Ja sam tvoja bolest!

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

02.11. Zivjeti sa nerjesenim problemima

Post by MANS0N »


“velika je razlika ako imamo prijatelje koji brinu ako smo povrijedjeni"

Za vecinu nasih problema , rjesenje je jednostvatno. Zovemo svog sponzora , molimo se, radimo korake ili odlazimo na sastanak. Ali sta je sa onim situacijama kad je teret i dalje tezek i ne vidi se kraj?

Vecina nas zna kako je zivjeti sa bolnom situacijom- problemom koji nece jednostavno nestati. Za neke od nas, taj problem je neizljeciva smrtonosna bolest. Neki od nas imaju nepopravljivu djecu. Nekima od nas, zarada jednostvano nepokriva zivotne troskove. Neki od nas brinu o kronicno bolesnom clanu porodice ili prijatelju.

Oni od nas koji su jednom morali zivjeti sa nerjesivim problemom, znaju za olaksanje koje dolazi iz razgovora o tom problemu sa nasim prijateljima u oporavku. Mozemo dobiti i neko smijesno olaksanje. Nasi prijatelji mogu suosjecati ili plakati u suosjecanju. Sto god da rade, olaksavaju nam teret. Oni mozda nece moci rijesiti problem za nas ili odnjeti nase bolne osjecanje, ali samo znanje da smo voljeni i da se neko brine, cini nase probleme podnosljivima. Nikada vise ne moramo biti sami sa nasom boli.

Samo za danas: problemi koje ne mogu rijesiti, mogu postati podnosljivi u razgovoru sa prijateljem. Danas cu nazvati nekoga kome je stalo.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

03.11. Bez obzira na sve

Post by MANS0N »


“na kraju moramo stati na vlastite noge i suociti se sa zivotom pod njegovim uslovima, zasto onda ne od pocetka”

Neki od nas osjecaju da trebamo zastiti novopridosle, tako sto cemo im reci da je nekada sve bilo grozno a sada u oporavku sve je predivno. Osjecamo da mozemo otjerati nekoga ako govorimo o boli i teskocama , razorenim brakovima, pljackama i slicnim stvarima. U iskrenoj i dobro namjernoj zelji da prenesemo poruku, tezimo pobjedonosno pricati samo o onome sto nam ide dobro u zivotu.

Ali vecina novopridoslih vec sumnja u tu istinu, cak i ako su cisti samo par dana. Prosjecan novopridosli dozivljava “zivot pod zivotnim uslovima” prilicno stresnije nego prosjecan oldtimer. Ako i uspijemo uvjeriti novopridoslog da sve postaje ruzicasto u oporavku, bilo bi dobro da budemo sigurni da smo mu tu kao podrska kad nesto krene lose u njenom/njegovom zivotu.

Mozda jednostvano trebamo podjeli realno kako mi koristimo izvore Anonimnih Narkomana kako bi smo prihvatili “ zivot pod zivotnim uslovima”. kakvi god ti uslovi bili u bilo kojem danu. Oporavak i sam zivot sadrzavaju jednak dio boli i srece. Vazno je dijeliti oboje tako da novopridosli zna da ostajemo cisti bez obzira na sve.

Samo za danas: bicu iskrem sa novopridoslim i dacu im do znanja da, bez obzira sta zivot donosi ne moramo nikada vise korititi droge.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

04.11. Razmjena ljubavi

Post by MANS0N »


“… dajemo ljubav zato sto je nama slobodno dana. novi horizonti nam se otvaraju kako ucimo kako voljeti. Ljubav moze biti razmjena zivotne energije izmedju dvije osobe:”

Ljubav data, i ljubav primjena, je bit samog zivota. Ona je univerzalni zajednicki nazivnik , koji nas spaja sa onima oko nas. Ovisnost nam je uskratila tu povezanost, zakljucavsi nas unutar nas samih.

Ljubav koju nalazimo u NA programu , ponovo nam otvara svijet. Ona otkljucava kavez ovisnosti u kojem smo nekad bili zarobljeni. Primajuci ljubav od drugih NA clanova , otkrivamo - mozda prvi put - sto je ljubav i sto nam moze napraviti. Slusamo pripadnike NA koji pricaju o dijeljenju ljubavi i osjecamo elemente koji vode do njihovih zivota.

