AN: DVANAESTI KORAK

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

AN: DVANAESTI KORAK

Post by sanela »

DVANAESTI KORAK

Kada smo kao rezultat ovih koraka dosli do duhovnog budjenja, pokusali smo da sirimo ova znanja i preporuke drugim ovisnicima i trudili smo se da principe ovog programa primijenimo na sve sto poduzmemo u zivotu


Mi smo se pridruzili ovom programu i AN jer su nam zivoti bili opustoseni.

Uopste nismo vjerovali u razvoj sopstvenog duha. Samo smo zeljeli zaustaviti nase patnje.

Koraci vode ka duhovnom razvoju prirodnog oblika. Ovo budjenje se najbolje pokazuje kroz promjene u nasim zivotima. Sve te promijene cine nas sposobnim da zivimo po uzoru na duhovne principe i da sirimo ono sto smo stekli medju ovisnicima koji i dalje pate od ove opake bolesti. Pokusavamo im dati nadu o mogucnosti prizdravljenja i probuditi tracak nade u njima. Sirenje stečenog znanja gubi u vrijednosti ako mi i sami ne zivimo onako kako ucimo. Dajuci ocit primjer nasim novim nacinom ponasanja dajemo najbolji primjer onima koji sumnjaju u djelotvornost ovog programa.

Pojam duhovnog budjenja moze biti u raznim oblicima zavisno od osoba koje srecemo na sastancima AN ili u krugu onih koji su takodje cisti zahvaljujuci ovom programu.

Kraj usamljenog zivota i osjecaj da nas neko vodi dalje je ipak zajednicki faktor za sve nas. Mnogi od nas smatraju da je duhovno budjenje bezvrijedno ako nije povezano sa povecanim mirom duha i brige za ljude oko nas.

Da bi mogli dostici mir duha cinimo sve da zivimo ovdje i sada.

Neki od nas koji su dali sve od sebe pri radu sa koracima imaju danas mnoge prednosti boreci se sa problemima koje zivot nosi. Mi smo uvjereni da su te prednosti direktno povezane sa nacinom zivota kojem nas je ovaj program naucio.

Kada pocnemo cijeniti oslobadjanje od nase ovisnosti postoji veliki rizik da preuzmemo kontrolu nad vlastitim zivotima. Mi zaboravljamo muke i bol koji smo ostavili iza sebe. U ovisnosti su narkotici imali kontrolu nad nasim zivotima. Ovisnost ceka, spremna da ponovo preuzme kontrolu. Mi brzo zaboravljamo da su svi nasi prijasnji pokusaji da se ostavimo narkotika i sami kontrolisemo nase zivote prosli bez uspjeha. U ovoj fazi naseg prizdravljenja mnogi od nas su vec shvatili da ne mogu zadrzati ono sto su stekli ako to ne podijele sa drugima koji i dalje pate. Na taj nacin smo najbolje osigurani od recidiva. Mi ovo nazivamo "siriti poruku dalje" i to radimo na vise nacina.

U dvanaestom koraku upotrebljavamo duhovni princip da dijelimo sa drugima nasa iskustva na putu ka prizdravljenju, da bi sami mogli zadrzati steceno. Cak i onaj ko je samo jednom bio na sastanku AN moze siriti ovu poruku, poruku nade, poruku oslobadjanja.

Kada dijelimo sve sto smo naucili sa nekim ko je nov u ovom programu ili na sastancima AN onda zamolimo tu osobu da budemo duhovni instrument Vise sile. Mi ne dizemo sami sebe na Bozanski nivo. Mi samo sluzimo kao podrska novo pridoslim da i oni sto lakse nadju Boga onakvog kakvim ga oni shvataju i samim time sigurniji put ka duhovnom oplemenjivanju.

Privilegija je pomoci onome kome pomoc treba i ko je trazi. To nas cini ponosnim i sretnim.

