Ja sam tvoja bolest!

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

22.10. Vidi ko govori

Post by MANS0N »


“ nasa bolest je tako podmukla da nas moze dovesti u nemoguce situacije”

Neki od nas kazu:” moja bolest mi govori”. drugi kazu:” moja glava nece da se ugasi”. Jos uvijek neki spominju:” odbor(vjece, komitet) u mojoj glavi” ili “ majmuj na mojim ledjima”. Suocimo se. Patimo od neizljecive bolesti koja nastavlja uticaj na nas, cak i u oporavku. Nasa bolest nam daje izopacene informacije o tome sta se desava u nasim zivotima. Govori nam da ne gledamo na sebe jer ono sto cemo vidjeti je zastrasujuce. Nekad nam govori da mi nismo odgovorni za sebe i nasa djela; drugi put kaze da sve sto je pogresno je nasa greska. Nasa bolest nas vara da joj vjerujemo.

N.A. program nam omogucava toliko glasova koji se protive ovisnosti, glasovima kojim mozemo vjerovati. Mozemo nazvati naseg sponzora za provjeru stvarnosti. Mozemo slusati glas ovisnsika koji se pokusava skinuti. Ultimativno rjesenje je raditi korake i iskoristiti snagu Vise Sile. To ce nas provesti kroz ono vrijeme kad “nasa bolest govori” .

Samo za danas:Ignorisacu “glasove” moje ovisnosti. Slusacu glas mog programa i Sile vece od mene samog.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

23. 10. Predavane Visoj Sili

Post by MANS0N »

"Predajuci kontrolu,mi dobijamo mnogo vecu snagu."

Kada smo se drogirali,cinili smo sve sto smo mogli da okreneno stvari u nasu korist.Koristili smo svaku mogucu semu da stavimo svoj svijet pod kontrolu.Kada bi dobili to sto smo zelili,osjecali bi se mocnim,nepobjedivim;kada nismo uspjeli osjecali bi se ranjivim,porazenim.Ali to nas nije zaustavilo-to je jedino vodilo vecem naporu da Kontrolisemo i manipulisemo svoje zivote u upravljivo stanje.
Planiranje je bio nas nacin poricanja nase slabosti.Dokle god smo mogli sami sebi odvuci paznju sa svojim planovima,mi smo mogli odgoditi prihvatanje cinjenice da nemamo nikakve kontrole.Jedino postepeno smo shvacali da je nas zivot postao neupravljiv i da sve prevare i manipulacije ovog svijeta nam nece pomoci da svoj zivot stavimo ponovo u red.
Kada priznamo svoju nemoc,mi prestajemo da kontrolisemo i ispravljamo nas nacin da nam zivot bude bolji-mi se predajemo.
U nedostaku sposobnosti nase sopstvene snage,mi trazimo snagu vecu od nas samih.Zbog potrebne podrske i vodstva mi molimo Visu Silu da brine o nasoj volji i nasim zivotima.Mi trazimo od drugih u oporavku da dijele svoja iskustva zivjeci sa N.A. programom umjesto da se trudimo da programiramo svoje zivote.Sila i put za kojim tragamo su svuda oko nas,mi samo treba da pogledamo oko sebe da to nadjemo.

Samo za danas:Danas se necu truditi da planiram i manipulisem svoj put u izgradnji upravljiva zivota.Kroz N.A. program ja cu se predati na brigu Visoj sili.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

25.01 Dodatni poklon

Post by MANS0N »


"Vidimo kako se to desava oko nas svaki dan.Taj cudnovati preokret je evidentan u duhovnom budjenju."

Mi gledamo kako dolaze na svoj prvi sastanak porazeni,njihove duse slomljene.Njihova patnja je ocita,i njihov vapaj za pomoci jos vise prisutni.Oni prikupe dobrodoslicki iver i vracaju se nazad na svoje mjesto,uzdrmani od napora.

Mi ih susrecemo opet,i izgledaju malo opustenije.Nasli su sponzora i dolaze na sastanke svake veceri.Oni i dalje nece upoznati nas blijesak, ali klimaju glavom u odobravanju dok dijelimo.Mi primjecujemo iskru nade u njihovim ocima,i oni se nesigurno smjeskaju kada ih ohrabrujemo da nastave da dolaze.

