CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Baba Naca »

(Iz literature Anonimni Narkomani) - osnovni tekst:

VAŽNO

TREĆA TRADICIJA
"Jedini uvjet za članstvo je želja za prestankom drogiranja"

Anonimni narkomani nude oporavak ovisnicima diljem svijeta. Fokusiramo se na bolest ovisnosti a ne na pojedine droge. Naša poruka je dovoljno široka da privuče ovisnike iz bilo koje klase ili bilo koje nacionalnosti. Kada novi član dođe na sastanak, naš jedini interes leži u njegovoj želji za slobodom od aktivne ovisnosti, i u tome kako mu možemo pomoći.

Treća tradicija pomaže Anonimnim narkomanima da ponude oporavak tako velikom broju ovisnika, tako što nas oslobađa potrebe da sudimo o novim članovima. Nema potrebe za prijavama ili odborima za članstvo. Mi nismo pozvani da odlučujemo o nečijoj spremnosti za članstvo. Budući da je jedini uvjet da se postane članom NA želja za prestankom drogiranja, mi kao članovi nemamo osnove da prosuđujemo jedni druge.

Želja nije mjerljiva. Ona živi u srcu svakog pojedinog člana. I zato što ne možemo procjenjivati taj jedini uvjet za članstvo, pozvani smo da otvorimo vrata naših sastanaka svakom ovisniku koji se želi pridružiti. Od nas se traži da drugima pružimo pažnju i brižnost kakvi su i nama pomogli da dobijemo osjećaj pripadanja. Treća tradicija pomaže da NA raste, ohrabrujući nas da rado primamo nove članove.

Članstvo je osobna odluka koju donosi svaki pojedini član. Možemo napraviti puno toga da bi ovisnicima omogućili slobodu da donesu tu odluku i da učvrste svoju predanost oporavku. Možemo im pomoći da se osjećaju ugodno u našim grupama, pozdravljajući ih pri ulasku, dijeleći svoje iskustvo s njima prije i poslije sastanka, i razmjenjujući telefonske brojeve. Pokušavamo osigurati da se nijedan ovisnik koji posjeti naš sastanak ne osjeća odbijen. Biramo što pristupačniju lokaciju za svoje sastanke. Možemo odabrati format sastanka koji ima pozivajući ton. I više od svega, ohrabrujemo svakog ovisnika da ponovo dođe na sastanak.

Snaga želje za prestankom drogiranja nije nužno povezana sa bilo kojim vanjskim okolnostima. Koji je razlog da jedan ovisnik ostane čist a drugi se vrati drogiranju? Nitko od nas ne može procijeniti tko će ostati u oporavku a tko će se vratiti aktivnoj ovisnosti. Nema garancija koje bi se temeljile na vrsti droge ili na povijesti uzimanja. Ne možemo predvidjeti veću uspješnost za ovisnike određene dobi, ili one koji su se drogirali određeni broj godina, muškarce ili žene, tj. ne možemo predvidjeti uspješnost na temelju bilo kojeg vanjskog faktora. I kao što nismo bili u stanju mjeriti nečiju želju da se očisti, tako ne možemo ni odlučivati tko nam se treba pridružiti a tko ne. Zbog toga nudimo dobrodošlicu umjesto procjene.

Mi tražimo načine da pomognemo umjesto da prosuđujemo. Naš zadatak je da rasplamsamo želju za oporavkom a ne da ju ugasimo. Svaki ovisnik koji dođe na sastanak, čak i ovisnik koji se još drogira, pokazuje određeni nivo voljnosti. I iako naglašavamo važnost potpune apstinencije, želimo dobrodošlicu ovisnicima koji se još uvijek drogiraju i posebno ih ohrabrujemo da se nastave vraćati na sastanke. Mnogi ovisnici u oporavku nemaju pristup redovitim sastancima, bilo zbog toga što su u zatvoru, bilo zbog geografskog položaja, bilo zbog fizičke nesposobnosti, ili zaposlenja. Ovi ovisnici su također članovi NA tako dugo dok imaju želju za prestankom drogiranja, i imaju pravo na jednaku brigu i podršku kao i bilo koji drugi član.

Ovisnici dolaze na svoj prvi sastanak iz mnogo razloga. Naši motivi za dolazak u NA nisu posebno važni. Želju za prestankom drogiranja možda nismo jasno ni doživjeli; možda je ona tek suptilna čežnja za oslobađanjem od boli. Ali ta čežnja nas često dovede do rješenja koja inače nikad ne bismo uzeli u obzir. Iskustvo slušanja drugih ovisnika koji govore o oporavku će često rasplamsati želju za prestankom drogiranja. Drugi pak dođu na sastanak, čuju poruku, i vrate se aktivnoj ovisnosti. Oni koji se vrate na sastanke poslije recidiva često kažu da im se želja da se prestanu drogirati rodila iz patnje zbog recidiva. Mi dolazimo u NA iz mnogo razloga, ali ostajemo da bi se oporavili kad nađemo i zadržimo želju da se prestanemo drogirati.

