Samo za Danas (Just for today)

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by meki »

August 3

Trusting people


“Many of us would have had nowhere else to go if we could not have trusted NA groups and members.”
Basic Text, p. 81
––––––––
Trusting people is a risk. Human beings are notoriously forgetful, unreliable, and imperfect. Most of us come from backgrounds where betrayal and insensitivity among friends were common occurrences. Even our most reliable friends weren’t very reliable. By the time we arrive at the doors of NA, most of us have hundreds of experiences bearing out our conviction that people are untrustworthy. Yet our recovery demands that we trust people. We are faced with this dilemma: People are not always trustworthy, yet we must trust them. How do we do that, given the evidence of our pasts?
First, we remind ourselves that the rules of active addiction don’t apply in recovery. Most of our fellow members are doing their level best to live by the spiritual principles we learn in the program. Second, we remind ourselves that we aren’t 100% reliable, either. We will surely disappoint someone in our lives, no matter how hard we try not to. Third, and most importantly, we realize that we need to trust our fellow members of NA. Our lives are at stake, and the only way we can stay clean is to trust these well-intentioned folks who, admittedly, aren’t perfect.
––––––––
Just for today: I will trust my fellow members. Though certainly not perfect, they are my best hope.


Copyright © 1991-2009 by Narcotics Anonymous World Services, Inc. All Rights Reserved
User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by meki »

August 4

When is a secret not a secret?


“Addicts tend to live secret lives.... It is a great relief to get rid of all our secrets and to share the burden of our past.”
Basic Text, p. 32
––––––––
We’ve heard it said that “we’re as sick as our secrets.” What do we keep secret, and why?
We keep secret those things that cause us shame. We may hold onto such things because we don’t want to surrender them. Yet if they’re causing us shame, wouldn’t we live more easily with ourselves if we were rid of them?
Some of us hold onto the things that cause us shame for another reason. It’s not that we don’t want to be rid of them; we just don’t believe we can be rid of them. They’ve plagued us for so long, and we’ve tried so many times to rid ourselves of them, that we’ve stopped hoping for relief. Yet still they shame us, and still we keep them secret.
We need to remember who we are: recovering addicts. We who tried so long to keep our drug use a secret have found freedom from the obsession and compulsion to use. Though many of us enjoyed using right to the end, we sought recovery anyway. We just couldn’t stand the toll our using was taking on us. When we admitted our powerlessness and sought help from others, the burden of our secret was lifted from us.
The same principle applies to whatever secrets may burden us. Yes, we’re as sick as our secrets. Only when our secrets stop being secret can we begin to find relief from those things that cause us shame.
––––––––
Just for today: My secrets can make me sick only as long as they stay secret. Today, I will talk with my sponsor about my secrets.


Copyright © 1991-2009 by Narcotics Anonymous World Services, Inc. All Rights Reserved
User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by meki »

August 5

The shape of our thoughts


“By shaping our thoughts with spiritual ideals, we are freed to become who we want to be.”
Basic Text, p. 101
––––––––
Addiction shaped our thoughts in its own way. Whatever their shape may once have been, they became misshapen once our disease took full sway over our lives. Our obsession with drugs and self molded our moods, our actions, and the very shape of our lives.
Each of the spiritual ideals of our program serves to straighten out one or another of the kinks in our thinking that developed in our active addiction. Denial is counteracted by admission, secretiveness by honesty, isolation by fellowship, and despair by faith in a loving Higher Power. The spiritual ideals we find in recovery are restoring the shape of our thoughts and our lives to their natural condition.
And what is that “natural condition”? It is the condition we truly seek for ourselves, a reflection of our highest dreams. How do we know this? Because our thoughts are being shaped in recovery by the spiritual ideals we find in our developing relationship with the God we’ve come to understand in NA.
No longer does addiction shape our thoughts. Today, our lives are being shaped by our recovery and our Higher Power.
––––––––
Just for today: I will allow spiritual ideals to shape my thoughts. In that design, I will find the shape of my own Higher Power.

