CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
zabrinuta_pg
Posts: 22
Joined: Sat Jun 14, 2008 2:52 pm

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by zabrinuta_pg »

25 spasenih zivota naspram koliko desetina hiljada trenutnih ovisnika?! Uspjeh nema sto =D>
Njima svaka cast evo sam i ja ponosna na njih ali sta sa ostalima? Sta sa edukacijom gradjana? Zasto drzava ne prizna narkomaniju kao problem No.1 u CG? Koga stite? Nego ja vjerovatno postavljam pitanja na pogresnom mjestu :idea:
Sva ova prica me asocira na lijepljenje hanzaplasta na otvorenom prelomu i off

PS. NA svaka cas i sve najbolje od srca :!:
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Svire »

Ja idem na grupe NA i jos sam fresak u tome ali cu probat da pojasnim situaciju
Kao prvo Dr ne vodi grupu nego ponekad prisustvuje, koliko sam ja shvatio, vise u vidu posmatraca.
Testove nismo radili po nicijoj naredbi. Dosla je neka zena psiholog ili psihijatar (nebitno) koja radi sa djecom i zamolila nas da ucestvujemo u nekom ispitivanju (dobrovoljno)... donijela je testove i neke upitnike da ispunimo, naravno anonimno. Doktor je tu bio i samo je rekao u smislu: "Za testiranje se vi izmedju sebe dogovorite, to mene ne interesuje, za to necu da znam", ustao je i izasao. Znaci testovi su samo ako postoji zajednicki dogovor.
Drugo, ima ljudi koji su dolazili uradjeni ili su pravili recidiv i priznavali gresku i ne da nisu izbaceni nego su svi skocili da im pomognu.

zabrinuta-pg, podji direktno u blok, trazi doktora Ljubinka Kaludjerovica, vidi kad radi, zakazi, sigurno ce sve ucinjet da pomogne tvojoj braci samo ako to oni oce.
Vjerovatno imas pogresan broj. Nemam trenutno broj kod sebe na koji ja zakazujem ali cu ti poslat na PP.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by joesspappa »

Od kako se ovde pojavila prica o crnogorskoj grupi, redjale su se razlicite price. Te "pravila" tipa na grupu ne moze da se dodje ako nisi cist, sto znaci da se testovi ipak rade... te posle recidiva neko je izbacen...
Ja se stvarno izvinjavam ukoliko ne razumem nekad napisano. Pokusacu da ono sto je napisano ovde uporedim sa tradicijama, primenjujuci program.
Glavnu zaslugu i zahvalnost za formiranje grupe Anonimnih narkomana koja je pomogla i pomaze mnogima od nas mi Anonimni dugujemo doktoru Ljubinku Kaludjerovicu koji je program oporavka AN prvi primijenio kod nas.
Tradicija 2. Za nas, kao grupu, postoji samo jedan apsolutni autoritet, a to je Visa Sila koji nas voli, i koji se manifestuje u našoj grupnoj svesti. Naše vođe ne vladaju - oni su sluge kojima verujemo.
Crnogorski Anonimni Narkomani su neprofitabilna samofinansirajuca grupa ciji osnovni principi rada se zasnivaju na principima AN iz cijelog svijeta i ciji osnovni cilj je volontersko pruzanje pomoci pri oporavku lica koja su zloupotrebljavala PAS
Tradicija 5. Svaka grupa ima samo jedan osnovni cilj - da prenosi poruku zavisnicima koji još uvek boluju.
Testove nismo radili po nicijoj naredbi. Dosla je neka zena psiholog ili psihijatar (nebitno) koja radi sa djecom i zamolila nas da ucestvujemo u nekom ispitivanju (dobrovoljno)... donijela je testove i neke upitnike da ispunimo, naravno anonimno.
Tradicija 10. Udruženje N.A. nema mišljenje o pitanjima koja se ne tiču Udruženja. Stoga, ime Udruženja ne bi trebalo uvlačiti u javne sporove.
Grupa NA je udruzenje zavisnika koji se okupljaju i pomazu jedni drugima da ostanu cisti. Na zatvorenim sastancima prisustvuju SAMO i ISKLJUCIVO ZAVISNICI.
Tradicija 8. Udruženje N.A. treba da ostane organizacija u kojoj ne rade stručnjaci, ali centri u okviru naše službe mogu da zaposle stručnjake sa posebnim zaduženjima.
Podsetio bih na najvazniju
Tradicija 12. Anonimnost je duhovni temelj svih naših tradicija i uvek nas podseća da principima treba dati prioritet nad ličnošću.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
anonimni.cg
Posts: 9
Joined: Tue Jun 17, 2008 10:42 pm

Re: Zabrinuta

Post by anonimni.cg »

Javite nam se na e-mail anonimni.mne@gmail.com i potrudicemo se da vas na pravi nacin uputimo kako da dodjete do ljekara i da Vam damo vise informacija o nasim grupama.
P.S. 25 zivota se trenutno spasava. Na tu cifru gledajte sa te strane!

