Stare informacije 2007

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Stare informacije 2007

Post by joesspappa »

Od septembra u Beogradu se odrzavaju sastanci N.A. grupe. Samostalno i odvojeno od grupe u cijem okviru su nastali (A.A). Sastanci se odrzavaju cetvrtkom u centru Beograda, a u istom periodu odrzava se ALANON grupa za podrshku porodici i prijateljima zavisnika. Mislim da je krajnje vreme sto se tice Beograda, uzevshi u obzir da Zagrebacka grupa N.A. slavi 6 godina postojanja... Svaka im chast...
Za blize informacije evo linka :
http://www.beogradaa.com/index.htm

a mozete i na pp... za adresu i ostale podatke...
Last edited by joesspappa on Thu Apr 01, 2010 9:30 am, edited 1 time in total.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

Proslava Prve godišnjice postojanja Srpske AA, NA i AlAnon grupe. - 21-23 Decembar - Beograd.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by Modesty »

Čestitam dragi prijatelju i želim vam još mnogo godišnjica....biću duhom uz vas :wink:
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

I Konvencija AA, NA, ALANON - BEOGRAD

Post by joesspappa »

Kao sto rekoh, doduse sa malim zakasnjenjem, u Beogradu se ovih dana odrzala Prva konvencija AA, NA, ALANON povodom proslave prvog rodjendana grupe AA. U petak se u Beograd sjatila "elita" i krem zavisnickog miljea bivse nam velike Juge... Oko 35 clanova ove tri skupine uzivalo je u podeli svojih iskustava, nade i snage... Zahvalio bih se Ljubljanskoj grupi NA, Zagrebackoj grupi NA, Sarajevskoj grupi NA, grupi iz Londona i Beogradskoj AA i NA, ALANON na ukazanom poverenju, a posebno njihovom prisustvu protekla tri dana u nashem gradu.
Bilo je fenomenalno. Toliko prijatno drustvo odavno nisam video u svom zivotu. I sto je najbolje toliki skup str8 narkomana i alkosa. Neki su u oporavku 3 dana, 3 meseca, 3 godine a neki (svaka im cast) zapocinju trecu deceniju cistoce. I posebna je cast sto je upravo svoj dvadeset prvi rodjendan apstinencije taj clan proslavio bash ovde u Beogradu. Ako moze on, sto ne bi mogli i svi mi... Potrebna je iskrenost, istrajnost i otvorenost da se ostane na putu cistoce.

Samo danas...
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

U sledecih nekoliko postova i dana postavicu textove iz Bele Knjige (sa plavim koricama). Prevod sa engleskog naseg prijatelja iz Londona. Izvolite komentarisite, ali znajte ovo je ono sto radi proteklih 50 godina...

Udruženje N.A. je osnovano jula 1953. godine, kada je održan prvi sastanak u južnoj Kaliforniji. Udruženje se uvećavalo bez ikakvih pravilnosti, ali se brzo širilo po raznim delovima Sjedinjenih Američkih Država. Od samog početka, bilo je evidentno da postoji potreba za knjigom o oporavku koja bi doprinela učvršćivanju Udruženja. »Bela knjiga« pod nazivom Narcotics Anonymous objavljena je 1962. godine.
Ova knjiga je zajednicko iskustvo udruženja Narcotics Anonymous. Želeli bi smo da je pročitate, nadajući se da će te izabrati da podelite sa nama novi nacin zivota koji smo pronasli. Mi nismo pronašli lek za bolest zavisnosti. Jedino nudimo oprobani plan za dnevni oporavak. U NA mi koristimo program prisvojen od Alcoholic Anonymous. Više od jednoga miliona ljudi se oporavilo u AA (pisano 1985). Većina njih je bila beznadezno zavisna na alkoholu, kao što smo mi bili na drogama. Mi smo zahvalni AA udruženju za put koji su nam pokazali.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

KO JE ZAVISNIK?

Većina nas ne mora dva puta da misli da bi dala odgovor na ovo pitanje. MI ZNAMO. Čitav naš život i način mišljenja bili su opsednuti drogom u ovom ili onom obliku - nabavljanje, uzimanje i pronalaženje načina da se dođe do nove količine. Živeli smo da bismo uzimali, a uzimali smo da bismo živeli. Vrlo jednostavno - zavisnik je čovek ili žena čijim životom upravlja droga. Mi smi ljudi pod vlašću bolesti koja ne prestaje, koja se pogoršava i uvek se završava uvek istim: zatvorima, ustanovama i smrću.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

ŠTA JE TO N.A. PROGRAM?

N.A. je neprofitno udruženje, ili društvo muškaraca i žena za koje je droga veći problem. Mi smi zavisnici koji se leče i koji se redovno sastaju da bi jedni drugima pomagali da ostanemo čisti. Ovaj program podrazumeva potpunu apstinenciju od svih droga. Postoji samo jedan uslov za članstvo, a to je želja da se prestane sa upotrebom droge. Predlažemo vam da budete otvorenih shvatanja i date sebi šansu. Naš program čine principi koji su tako jednostavno pisani da možemo da ih primenjujemo u svakodnevnom životu. Ono što je najvažnije u vezi sa njima je da oni funkcionišu.
U N.A. nema nikakvih uslova, niti ograničenja. Nismo povezani ni sa jednom drugom organizacijom. Kod nas se ne plaća članarina, ne potpisuje se ugovor, niti da se daju obećanja. Mi nismo povezani ni sa jednom političkom, verskom ili zakonskom organizacijom. Nismo ni pod čijim nadzorom. Može da nam se pridruži svako, bez obzira na starost, rasu, seksualno opredeljenje, doktrinu, versko opredeljenje ili odsustvo istog.
Nas ne zanima šta ste i koliko ste uzimali, ko su vam bile veze, šta ste radili u prošlosti, niti koliko čega imate. Zanima nas jedino šta vi želite da uradite u vezi sa svojim problemom i kako vam mi u tome možemo pomoći. Novi član je najvažnija osoba na sastanku, jer jedino davanjem možemo sačuvati ono što imamo. Ono što smo naučili na osnovu iskustva naših grupa jeste da oni koji redovno dolaze na sastanke ostaju čisti.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

ZAŠTO SMO OVDE?

