Samo za Danas (Just for today)

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

3. decembar
Beskrajna vizija

"Možda po prvi put imamo viziju svog novog života."

v

U našoj zavisnosti, naša vizija sebe je bila vrlo ograničena. Svaki dan smo prolazili istu rutinu: nabavljanje, uzimanje i nalaženje načina i sredstava da nabavimo još. I to je sve što smo rezonski mogli da očekujemo tokom svog života. Naše mogućnosti su bile ograničene.
Danas su naši izgledi promenjeni. Oporavak nam je dao novu viziju naših života i nas samih. Nismo više zarobljeni u beskonačnoj sivoj rutini zavisnosti. Slobodni smo da se protegnemo na nova područja i da probamo nove zamisli i aktivnosti. Radeći tako, sebe vidimo na novi način. Naše mogućnosti su ograničene jedino snagom Više sile koja brine za nas – a ta snaga nema granica.
U oporavku, život i sve u njemu čine nam se otvoreni. Vođeni duhovnim načelima, pokretani snagom koju dobijamo od Boga kako smo ga shvatili, naši vidici su neograničeni.

v

Samo danas: Ja ću otvoriti oči za mogućnosti koje stoje preda mnom. Moj potencijal je neograničen i silan kao Bog kako sam ga shvatio. Danas ću delovati na temelju tog potencijala.

Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

4. decembar
Božja volja, a ne naša

"Znamo da ćemo, ako molimo za Božju volju, dobiti ono
što je najbolje za nas, bez obzira šta mi mislili."


v

Dok smo došli u NA, naši unutrašnji glasovi postali su nepouzdani i autodestruktivni. Zavisnost je iskrivila naše želje, naše interese, naš osećaj za ono što je za nas najbolje. To je razlog zašto je u oporavku bilo toliko važno razviti verovanje u Silu veću od nas samih, u nešto što bi moglo omogućiti zdravije, pouzdanije vodstvo od našeg sopstvenog. Počeli smo da učimo kako da se oslonimo na brigu ove Sile i verujemo unutrašnjem vodstvu koje nam ona osigurava.
Kao i svaki proces učenja, treba vežbati "moliti se jedino za spoznaju Božje volje za nas i za snagu da je sprovedemo u delo." Sebično, egom vođeno ponašanje koje smo razvili u svojoj zavisnosti ne napušta nas preko noći. Takvo ponašanje može uticati na način na koji se molimo. Možda se čak nađemo u situaciji da se molimo otprilike – "oslobodi me ovog karakternog nedostatka tako da mogu izgledati dobro."
Što smo direktniji u vezi svojih zamisli i želja, lakše ćemo razlikovati sopstvenu volju od volje naše Više sile. "Samo za tvoju informaciju, Bože" – možda se molimo – "evo što ja želim u ovoj situaciji. Ipak, želim da bude učinjena tvoja, a ne moja volja." Jednom kad ovo uradimo, spremni smo da prepoznamo i prihvatimo vodstvo svoje Više sile.

v

Samo danas: Viša silo, ja sam naučio da verujem tvom vodstvu, ali istovremeno imam svoje sopstvene ideje o tome kako želim da živim svoj život. Dopusti mi da ih podelim sa tobom i onda daj da jasno razumem tvoju volju za mene. Na kraju, neka bude učinjena tvoja, a ne moja volja.

Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

5. decembar
Oni koji žele da se oporave

"Videli smo da program radi za svakog zavisnika koji
otvoreno i iskreno želi da prestane (sa drogiranjem)."


v

Kako znamo želi li neko otvoreno i iskreno da prestane da se drogira? Istina je da ne znamo! Zbog toga što ne možemo da čitamo misli ili znamo tuđe motive i želje, jednostavno treba se nadati najboljem.
Možda smo govorili sa novopridošlim na sastanku i mislili kako ga više nikada nećemo sresti, da bismo nakon nekoliko godina videli kako mu dobro ide u oporavku. Možda smo u iskušenju da odustanemo od nekog ko nastavlja da recidivira ili se ne skine odmah, ali to ne smemo da učinimo. Bez obzira koliko nevoljno neko izgledao, jednostavna činjenica ostaje – zavisnik je na sastanku.
Možda nikad ne saznamo rezultat svog rada na Dvanaestom koraku; nije na nama da procenjujemo voljnost novopridošlog. Poruka koju nosimo je deo nas. Nosimo je svuda, delimo je slobodno, i prepuštamo rezultate Sili većoj od nas samih.

v

Samo danas: Ja ću podeliti svoj oporavak sa svakim zavisnikom, bilo gde, bilo kada i pod bilo kojim okolnostima. Prepustiću rezultate svojoj Višoj sili.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