Pocinjemo predpostavljati da, ako davanje i primanje ljubavi tako mnogo znaci drugima, mozda moze dati znacenje i nasem zivotu. Osjecamo da smo na tragu velikog otkrica, i takodjer osjecamo da necemo potpuno razumjeti znacenje ljubavi ako je ne damo drugima. Pokusamo i otkrijemo vezu koja je nedostajala izmedju nas i svjeta.

Danas shvacamo da je ono sto su govorili istina: “ zadrzavamo ono sto imamo samo dajuci to.”

Samo za danas: ljubav je novi horizont za mene i sredstvo koje cu koristiti da istrazim zivot . Dacu slobodno ljubav koju primam.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

05.11. Bozije vodstvo

Post by MANS0N »


“ nasa Visa Sila nam je uvijek dostupna. Primamo vodstvo kad trazimo znanje Bozije volje.”

Nije uvijek lako donjeti pravu odluku. Ovo je narucito istina za ovisnike koji uce zivjeti po duhovnim principima prvi put. U ovisnosti , razvijamo samodestruktivne i antidrustvene imopulse. Nasa bolest nas nije pripremila da donosimo zdrave odluke.

Danas , kako bi smo nasli smijerr koji trebamo , pitamo nasu Visu Silu. Zastanemo ; molimo ; i tiho slusamo unutrasnje vodstvo. Pocinjemo vjerovati da se mozemo osloniti na Silu vecu od nas samih. Ta Sila nam je dostupna kad god je trebamo. Sve sto trebamo je moliti za znanje o Bozijoj volji za nas i snazi da je iznesemo.

Svaki put kad ovo ucinimo , svaki put kad pronadjemo smijer u nasoj zbunjenosti, nasa vjera raste. Sto se vise oslanjamo na nasu Visu Silu , postaje lakse traziti smjer . Pronasli smo Silu koja nam je nedostajala u ovisnosti , Silu koma nam uvijek dostupna. Kako bi smo pronasli smjer trebamo zivjeti u potpunosti i duhovno rasti, sve sto moramo uciniti je zadrzati kontakt sa Bogom naseg razumjevanja.

Samo za danas: moja Visa Sila je izvor duhovnog vodstva u meni kojeg uvijek mogu izvuci vani. Kad mi nedostaje izlaz trazicu znanje moje Vise Sile.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

6.11. Poniznost je rezultat iskrenosti prema sebi samom

Post by MANS0N »


Poniznost je bila tako strana ideja za vecinu nas pa smo je ignosirali sto smo duze mogli.Kada smo prvi put vidjeli rijec"ponizan" u 7 koraku,mi smo to mogli zamisliti da znaci da je to neka vrsta ponizenja.Mozda bi odlucili pogledati u rijecnik,i jedino bi postali jos vise zbunjeni njenom definicijom.Mi nismo razumjeli kako "niskost i pokornost" nam mogu koristiti u oporavku.
Biti ponizan ne znaci da smo najnizi oblik zivota.Bas suprotno,postajuci ponizan znaci da prihvatamo realne poglede na nas same i gdje se uklapamo u svijetu.Mi rastemo u stanje svjesnosti utemeljeno na nasem prihvatanju svih aspekta nas samih.Mi niti poricemo nase dobre kvalitete niti preuvelicavamo mane.Mi iskreno prihvatamo ono sto smo.
Niko od nas nece nikada dostici stanje savrsene poniznosti.Ali mi mozemo zasigurno teziti ka iskrenom priznamo nase pogreske,prihvatimo nase dobra,i pouzdamo se u nasu Visu Silu kako izvor nase snage.Poniznost ne znaci da trebamo gmizati po zivotnom putu na nasim rukama i koljenima;to jednostavno znaci da mi moramo priznati da se nemozemo oporaviti sami.Mi trebamo jedni druge,i,iznad svega,mi trebamo snagu naseg dragog Boga.

