Samo za Danas (Just for today)

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

4. maj
Šta je sa novajlijom?

"Svaka grupa ima samo jedan osnovni cilj – da prenosi
poruku zavisniku koji još uvek pati."


v

Naša matična grupa nam znači mnogo. Na kraju krajeva, gde bismo danas bili bez našeg omiljenog NA sastanka? Naša grupa ponekad sponzoriše izlete ili druge aktivnosti. Često članovi naše grupe zajedno odlaze u bioskop ili na fudbal. Svi smo izgradili bliska prijateljstva u svojoj matičnoj grupi i ne bismo menjali tu toplinu ni za ceo svet.
Ali ponekad moramo da napravimo inventar onoga što naša grupa radi kako bi ispunila svoj osnovni cilj - da prenese poruku zavisniku koji još uvek pati. Ponekad kada odemo na sastanak poznajemo skoro svakoga i odjednom smo zahvaćeni smehom i zabavom. Ali šta je sa novajlijom? Da li smo se setili da ponudimo pomoć novim ljudima koji možda sede sami, usamljeni i uplašeni? Da li se setimo da poželimo dobrodošlicu onima koji posećuju našu grupu?
Ljubav koju smo pronašli u prostorijama Anonimnih narkomana pomaže nam da se oporavimo od zavisnosti. Ali jednom kada smo se "skinuli," moramo se setiti da damo drugima ono što je tako slobodno dato nama. Treba da budemo tu za zavisnika koji još uvek pati. Na kraju, "novajlija je najvažnija osoba na svakom sastanku."

v

Samo danas: Ja sam zahvalan za toplo udruženje koje sam pronašao u svojoj matičnoj grupi. Pružiću svoju ruku zavisniku koji još uvek pati i ponuditi isto to udruženje drugima.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

5. maj
Šta god je potrebno

"...bio sam spreman da uradim šta god je bilo potrebno
da ostanem čist."


v

"Šta god je potrebno?" - pitaju novajlije. "Kako to misliš, šta god je potrebno?" Pogled unazad na našu aktivnu zavisnost i stvari koje smo bili spremni da uradimo da bi se drogirali pomaže da se ovo objasni. Da li smo bili spremni da se vozimo kilometrima da bi nabavili drogu? Da, uglavnom jesmo. Onda ima smisla da , ako smo zainteresovani za svoj oporavak kao što smo bili za drogiranje, pokušamo šta god je potrebno kako bismo našli prevoz na sastanak.
Nismo li često u svojoj zavisnosti radili lude, nenormalne stvari ili uzeli nepoznatu supstancu po tuđem savetu? Zašto nam je onda često tako teško da prihvatimo savet u oporavku, naročito kada je taj savet osmišljen da nam pomogne da rastemo? Dok smo se drogirali, nismo li se često, u očaju, obraćali svojoj Višoj sili sa: "Molim te, pomozi mi još samo ovaj put!" Zašto nam je onda tako teško da potražimo Božiju pomoć u našem oporavku?
Dok smo se drogirali obično smo bili otvorenog uma kada se to odnosilo na pronalaženje načina i sredstava da nabavimo još droge. Ako taj isti princip otvorenosti primenimo na svoj oporavak, možda ćemo se iznenaditi koliko lako počinjemo da usvajamo NA program. Često se kaže da nas je ono što smo mislili da je najbolje dovelo u prostorije Anonimnih narkomana. Ukoliko smo voljni da uradimo šta god je potrebno, slušamo savete i budemo otvorenog uma, možemo da ostanemo čisti.

v

Samo danas: Ja sam voljan da radim šta god je potrebno da ostanem čist. Biću toliko otvoren i spreman da primim savet koliko to treba da budem.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

6. maj
Da li se već zabavljamo?

"S vremenom možemo da se opustimo i uživamo
u atmosferi oporavka."


v

Zamisli što bi se dogodilo kada bi novajlija ušao na jedan od naših sastanaka i bio dočekan od grupe ljudi obešenih lica koji u grču stiskaju naslone svojih stolica. Taj novajlija verovatno bi zbisao gunđajući: "Mislio sam da mogu da se skinem sa droge i budem srećan."
Na svu sreću, naši novi su obično dočekani od grupe prijateljskih, nasmejanih lica, očigledno prilično zadovoljih životima koje su pronašli u Anonimnim narkomanima. To uliva ogromnu količinu nade! Novajlija, čiji je život smrtno ozbiljan, snažno je privučen atmosferom smeha i opuštenosti. Pošto dolazimo sa mesta gde se sve shvata ozbiljno, gde nesreća uvek čeka iza sledećeg ugla, dobrodošlo je olakšanje ući u prostoriju i videti ljude koji sebe uopšteno ne shvataju preozbiljno i koji su spremni da dožive nešto čudesno.
Učimo da se razvedrimo u oporavku. Smejemo se apsurdnosti svoje zavisnosti. Naši sastanci - prostorije ispunjene veselim zvucima kuvanja kafe, nameštanja stolica i smehom zavisnika - mesta su okupljanja gde prvi put pozdravljamo naše novajlije i dajemo im do znanja - da, mi se sada zabavljamo.

