ANONIMNI IZ CRNE GORE

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: NE NOSIM TEZINU IMENA TOPICA

Post by heroinapg »

Bolje za njega da ne-upa bi u recidiv..i bio bi PR Messanger..dodah ja Tako bjese tada...Autor ovog topica koji ode nekim postovima i mostovima kojima se redje ide...skromno dodaje i ponavlja! GRUPE SU REALNO VID OZDRAVLJENJA, dokgod se osjecate kao dio iste..Ponovicu...opet se uozbiljih 1000 puta ponovljenu recenicu...Dok apstinira, apstinent mora biti zadovoljan u apstinenciji, inace se ista kida...najmanji okidac je dovioljan... o grupi na koju sam ja isla pisala sam/ trudila se da pisem objektivno..kako je ispadalo...kuda se sve topic krecao..Ipak su dolazili mnogi ljudi, savjetovali smo mnoge, tako da apsolutno ne zamjeram sebi niti se kajem zbog istog iskustva. (Pretpostvljam da bi svaka prica drukcije zvucala ako bi je neko drugi napisao?! Ko je pratio i ko ne...sanela mi je skrenula paznju..hvala sanela na skretanju sa topica...tada sam pocela da iznosim svoje impresije s grupa..Ako su ikom..a, znam da jesu pomogle...Pa nek crkne i ova tastatura..Voljela bih negdje da procitam nesto slicno..impresije s sastanaka..jer su uglavnom opste price...Sto postujem, a nadasve razumijem zasto ljudi ne upadaju u takve price...Al, ja ne bih bila ja..Zasto jednostavno, kad moze komplikovano?>! Ma bilo je i prekomplikovano, a fala Bogu i jeste, ali realno komplikovano..
Izvinite zbog prekida programa..Hvala na paznji..oprasta se i nepaznjaSvaki komentar je suvisan( citaj pozeljan:}
beskurpulozna Apstinencija!
larpulartizam...Apstinencija radi apstinencije
sanela..Sta mislis o kljucu...mislim na ovaj topic radi imena. Ponavljam da mi je drago zbog ljudi koji su ulazili sa svojim problemom, iznosili ga, zajedno smo okusavali i dopirali do istog i...
Al, ne zelim, kao ni na startu i to sam i spominjala (spominjala sam da bih zeljela da se pojavi jos neko iz Cg..sto se i desilo...Momci koji odlicno rade svoj posao su otvorili TOPIC (Poslednja informacija koju imam je da nazalost nemaju stalan pristup internetu), al sam sigurna da ce vam rado i najbrze moguce odgovoriti..(ja sam samo prosla kroz program grupa..Oni se zaista bave istima i zasluzuju da se koriste nazivom..Komegod, kadgod bude trebala pomoc...zna se gdje sam/ smo...!


CRNOGORSKA GRUPA ANONIMNIH NARKOMANA
http://forum.narkomanija.ba/viewtopic.php?f=9&t=2036
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

Post by heroinapg »

Dvanaest Koraka Anonimnih Narkomana


1. Priznali smo da smo nemoćni pred našom ovisnošću i da ne možemo upravljati našim životima.

2. Uvidjeli smo da Sila veća od nas može da nas vrati razumu.

3. Odlučili smo da predamo našu volju i naše živote Bogu, onako kako ga mi doživljavamo.

4. Preispitat ćemo svoje moralne vrijednosti i postupke.

5. Priznali smo Bogu, nama samim i drugima ličnu prirodu naših greška.

6. Potpuno smo spremni da Bog otkloni sve naše karakterne nedostatke.

7. Ponizno Ga molimo da otkloni naše mane.

8. Napravili smo listu ljudi kojima smo naudili i voljni smo da im sve nadoknadimo.

9. Sve ćemo lično nadoknaditi tim ljudima, osim ako bi to povrijedilo njih ili druge.

10. Nastavit ćemo voditi računa o svojim postupcima i kada pogriješimo odmah ćemo to priznati.

11. Molit ćemo se i meditirati kako bismo poboljšali naš svjesni kontakt sa Bogom, onako kako ga mi shvatamo, moleći se samo da Njegova volja bude s nama i da nam dadne snage da izdržimo.

