Ja sam tvoja bolest!

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

14.10. Kraj usamljenosti

Post by MANS0N »

Sa ljubavlju koja mi je data u N.A., ja nemam izvinjenja za usamljenost.


Ovisnot je bolest usamljenosti. Mozemo biti okruzeni ljudima, prije ili kasnije, nasa ovisnost postavlja stupice medju nama pa cak i izmedju nas i nasih voljenih.Ocajnicka usamljenost je mnoge dovela do N.A.

Moguce da pristupimo prostorijam N.A. sa oprezom i sumnjom, bice nam pozeljena dobrodoslica sa zagrljajem, osmjenom toplim. Ovo moze biti prvo mjesto gjde smo se osjetili dobrodosli nakon jako dugo vremena. Gledamo druge clanove kako se smiju i pricaju, napustaju sastanak u grupama za jos druzenja u obliznjem kaficu. Pitamo se, mozemo li i mi takodje postati dio ove simpaticne raje.

Nas obrazac izolovanosti , moze otezati da im se prikljucimo. Vremenom, kako bilo, pocinjemo se radije osjecati djelom nego zasebno. Uskoro, kad udjemo u prostorije, osjecamo se kao kod kuce. Poceli smo praviti prijateljstva i nasi zivoti pocinju se mjenjati.

N.A. nas uci kako prevazici izolaciju . Kroz nas prvi pokusaj prijateljstva formiranog u nasoj domacoj grupi, otkrivamo da sticanje prijateljstva i nije tako tesko. Osjecaj pripadnosti dolazi kad dijelimo sebe sa drugima.


Samo za danas: Zahvalan sam za prijateljstva koja mi je dala Visa Sila u N.A. Zbog njih ja nisam usamljen vise.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

15.10. Izbor

Post by MANS0N »


Mi nismo izabrali da postanemo ovisnici.

Kad samo odrastali, svi smo imali snove. Svako dijete je culo od rodjaka, ili komsije: “ sta bi ti zelio biti kad odrastes?”. Cak ako neki od nas nisu razradili snove uspjeha, neki od nas su snivali o poslu, porodici i buducnosti punoj dostojanstva i postovanja. Ali niko nije pitao:”zelis li biti ovisnik kad odrastes?”

Mi nismo izabrali da postanemo ovisnici i mi ne mozemo birati da prestanemo biti ovisnici. Mi bolujemo od bolesti ovisnosti. Nismo odgovorni za to sto je imamo, ali smo odgovorni za nas oporavak. Kad smo shvatili da smo bolesni i da ima put oporavka, ne mozemo pobjeci kriveci okolnosti ,ili sebe ,ili nastaviti zivjeti kao ovisnik.Mi nismo izabrali ovisnost, ali mi mozemo izabrati oporavak.

Samo za danas:Biram oporavak
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

IZBOR JE TVOJ ZA IZBOR SE IZBORI

Post by heroinapg »

Da, Tvoja bolest smisla, koja te udaljava od sebe...Ja sam bolest..pomislis u trenutku da i ja Tebe volim, ali ja te unistavam, vrtim te kao centripetalna sila...Trenutno se udaljis od svojih licnih realnih ili imaginarnih problema, ja Ti pomognem, kao prijateljica ili sex na ex (kome pomaze). Pristala sam, bicu sve sto hoces....Prodaces sve da bih bila Tvoja.. Jer, ja dominiram Tobom. Mozes me se rijesiti-ali ja Te vrijebam. Ukoliko nakratko i pobjegnes od mene, budes srecan, uhvati Te euforija da te necu vise stici...A ja ti se lagano vratim, a "samo" te simptomi uhvate...
Sa mnom nikada nisi sam, zlo je u Tebi
Neces osjecati...Neces se sjecati...Bice Ti "Lakse"...Da li to stvarno zelis?! Je`l to sve sto mozes da pruzis, da das sebi...da se zatvoris...razgovaras sa mnom, ne konzumiras hranu, beskurpulozno rusis sve oko sebe..Pri tom nisi svjestan da sam zavladala Tobom..Pronasla sam te..Moza Ti mene nisi trazio 1. Al kada si me 1. put pronasao, vracala sam Ti se kao napustena i usamljena ljubavnica...Mamila te, nisam te ostavila...kada Ti je bilo najteze...Neces ni ti mene ostaviti?!

Ja sam bolest koja se siri, kao virus u Tvom racunaru, racunar je masina, postaces i Ti...Ukoliko me budes slusao...Tuberkulozni bolesnici su ljubili druge, kako bi prenijeli svoju bolest...Tako je i mene tebi neko prenio...
Imas li imunitet?!