Grupa nije porota za nečiju želju.
Ne možemo mjeriti ili prosuđivati voljnost. Voljnost bilo kojeg ovisnika da dođe na sastanak mora biti dovoljan pokazatelj želje. Može potrajati neko vrijeme dok ovisnik stvarno osjeti želju koja će ga zadržati u Anonimnim narkomanima. Svaki ovisnik treba imati priliku da ostane dovoljno dugo da razvije tu želju. A mi možemo sa ljubavlju i prihvaćanjem pomoći da se ta želja razvije .

Riječi kojima je izražena Treća tradicija pokazuju široki fokus našeg Prvog koraka. Napisana je dovoljno jednostavno da uključi ovisnike svih zemalja i kultura, bez obzira na to koje droge su uzimali.Prije nego nađu oporavak u NA, mnogi ovisnici misle da alkohol nije problem. Drugi pak zloupotrebljavaju propisane lijekove, misleći kako su legalne droge u redu. Zbog načina na koji je izražena ova tradicija, u stanju smo privući i poželjeti dobrodošlicu ovisnicima koji možda misle da nisu uzimali "prave" droge da bi se kvalificirali za članstvo u NA. Svakom ovisniku treba dozvoliti da sam odluči da li je NA odgovor za njega. Mi ne možemo donositi tu odluku za druge.

Iako je Treća tradicija jednostavno napisana, mi znamo da kada govori o "želji za prestankom uzimanja", misli se na droge. Shvaćamo da je NA program oporavka za ovisnike o drogama. Iako se za mnoge od nas širi značenje pojma ovisnosti kako napredujemo u oporavku, važno je zapamtiti kako smo u NA došli prvenstveno zbog problema s drogom. Da bi se novi članovi osjećali kao da pripadaju u NA, moraju čuti nešto s čime se mogu identificirati. Oni nalaze identifikaciju u udruženju ovisnika koji se oporavljaju u Anonimnim narkomanima.

Većina nas zna da smo ovisnici kada dođemo na svoj prvi sastanak. To nije nešto o čemu moramo razmišljati ili odlučivati; to je jednostavno životna činjenica. Članstvo, međutim, znači više od same činjenice da smo ovisnici; znači donijeti odluku. Ako se poistovjetimo sa onim što čujemo u NA i sa ljudima koje ovdje srećemo, htjeti ćemo ono što NA nudi. Tako dugo dok imamo želju da se prestanemo drogirati, slobodni smo donijeti odluku da se pridružimo Anonimnim narkomanima. A tada, jednom kad smo donijeli tu odluku, moramo ju slijediti i obvezati se načelima NA. Sa tom posvećenošću pripremili smo se kako treba za put oporavka.

Primjenjivanje duhovnih načela


Treća tradicija podržava slobodu od prosuđivanja. Ona nas vodi na put služenja, prema stavu pomaganja, prihvaćanja i bezuvjetne ljubavi. Kao što smo vidjeli u prethodnim tradicijama, naš put služenja proizlazi iz primjene duhovnih načela. Neka od načela koji podržavaju ovu tradiciju uključuju toleranciju, suosjećanje, anonimnost i poniznost.

Tolerancija nas podsjeća da prosuđivanje nije naš zadatak. Bolest ovisnosti ne isključuje nikoga. Isto tako, NA ne može isključiti nijednog ovisnika koji se želi prestati drogirati. Učimo biti tolerantni prema ovisnicima različitog backgrounda od našeg, podsjećajući se da nismo bolji od bilo kojeg drugog ovisnika na sastanku.

Ovisnost je smrtonosna bolest. Mi znamo da ovisnici koji ne uspiju naći oporavak, ne mogu očekivati ništa bolje od zatvora, institucija i smrti.
Odbijanje pristupa bilo kojem ovisniku, čak ii onom koji dođe samo iz radoznalosti, može biti smrtna presuda za tog ovisnika. Mi učimo bit tolerantni prema ovisnicima koji ne misle kao mi, i koji se ne izražavaju kao mi. Ono što ih učimo, učimo ih primjerom. Pritisak na nove članove da govore ili ponašaju se poput nas, može ih poslati ponovo na ulicu. U svakom slučaju, takav pritisak im oduzima pravo na oporavak, i pravo da ga nađu na svoj vlastiti način.