12. Nakon što se spiritualno probudimo uz pomoć ovih koraka, trudićemo se da ovu poruku prenesemo drugima i da primjenjujemo ove principe u poslovima koje obavljamo.
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

Post by AnAna_mo »

Super
=D>
Potpis.
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

Post by heroinapg »

http://www.aasrbija.com/

Click on the link
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

Post by Baba Naca »

HVALA HeroJince moje. :wink:
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

Post by heroinapg »

Naco, molim te..nemoj da vrijedjas...Ovo je dio Vise sile..Brisi post..tj uredi, pa cu ja izbrisat ovaj.....cekam, da bih i ja nastavila..pozdrav (Razumijemo se, naravno)..Ovo ne zasluzuje "hvala"!
Naco, idi na
http://forum.narkomanija.ba/viewforum.php?f=5
Jedva se suzdrzavam da ja ne bacim tamo, al ne zelim da remetim bratske odnose, koji ocigledno
POSTOJE ..svi se ovdje razumijemo...Ajde..
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

Post by Baba Naca »

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

PostPostao/la Baba Naca dana 01 aug 2008, 10:34

JA NACA, ALKOHOLICAR I TABLETOMAN, NE IDEM NA GRUPU AA I NA ZBOG GRUPE. STOP!
JA IDEM ZBOG SEBE, JER IMAM OGROMNU I ISKRENU ZELJU DA POSTANEM I OSTANEM TREZNA I CISTA. STOP!

Ajmo kolo naokolo, pa ponovo, HeroJince Babino:
Svaki pocetak je tezak, pa tako iz neznanja i neupucenosti ja pravim greske.
Govorim u svoje ime, jer to je jedino sto mogu i zelim, a to sam NAUCILA NA GRUPI!
Ne delim savete, NE KRITIKUJEM drugoga, ne pricam o tudjim postupcima, dok jos imam GOMILETINU svojih izopacenih misli, losih postupaka, bolesnik sam jbt, ne mogu da upravljam svojim zivotom,
PA ZBOG TOGA ZELIM DA SVOJU LUDU GLAVU DOZOVEM PAMETI.

heroinapg je napisao/la:Pored ostalog, rekla je da mogu ovdje da idem na grupu-da ovdje imam grupu


Forum je forum, bla, bla, bla, meni licno je MNOGO znacio i znaci jos uvek!!!
Ali debelim giljanjem na 12 koraka, (a to mogu samo ako idem na sastanke i ucim kako) ZELIM DA PRONADJEM PUT U BOLJI ZIVOT.
Jos ne znam gde je taj zivot, ali VERUJEM clanovima koji su dugo cisti i trezni!

Ne oslanjam se na tastaturu, nego na rokovnik i olovku!!! To je tradicija NA programa.
Odgovaram na pitanja, korak po korak, kako znam i kako mogu, citam ih sponzoru,(To je neko ko je duze trezan od mene, poznaje program i sam je vec uspesan), pa idem dalje.
Ucim ko sam ja, pa kako sada trezna da se upustim u ovu azdaju od zivota.

heroinapg je napisao/la:ne znam Bakuta da li imate "Pravila za dolazenje na grupu"..I ako nemate, postujete ih, cim vam "odgovara"..Pored ostalih..(ukoloiko ti se ne dolazi)..Ponesi tijelo, misli ce ga pratiti...fakat!


Nema pravila.... postoje NA TRADICIJE
Ja ih non-stop citam iznova i iznova i Bogami ucim, dobro mi ide. Niko nije savrsen, gresim naravno mnogo, ali COVEK SE UCI DOK JE ZIV.