Bolest koja je proresivna..Svakog dana u svakom pogledu sve vise napredujem Razzvijam se u Tebi..Postajes tvorevina moje Izlucevine..
Nesvjestan sijesti koliko sam te opkolila, obuzela...Ja sam zena, prevara, igra!!
Resavam sve Tvoje strahove, patnje, bolove realne i nerealne...Pa zasto se onda zovem bolest?!
jESI HIPOHONDER...Volis li me?! pogledaj se u ogledalo, priznaj sebi da li sam te obuzela..Jer to radim tiho i brzo, nijemo i gluvo, ne osjetis da si i na najmanji moj simptom POVRATNIK...Vracas se prevari, lazi, obmani..zaposjela sam te...
Snagu imas da se odupres?! Gdje je?!
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Ja sam tvoja bolest!

Post by Sagitarius »

5 mjeseci ekstaze i godine pakla,napisaše TBF u jednooj pjesmi.
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

16.10. Najjednostavnija molitva

Post by MANS0N »


“………. moliti za znanje njegove volje za nas i snagu da to ispunimo”

Kako moliti?Sa malo iskustva, mnogi od nas nisu znali kako poceti. Kako god okrenes, proces nije tako ni komplikovan.

Dosli smo u NA zbog nase ovisnosti o drogama. Ali ispod toga, mnogi od nas su osjecali duboku zbunjenost samim zivotom. Izgledali smo izgubljeni, odbaceni bez puta, bez ikoga da nas vodi. Molitva je nacin da se nadje pravac u zivotu i snaga da se prati taj pravac.

Zato molitva igra centralnu ulogu u NA oporavku. Neki od nas uzimaju odredjen dio dana za molitvnu, stavarjuci rutinu. U tisini, mi “pricamo” nasoj Visoj Sili, ili tiho ,ili na glas. Djelimo svoje misli, svoja osjecanja, svoj dan. Pitamo:” sta bi zelio da uradim?” U isto vrijeme pitamo:” daj mi snagu da to iznesem.”

Uciti moliti je jednostavno. Pitamo za:” znanje Vise Sile i snagu da to odradimo.” Cineci to , nasli smo pravac koji nedostaje i snagu koju trebamo da ispunimo Boziju zelju.

Samo za danas: Sjescu danas u tisini neko vrijeme i “pricati” sa svojom Visom Slom. Pitacu tu Silu za pravac i sposobnost da djelujem.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

17. 10. "Istina"

Post by MANS0N »


Sve sto znamo je objekt kontrole, pogotovo ono sto znamo o istini.


Mnogi od nas misle da mogu prepoznati “istinu”. Vjerovali smo da je istina jedna stvar, nedvojbena i nepromjenjiva, i mogli smo se cvrsto uhvatiti nje i bez pitanja. Stvarna istina je bila , da cesto nismo mogli vidjeti istinu ako nas pogodi direktno u lice. Nasa bolest je farbala sve u nasim zivotima, pogotovo dozivljaj istine u lice,.Ono sto im “znamo” o istini nas je skoro ubilo. Prije nego sto smo mogli prepoznati istinu, morali smo prebaciti nasu odanost sa ovisnosti na Visu Silu, izvoru sveg dobrog i istinitog.

Istina se promjenila i nasa vjera u Visu Silu je narasla. Kako radimo korake, cjeli nas zivot se poceo mijenjati kroz snagu izljecenja pricipa oporavka. Da bi otvorili vrata za promjene, morali smo predati nasu pripadnost nepromjenjivoj i okrutnoj istini.

Istina postaja cistija i jednostavnija svaki put kad se sudarimo sa njom. I kako koraci rade u nasim zivotim svaki dan, ako im dopustimo, nase razumjevanje istine moze se mijenjati iz dana u dan naseg odrastanja.

Samo za danas: Otvoricu svoje oci i srce promjenama donesenim koracima. Sa otvorenim mislima , mogu razumjeti istinu u svom zivotu danas.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

18. 10. Mi svi pripadamo

Post by MANS0N »


Iako politika pravi pravo loseg kompanjona, kako stara izreka kaze, ovisnost pravi jednog posebne vrste.

Koju mjesavinu ljudi imamo u N.A! Na bilo kojem sastanku ,bilo koje veceri, nacemo toliko razlicitih ljudi koji nikad ne bi sjeli u istu prostoriju skupa da nije bolesti ovisnosti.

Clan ,koji je doktor, opisuje svoju nespremnost da se indentificira na svom prvom sastanku , odbijauci da udje u tu prostoriju punu djankija. Drugi clan sa duzom zatvorskom i institucionalnom istorijom dijeli istu pricu, osim sto njen sok i iznenadjenje prizilaze iz spoznaje da tu sjede fini ljudi, neki cak u u odijelima. Ova dva prijatelja su skoro proslavili 7 godina braka.

Najrazlicitiji clanovi cesto stvaraju prijateljstva i sponzorstvo jedni sa drugima. I usluzni rad obavljaju skupa. Srecemo se u prostorijama oporavka, dijelimo patnje proslosti i nadu buducnosti. Srecemo se na zajednickom tlu sa fokusom na dvije stvari koje imamo zajednicke: ovisnost i oporavak.

Samo za danas:Nije bitno koje su moje okolnosti, ja pripadam.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

19.10, Stati iza necega.

Post by MANS0N »


“……mozemo osjetiti vrjeme, dodirnuti stvarnost i prepoznati duhovne vrijednosti davno izgubljene za mnoge od nas.”