Iz suosjećanja proizlazi ljubaznost u svim našim naporima da služimo drugima. Sa suosjećanjem kao temeljem naših akcija, učimo davati podršku drugim članovima kroz bilo kakve teškoće koje doživljavaju. Prečesto smo skloni prosuđivati kvalitetu nečijeg oporavka ili voljnosti. Treća tradicija traži od nas da stavimo po strani osjećaj vlastite pravednosti.. Zbog toga što je jedini uvjet za članstvo kvaliteta koju ne možemo mjeriti, nemamo niti pravo da prosuđujemo nečiju želju. Naš stav prema svim ovisnicima, bez obzira na probleme kakve imaju, mora biti stav ljubavi i prihvaćanja. Velikodušno iskazivanje suosjećanja ima veću terapeutsku vrijednost za ovisnika koji još uvijek pati nego slobodno prosuđivanje i procjenjivanje.

Poniznost nas podsjeća da nismo Bog;
mi ne možemo predvidjeti nečiju spremnost da čuje poruku. Pokušavamo se sjetiti vlastitog straha i zbunjenosti na našem prvom sastanku. Mi trebamo pomoć i ohrabrenje jedni od drugih, a ne kritiku i odbacivanje. Svijest o vlastitim nedostacima, koja se očituje u poniznosti, pomaže nam da se sjetimo ovih stvari. Prihvaćanje samog sebe koje proizlazi iz poniznosti čini da budemo suzdržani od oštrog prosuđivanja ostalih.

Anonimnost je načelo koje podržava otvorenost naših grupa i našu slobodu da poželimo dobrodošlicu svakome kao ravnopravnom članu. NA nema klase članstva i nema članova drugog reda. Zajednički nazivnik u NA je bolest ovisnosti. I mi smo svi jednako podložni njenom razaranju. Mi dijelimo jednako pravo na oporavak.

Anonimnost u praksi osigurava integritet Treće tradicije. U duhu anonimnosti, podsjećamo se da nijedan pojedini član ili grupa nije važnija od poruke koju prenosimo. I jedini uvjet koji imamo za članstvo pokušava omogućiti da nijedan ovisnik ne mora umrijeti bez da mu je pružena šansa za oporavak. Mi slavimo našu slobodu i jednakost koju dijelimo, sa dobrodošlicom svakom ovisniku koji ima želju da se prestane drogirati.

Treća tradicija zapravo znači slobodu za članove NA. Ona kaže da je jedini uvjet koji imamo za članstvo, u srcu svakog pojedinog člana. Mi ne moramo odlučivati ni za koga drugog. Ne moramo trošiti vrijeme i energiju na odlučivanje o tome tko bi trebao ostati ili kome bismo trebali pomoći. Umjesto toga, slobodni smo pružiti ljubav i pomoć svakome tko dođe na sastanak i tko želi slobodu od ovisnosti.
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Svire »

Bakuta, sto je muka?! Ne znam na sta konkretno gadjes (ova 3. tradicija)?

Pitas li mene citam li, ili...? Ne znam na koje (Nas) mislis?
Ja licno citam sve od NA literature sto mi dopadne saka (pa i citavu knjigu Put Oporavka).
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Baba Naca »

Baba Naca wrote:Xex, pa zasto onda ne "UCITE" celu knjigu?
Gadjam konkretno u ono sto me najvise vodi i ODRZAVA MOJU CISTOCU I TREZNOST!
Da nije ovoga, (12X12), pa
(da me neko meri, komentarise ili osudjuje za bilo sta sto JA radim, JA BIH DANAS GARANT BILA MRTVA!!!)

A najvise se odnosi na post doticnog coolio7 - ko god on bio,
sto je na drugoj temi anonimnih CG, dao sebi za pravo da "Popuje" nekoj osobi...ma ko ona bila.
TO CLAN UDRUZENJA NE BI (ako je ikad procitao ijednu tradiciju) SMEO DA URADI - ali nikako!!!

Ja sam u NA naucila:
1. Ja ne znam sta drugi misli, znam sigurno i jedino sta ja mislim!
2. Ako je neko uradjen, a laze da nije, ni to nije moja stvar. On zivi u iluziji, ja znam samo svoju istinu!
3. Prihvatam ljude takve kakvi su, bez licnog uplitanja da ih JA menjam, ja menjam SAMO sebe!
4. Od srca dajem nesebicnu podrsku SVAKOM ko se "jadnik" na grupi pojavi. Pa predpostavljam da nije doso tu po vrucu kiflu, nego sto ocekuje razumevanje i pomoc!
5. KORACI SU ME UCINILI CISTOM I TREZNOM, ali tradicije su me naucile da POSTANEM BOLJA OSOBA I BOLJI COVEK!!
6. Ja sam samo uz 12x12 sigurna da cu pronaci SVOJ potpuni dusevni mir i spokoj!
7. Prakticno dok nismo citali i citali tradicije, na grupama, jednu po jednu (onaj duzi oblik) po nekoliko puta,
nisam bila ni svesna sta je program i sta je MENI ciniti.