U NA kazu:
Kada ti se ide na sastanak - IDI
Kada ti se ne ide na sastanak - TRCI

heroinapg je napisao/la:"Ne postoji program koji ce ti apsolutno odgovarati...zato uzmi od programa ono sto ti odgovara"..


Ja nikako ne mogu da uzmem od programa ONO STO MENI ODGOVARA, pa sta ja (opsesivno kompulzivna, unakazena glava) sada znam STA MENI ODGOVARA?
MENI ODGOVARA DA BUDEM PIJANA I NAKRKANA APAURINIMA I BENSEDINIMA.
E, DRAHA HERO, ja uzimam OD PROGRAMA SVE, tacno tako kako je u njemu zapisano i opisano, jer ti koraci i tadicije su i nastali od strane
NARKOMANA KOJI SU JEDNI DRUGIMA POMAGALI DA SE SKIDAJU I OSTANU CISTI.


Ja tu nemam sta da IZMISLJAM novo, samo da VEC GOTOV recept uzmem i upotrebim ili ...........da nadjem nesto drugo.
(Kada odem kod Dr. boli me stomak, on kaze: evo Vam ovaj lek 3 tablete dnevno, a ja NECU 3 dnevno "ocu" samo 1, pa STOMAK ME NE PRESTAJE.....)
Naravoucenije:
Koji k idem kod lekara ako uzimam STA JA HOCU!

heroinapg je napisao/la:Niko nikoga bolje nece shvatiti kao narkoman narkomana-pogledom, gestom...


Ja se sporazumevam SAMO RECIMA, bez pogleda i gesta. P.S. I to sam naucila na grupi.

heroinapg je napisao/la:tako da su, po meni, te grupe ranije bile nekako cvrsce..


JA SAM DONELA CVRSTU ODLUKU DA SEBE SPASIM, JA!!!SEBE!!!

Grupa je po mom misljenju skup ljudi, vrlo razlitih, a u JEDNOM su isti, BOLESNI SU.
Svi mozgovi su drugaciji...neki ovakvi, neki onakvi,.....ali znam cilj!
Ucim da prihvatim SVE ljude, pa se osvrcem samo NA SLICNOSTI, nikako na razlicitosti.

E, jbt, nastavicu sutra, boli me vrat i kicma, a i
ODOH DA ODGOVARAM NA NEKA PITANJA....
Ljubi Baba, svoje HeroJince,
P.S. Ja znam da si ti jaka cura....i mislim da (cak i za babe vazi) SE COVEK UCI DOK JE ZIV!
Aj, ljub :wink:
Čovek se uči dok je živ!

......................................................................................................

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

PostPostao/la Baba Naca dana 01 aug 2008, 10:41
A da: (kopirano iz NA literature: KAKO TO FUNKCIONISE)

Mnogi zavisnici su napravili recidiv zbog toga što alkohol nisu smatrali vrstom droge.
Pre nego što smo došli u N.A., mi smo na alkohol gledali drugačije.
Sada, međutim, ne možemo sebi dozvoliti nedoumice po tom pitanju.
Alkohol je droga. Mi smo ljudi sa bolešću zavisnosti, koji moraju da apstiniraju od svih droga da bi se oporavili.

Čovek se uči dok je živ!



......................................................................................................



Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

PostPostao/la Baba Naca dana 01 aug 2008, 10:51
A da: (kopirano iz NA literature: STA JE TO NA GRUPA)

1. Svi clanovi grupe su zavisnici, i svi zavisnici imaju pravo na clanstvo.

Od MENE zavisi, hocu - necu!
Poceci su teski, ali "Neko to od gore vidi sve" i SVE dodje na svoje mesto, kad tad.
Čovek se uči dok je živ!