U aktivnoj ovisnosti, bili smo spremni kompromitovati sve u sta smo vjerovali samo da bi nam u ruke doslo jos droge. Bilo da smo ukrali od familije, ili prijattelja, prodali sebe, ili lagali nasim poslodavcima, ignorisali smo vrijednosti koje su nam najvise znacile. Svaki put kad smo napravili kompromis s uvjerenjem do kojeg nam je stalo, otpao je jos jedan dio koji je drzao nase licnosti skupa. Vremenom , mnogi od nas su dosli na svoj prvi sastanak, nista nije ostalo sem rusevina bivsih nas .

Lociracemo nase izgubljene vrijednosti kad budemo radili prvo samopreispitivanje. U redosljedu reizgradnje nasih osobina nacicemo da je potrebno zadrzati ove vrijednosti, bez obzira na to koliko jako iskusenje bilo da se stave na stranu. Moracemo biti iskreni, cak i kad mislimo da bi mogli zeznuti svakoga lazuci. Ako ignorisemo nase vrijednosti, nacemo da je najveca izmisljotina koju smo ikad rekli, ona koju smo izrekli sebi.

Mi ne zelimo poceti sa demoliranjem naseg duha opet poslije svog tog truda ulozenog u obnovi. Kljucno je da stojimo za nesto, ili rizikujemo padanje za nista. Bilo sta da pronadjemo vaznim za nas, mi postujemo.

Samo za danas:Stacu iza necega. Moja snaga je rezultat zivljenja mojih vrijednosti.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

20.10. Sloboda izbora

Post by MANS0N »


“ nametnutoj moralnosti nedostaje snage koja nam dodje kao kad izaberemo zivjeti duhovni zivot”

Mnogi od nas u aktivnoj ovisnosti su zivjeli neispunjene zivote. Ili nismo zeljeli ,ili nismo mogli napraviti izbore kako zelimo , sta vise volimo raditi, ili cak gdje zelimo zivjeti. Dozvolili smo drogi ,ili drugim ljudima da donose najosnovnije odluke za nas. Sloboda od aktivne ovisnosti znaci, izmedju mnogi stvari , i slobodu donosenja izbora za nas same.

Sloboda izbora je divan poklon, ali je takodje i velika odgovornost. Izbor nam dozvoljava da otkrijemo ko smo i u sta vjerujemo. Kako bilo, u ostvarivanju toga, zovnuti smo na prosudjivanje nasih izbora i prihvatanje posljedica. Ovo vodi neke od nas da traze nekoga ko ce napraviti izbor za nas - nas sponsor, nasa grupa u NA, nasi NA prijatelji, upravo kao sto je nasa bolest pravila izbore za nas kad smo koristili. To nije oporavak.

Slusati druga iskustva je jedna stvar; odricanje vlastite odgovornosti je nesto drugo. Ako ne koristimo poklon slobode koji nam je dat, ako odbijemo prihvatiti odgovornost, koja ide skupa , izgubicemo taj poklon i nasi zivoti ce biti smanjeni. Mi smo odgovorni za nas vlastiti oporavak i nase vlastite izbore. Teske kako moze izgledati, mi moramo napraviti ove izbore za sebe i postati spremni da prihvatimo posljedice.

Samo za danas:Ja sam zahvalan za slobodu zivljenja kako ja izaberem. Danas , cu prihvatiti odgovornost za moj oporavak , napraviti svoje izbore i prihvatiti posljedice.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

21.10. Bozija volja danas

Post by MANS0N »


“ ova odluka zahtjeva nastavljanje prihvatanja, povecanja vjere i dnevnu oprijedljenost oporavku”

Ponekad mi stvarno zivimo 3. korak i izvrsno je. Ne zalimo za prosloscu, ne bojimo se buducnosti i generalno smo zadovoljni sadasnjoscu. Ponekad ipak, izgubimo viziju Bozije volje u nasim zivotima.

Mnogi od nas sanjaju o brisanju gresaka proslosti, ali proslost se ne moze izbrisati. Mnogi od nas su zahvalni za to jer nas je nasa proslost dovela do oporavla koji uzivamo danas.Radeci program, mozemo uciti kako prihvatiti proslost i pomiriti se sa sobom, priznajuci greske. Ovih 12 koraka mogu pomoci da eliminisemo brige o buducnosti.Kad praktikujemo N.A. nacela na dnevnoj osnovi u svim nasim stvarima, mozemo prepustiti rezultate Visoj Sili.

Izgleda, kao da nasi clanovi sa najsnaznijom vjerom , najbolje zive u sadasnjosti. Zadovoljstvo, uzivanje i zahvalnost za kvalitet nasih zivota su rezultat vjere u sam zivot od sebe. Kad vjezbamo principe naseg programa, danas je jedini dan koji trebamo.

Samo za danas:Izvuci najvise sto mogu iz ovog dana i vjerovati da je proslost i buducnost u Bozijoj brizi.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
Post Reply