Anonimni
anonimni.cg
Posts: 9
Joined: Tue Jun 17, 2008 10:42 pm

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by anonimni.cg »

joesspappa wrote:
Baba Naca wrote:ali mi nije jasno otkuda to da se AnonimniNarkomani testiraju ????? :shock: :shock: :shock:
Koliko sam upoznata, A JESAM, nigde u Svetu ne postoji ni tome slican, a kamoli takav cin.
Nigde u svetu na NA grupama ne postoji test. Ukoliko pazljivo procitate tradicije, videcete da je jedini uslov za clanstvo ZELJA da se postane cist. Nista drugo.

Pozdrav tebi joesspappa!


Moramo na pocetku da razjasnimo neke stvari.
Naime, doktor je samo bio inicijator formiranja grupe Anonimnih narkomana i prve ljude koji su oformili grupu uputio u program. Do tada u Crnoj Gori niko nije imao pojma o ovom programu. Nadam se da cemo se sloziti da je neko morao poceti sa primjenom programa kod nas.
Sljedece sto moramo da razjasnimo takodje se tice doktora.
On ne zakazuje nista. On samo svojim pacijentima koji izraze iskrenu zelju da prestanu sa drogiranjem i budu cisti predlozi mogucnost dolaska na grupu. nakon toga oni kontaktiraju nas i dolaze na sastanke.

Doktor ne vodi grupu i ne mijesa se na bilo koji nacin u nase unutrasnje stvari. Ponekad prisustvuje sastancima ali iskljucivo kao posmatrac. Savjete koje nam ponekada tokom razgovora daje usmjerava iskljucivo ka sto uspjesnijem odrzavanju nase apstinencije!!!

Sto se testiranja na PAS tice, doktor takodje nema veze sa tim. Odluka o testiranju je iskljucivo odluka grupe!!!
Svrha testiranja je otkrivanje problema da bi na vrijeme i na sto bolji moguci nacin bio rijesen. Ne da bi bilo ko bilo koga okrivljivao za bilo sto!!!


Odluka grupe je da svi apstiniramo od svake psihoaktivne supstance ukljucujuci i alkohol. Sto je apsolutno po programu NA.

Poslali smo ti PP oko nekih stvari oko kojih nam trebaju konsultacije...

Veliki pozdrav!
anonimni.cg
Posts: 9
Joined: Tue Jun 17, 2008 10:42 pm

Re:

Post by anonimni.cg »

zabrinuta_pg wrote:Da posaljem e-mail :roll: a nece ni da se jave na onaj tel u bloku 5. pokusavam vec par dana bezuspjesno :|
Broj telefona Centra za mentalno zdravlje je promijenjen. Novi broj telefona je 020/481-928
Mozete zakazati pregled kod ljekara svakog radnog dana u vremenu od 08 do 20 sati.

zabrinuta_pg wrote:Mozda je tesko ali daj priznajte da su narkomani u CG. prepusteni sami sebi. Imala sam prije par dana u kuci 2 narkomana sa fizickom krizom a nisam se mogla obratiti ni jednoj instituciji kako bi neko dosao i dao im nesto protiv bolova, za spavanje... svejedno.
Mozda je tesko priznati da smo svi mi na ovom svijetu prepusteni sami sebi. Uglavnom. Odluka o prestanku drogiranja je odluka koju svako mora donijeti sam za sebe. Kao sto je svako od nas odluku o pocetku drogiranja sam donio.
Mi ne mozemo i mislimo da nijedan clan Anonimnih nikome ne bi predlagao bilo koje lijekove za krizu, spavanje i ostalo. Za te stvari postoji ljekar.
Mi pomazemo jedni drugima da zivimo trijezno, ne lijecimo jedni drugima krize i ne propisujemo ljekove!
zabrinuta_pg wrote:Mozda ta grupa i funkcionise ali treba doci do nje. Ljudi koji su tamo koliko imaju godina narkomanskog staza u prosjeku? Sta su sve prosli da bi dosli do te tacke? Muka mi je od sve ove price. Ne znam na koga da izdusim i ko je kriv a svi smo krivi kao gradjani a onda i sve institucije zajedno sa drzavom.
Grupa sigurno funkcionise! Prije desetak dana smo Vam predlozili da nas kontaktirate putem maila, ali to niste uradili. Do nas je moguce doci i spremni smo svakome ko ima iskrenu zelju da bude cist da pomognemo.
Nije bitno koliko ko od nas ima "narkomanskog staza", bitna je zelja svakog od nas da budemo cisti i da smo svi na istom putu.
zabrinuta_pg wrote:25 clanova e pa jadno da jadnije ne moze biti, pokrite se usima nemate se s cim hvaliti
Ok.!