JAAAAAAKO VAAAAAAZNO:
STALNO, UVEK I IZNOVA, CITATI, UCITI I PRIMENJIVATI NA TRADICIJE!!!
Ljubim sve moje bracu i sestre iz C.Gore
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

Post by heroinapg »

Bakuta...Hvala..Ja ih jesam nasla (Vidim gdje i sta si citala..Hvala...Ja sam ih i podijelila....Al, trebalo ih je i postovati
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: ANONIMNI IZ CRNE GORE

Post by heroinapg »

.............
1. Priznali smo da smo nemoćni pred našom ovisnošću i da ne možemo upravljati našim životima.

2. Uvidjeli smo da Sila veća od nas može da nas vrati razumu.

3. Odlučili smo da predamo našu volju i naše živote Bogu, onako kako ga mi doživljavamo.

4. Preispitat ćemo svoje moralne vrijednosti i postupke.

5. Priznali smo Bogu, nama samim i drugima ličnu prirodu naših greška.

6. Potpuno smo spremni da Bog otkloni sve naše karakterne nedostatke.

7. Ponizno Ga molimo da otkloni naše mane.

8. Napravili smo listu ljudi kojima smo naudili i voljni smo da im sve nadoknadimo.

9. Sve ćemo lično nadoknaditi tim ljudima, osim ako bi to povrijedilo njih ili druge.

10. Nastavit ćemo voditi računa o svojim postupcima i kada pogriješimo odmah ćemo to priznati.

11. Molit ćemo se i meditirati kako bismo poboljšali naš svjesni kontakt sa Bogom, onako kako ga mi shvatamo, moleći se samo da Njegova volja bude s nama i da nam dadne snage da izdržimo.

12. Nakon što se spiritualno probudimo uz pomoć ovih koraka, trudićemo se da ovu poruku prenesemo drugima i da primjenjujemo ove principe u poslovima koje obavljamo.


Bog=Visa sila-kontrateza od onog sta smo bili. Vjera u vjeru!

mustafa Tpice COVEJAKa koji razumije! Ne tapse po ramenu i kaze "Bravo! "Mos jos ovaj put!"(+sve njegove teme)

http://forum.narkomanija.ba/viewtopic.p ... 654#p18654
http://forum.narkomanija.ba/viewtopic.p ... 428#p18428
http://forum.narkomanija.ba/viewtopic.p ... 839#p18839


SIMPTOMI KOJI VODE RECIDIVU
1. ISCRPLJENOST:
Neki od ovisnika imaju sklonost da postanu radomani(workoholics), ili mozda previse zure da bi nadoknadili izgubljeno vrijeme.
Dobro zdravlje i dovoljno vremena za odmor i rekreaciju su jako vazni. Ako si zdrav/a i odmoran/a i misli ti postaju zdravije.
Ako si psihicki i fizicki premoren/a mozda lakse dodjes do zakljucka da "malo"? droge ili alkohola ne moze skoditi. Da li je tebi kao ovisniku dovoljno "malo" ili uzimas dok ne ispraznis flasu ili kesicu?

2. NEISKRENOST:
Obicno pocinje sa nepotrebnim malim lazima prema clanovima familije, prijateljima i radnim kolegama. Kratko potom pocinju velike lazi prema sebi samom. To se naziva "racionaliziranje", iznalazenje razloga da ne moras raditi ono sto sam ne zelis raditi ili da bi mogao/la raditi nesto sto znas da ne bi smio/la raditi.

3.NESTRPLJENJE:
Nista se ne odvija dovoljno brzo, bar po tvom shvatanju. Oni oko tebe ne rade, onako kako bi po tvome trebalo da rade.

4. SVADLJIVOST/ POBUNA:
Uvijek biti u pravu i uvijek argumentirati o malim stvarima. Mozda trazis u tome razlog da pocnes piti ili uzimati narkotiku?

5. DEPRESIJA:
Nepredvidljivi i neshvatljivi osjecaji dusevne praznine - konstantno. Ove osjecaje moras odmah podijeliti sa nekim ko ti stoji blizu i u koga imas povjerenje. Moli za pomoc.