Copyright © 1991-2009 by Narcotics Anonymous World Services, Inc. All Rights Reserved
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

6. avgust Unutrašnja radost

"Od početka svog oporavka, shvatili smo da radost
ne dolazi iz materijalnih stvari, nego iz nas samih."

v

Neki od nas su došli u Anonimne narkomane osiromašeni od svoje bolesti. Sve što smo imali izgubili smo zbog svoje zavisnosti. Jednom kad smo se skinuli, uložili smo svu energiju u vraćanje svojih materijalnih dobara, samo da bismo bili još nezadovoljniji svojim životima nego ranije.
Drugi članovi su pokušali ublažiti svoju emocionalnu patnju materijalnim stvarima. Odbio nas je neko sa kim smo hteli otići na sastanak? Idemo nešto da kupimo. Pas je uginuo? Idemo u "šoping-centar." Problem je u tome što se emocionalno ispunjenje ne može kupiti.
Nema ništa samo po sebi loše u materijalnim stvarima. One mogu život učiniti udobnijim ili luksuznijim, ali ne mogu nas zbrinuti. Gde se onda može pronaći istinska radost? Mi znamo; odgovor je u nama samima.
Kada smo pronašli radost? Onda kad smo se ponudili da služimo drugima, ne očekujući za to nagradu. Pronašli smo istinsku toplinu u društvu drugih – ne samo u NA, nego i u svojim porodicama, odnosima i zajednicama. I pronašli smo najsigurniji izvor zadovoljstva u svesnom kontaktu sa svojim Bogom. Unutrašnji mir, osećaj usmerenosti i emocionalna sigurnost ne dolaze iz materijalnih stvari, nego iz nas samih.

v

Samo danas: Istinska radost se ne može kupiti. Ja ću tražiti svoju radost u služenju drugima, u udruženju i u mojoj Višoj sili – ja ću tražiti iznutra.

Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

7. avgust Lista zahvalnosti

"Fokusiramo se na ono što nam ne ide kako bismo hteli
i ne vidimo svu lepotu u našim životima."

v

Lako je biti zahvalan kad sve ide kako treba. Ako na poslu dobijemo povišicu, mi smo zahvalni. Ako se oženimo, zahvalni smo. Ako nas neko iznenadi lepim poklonom ili uslugom koju nismo tražili, zahvalni smo. Ali ako smo otpušteni s posla, razvodimo se ili razočaramo, zahvalnost leti kroz prozor. Otkrivamo kako postajemo opsednuti stvarima koje su loše, iako je možda sve ostalo izvrsno.
U ovom trenutku može nam poslužiti lista zahvalnosti. Sedamo za sto i na papir popisujemo listu ljudi za koje smo zahvalni. Svi mi imamo ljude koji su nas podržavali u životnim nevoljama. Pišemo listu svojih duhovnih postignuća, jer znamo da bez njih nikada ne bismo prošli kroz sadašnje prilike. Što god imamo, i za šta smo zahvalni, ide na ovu listu.
Sigurno ćemo ustanoviti da imamo bukvalno stotine stvari u životu za koje bismo trebali biti zahvalni. Čak i oni među nama koji pate od neke bolesti ili koji su izgubili čitavo materijalno bogatstvo pronaći će blagodati duhovne prirode za koje mogu biti zahvalni. Buđenje duha je najvredniji dar koji zavisnik može dobiti.

v

Samo danas: Ja ću ispisati listu stvari, i materijalnih i duhovnih, za koje sam zahvalan.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

8. avgust
Odgovorni za oporavak

"...prihvatamo odgovornost za svoje probleme, i uviđamo
da smo jednako tako odgovorni za njihovo rešavanje."

