: Ja ću spustiti svoje zidove i dati se drugima. Dozvoliću svom srcu slobodu da voli i bude voljeno.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

18. jun
Posredna iskupljenja

"Posredna iskupljenja mogu da budu neophodna kada neposredna
nisu bezbedna ili bi ugrozila druge ljude."


v

Dok smo se drogirali nismo dopuštali da išta stane na put sledećoj dozi. Kao rezultat toga mnogi od nas nisu uvek tačno znali koga su povredili, bilo novčano ili emocionalno. Kada je došlo vreme da se iskupimo radeći svoj Deveti korak, uvideli smo da je bilo toliko mnogo ljudi koje smo povredili da ih se možda nikada nećemo svih setiti.
Uz pomoć svog sponzora i drugih članova koji se oporavljaju u NA pronašli smo rešenje za ovu prepreku. Zakleli smo se da ćemo dovršiti ova bezimena iskupljenja tako što ćemo to nadoknaditi svojim zajednicama. Usmerili smo svoju težnju da služimo drugima u pomaganje zavisniku koji još uvek pati. Tako smo pronašli način da vratimo svoj dug društvu.
Danas, uz ljubav i vodstvo članova NA, radije svetu oko sebe vraćamo nazad, nego da uzimamo. Činimo svoju okolinu boljim mestom za život prenošenjem poruke oporavka onima koje svakodnevno srećemo.

v

Samo danas: Ja ću se posredno iskupiti pružanjem ruke zavisniku kome je možda potrebna pomoć. Nastojaću bar malo da doprinesem da moja zajednica postane bolje mesto za život.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

19. jun
Smisao za humor

"Otkrivamo da, kada prestanemo da budemo opsednuti samima
sobom, postajemo sposobni da razumemo šta znači
biti srećan, radostan i slobodan."


v

Smeh na našim sastancima često iznenadi novajliju. Kao grupa, mi cenimo isceliteljsko delovanje koje nosi zdrav smeh. Čak i ako smo duboko uznemireni, radost koja često ispunjava prostoriju sastanka dopušta nam da se na kratko našalimo sa svojim oporavkom. Kroz humor možemo da se privremeno oslobodimo svoje opsednutosti sobom.
Život kakav stvarno jeste često je sve samo ne smešan, ali ako možemo da zadržimo smisao za šalu na svoj račun, stvari koje nam se možda čine preteške, mogu da postanu podnošljive. Koliko smo puta dozvolili da se uznemirimo događajima koji, kada ih pogledamo sa malo humora, nisu tako nepodnošljivi? Kada nas nerviraju ljudi ili događaji, potraga za smešnim u situaciji može da stavi stvari u svetliju perspektivu. Sposobnost da se pronađe ono smešno u teškoj situciji je dar koji se razvija.

v

Samo danas: Ja ću pokušati da pronađem nešto smešno u nevolji. Kada pogrešim, naći ću način da se smejem onom smešnom u mojoj nesavršenosti.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

20. jun
Meditacija za početnike

"Za neke je molitva traženje Božije pomoći, meditacija je
slušanje Božijeg odgovora... Stišavanje uma u meditaciji
donosi unutrašnji mir koji nas dovodi u vezu
sa Bogom u nama."


v

Mnogima od nas je rečeno: "Budi strpljiv kada učiš da meditiraš". "Potrebna je vežba da bi znali šta treba da osluškujemo".
Drago nam je što nam je to neko rekao jer bi inače mnogi odustali nakon nedelju ili dve meditiranja. Prvih par nedelja smo možda svako jutro seli, umirili svoje misli i "slušali", baš kao što kaže Osnovni tekst – ali nismo "čuli" ništa. Možda je potrajalo još nekoliko nedelja pre nego što se bilo šta stvarno dogodilo. Čak i tada, ono što se dogodilo često je bilo jedva primetno. Ustajali bismo nakon svoje jutarnje meditacije i osećali se samo malo bolje u vezi svojih života, malo više smo se saosećali sa onima koje bismo sretali i bili smo malo više u dodiru sa svojom Višom silom.
Za većinu nas, ništa se dramatično nije dogodilo u našoj svesti – ni sevanje munje ni udar groma. Umesto toga, dogodilo se nešto tiho i moćno. Posvetili smo svoje vreme da se rešimo svog ega i svojih ideja. U tom slobodnom prostoru, poboljšavali smo svoj svesni kontakt sa izvorom svog svakodnevnog oporavka, Bogom kako smo ga shvatili. Meditacija je bila nešto novo i zahtevala je vreme i vežbu, ali, kao i svi koraci, ona radi - kada je radimo.

