Stare informacije 2007

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

Prodjose praznici... Svima zelim puno str8 dana...
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

Posto sam se naslusao zadnjih dana o tome kako na sastancima N.A. cure informacije, podsetio bih na mozda najbitniju tradiciju... dvanaestu...

DVANAESTA TRADICIJA

»Anonimnost je duhovni temelj svih naših tradicija i uvek nas podseća da principima treba dati prioritet nad ličnošću.«

Definicija koju nalazimo u rečniku kaže da je anonimnost »stanje u kom osoba nema ime«. U skladu sa ovom tradicijom, »ja« postaje »mi«. Duhovni temelji postaju važniji od bilo koje grupe ili pojedinca.
Sa našim zbližavanjem rađa se poniznost. Poniznost je nuzproizvod koji nam omogućava da se razvijamo u duhu slobode i koji eliminiše strah da nas poslodavci, porodica ili prijatelji mogu prepoznati kao zavisnike. Stoga se čvrsto držimo principa »Ono što se kaže na sastancima, ostaje na sastancima.«
Kroz sve naše tradicije koristimo reči »mi« i »naše« umasto »ja« i »moje«. Radeći zajedno za zajedničku dobrobit, u potpunosti ostvarujemo pravi duh anonimnosti.
Toliko puta smo čuli izraz »prioritet principa nad ličnošću«, da nam već zvuči kao prazna fraza. Iako naša pojedinačna mišljenja mogu da se razlikuju, duhovni princip anonimnosti nas sve čini jednakim članovima grupe. Nijedan član nije ni vredniji, ni manje vredan od nekog drugog. Nagon za ličnom dobiti na planu seksa, svojine ili društvenog statusa, koji nam je u prošlosti zadavao toliko muke, ostaje po strani ako se držimo principa anonimnosti. Anonimnost je jedan od osnovnih elemenata u našem lečenju i utkan je u svaku tradiciju i čitavo Udruženje. Ona nas štiti od nedostataka našeg karaktera i ne dozvoljava naše ličnosti i razlike među njima imaju bilo kakvu vlast. Anonimnost na delu sprečava da princip podređujemo ličnosti.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

O Višoj Sili

Iako priznajemo da nismo mogli da upravljamo svojim životom, ponekad je teško priznati da nam je potrebna pomoć. Samovolja nam pravi probleme tokom oporavka, jer mi uvek zahtevamo da se život odvija onako kako mi želimo. Trebalo bi, međutim, iz prethodnog iskustva da znamo da to što mi želimo nije baš najbolje funkcionisalo. Princip predaje nas vodi ka životu u kom ćemo snagu dobijati od Sile koja je jača od nas. Svakodnevna predaja Višoj sili nam pruža pomoć koja nam je potrebna. Kao zavisnici, mi imamo problem sa prihvatanjem, a to je opasno za naš oporavak. Kada odbijamo da upražnjavamo prihvatanje, mi, faktički, poričemo veru u Višu silu. Zabrinutost je nedostatak vere.
Predajom svoje volje, mi dolazimo u kontakt sa Višom silom, koja ispunjava prazninu u nama koju ništa do tada nije moglo da ispuni. Naučili smo da verujemo u Božju pomoć koju dobijamo svakoga dana. Kada živimo samo za današnji dan, oslobađamo se tereta prošlosti i straha od budućnosti. Naučili smo da mi treba da preduzmemo sve što je potrebno, a da krajnji ishod predamo u ruke Više sile.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

Program Narkotiks anonimusa je duhovni program. Našim članovima najtoplije preporučujemo da pronađu Višu silu u koju veruju. Neki od nas imaju vrlo duboke duhovne doživljaje čija je priroda vrlo živa i inspirativna. Drugi doživljavaju duhovno buđenje u mnogo suptilnijem obliku. Lečimo se u duhu prihvatanja i poštovanja tuđih verovanja. Trudimo se da nas ne zavara drskost i ubeđenost u sopstvenu ispravnost. Izgrađivanjem vere u svakodnevnom životu, shvatamo da nas Viša sila vodi i daje nam snagu koja nam je potrebna.
Svako ima pravo da izgradi svoje shvatanje Više sile. Mnogi od nas su bili skeptični po tom pitanju zbog razočaranja koja smo doživeli kroz religiju. Kao nove članove, odbijala nas je priča o Bogu koju smo čuli na sastancima. Dok nismo krenuli u potragu za sopstvenim odgovorima iz ove oblasti, mi smo bili zarobljeni u okvirima ideja koje smo u prošlosti sakupili. Agnostici i atesti ponekad počinju jednostavno obraćanjem 'nečemu - šta god to bilo'. Na sastancima se može osetiti duh ili energija. To je ponekad prva ideja o Višoj sili za nekoga ko je nov. Ideje iz prošlosti su često nedovoljne i nezadovoljavajuće. Sve što znamo može da se iznova promisli, a naročito ono što znamo o istini. Ponovo razmatramo svoja stara shvatanja, tako da možemo da se upoznamo sa novim idejama koje će nas voditi u novi život. Saznajemo da smo ljudska bića koja imaju fizičku, mentalnu i duhovnu bolest. Kada prihvatimo da nam je zavisnost napravila od života pakao, da postoji sila koja može da nam pomogne, počinjemo da napredujemo u rešavanju problema.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