v

Neki od nas, navikli prebacivati ličnu odgovornost na druge, mogu pokušati da se isto ponašaju i u oporavku. Ubrzo otkrivamo da to ne funkcioniše.
Na primer, razmišljamo o nekoj promeni u životu, pa zovemo svog sponzora i pitamo ga što da uradimo. Pod okriljem traženja saveta, mi ustvari tražimo od sponzora da preuzme odgovornost za donošenje odluka koje se odnose na naše živote. Ili smo možda bili otresiti prema nekome na sastanku, pa pitamo najboljeg prijatelja te osobe da se izvini umesto nas. Možda smo prethodni mesec više puta zloupotrebili prijatelja da umesto nas preuzme obavezu služenja. Jesmo li možda radije pitali prijatelja da analizira naše ponašanje i ukaže na naše nedostatke, nego da sami napravimo svoj lični inventar?
Oporavak je nešto za šta treba raditi. Neće nam se pružiti na srebrnom poslužavniku, niti možemo očekivati da naši prijatelji ili sponzor budu odgovorni za posao koji sami moramo obaviti. Oporavljamo se donošenjem sopstvenih odluka, ispunjavanjem svojih obaveza služenja i proradom svojih sopstvenih koraka. Radeći to sami, primamo nagrade.

v

Samo danas: Ja prihvatam odgovornost za svoj život i za svoj oporavak.

Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

9. avgust
Snaga ljubavi

"Počinjemo shvatati da je Božja ljubav bila prisutna
celo vreme, i samo nas čekala da je prihvatimo."

v

Božja ljubav je sila koja nosi promenu i daje polet našem oporavku. S tom ljubavi nalazimo slobodu od bespomoćnog i beznadežnog kruga drogiranja, samoprezira i još drogiranja. S tom ljubavi dobijamo smisao i svrhu u svom nekada besmislenom životu. S tom ljubavi, dobili smo unutrašnje vodstvo i snagu koji nam trebamju da bismo počeli novi način života: NA način. S tom ljubavi, mi počinjemo drugačije, novim očima posmatrati stvari.
Kako ispitujemo svoje živote očima ljubavi, možda nailazimo na zapanjujuće otkriće: Bog koji nas voli, a kojeg smo tek nedavno upoznali, uvek je bio sa nama i uvek nas je voleo. Sećamo se vremena kad smo tražili pomoć Više sile i dobili je. Sećamo se i vremena kad nismo tražili pomoć Više sile, a svejedno smo je dobili. Shvatamo da se Viša sila koja nas voli stalno brinula za nas, čuvajući naše živote do dana kad smo sami mogli prihvatiti njenu ljubav.
Snaga ljubavi je bila sa nama sve vreme. Danas smo zahvalni što smo preživeli dovoljno dugo da sami postanemo svesni postojanja te ljubavi u svetu i u našim životima. Njena životna bujica teče samim našim bićem, ona vodi naš oporavak i pokazuje nam kako da živimo.

v

Samo danas: Ja prihvatam ljubav Više sile u svom životu. Svestan sam vodstva i snage te Sile u meni. Danas je potvrđujem kao svoju.

Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

10. avgust
Redovna molitva i meditacija

"Većina nas se moli kad patimo. Učimo da uz redovnu molitvu
nećemo više patiti ni toliko često niti toliko jako."

v

Redovna molitva i meditacija su još dva ključna elementa u našem novom obrascu življenja. Naša aktivna zavisnost bila je više od samo loše navike koja je trebala biti slomljena snagom volje. Naša zavisnost je bila negativna, iscrpljujuća potreba koja je oduzimala svu našu pozitivnu energiju. Ta potreba je bila toliko sveobuhvatna da nas je sprečila da razvijemo bilo kakav odnos poverenja u Višu silu.
Od samog početka oporavka, naša Viša sila bila je snaga koja nam je donela slobodu. Prvo, oslobodila nas je od prisile da nastavimo uzimati drogu, čak i kad smo znali da nas ona ubija. Zatim nam je dala slobodu od dublje ukorenjenih vidova naše bolesti. Naša Viša sila dala nam je vodstvo, snagu i hrabrost da sastavimo sopstveni inventar; da možda po prvi put otvoreno priznamo drugoj osobi kako smo živeli; da počnemo da tražitmo olakšanje od hroničnih nedostataka karaktera iz kojih izviru naše nevolje; i, na kraju, da se iskupimo za zlo koje smo učinili.
Taj prvi kontakt sa Višom silom, i ta prva sloboda, izrasli su u život pun slobode. Čuvamo ovu slobodu održavanjem i poboljšavanjem svesnog kontakta sa našom Višom silom putem redovne molitve i meditacije.