v

Samo danas: Ja ću vežbati "slušanje" kako bih spoznao Božiju volju za mene, čak i ako još ne znam šta treba da "osluškujem".
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

21. jun
Novi nivoi iskrenosti

"Bili smo stručnjaci za samozavaravanje
i racionalizaciju."


v

Kad dođemo na svoj prvi sastanak i čujemo kako moramo da budemo iskreni, možda pomislimo: "Pa dobro, to i ne bi trebalo da bude previše teško. Sve što treba jeste da prestanem da lažem". Za neke od nas ovo je lako. Više ne moramo da lažemo svoje šefove zbog čega nismo došli na posao. Više ne moramo da lažemo porodice gde smo bili sinoć. Kako se više ne drogiramo uviđamo da manje imamo da lažemo. Neki od nas možda imaju problema čak i sa ovom vrstom iskrenosti, ali makar je jednostavno učiti ne lagati – samo to ne uradiš, bez obzira na sve. Hrabrošću, odlučnom vežbom, uz podršku naših NA članova i pomoć naše Više sile, većina nas kad tad uspe da postigne ovu vrstu iskrenosti.
Iskrenost, ipak, znači više od samog ne laganja. Iskrenost koja je zaista nezamenjiva u oporavku je iskrenost prema sebi, koju nije ni lako ni jednostavno postići. U svojoj zavisnosti stvorili smo oluju samozavaravanja i racionalizacija, vrtlog laži u kome mali, tihi glas iskrenosti prema sebi nije mogao da se čuje. Da bismo bili iskreni prema sebi prvo moramo prestati da se lažemo. U meditacijama našeg Jedanaestog koraka moramo da se stišamo. Zatim, u miru koji je usledio, treba da osluškujemo istinu. Kada se utišamo, iskrenost prema sebi čekaće nas da je pronađemo.

v

Samo danas: Biću tih i miran, slušaću glas istine u sebi. Poštovaću istinu koju pronađem.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

22. jun
Prihvatiti život kakav jeste

"U oporavku otkrivamo da je osnovno prihvatiti realnost.
Kada to možemo uradimo, više ne mislimo da je
neophodno da se drogiramo kako bi
promenili svoja shvatanja."


v

Droge su nas sprečavale da doživimo punu veličinu života. Kad prestanemo sa drogiranjem i započnemo sa oporavkom, nalazimo se direktno suočeni sa životom. Možda doživimo razočarenje, frustraciju ili ljutnju. Događaji se možda ne odvijaju kako bi mi hteli. Egocentričnost koju smo negovali u svojoj zavisnosti izobličila je naše poglede na život. Teško je napustiti svoja očekivanja i prihvatiti život onakav kakav jeste.
Učimo da prihvatamo svoje živote radeći Dvanaest koraka Anonimnih narkomana. Otkrivamo kako da promenimo svoje stavove i oslobodimo se karakternih mana. Više ne moramo da iskrivljujemo istinu ili bežimo od nekih situacija. Što više primenjujemo duhovne principe sadržane u koracima, lakše nam postaje da prihvatimo život upravo onako kako nam se događa.

v

Samo danas: Vežbaću samoprihvatanje primenom Dvanaest koraka.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

23. jun
Predaja

"Nismo banuli u ovo udruženje pršteći od ljubavi,
iskrenosti,otvorenosti ili voljnosti... Kad smo
bili pobeđeni, postali smo voljni."


v

Predaja je možda neophodan temelj za oporavak, ali ponekad joj se opiremo. Većina nas se osvrće unazad nakon što smo neko vreme čisti i čudimo se zbog čega smo se toliko borili da negiramo svoju nemoć kada nam je predaja na kraju spasila život.
Kako se oporavljamo, nailaze nam nove prilike za predaju. Možemo ili da se borimo sa svima i svime na šta naiđemo ili možemo da se prisetimo prednosti svoje prve predaje i prestanemo da se borimo.
Veći deo patnje koju proživljavamo dolazi od borbe, a ne od predaje. Ustvari, kada se predamo, bol prestaje i nada zauzima njeno mesto. Počinjemo da verujemo da će sve biti dobro i posle nekog vremena shvatamo da nam život, kao posledica toga, zaista postaje mnogo bolji. Osećamo se isto onako kako smo se osećali kada smo odustali od iluzije da možemo da kontrolišemo svoje drogiranje – rasterećeni, slobodni i puni nove nade.

v

Samo danas: Da li postoji neka predaja koju danas treba da potpišem? Prisetiću se svoje prve predaje i podsetiti se da više ne moram da se borim.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