Ajde racunajte ovako:

Prvo, dvadeset i pet zivih ljudi koji bi, moguce, danas bili mrtvi da grupe ne postoje!

A onda:

Svaki clan je dnevno zloupotrebljavao minimum jedan gram heroina (oko 20 eura u novcu).

25 clanova puta 1 gram = 25 grama (500 Eura)

25 grama puta 30 dana = 750 grama (15.000 Eura)

750 grama puta 12 mjeseci = 9 kilograma! (180.000 Eura)

180.000 Eura manje za finansiranje nove proizvodnje droge, terorizma, nelegalnog oruzja koje ubija i djecu, trgovinu ljudima, sve lose stvari koje ljudski um moze da zamisli!!!

Ovome treba dodati i cinjenicu da smo tokom drogiranja dnevno trosili cesto i mnogo vise novca od 20 Eura uzetih za ovu racunicu...

Veliki Pozdrav!
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by joesspappa »

Nije bitno sta ste i koliko uzimali, vec ono sto ste spremni da ucinite u svom oporavku i ono kako vam mi u tome mozemo pomoci...
Big hug from Belgrade...
Just for today
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Baba Naca »

U NA i AA princip je isti, sve su ostalo nijanse

ПРЕДЛОЗИ ЗА ОРГАНИЗОВАЊЕ САСТАНАКА ПОЧЕТНИКА:

Ротација послова у оквиру једне групе сматра се изузетно важном (погледајте памфлет «А.А. група»). Након што један члан води серију састанака почетника (серија може обухватати од 4 до 12 састанака али 6 је омиљени број), други члан се ротира на дужност вође за следећу серију. Многе групе воле да ротирају мушкарце и жене вође по серијама. Друге групе воле да сваки састанак води други члан.
У областима у којима се чланови А.А. највише слажу поводом резултата састанака почетника, општа су следећа мишљења:

1.Састанци треба да буду одвојени од регуларних и отворених састанака. На неким локацијама, такви се састанци заказују сат времена пре регуларног састанка. У другима, састанци почетника се одржавају у исто време у различитим просторијама (уколико постоје такве могућности) или у различите дане.

2.Интимна, неформална атмосфера се чини пријатељском и охрабрује почетнике. С тим у виду, најомиљеније је седење за великим столом.

3.Ни вођа ни било ко од «најдуже трезних» чланова присутних на састанку не треба да доминира састанком. На вођи је да се постара да се састанак не претвори у обичну дискусију у којој искуснији надглашавају почетнике.

4.Почетник треба да се осећа добродошлим да учествује у састанку али да се не осећа «прозваним» или под опсадом разним питањима.

5.Сваки А.А. члан треба да се осећа слободним да присуствује састанцима и да упознаје и помаже почетнике на њима.

6.Давање пакета основне литературе почетницима као и дневног реда састанка, увек је од помоћи.

Ово је литература
одобрена од стране Генералне конференције А.А.
A.A. World Services, Inc.
Box 459, Grand Central Station
New York, NY 10163
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by Baba Naca »

Opet ide ono
PRINCIP JE ISTI SVE SU OSTALO NIJANSE


Voditelj (predsjedavajući)

Grupni voditelji obavljaju svoju funkciju tijekom vremenskog raspona u trajanju od šest (6) mjeseci (obično od 6 mjeseci do godine dana). Iskustva pokazuju da je dobro da takva osoba bude trijezna najmanje godinu dana, a idealno bi bilo da je obavljala i neke druge poslove u grupi.

Voditelj koordinira aktivnosti s drugim službenicima grupe kao i sa članovima koji su odgovorni za literaturu, prijem u grupu, kuhanje kave, organizaciju pojedinačnih sastanaka unutar grupe i ostale vitalne funkcije grupe.

Što su ti voditelji grupa i ostali službenici grupe bolje informirani o AA - u kao cjelini, to bolje funkcioniraju kao tim koji vodi grupu. Imajući stalno na umu Običaj Jedan i dajući potporu svim članovima kako bi postali što bliskiji sa svim Običajima, voditelj i drugi službenici u grupi će tako pomoći ostvarenju dobre i zdrave grupe AA - a.
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
cuban_Lunx
Posts: 22
Joined: Wed Jan 02, 2008 8:48 pm

Re: CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA

Post by cuban_Lunx »

bravo bravo anonimni..ponosna sam na vas... :) samo toliko ...
Post Reply