Pre nego sto smo dosli u Udruzenje N.A. mi nismo mogli voditi nase zivote. Mi nismo mogli ziveti i uzivati zivot kao drugi ljudi. Mi smo morali da imamo nesto posebno i mislili smo da smo to nasli u drogama. Mi smo postavili uzimanje pre dobara nasih familija, zena, supruga i nase dece. Mi smo morali da imamo drogu po svaku cenu. Mi smo povredili puno ljudi ali je najvaznije da smo da smo najvise povredili sebe same. Kroz nasu nemogucnost da prihvatimo licnu odgovornost mi smo pravili nase probleme. Izgledalo ja da smo bili u nemogucnosti da se suocimo sa zivotom.
Vecina nas je primetila da u nasoj zavisnosti polako izvrsavamo samoubistvo, ali zavisnost je toliko prepredeni neprijatelj zivota da smo izgubili moc da bilo sta uradimo u vezi toga.. Mnogi od nas su zavrsili u zatvorima ili trazili pomoc kroz lekove, veru, ili psihijatriju. Nijedan od ovih metoda nije bio dovoljan za nas. Nasa bolest se uvek vracala ili nastavljala da se razvija dok u ocajanju nismo potrazili pomoc jedni od drugih u N.A.
Posle dolaska u N.A. mi smo otkrili da smo bolesni ljudi. Mi bolujemo od bolesti protiv koje nema poznatog leka, ali ipak moze biti zaustavljena i oporavak je tada moguc.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

KAKO TO FUNKCIONIŠE

Ako želite ono što mi imamo da ponudimo i ako ste voljni da uložite napor da do toga dođete, onda ste spremni da preduzmete određene korake. Ovo su principi koji su omogućili naš oporavak.
1. Priznali smo da smo nemoćni pred zavisnosti i da ne možemo da upravljamo svojim životom.
2. Počeli smo da verujemo da nam Sila, koja je jača od nas, može povratiti zdrav razum.
3. Odlučili smo da svoju volju i svoj život predamo brizi Boga, kako ga mi razumemo.
4. Bez straha smo popisali svoj moralni inventar.
5. Priznali smo Bogu, sebi i drugim ljudima pravu prirodu svojih grešaka.
6. Bili smo potpuno spremni da dopustimo Bogu da ukloni sve nase mane.
7. Ponizno smo ga zamolili da otkloni naše mane.
8. Napravili smo spisak svih osoba koje smo povredili i bili smo voljni da ispravimo greske koju smo im naneli.
9. Gde god je to bilo moguće, direktno smo ispravljali greske prema tim ljudima, osim u slučaju ako bi to povredilo njh ili neke druge ljude.
10. Nastavili smo sa ličnim inventarom i odmah priznavali svoje greške.
11. Kroz molitvu i meditaciju smo tražili boli svesni kontakt sa Bogom, kako ga mi shvatamo. Molili smo se da spoznamo njegovu volju i da nam da snage da je sprovedemo u delo.
12. Pošto smo doživeli duhovni preporod, koji je bio posledica ovih koraka, pokušali smo drugim zavisnicima da prenesemo ovu poruku i da primenjujemo ove principe u svim zivotnim situacijama.
Ovo izgleda kao veliki poduhvat i ne možemo sve da uradimo odjednom. Nismo postali zavisnici za jedan dan. Zato zapamtite: polako!
Postoji jedna stvar koja bi više od bilo koje druge mogla da nas porazi u borbi protiv nase zavisnosti. To je ravnodušnost ili netrpeljivost prema duhovnim principima. Među njima su tri bez kojih se ne može, a to su: iskrenost, otvorenost duha i voljnost. Sa njima smo na pravom putu.
Mislimo da imamo potpuno realističan pristup prema bolesti, jer međusobna pomoć koju zavisnici jedni drugima pružaju, u terapeutskom smislu, ne može ni sa čim da se meri. Osećamo da je naš pristup i praktičan, jer zavisnik najbolje može da razume drugog zavisnika i najviše može da mu pomogne. Verujemo da što se pre suočimo sa svojim problemima koje imamo u društvu, u svakodnevnom životu, to ćemo pre postati prihvatljivi, odgovorni i produktivni članovi društva.
Jedini način da se ne vratimo u stanje akutne zavisnosti jeste da ne uzmemo tu prvu dozu. Ako ste poput nas, onda sigurno znate da prva nikada ne znači samo jedna. Ovo posebno naglašavamo, jer znamo da uzimanjem bilo koje vrste droge, ili zamenom jedne vrste drugom, mi samo iznova aktiviramo nasu bolest.
Mnogi zavisnici su napravili recidiv zbog toga što alkohol nisu smatrali vrstom droge. Pre nego što smo došli u N.A., mi smo na alkohol gledali drugačije. Sada, međutim, ne možemo sebi dozvoliti nedoumice po tom pitanju. Alkohol je droga. Mi smo ljudi sa bolešću zavisnosti, koji moraju da apstiniraju od svih droga da bi se oporavili.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

Jedna je doza previse, hiljadu nikad dosta.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
Post Reply