Nekoliko mjeseci kasnije,oni stoje uspravno.Naucili su kako da uspostave kontakt ocima.Oni rade korake sa svojim sponzorima i oporavljaju se kao rezultat.Mi ih slusamo kako dijele na sastancima.Mi dijelimo njihovo mjesto poslije.

Nekoliko godina kasnije,oni govore na konvencijalnim skupovima.Oni imaju divnu,zanimljivu osobnost.Osmjehuju se kada nas vide,zagrle nas.i govore nam kako nikada nebi uspjeli bez nas.I razumiju kada kazemo,"niti bi mi,bez tebe."

Samo za danas:Naci cu radost u svjedocenju oporavka drugog ovisnika.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

26.10. Prihvatanje samoga sebe

Post by MANS0N »


"Najefektivniji znaci su prihvatanje sebe kroz rad na 12 koraka oporavka"

Nasa ovisnost je bila izvor sramote za mnoge od nas.Mi smo krili sebe od drugih,sigurni da ako bi neko saznao tko smo mi u stvari da bi nas odbacili.N.A. nam pomaze da naucimo da prihvatamo sebe.

Mnogi od nas su nasli dosta oduska samim prisustvom na sastancima,slusajucii ostale ovisnike kako dijele svoje price,i otkrivajuci da su se i drugi osjecali poput nas u vezi prihvatanja samih sebe.Kada drugi dijele iskreno sa nama koji smo tamo,mi se osjecamo slobodno da uradimo isto.Uceci kako da govorimo istinu o nama drugima,mi ucimo kako da prihvatamo sebe.
Otkrivanje sebe,kakogod,je samo pocetak.Jednom kada podijelimo stvari zbog kojih nam je neugodno u nasem zivotu,mi imamo potrebu da nadjemo novi nacin zivota-i tada koraci dolaze na scenu.Mi izgradjujemo koncept Vise Sile.Mi pravimo listu popisa za svoj zivot,do u detalje,i razgovaramo o listi popisa sa nasim sponzorom.
Mi molimo Boga ,kako ga mi razumijemo, da ukloni nase karakterne mane,nedostatke koje su uzrok nasih muka.Mi preuzimamo odgovornost za stvari koje smo cinili i placamo odstetu za njih.
I mi unosimo sve te discipline u nase svakodnevne zivote,"vjezbajuci ove principe u svim zivotnim podrucjima".
Radeci korake,mi mozemo postati covjek na kojeg cemo biti ponosni.Mozemo otvoreno govoriti istinu o sebi,i nemati se zasto skrivati.

Samo za danas:Ja cu koracati putem prihvatanja samoga sebe.Ja cu ustati,reci istinu,i raditi korake.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

27.10. Proslost

Post by MANS0N »


"Mi se vracamo da pogledamo proslosti u lice,da pogledamo kako je to stvarno izgledalo,i da shvatimo tako da mozemo nastaviti zivjeti danas."

Za mnoge od nas,proslost je poput loseg sna.Nasi zivoti nisu vise isti,ali mi i dalje imamo kratkotrajne,emocionalne visoko okrivljujuce uspomene od nase zaista neprijatne proslosti.Krivnja,strah,i ljutnja kada nas jednom savladaju mogu se prosuti po nasem novom zivotu,complicirajuci sav nas napor da se promijenimo i da rastemo.
12 koraka je formula koja nam pomaze da naucimo da stavimo proslost na njeno mjesto.Kroz cetvrti i peti korak,mi postajemo svjesni da nase staro ponasanje nije uspijevalo.Mi trazimo od Vise Sile da nam oslobadi nasih mana u sestom i sedmom koraku,i mi se pocinjemo oslobadjati krivnje i straha koje su nas mucile sve te godine.U osmom i devetom koraku,placajuci odstetu,mi pokazujemo drugima kako se nasi zivoti zaista mijenjaju.Nismo vise kontrolisani nasom prosloscu.Jednom kada proslost izgubi kontrolu nad nama,mi smo slobodni da pronadjemo nove nacine zivljenja,nacine koji prikazuju ono sto mi uistinu jesmo.
Samo za danas:Ja ne trebam biti kontrolisan od svoje proslosti.Ovaj novi dan cu zivjeti kao nova osoba koja postajem.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