6. decembar
Romansa i oporavak

"Veze mogu biti užasno bolno područje."

v

Ljubav je kao čudotvorni napitak za neke od nas. Uzbuđenje od novog ljubavnika, tajnovitost istraživanja intimnosti, osećaj oslobađanja koji dobijamo kada sebi dozvolimo da budemo ranjivi – sve su to vrlo snažni osećaji. Ali ne smemo da zaboravimo da imamo samo dnevno odlaganje svoje zavisnosti. Čuvanje ovog dnevnog odlaganja mora biti osnovni prioritet u životu svakog zavisnika u oporavku.
Možemo da se previše upletemo u svoje veze. Možemo da zanemarimo stare prijatelje i sponzora u tom procesu. Onda, kad stvari postanu teške, često osećamo da više ne možemo da pristupimo onima koji su nam pomagali pre naše romantične veze. Ovakvo verovanje može postaviti temelje za recidiv. Doslednom proradom programa i dolascima na sastanke, osiguravamo se mrežom oporavka, čak i onda kad smo duboko u romansi.
Naša želja da budemo u romantičnoj vezi je prirodna. Ali ne smemo zaboraviti da nas, bez našeg programa, ni najzdravija veza neće sačuvati od snage naše zavisnosti.

v

Samo danas: U svojoj želji za romansom, ja neću zanemariti svoj oporavak.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

7. decembar
Preživeti svoja osećanja

"Koristimo alate koji su nam dostupni i razvijamo
sposobnost da preživimo svoja osećanja."


v

"Preživeti svoja osećanja?" kažu neki od nas. "Sigurno se šališ!" Kada smo se drogirali, nikad sebi nismo dali priliku da naučimo kako da ih preživimo. Ne proživljavaš svoja osećanja, mislili smo – drogiraš ih. Problem je bio u tome što nas je "lek" za osećanja koje nismo mogli proživeti ubijao. Zatim smo došli u Anonimne narkomane, počeli da radimo Dvanaest koraka, i posledica je bila da smo počeli emotivno da sazrevamo.
Mnogi od nas su pronašli emotivno olakšanje već na samom početku. Bili smo umorni od pretvaranja da su naša zavisnost i naši životi bili pod kontrolom; ustvari smo se dobro osećali kad smo konačno priznali da nisu. Nakon što smo podelili svoj inventar sa sponzorom, više nismo morali da poričemo ko smo bili ili šta smo osećali da bismo bili prihvaćeni. Kad smo se iskupili za svoje greške, znali smo da ne moramo patiti zbog krivice; možemo je otvoreno priznati i to nas neće ubiti. Što smo više radili NA program, bolje smo se osećali živeći život kako nam se događa.
Program radi danas isto tako dobro kao što je uvek radio. Popisivanjem dnevnog inventara, iskrenošću o svojoj ulozi u njemu i predajom realnosti, možemo preživeti osećanja koja nam život stavlja na put. Korišćenjem alata koji su nam dostupni razvili smo sposobnost da proživimo svoja osećanja.

v

Samo danas: Ja neću poricati svoja osećanja. Primenjivaću iskrenost i predaju životu kakav on jeste. Koristiću alate ovog programa da preživim svoja osećanja.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

8. decembar
Nazvati nedostatak nedostatkom

"Kad vidimo kakvi nedostaci postoje u našim životima
i prihvatimo ih, možemo ih se osloboditi i
nastaviti sa svojim novim životom."


v

Ponekad naša spremnost da se uklone naši nedostaci karaktera zavisi od toga kako ih nazivamo. Ako pogrešno nazivanje naših nedostataka čini da oni izgledaju manje "nedostacima," možda nismo u stanju da vidimo štetu koju prouzrokuju. A ako se čini da ne uzrokuju nikakvo zlo, zašto bismo uopšte tražili od svoje Više sile da ih ukloni iz naših života?
Uzmimo na primer "ugađanje ljudima." Uopšte ne zvuči tako loše, zar ne? To samo znači da smo ljubazni prema ljudima, tačno? Ne baš. Grubo rečeno, to znači da smo neiskreni i manipulativni. Lažemo u vezi svojih osećanja, svojih verovanja i svojih potreba, i podilazimo drugima kako bi oni udovoljili našim željama.
Ili možda mislimo da "ćemo lako." Ali da li "ležernost" podrazumeva zanemarivanje našeg dela posla u kući, izbegavanje suprotstavljanja i zadržavanje u poznatoj kolotečini? Onda bi bolje ime za to bilo "lenjost", ili "odugovlačenje", ili "strah."
Mnogima je od nas teško da prepoznamo sopstvene karakterne nedostatke. Ako je takav slučaj i sa nama, možemo da razgovaramo sa svojim sponzorom ili prijateljima iz NA. Jasno i iskreno im opisujemo svoje ponašanje i tražimo njihovu pomoć u prepoznavanju naših nedostataka. Kako vreme prolazi, bićemo sve sposobniji da prepoznamo svoje nedostatke, nazivajući ih njihovim pravim imenom.