Samo za danas:Biti ponizan,ja cu iskreno prihvatiti sve cinjenice samoga sebe,vidjeti moje istinsko mjesto u sbijetu.Za anagu trebam popuniti to mjesto,ja cu se pouzdati u Boga po svojim shvatanjima.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

7.11. Osjecajuci Boziju volju

Post by MANS0N »


"iskreno sam vjerovao da Visa Sila moze obnoviti moj razum i da cu prestati pokusavati shvatiti sta je Bozija volja,samo prihvatajuci stvari onakvima kakve jesu,i biti zahvalan."

Sto smo duze cisti,manje sigurno "znamo" sta Bozja volja je za nas-i sve manje je i vazno.Znanje o volji Vise Sile postaje manje "znanje" a postaje "osjecaj" stvari.Mi i dalje primjenjujemo 11 korak vijerno.Ali rjedje nego da trazimo "znakove" od nase Vise Sile,mi se pocinjemo vise oslanjati na nasu intuiciju,vjerovajuci svojim culima o tome sto bi nas ucinilo ugodnim.
Nakon cistoce od nekoliko godina,stvari koje smo cinili saznajemo da smo cinili protiv Bozije volje za nas. Kada idemo protiv Bozije volje,dobijamo onaj stari neugodni osjecaj u zeludcu.Ta osjetljivost je upozorenje koje,ako nastavimo u tom pravcu,izaziva mnogo ne prospavanih noci.Mi moramo obratiti paznju na takva osjecanja,jer ona su cesto znakovi da radimo suprotno od volje Vise Sile za nas.
Nas 11 korak jasno naznacava istinski cilj molitve i meditacije:poboljsanje nase svjesnosti kontakta sa Bogom po nasim shvatanjima,donosi nam jasnije znanje o volji Vise Sile za nas i snagu da to ispoljimo.Mi znamo za Boziju volju jasnije po osjecaju ,ne po "znakovima" ili rijecima-i osjecaj je ispravan.

Samo za danas:Molicu se za za znanje volje Vise Sile za mene i snagu da to ispoljim.Obratit cu paznju na svoja osjetila,i reagovati kada osjetim da su ispravna.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

10.10. Posljedice

Post by MANS0N »


Prije nego sto smo se skinuli, vecina ovisnika je vodjeno impulsivnim reakcijama. Danas , mi nismo zakljucani u ovakav nacin razmisljanja

Jesi ikad bio u iskusenju uraditi nesto iako si znao da ce to biti katastrofalno? Jesi ikad mislio koliko ce boljeti to sto si namjerio da ucinis, i to ipak, uciniti ?

Receno je da posljedice dolaze sa svakom akcijom. Prije nego sto smo se skinuli, mnogi od nas nisu jednostavno vjerovali u to. Ali sad znamo tacno sta to znaci. Kad cinimo nesto , znamo da ce biti posljedica koje se moraju platiti. Ne mozemo vise odlucivati da ucinimo nesto u ignoranciji kad znamo jako dobro da necemo voljeti cijenu koju moramo platiti.

Imam nagrada i cijena. Uredu je ciniti nesto uprkos posljedicama ako smo spremni da platimo cijenu, ali uvijek je neko plati.

Samo za danas: mislicu o posljedicama mojih akcija prije nego ih poduzmem.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

11.11. Od predaje do prihvacanja

Post by MANS0N »


“mirno se predajemo i prepustamo Bogu kako smo ga razumjeli da brine o nama”

Predaja i prihvacanje su kao sljepa zaljubljenost i ljubav. Sljepa zaljubljenost pocinje kad susretnemo nekoga posebnog. Zaljubljenost netrazi nista sem potvrde objekta nase zaljubljenosti. Prije nego zaljubljenost postane ljubav, trazi se veliki udio napora. Ta pocetna veza mora biti polagana, strpljivo njegovana u postojanu , trajnu vezu.