28.10. Stavovi

Post by MANS0N »


" Korake mozemo koristiti i da poboljsamo stavove"

Da li ste ikada imali dan kada ste mislili da sve radi protiv vas?Da li prolazite kroz periode kada ste toliko zauzeti tudjim stvarima da jedva mozete podnijeti sebe?A onda kada sami sebe uhvatite da se istresate na kolegu ili bliznje bez ikakvog razloga?Kada nadjemo sebe u takvom turobnom stanju uma,treba da poduzmemo nesto.
U bilo kojem dijelu dana,mozemo da sjednemo negdje sa strane i napravimo "unutrasnju inventuru".Mi proucavamo kako reagujemo na vanjske situacije i druge ljude.Kada to ucinimo,mozda otkrijemo da imamo isti stari problem loseg stava prema drugima.Negatvni stav moze da naskodi nasem odnosu sa Visom Silom,i ljudima u nasem zivotu.Kada smo iskreni prema sabi sebi,mi cesto otkrivamo da problem lezi u nama,i u nasem stavu.
Mi nemamo kontrolu nad izazovima koji nam se pruzaju.Na sta mozemo utjecati je kako cemo reagovati na te izazove.U bilo kojem momentu,mi mozemo promijeniti nas stav.Jedina stvar koja se zaista mijenja u N.A. smo mi.12 koraka daje nam alate da se pomjeramo iz problema do rjesenja.
Samo za danas:Kroz dan ja cu provjeriti svoj stav.Ja cu primjenjivati korake i poboljsati svoj stav.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

29.10. Zivjeti u sadasnjosti

Post by MANS0N »


"Zivuci u sadasnjosti oslobadjamo se tereta proslosti,i straha od buducnosti."

Razmisljajuci koliko je lose bilo-ili koliko je moglo biti-mogu istrositi nase nade ka oporavku.
Fantazije o tome kako je nevjerovatno bilo-ili moglo biti-mogu nam odvratiti paznju od akcija u stvarnom svijetu.Zato u N.A. mi pricamo o zivljenju i oporavku kroz "samo za danas".
U N.A,mi znamo da se mozemo promijeniti.Mi smo dosli sa uvjerenjem da nasa Visa Sila moze nadoknaditi zdravo stanje nasih umova i srca.Propast nase proslosti moze se rasporediti kroz korake.Odrzavanjem naseg oporavka,samo za danas,mi mozemo izbjeci stvaranje problema u buducnosti.
Zivot u oporavku nije fantazija.Sanjarenje o tome kako je super bilo uzimati ili kako cemo uspjesno moci uimati u buducnosti,iluzije kako su stvari mogle biti super,prenapuhana ocekivanja koja nas vode ka razocarenju i povratku u drogu-sve je to skinuto sa vlasti od strane programa.Mi idemo za Bozijom voljom,ne nasom.Mi tezimo da sluzimo drugima,ne sebi.Nasa egocentricnost i vaznost kako su super stvari mogle ili trebale biti za nas nestaje.U svjetlu oporavka
,mi uvidjamo razliku izmedju vstvarnosti i fantazije.
Samo za danas:Ja sam zahvalan na nacelima oporavka i nove realnosti koja mi je data.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

30.10. Hrabrost

Post by MANS0N »


“nasa novo pronadjena vjera nam daje cvrst temelj za hrabrost u buducnosti”

Anonimni Narkomani nisu mjesto za slabo srce.! Suocavanje zivota sa svim sto donosi bez upotrebe droga nije uvijek lagano. Oporavak trazi vise od napora, trazi slobodoumnu dozu hrabrosti.

Sta je hrabrost, uopste? Brzi pogled u rjecnik ce nam reci. Imamo hrabrosti kad se suocimo i djelujemo sa svim sto mislimo da je tesko, opasno ili bolno prije nego se povucemo. Hrabrsot znaci biti smion, imati svrhu, imati duha. Onda sta je u stvari hrabrost? Hrabrost je stav i ustrajnost.