6. ZBUNJENOST:
Nista se ne odvija onako kako bi ti to htio/la. Sve ima svoje znacenje pa cak i kada nije onako kako ti hoces i ocekujes.

7.SAMOZALJENJE/ULOGA ZRTVE:

"Zasto se ovo dogadja bas meni?" "Zasto postadoh ovisnik?"
"Niko ne cijeni moja dijela"

8. PRECIJENJIVANJE SOPSTVENU LICNOST =OHOLOST:

To je to, sada sam ucinio/la sto je trebalo i vise ne trebam ici na sastanke AN ili AA ili vrsiti daljnju terapiju. Ove osobe piju, sve cesce idu na mjesta gdje se konzumira alkohol ili droge da bi pokazao/la kako oni vise nemaju nikakvih problema ?
Nastave li ovako njihovi odbrambeni sistemi ce nestati i ovisnistvo nastavlja tu gdje je zaustavljeno.

9. OCEKIVATI PREVISE OD DRUGIH:
" Ja sam se promijenio/la- zasto se i drugi oko mene ne mijenjaju?" Naravno da je dobro ako se i drugi promijene oko tebe , ali i dalje si ti ta/j koji ima potpunu odgovornost za svoje prizdravljenje. Ostali mozda jos ne mogu sebi dozvoliti da ti vjeruju- oni moraju sacekati i vidjeti koliko si ti ozbiljna/an u svojoj namjeri.

10. ODSTUPATI OD NOVOG NACINA ZIVLJENJA:

Zanemarivati meditaciju, ne izvrsavati dnevnu inventuru svoje licnosti i sopstvenih postupaka,nacina razmisljanja i ne ici redovno na sastanke AN ili AA moze biti kobno za tvoje prizdravljenje.
Imas li zaista petlju da se olijenis i da iz ciste lijenosti ili neke vrste umora odstupis od novog nacina zivota koji te vode ka jos jednom danu cistoce?

11. PSYKOFARMAKA:
Ti mozda osjecas da bi bilo dobro da olaksas svoju abstinenciju sa malo tableta, pa ti cak i ljekar pomogne u tome.
Iako mozda nemas problem sa takvom vrstom ovisnistva ,veliki je rizik da te konzumiranje tih preparata dovede do recidiva.
Ovo je jedan od najlukavijih nacina nase ovisnicke osobe da nas vrati u ovisnicke "vode" Neka ti je na umu - sam/a sebe zavaravas.

12. HTJETI PREVISE:
Ne stavljaj pred sebe nerealne zadatke, napusti sve prevelike planove..Ti ces sve dobiti u pravo vrijeme ali moras imati strpljenja i obuzdati se. Zapamti- "sreca nije ono sto zelis ,srecaje kada cijenis ono sto vec imas"

13. NEZAHVALNOST:
Mozda si ogorcen na sam zivot i osjecas da se problemi u zivotu nagomilavaju. Kada padnes u tu vrstu pesimizma , prisjeti se kako ti je bilo kada si bo/la aktivan/la.
Koliko je zivot bolji danas i budi zahvalan/na za to.

14. TO SE MENI NE MOZE DESITI:

Ovo je opasna misao. Ako se previse opustis , svasta ti se moze desiti. Nikada ne zaboravi da imas bolest koja se zove ovisnost i koja je hronicna. Ta bolest ne prasta promasaje.

15. JA-SVEMOGUCI/A:
Ovaj osjecaj je kombinacija svih ranijih simptoma. Ti imas odgovor na sva pitanja kada su drugi u pitanju ili kada si ti u pitanju. Niko ne zna bolje od tebe. Ti ne prihvatas nicije savjete ili prijedloge koji te mogu dovesti blize cistijem zivotu.
Ako odmah drasticno ne promijenis tvoje ponasanje recidiv je jako blizu. Po zivot opasno blizu.
Post Reply