v

Samo danas: Ja ću obavezno uključiti redovnu molitvu i meditaciju u svoj novi obrazac življenja.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

11. avgust
Aktivno slušanje

"Aktivnim slušanjem čujemo stvari koje nam pomažu."

v

Većina nas je stigla u Anonimne narkomane sa vrlo slabom sposobnošću da slušamo. Ali da bismo potpuno iskoristili prednost "terapeutske vrednosti pomaganja jednog zavisnika drugome," moramo naučiti da aktivno slušamo.
Što je za nas aktivno slušanje? Na sastancima to znači da se skoncentrišemo na ono što deli govornik, za vreme dok deli. Odlažemo svoja razmišljanja i sudove za posle sastanka. Tada razvrstavamo detalje onoga što smo čuli kako bismo odlučili koje ideje želimo iskoristiti, a o kojima još želimo razmisliti.
Možemo primeniti svoju veštinu aktivnog slušanja i u sponzorstvu. Novopridošli često govore o nekom "velikom događaju" u svom životu. Iako nam se takvi događaji mogu činiti nevažnima, oni jesu važni novopridošlom koji ima malo iskustva u življenju života po njegovim pravilima. Naše aktivno slušanje pomaže nam poistovetiti se sa osećajima kakve takvi događaji bude u životu našeg štićenika. Znajući to, postaje nam jasnije šta sa njima trebamo podeliti.
Sposobnost da slušamo aktivno bila nam je nepoznata u izolaciji naše zavisnosti. Danas nam ta sposobnost pomaže da aktivno radimo na svom oporavku. Aktivnim slušanjem, uzimamo sve što nam se nudi u NA, i delimo sa drugima u potpunosti ljubav i pažnju koju smo dobili.

v

Samo danas: Ja ću nastojati da budem aktivni slušatelj. Praktikovaću aktivno slušanje kad drugi dele i kad delim sa drugima
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by Vuk »

12. avgust
Dosta!

"Nešto u nama viče: ´Dosta, dosta, bilo mi je dosta,´
i tada smo spremni preduzeti taj prvi, često
najteži korak u lečenju svoje bolesti."


v

Da li nam stvarno bilo dosta? To je ključno pitanje koje sebi moramo postaviti kada se pripremamo da radimo Prvi korak u Anonimnim narkomanima. Nije važno jesmo li došli u NA sačuvavši ili ne odnose u svojoj porodici, imamo li još uvek karijeru i svaki spoljni privid celosti. Jedino što je bitno je da smo dostigli emocionalno i duhovno dno koje unapred isključuje naš povratak u aktivnu zavisnost. Ukoliko jesmo, bićemo zaista spremni da učinimo sve što treba da prestanemo da se drogiramo.
Kad pravimo inventar svoje nemoći, pitamo se neka jednostavna pitanja. Mogu li kontrolisati svoje drogiranje na bilo koji način? Koje nesreće za koje nisam želeo da se dogode su se pojavile kao posledice mog drogiranja? Kako to ne mogu upravljati svojim životom? Verujem li u svom srcu da sam zavisnik?
Ako nas odgovori na ova pitanja dovedu do vrata Anonimnih narkomana, onda smo spremni napraviti sledeći korak na putu prema životu slobodnom od aktivne zavisnosti. Ako nam je zaista bilo dosta, bićemo voljni da uradimo sve što je potrebno kako bismo pronašli oporavak.

v

Samo danas: Priznajem da mi je bilo dosta. Ja sam spreman raditi svoj Prvi korak.

Moon child
Post Reply