v

Samo danas: Ja ću nazvati svoje nedostatke njihovim pravim imenom. Ako sa tim imam poteškoća, moliću za pomoć svog sponzora.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

9. decembar
Slušanje

"Sposobnost slušanja je dar koji raste kako mi duhovno rastemo.
Život dobija novo značenje kad se otvorimo ovom daru."


v

Jesi li ikada gledao kako dvoje male dece vodi razgovor? Jedno dete govori o ljubičastim zmajevima dok drugo priča kako mu smeta šljunak u cipelici. Ponekad, kako učimo da slušamo druge, i mi nailazimo na iste probleme u komunikaciji. Možda se na sastancima borimo sami sa sobom kada očajnički pokušavamo da čujemo osobu koja deli svoje iskustvo dok smo istovremeno zaokupljeni mislima o onome što ćemo reći kada na nas dođe red da govorimo. U razgovoru možda iznenada shvatimo kako naši odgovori nemaju nikakve veze s pitanjem koje nam je postavljeno. Oni su, umesto toga, govori koje smo pripremili u zagrljaju sopstvene opsednutosti sobom.
Naučiti da se sluša – stvarno sluša – je težak zadatak, ali nije van našeg dosega. Možemo početi tako što ćemo u svojim odgovorima da potvrdimo ono što je rekao naš partner u razgovoru. Možemo pitati da li nekako možemo da pomognemo kad neko prizna problem. Uz malo vežbe, možemo pronaći veću slobodu od opsednutosti sobom i prisniju vezu s ljudima u našim životima.

v

Samo danas: Ja ću stišati svoje sopstvene misli i slušati ono što drugi govore.

Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

10. decembar
Pobednici

"Počeo sam imitirati neke stvari koje su radili pobednici.
Uhvatio sam se za NA. Osećao sam se dobro..."


v

Često na sastancima čujemo kako bismo trebali da se "držimo pobednika." Ko su pobednici u Anonimnim narkomanima? Pobednici se lako prepoznaju. Oni aktivno rade program oporavka, žive u rešenjima i drže se podalje od nevolja. Pobednici su uvek spremni da pruže svoju pomoć novopridošlom. Oni imaju sponzore i rade sa svojim sponzorima. Pobednici ostaju čisti, samo danas.
Pobednici su zavisnici koji se oporavljaju i koji nastavljaju da misle pozitivno. Oni mogu prolaziti kroz teško razdoblje, ali ipak dolaze na sastanke i otvoreno o tome dele svoje iskustvo. Pobednici u svom srcu znaju da, uz pomoć Više sile, ništa od onoga na šta će naići, neće biti preteško da bi izdržali.
Pobednici teže zajedništvu kada služe drugima. Pobednici primenjuju stavljanje "načela ispred ličnosti." Pobednici su svesni načela anonimnosti i načelno deluju bez obzira ko je u pitanju.
Pobednici zadržavaju smisao za humor. Pobednici se mogu smejati samima sebi. I kada se smeju, oni se smeju sa tobom, a ne tebi.
Ko su pobednici u Anonimnim narkomanima? Svako među nama može se smatrati pobednikom. Svi pokazujemo neke od osobina pobednika; ponekad dolazimo blizu idealu, ponekad ne. Ako smo danas čisti i radimo svoj program najbolje što možemo, mi jesmo pobednici!

v

Samo danas: Ja ću nastojati da ispunim svoje ideale. Biću pobednik.
Moon child
berliner
Posts: 106
Joined: Thu Dec 10, 2009 11:52 am

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by berliner »

Ovo sto si danas napisao mogu slobodno potpisati.Svaka ti cast tu stvarno svako moze nesto da nauci,sad mislim na dosta tvoji komentara,Nastavi da budes dobar prvo za sebe a onda i za nas sve,Topli pozdrav
eh da ne bih samo tog dopa
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

To su komentari, textovi iz knjige Samo danas - Anonimnih narkomana. Nisu moji komentari ali bih lako mogao potpisati svaki koliko se slažem sa svime tamo, a trudim se da koliko mogu pratim te principe. Drago mi je da ti se dopada.
Moon child
Post Reply