v

Samo danas: Ja mogu da se smejem samom sebi. Mogu da primim šalu na svoj račun. Danas ću se razvedriti i zabavljati se.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

7. maj
Pretvoriti nemir u mir

"U ovako nemirnom svetu, ja se osećam
srećnim tu gde sam."


v

Nekada se ne isplati uključiti vesti, čujemo tolike priče o nasilju i neredima. Dok smo se drogirali, mnogi od nas su se privikli na nasilje. U magli svoje zavisnosti, retko smo se previše potresali zbog stanje u svetu. Ipak, sada kada smo čisti, mnogi od nas uviđaju da smo posebno osetljivi na svet oko nas. Kao ljudi koji se oporavljaju, šta možemo da učinimo da svet postane bolje mjesto?
Kada se nađemo pogođeni nemirom u svetu, utehu možemo da pronađemo u molitvi i meditaciji. Kada izgleda da je sve naopako, kontakt sa našom Višom silom može biti naš mir usred svake oluje. Kada smo usredsređeni na svoj duhovni put, možemo na svoje strahove da odgovorimo mirom. Kako sami živimo u miru, tako prizivamo duh mira da uđe i u naš svet. Kao ljudi koji se oporavljaju, možemo da doprinesemo pozitivnoj promeni primjenjujući principe našeg programa najbolje što možemo.

v

Samo danas: Ja ću doprineti miru u svetu živeći, govoreći i ponašajući se mirno u svom sopstvenom životu.
Moon child
zumbara

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by zumbara »

Vuk wrote:5. maj
Šta god je potrebno

"...bio sam spreman da uradim šta god je bilo potrebno
da ostanem čist."


v

"Šta god je potrebno?" - pitaju novajlije. "Kako to misliš, šta god je potrebno?" Pogled unazad na našu aktivnu zavisnost i stvari koje smo bili spremni da uradimo da bi se drogirali pomaže da se ovo objasni. Da li smo bili spremni da se vozimo kilometrima da bi nabavili drogu? Da, uglavnom jesmo. Onda ima smisla da , ako smo zainteresovani za svoj oporavak kao što smo bili za drogiranje, pokušamo šta god je potrebno kako bismo našli prevoz na sastanak.
Nismo li često u svojoj zavisnosti radili lude, nenormalne stvari ili uzeli nepoznatu supstancu po tuđem savetu? Zašto nam je onda često tako teško da prihvatimo savet u oporavku, naročito kada je taj savet osmišljen da nam pomogne da rastemo? Dok smo se drogirali, nismo li se često, u očaju, obraćali svojoj Višoj sili sa: "Molim te, pomozi mi još samo ovaj put!" Zašto nam je onda tako teško da potražimo Božiju pomoć u našem oporavku?
Dok smo se drogirali obično smo bili otvorenog uma kada se to odnosilo na pronalaženje načina i sredstava da nabavimo još droge. Ako taj isti princip otvorenosti primenimo na svoj oporavak, možda ćemo se iznenaditi koliko lako počinjemo da usvajamo NA program. Često se kaže da nas je ono što smo mislili da je najbolje dovelo u prostorije Anonimnih narkomana. Ukoliko smo voljni da uradimo šta god je potrebno, slušamo savete i budemo otvorenog uma, možemo da ostanemo čisti.

v

Samo danas: Ja sam voljan da radim šta god je potrebno da ostanem čist. Biću toliko otvoren i spreman da primim savet koliko to treba da budem.
:smt023 :smt023 :smt023 :smt038 =D>
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

8. maj
Možemo da naučimo

"Naučili smo da je u redu ne znati sve odgovore jer
tako možemo da učimo i naučimo kako
da uspešno živimo svoj novi život."


v

Na neki način, zavisnost je odličan učitelj. I ako nas zavisnost ne nauči ništa drugo, naučiće nas poniznosti. Čuli smo da se kaže kako nas je ono najbolje što smo mogli da smislimo dovelo do NA. Sad kada smo ovde, tu smo da učimo.
Udruženje NA je izvrsno okruženje za učenje zavisnika u oporavku. Nećemo se osećati glupi na sastancima. Umesto toga, nalazimo druge koji su bili tačno tamo gde smo mi bili i koji su našli izlaz. Sve što treba da uradimo je da priznamo da nemamo sve odgovore i zatim slušamo druge kada dele ono što je njima pomoglo.
Kao zavisnici koji se oporavljaju i kao ljudska bića, imamo mnogo da naučimo. Drugi zavisnici - i drugi ljudi - mogu puno da nas nauče o onome šta deluje, a šta ne. Dok ostajemo otvoreni za učenje, možemo da iskoristimo iskustva drugih.

v

Samo danas: Ja ću priznati da nemam sve odgovore. Tražiću i slušaću iskustva drugih u potrazi za odgovorima koji mi trebaju.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

9. maj
Piši o tome!