To je ono sto ovisnik u oporavku doista treba-ustrajnost. Obavezali smo se da cemo se drzati naseg programa, da cemo izbjeci koristenje, bez obzira sta ce se desiti. Hrabar ovisnik je onaj koji ne uzima , dan po dan, bez obzira na sve.

I sta nam daje hrabrost? Odnos sa Visom Silom daje nam snagu i hrabrost da ostanemo cisti. Znamo, dok god smo u Bozjoj brizi , imacemo snagu koju trebamo da se suocimo sa zivotom pod njegovim uslovima.

Samo za danas: imam Visu Silu koja se brine za mene, uvijek. Znajuci to, teziti cu da imam hrabar stav danas.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

31.10. Nas odnos sa Visom Silom

Post by MANS0N »


“oporavak koji se dogadja ovisi o nasem odnosu sa Bogom punim ljubavi, koji se brine o nama i koji ce uciniti za nas ono sto mi smatramo nemogucim da ucinimo sami”

Radeci 12 koraka Anonimnih Narkomana daje nam novi pocetak u zivotu i putokaz za zivot u ovom svjetu. Ali ti koraci su vise od novog pocetka. Kad dajemo sve od sebe kako bismo zivjeli u skladu sa koracima , razvijamo odnos sa nasom vlastitom Visom Silom.

U 3. Koraku mi odlucujemo dopustiti Bogu punom ljubavi da utjece na nase ziovte. Vecina hrabrosti , povjerenja i odlucnosti koju trebamo kako bi smo nastavili uspjesno koracati, dolazi iz ove odluke. U 7. Koraku idemo cak i dalje, traze od vise sile da promjeni nase zivote. 11. Korak je nas nacin da poboljsamo ovaj odnos.

Oporavak je proces rasta i promjene u kojem su nasi zivoti obnovljeni. 12. Korak je putokaz, razliciti smjerovi kojim hodamo kako bismo nastavili oporavak. Ali podrska koju trebamo , da bi smo napravili svaki korak dolazi iz nase vjere u Visu Silu, uvjerenja da ce sve biti dobro. Vjera nam daje hrabrost da djelujemo. Svaki korak koji napravimo imam podrsku naseg odnosa s Bogom punog ljubavi

Samo za danas: zapamticu da je izvor moje hrabrosti i odlucnosti moj odnos sa vlastitom Visom Silom.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

01.11. Budjenje

Post by MANS0N »


“ Bog nam pomaze kako pomazemo jedni drugima”.

Nasa ovisnost je uzrokovala da mislimo gotovo iskljucivo o nama samim. Cak i nase molitve- ako smo uopste molili - su bile egocentricne. Trazili smo od Boga daa sredi nase stvari ili da nas izvuce iz nevolje. Zasto? Zato sto nismo zeljeli zivjeti s problemima koje smo sami stvorili. Bili smo nesigurni. Mislili smo da je zivot dobijanje i uvijek smo zeljeli vise.

I u opravku dobijamo vise - vise od samog ne uzimanja. Duhovno budjenje koje dozivljavvamo radeci 12 koraka nam otkriva zivot za kojeg smo mislili da je nemoguc. Vise ne trebamo brinuti hoce li biti “dovoljno” jer se oslanjamo na Visu Silu punu ljubaavi koja zadovoljava nase dnevne potrebe. Smireni u nasoj stalnoj nesigurnosti vise nevidimo svijet kao mjesto u kojem se trebamo natjecati s drugima, da bi smo ispunili nase zelje. Umjesto toga vidimo svijet kao mjesto u kojem zivimo ljubav koju nam je nasa Visa Sila pokazala. Nase molitve nisu za trenutno zadovoljenje, one su za pomoc u pomoganju jedni drugima.

Oporavak nas budi iz nocne more egocentricnosti, razdora i nesigurnosti , koja lezi u samoj biti nase bolesti. Budimo se u novoj realnosti: sve ono sto je vrijedno imati , moze se zadrzati samo dajuci to.

Samo za danas: moj Bog mi pomaze kako ja pomazem drugima. Danas, trazicu pomoc , dajuci ljubav koju mi je moja Visa Sila dala, znajuci da je to nacin da je zadrzim.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
Post Reply