Isto je sa predajom i prihvatanjem. Mi se predajemo kad priznamo nasu nemoc. Polagano, dosli smo do vjerovanja da Sila veca od nas samih moze dati brigu koju mi trebamo. Predaja se pretvara u prihvatanje kad pustimo ovu Silu u nase zivote. Istrazujemo sebe i pustamo Boga da nas vidi onakvim kakvi smo. Dozvolivsi prilazBbogu kako ga razumijemo u najdublje djelove sebe, mi prihvatamo jos bozije brige. Pitamo ovu Silu da nas oslobodi nasih precica i pomoc da ispravi greske koje smo pocinili. Tu se ukrcavamo na novi put Zivota, poboljsavajuci nas svjesni kontakt i prihvacajuci trajnu brigu, vodstvo i snagu vise Sile

Predaja kao i zaljubljenost, mogu biti pocetak duze zivotne veze. Okrenuti predaju u prihvacanje, kako bilo, moramo pustiti Boga kako ga razumijemo da brine o nama svaki dan.

Samo za danas: moj oporavak je vise od zaljubljenosti. Predao sam se. Danas cu njegovati svoj svjesni kontakt sa Visom Silom i prihvatiti Boziju trajnu brigu o meni.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

12.11. Nasa licna prica

Post by MANS0N »


"Kada iskreno ispricamo nasu licnu pricu,neko drugi bi se mogao poistovjetiti sa nama."


Mnogi od nas su culi istinski zadivljujuce govornike na N.A. razgovorima.
Sjecamo se kako je publika naizmjenicno plakala i poistovjecivala se sa govornikom a onda bila radosna i razdragana.
"Jednoga dana,"pomislimo,"I ja cu biti glavni govornik na sastancima,takodje."

Pa,za mnoge od nas,taj dan treba jos da dodje.S vremena na vrijeme mozda cemo biti upitani da govorimo na sastanku blizu mjetsa gdje zivimo.Mogli bismo govoriti na manjim zasjedanjima,radionicama.Ali nakon svog tog vremena, mi i dalje nismo "popularan" konvencijski govornik-i to je u redu.
Naucili smo da i mi takodje imamo specijalnu poruku koju trebamo podijeliti,pa i ako je to samo na lokalnim sastancima sa 15-20 prisutnih ovisnika.

Svako od nas ima samo svoju iskrenu pricu za ispricati,i to je to.Ne mozemo ispricati neciju tudju pricu.Svaki put kad ustanemo da dijelimo,
mnogi od nas ne mogu da se sjete svih pametnih recenica i smijesnih prica.Ali mi imamo nesto za ponuditi.Mi nosimo poruku nade-mi mozemo i oporavljamo se od svoje ovisnosti.
I to je dovoljno.

Samo za danas:Upamtit cu da ono sto najbolje dijelim je moja iskrena prica.Danas,to je dovoljno.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

13.11. Neperfektno

Post by MANS0N »


“ necemo biti perfektni. Ako bi bili perfektni, ne bi bili ljudi”

U oporavku smo svi imali ocekivanja od zivota. Neki od nas su mislili da bi oporavak iznenada mogao uciniti ih upotrebljivim ili de ce moci uciniti u ovom svjetu sve sto zele.. Ili smo zamisljali potpuno lakocu odnosa sa drugima. Kad zastanemo i razmislimo , shvatimo da smo ocekivali od oporavka da nas ucini perfektnim. Nismo ocekivali da cemo nastaviti praviti greske. Ali mi ih cinimo. To nije ovisnicka strana koja nam pokazuje da je to ljudski.

U NA tezimo oporavku, ne perfekciji. Jedino obecanje koje smo dobili je sloboda od aktivne ovisnosti. Perfekcija je nedostizno stanje za ljudsko bice., to nije realan cilj. Ono sto cesto trazimo u perfekciji je sloboda od neugodnosti cinjenja gresaka. Za uzvrat te slobode od neugodnosti, razmjenjujemo nasu radoznalost, fleksibilnost i prostor za odrastanje.

Ako razmotrimo ovu razmjenu: da li zelimo zivjeti ostatak nasih zivota u nasem malom dobro izdefinisanom zivotu, sigurni ali vjerovatno zaguseni? Ili, da se li zelimo usuditi uci u nesto nepoznato, preuzeti rizik i dohvatiti sve sto zivot imam ponuditi?

Samo za danas: zelim sve sto zivot ima da mi ponudi i sve sto ozdravljenje daje. Danas cu preuzeti rizik, pokusati nesto novo i rasti
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
Post Reply