24. jun
Tolerancija

"...uvek nas podseća da stavimo principe
ispred ličnosti."


v

Ponekad je teško prihvatiti karakterne mane drugih. Kako se zajedno oporavljamo, ne slušamo ih samo kako govore na sastancima, već ih takođe posmatramo i kako prolaze kroz svoj oporavak. Što više upoznajemo druge članove, više znamo o tome kako žive svoje živote. Možemo imati svoje mišljenje o tome kako "rade svoj program". Možda primećujemo da nas neki članovi nerviraju ili možda čak pomislimo: "Kada bih ja tako radio program sigurno bih se ponovno drogirao".
Otkrili smo da je tolerancija princip koje jača ne samo naš sopstveni oporavak, nego i naše odnose sa osobama koje nas možda nerviraju. Lakše je prihvatiti slabosti drugih kada se setimo da se i sami retko rešavamo svojih karakternih mana sve dok ih ne postanemo bolno svesni.

v

Samo danas: Ja ću nastojati da prihvatmi druge onakve kakvi jesu. Trudiću se da im ne sudim. Usredsrediću se na principe ljubavi i prihvatanja.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

25. jun
Ne samo imati sreće

"Proces u kojem počinjemo da verujemo vraća nam zdrav razum.
Snaga da krenemo u akciju dolazi iz te vere."


v

Dolazak do vere je proces koji proizlazi iz ličnog iskustva. Svako od nas ima to iskustvo, svi zavisnici koji su pronašli oporavak u NA imaju čvrst dokaz dobronamerne Sile koja u našim životima čini dobro. Konačno, oni koji se danas oporavljaju imaju sreće. Mnogo, mnogo zavisnika umre od naše bolesti, nikada ne iskusivši ono što smo mi pronašli u Anonimnim narkomanima.
Proces u kojem počinjemo da verujemo uključuje voljnost da prepoznamo čuda koja se događaju. Delimo čudo što smo tu čisti i za svakoga od nas ima još čuda koja samo čekaju da ih prepoznamo. Koliko smo automobilskih nesreća, prekomernih doza ili drugih katastrofa, koje su se umalo dogodile, preživeli? Da li možemo da se osvrnemo na svoj život i vidimo da nismo samo "imali sreće?" Naše iskustvo u oporavku takođe je primer Više sile koja radi za naše dobro.
Kada možemo da se osvrnemo unazad i uvidimo da je Viša sila koja nas voli radila za naše dobro, postaje moguće verovati da će ova Viša sila nastaviti da nam pomaže i u budućnosti. Ta vera daje nam snagu da nastavimo dalje.

v

Samo danas: Moj oporavak je više od slučajnosti. Moja snaga dolazi iz saznanja da me moja Viša sila nikad nije napustila i da će nastaviti da me vodi.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

26. jun
Predaja samovolje

"Naši strahovi se smanjuju i vera počinje da raste kako učimo
pravo značenje predaje. Više se ne borimo protiv straha,
ljutnje, krivice, samosažaljenja ili potištenosti."


v

Predaja je početak novog načina života. Vođeni prvenstveno samovoljom, stalno se pitamo da li smo na sve mislili, da li smo na pravi način izmanipulisali određenu osobu kako bismo postigli svoj cilj, da li smo možda zaboravili neki ključni detalj u svom nastojanju da kontrolišemo i upravljamo svetom. Bili smo ili u strahu, plašeći se da će nam planovi propasti ili ljuti ili osećali samosažaljenje kada ne bismo uspeli da ih ostvarimo ili smo osećali krivicu kada bismo ih ostvarili. Bilo je teško živeti po samovolji, ali nismo znali drugačije.
Predaja nije uvek laka. Naprotiv, predaja može da bude teška, pogotovo u početku. Ipak, lakše je verovati Bogu, Sili koja je sposobna da upravlja našim životima, nego verovati jedino sebi, onima čiji su životi neupravljivi. Što se više predajemo, to postaje lakše.
Kada predamo svoju volju i svoj život na brigu svojoj Višoj sili, sve što treba da uradimo je naš deo, odgovorno i savesno koliko možemo. Tada rezultate možemo da prepustimo svojoj Višoj sili. Predajom, delovanjem na temelju vere i životom u skladu sa jednostavnim duhovnim principima ovog programa, možemo da prestanemo da brinemo i počnemo da živimo.

v

Samo danas: Ja ću predati svoju samovolju. Tražiću spoznaju Božije volje za mene i snagu da je sprovedem u delo. Rezultate ću ostaviti u rukama moje Više sile.
Moon child
Post Reply