Viša sila nam je dostupna sve vreme. Ona nas vodi kada se molimo da saznamo Božju volju po pitanju našeg života. Postepeno, kako se više usredsređujemo na Boga, umesto na sebe, naš se očaj pretvara u nadu. Sa promenom se otvara novi izvor straha - straha od nepoznatog. Viša sila je izvor hrabrosti koja nam je potrebna da bismo se suočili sa tim strahom.

Svaki zavisnik koji je čist jeste čudo. To čudo ostaje živo ako imamo pozitivan stav i ako ne prekidamo oporavak. Ako nakon izvesnog vremena osetimo da nam je oporavak ugrožen, to je verovatno znak da smo prestali da primenjujemo nešto što nam je pomagalo u ranijoj fazi lečenja.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

Od utorka 12.02.2008. godine u prostorijama u Makedonskoj 23 u Beogradu organizuje se jos jedan sastanak NA, sa pocetkom u 19 h.

Znaci raspored i satnica je sledeca:

Ponedeljak - Krunska 23 - 18h - Alkoholic Anonimous (english speaking AA)

Utorak - Krunska 23 - 19h - Alkoholic Anonimous (AA)
Utorak - Makedonska 23 - 19h Narcotics Anonimous (NA)

Sreda - Krunska 23 - 18h - Alkoholic Anonimous (english speaking AA)
Cetvrtak - Krunska 23 - 18h - ALANON (prijatelji i porodice zavisnika)
Cetvrtak - Makedonska 23 - 19h - Narcotics Anonimous (NA)

Petak - Krunska 23 - 19h - Alkoholic Anonimous (AA)

Subota - Krunska 23 - 17h - AA, NA, ALANON
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
legolas
Posts: 38
Joined: Sun Jan 13, 2008 3:03 am

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by legolas »

SUPER obavestenje, samo ti je promaklo da su Utorkom i Petkom sastanci AA na srpskom jeziku. U svakom slucaju Hvala i SRECNO !!! :D ISKRENO vAS L.
ONE DAY AT A TIME, JUST FOR TODAY
JEDAN PO JEDAN DAN, SAMO DANAS
djavolov sluga

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by djavolov sluga »

docicu jednom..........
samo zbog sebe i Tebe dear, joesspappa.
da iznesem konstruktivne kritke.
.....jednom.........
ne bojim se javnosti, vec obaranja tudjih uvernja.
Tvoja deluju vise nego stablno i verujuca.
bojim se, ima i drugih.
a ako kazem da dolazim, to znaci da cu reci nesto.
to nesto nikako nije podilazenje masi, govoricu sta mislim.
moje misljeje daleko je od suprotnog vasem, ali je dovoljno drugacije da moze poljuljati one koji nisu apsolutno sigurni u ono u sta trenutno misle da veruju.
e, zato bih i dosla.
olaksacu i sebi,.
deista jesam, sablone i institucije zaobilazim, razbijam ih uverena da je to ispravno.
pored raznih psihoaktivnih supstanci koje su se pokazale kao nedovoljno priblzavanje bogu, naprotiv, tvrdjave mi nisu potrebne.
looking fwd 2 C U all, some day, these dayes, mounths.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by joesspappa »

legolas wrote:SUPER obavestenje, samo ti je promaklo da su Utorkom i Petkom sastanci AA na srpskom jeziku. U svakom slucaju Hvala i SRECNO !!! :D ISKRENO vAS L.
AHA ... izvinjavam se sto nisam NACRTAO narkomanima i alkosima da mi inace pricamo srpski... hrvatski.... bosnjacki... ruski... indijski ili koji god vec... ma sporazumemo se mi uvek na kraju... ipak, ista smo
..................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................. ............................................................................ljudska bica...
Pozdrav Legolas, dobrodosao si... i vise nego...
SAMO DANAS!! :)

Slugo, moram ti reci da na sastancima ne postoje ogranicenja sta ce ko da kaze, kako i zasto on to tako vidi, postoji jedno pravilo, postovanje onog ko prica, znaci nema upadanja u rec... a ostalo je na govorniku... na njegovom fondu reci i na onom sto mu lezi na srcu...
Vise si nego dobrodosla!!
Last edited by joesspappa on Fri Feb 08, 2008 10:22 pm, edited 1 time in total.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
djavolov sluga

Re: N.A. - SRBIJA - BEOGRAD

Post by djavolov sluga »

bojim se da ipak postoje ogranicenja: ko sta i kiloko moze svariti.
a nastavak Tvoje recenice me vredja.
ipak, hvala na dobrodoslici.
samo pojasno ono "I"
Post Reply