Aj, u zdravlju odoh da legnem, ljubi VAS SVE vasa bakuta, moj potpis lepo kaze...
I mi i Vi smo na pocetku...jbg...jednog dana bice ociscen Balkan, pa ce jos dileri da nas jure da nas pokokaju, sto im otimamo klijentelu...xa xa xa!
PDT_Love_18 za SVE VAs, i
PDT_Love_18 za coolio7!
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Baba Naca »

Svire wrote:Pitas li mene citam li, ili...? Ne znam na koje (Nas) mislis?
Ne pitam tebe citas li, no te pitam PRIMENJUJES LI TRADICIJE?
A, kad kazem Vas, mislim na NA Podgorica!!! :wink:
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Svire »

Baba Naca wrote:
Svire wrote:Pitas li mene citam li, ili...? Ne znam na koje (Nas) mislis?
Ne pitam tebe citas li, no te pitam PRIMENJUJES LI TRADICIJE?
A, kad kazem Vas, mislim na NA Podgorica!!! :wink:
Evo, dacu ti neko svoje skromno misljenje: Sto se tice NA Podgorica, ja mislim (tvrdim), da se (konkretno) 3. tradicija primjenjuje, I VISE OD TOGA!
Htio sam i da ti obrazlozim... ali nemam kad sad, mora i da se spava... mozda drugi put. PDT_Love_08
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Baba Naca »

No coment! :smt102
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Svire »

"Tradicija
Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije
Riječ tradicija može imati sljedeća značenja:
1. Umjeće sjećanja i sačuvanja priče ili historije od generacije do generacije, bez pomoći pisanog jezika. Alati koji pomažu ovom procesu su ritam i rima. Priče koje su sačuvane na ovaj način zovu se tradicija ili dio usmene tradicije.
2. Procedura, koja se ponavlja kroz generacije, iz godine u godinu. Na primjer, u Bosni i Hercegovini je tradicija roštiljanja i okretanja jagnjadi za 1. maj, kada se slavi Dan rada." >>>>> ... Neko napravi bolji rostilj, neko gori, neko ukusnije jagnje a neko ne, nekom izgori a nekom ostane zivo, neko se razmece umijecem a neko ga ljubomorno cuva, neko samo misli da zna pa drugom soli pamet, neko je tu samo da se dobro najede, neko voli da bude vidjen, neko da ogovara, neko radi novog poznanstva i prijateljstva, neko da mozda upozna buducu zenu, neko vidi dobru priliku za dzeparenje, … i svako je dobrodosao i ucestvuje u slavlju dokle god svojim ponasanjem i postupcima direktno ne ugrozava drugog covjeka ili slavlje u cjelini.
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Baba Naca »

Moj DUHOVNI put, koji ja sledim u AA i NA, (koji i JESU duhovni programi)
nidje veze nema sa prethodnim postom!

Bog mi je svedok!
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Baba Naca »

P.S. Evo odlicnog primera, a to sam JA, kako SPORO ucim,
jer da nije tako,
ovih svih prethodnih postova ne bi ni bilo!!!


Ljubi Bakuta sve svoje crnogorske narkomane, kako one ciste i trezne,
tako Bogami i one koji to jos nisu,
a samo ZELE to da budu! PDT_Love_18

:smt006 do Trogira...
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
SAJANTOLOG
Posts: 17
Joined: Wed May 27, 2009 4:55 pm
Location: BEOGRAD DORCOL
Contact:

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by SAJANTOLOG »

Hmmm cao svima , ovde nisam da bi kritikovao niti se pametan pravio . Cini mi se da ta stvar oko testiranja nije fer i nije po nasoj tradiciji jer kako su vec ranije rekli moji sagovornici , potrebna je samo volja mi nismo tu da osudjujemo i rasudjujemo vec smo tu da . Sto manje razmisljamo i redovno na sastanke dolazimo u prvom periodu naseg oporavka :D Zar ne ? A tek posle toga i nekog vremena naseg oporavka imamo mogucnost za razmisljanje a dotle NASTAVITE DA DOLAZITE PROGRAM RADI AKO SE NA NJEMU RADI :D
Post Reply