"Sednemo uz svesku, zamolimo za vođstvo,
uzmemo olovku i počnemo da pišemo."


v

Kada smo zbunjeni ili nam je teško, naš sponzor nam ponekad kaže da "pišemo o tome". Iako možda uzdišemo dok izvlačimo svesku, znamo da će to pomoći. Stavljajući sve na papir, dajemo sebi šansu da napravimo red u stvarima koje nas muče. Znamo da možemo da pronađemo srž svoje zbunjenosti i otkrijemo šta je pravi uzrok našeg bola kada olovku prislonimo na papir.
Pisanje može da nagradi, naročito kada prorađujemo korake. Mnogi zavisnici pišu dnevnik. Samo razmišljanje o koracima, duboko promišljanje njihovog značenja i analiziranje njihovog učinka većini nas nije dovoljno. Ima nešto u fizičkom činu pisanja što nam pomaže da poslažemo principe oporavka u našim glavama i srcima.
Mnogo je nagrada koje pronalazimo jednostavnim činom pisanja. Jasnoća misli, ključevi zaključanih mesta unutar nas i glas savesti samo su neke od njih. Pisanje nam pomaže da budemo iskreniji sa sobom. Sednemo, utišamo svoje misli i slušamo svoje srce. Ono što čujemo u tišini je istina koju stavljamo na papir.

v

Samo danas: Jedan od načina kako mogu da potražim istinu u oporavku je pisanje. Danas ću pisati o svom oporavku.
Moon child
Anabela11
Posts: 115
Joined: Tue Sep 14, 2010 9:02 pm

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Anabela11 »

Re: Samo za Danas (Just for today)
Postao/la Vuk » 09 maj 2011, 05:45

9. maj
Piši o tome!

"Sednemo uz svesku, zamolimo za vođstvo,
uzmemo olovku i počnemo da pišemo."

v

Kada smo zbunjeni ili nam je teško, naš sponzor nam ponekad kaže da "pišemo o tome". Iako možda uzdišemo dok izvlačimo svesku, znamo da će to pomoći. Stavljajući sve na papir, dajemo sebi šansu da napravimo red u stvarima koje nas muče. Znamo da možemo da pronađemo srž svoje zbunjenosti i otkrijemo šta je pravi uzrok našeg bola kada olovku prislonimo na papir.
Pisanje može da nagradi, naročito kada prorađujemo korake. Mnogi zavisnici pišu dnevnik. Samo razmišljanje o koracima, duboko promišljanje njihovog značenja i analiziranje njihovog učinka većini nas nije dovoljno. Ima nešto u fizičkom činu pisanja što nam pomaže da poslažemo principe oporavka u našim glavama i srcima.
Mnogo je nagrada koje pronalazimo jednostavnim činom pisanja. Jasnoća misli, ključevi zaključanih mesta unutar nas i glas savesti samo su neke od njih. Pisanje nam pomaže da budemo iskreniji sa sobom. Sednemo, utišamo svoje misli i slušamo svoje srce. Ono što čujemo u tišini je istina koju stavljamo na papir.
--------
Zasto bi to moralo da se odnosi samo na ljude sa problemom narkomanije? I mi suzavisnici smo "osteceni" zbog zivota sa ljudima u tom problemu.I pisanje pomaze.Zar nije ovo web sajt za zavisnike I suzavisnike?
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

10. maj
Postati potpuno spreman

"Mi... smo dobro pogledali šta ove mane čine
našim životima. Počeli smo da čeznemo za
slobodom od tih mana."


v

Postati potpuno spremni da naše karakterne mane budu uklonjene može da bude dug proces, često traje i čitav život. Nivo naše spremnosti raste proporcionalno sa našom svešću o tim manama i razaranju koje one uzrokuju.
Možda imamo poteškoća da sagledamo štetu koju ove mane nanose našem životu i životima onih oko nas. Ako je tako, bilo bi dobro da zamolimo svoju Višu silu da nam otkrije koje to mane stoje na putu našeg napretka.
Kako se oslobađamo svojih nedostataka i uviđamo da njihov uticaj bledi, primetićemo da Bog koji nas voli zamenjuje te mane pozitivnim osobinama. Tamo gde smo bili puni strahova, nalazimo hrabrost. Gde smo bili sebični, otkrivamo velikodušnost. Naše zablude o nama samima će nestati i zameniće ih iskrenost prema sebi i samoprihvatanje.
Da, postati potpuno spreman znači da ćemo se promeniti. Svaki novi stepen spremnosti donosi nove darove. Naša osnovna priroda se menja i uskoro uviđamo da naša spremnost više nije pokrenuta samo patnjom, već željom da duhovno rastemo.

v

Samo danas: Ja ću povećati svoju spremnost tako što ću postati svesniji svojih nedostataka.
Moon child
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vivaldi82 »

Ne samo danas ,ma svaki dan citajmo samo danas ..zaista pomaze istinski i dobri saveti(izvini zbog koment. znam da ovde im nije mesto,sorry)
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
Post Reply