Mi ucimo novajlije da se nauce principe i korake AN i ovog programa. Mi cinimo sve da bi se oni osjecali dobrodoslim i informisemo ih sta ovaj program nosi sa sobom. Mi dijelimo sa njima vlastita iskustva, stecenu snagu, i nasu nadu u zivot. Po mogucnosti idemo sa novajlijom na prve sastanke AN. Nesebicno davanje cini samu srz ovog koraka. Mi smo svoje prizdravljenje dobili od Boga, onakvog kakvog ga mi shvatamo. Mi se sada stavljamo na raspolaganje drugima kao Bozija alatka kojom on moze pomoci drugima koji pomoc traze. Mnogi od nas takodje ubrzo shvataju da mi mozemo pomoci samo onima koji mole za pomoc. Ponekad je dovoljno pokazati se kao zivi dokaz uspjesnosti ovog programa da bi aktivni ovisnik zatrazio pomoc da stekne ono sto mi imamo. Ovisnik moze patiti ali u isto vrijeme ne posjedovati volju da trazi pomoc. Mi se mozemo staviti na raspolaganje, ponuditi svoju pomoc i cekati na trenutak kada ce taj poziv na pomoc biti ispoljen.

Zanimljivo je da nas rad u ovom programu vodi sve dalje od ponizenja i beznadja, do stanja gdje mi mozemo sluziti kao sredstvo za proslijedjivanje poruka Vise sile. Mi dobijamo sposobnost da pomognemo ovisniku kada su svi drugi digli ruke od njega/nje. Svaki dan to mozemo primijetiti. Ta ogromna preobrazba je dokaz duhovnog obogacivanja. Mi dijelimo sa drugima svoja iskustva, i kako smo mi dosli do toga. Iskusenje da drugima dajemo savjete moze biti negativno i moze dovesti do toga da pridoslica izgubi postovanje prema nama. To pomucuje nasu poruku. Da bi se to izbjeglo treba samo dijeliti iskustava i znanja koja su stecena na putu ka prizdravljenju. Bez savjetovanja i naredjivanja.

Ako je moguce idemo redovno na sastanke AN samo da bi svojim prisustvom ulili nadu onima koji jos oklijevaju. Takodje je vazno raditi ideoloski za AN jer na taj nacin dajemo dobar primjer nesebicnosti. Prvi nacin na koji mi sirimo poruku ovog programa je da se krecemo medju ostalim u drustvu. Ljudi nas gledaju na ulici sjecajuci se kako smo bili razliciti, prestraseni vukovi samotnjaci. Oni primjecuju da je strah nestao sa nasih lica i postepeno primjecuju da se lagano vracamo medju zive i zivotu uopste. Kada smo jednom krenuli putem AN i putem ovog programa onda ne postoji vise mjesto za bezvoljnim zivotom i destruktivnim egom u nasem novom nacinu zivljenja. Samim time sto smo cisti od narkotika i alkohola pocinjemo se sluziti duhovnim principima ovog programa kao sto su: nada, kapitulacija, prihvatanje, iskrenost, otvorena cula, voljnost, povjerenje, tolerancija, strpljenje, poniznost, bezuslovna ljubav i sposobnost da dijelimo sve nauceno bez izuzetka. Kada pocne duhovno sazrijevanje u nasim zivotima onda to utice na sve dijelove naseg zivota, ovdje i sada.

Mi nalazimo radost kada se pocinjemo uciti da zivimo po principima ovog programa, programa prizdravljenja. Zadovoljstvo je cuti osobu koja samo ima dva cista dana i kaze "kada je ovisnik sam, onda je u losem drustvu"

Divno je vidjeti kada jedna osoba koja daje sve od sebe da pomogne nekome u borbi sa ovisnoscu, odjednom dobije moc da nadje prave rijeci da uvjeri doticnog u istinitost i djelotvornost ovog programa.

Mi dozivljavamo sopstvene zivote kao mnogo vrijednije. Duhovno uzdignuti radujemo se sopstvenom zivotu. Dok smo uzimali droge samo smo se borili za goli opstanak. Sada kao cisti vise zivimo u centru vlastitih zivota nego sto se borimo da prezivimo dan za danom. Kada uvidimo da je glavni uslov da zadrzimo taj nacin zivota, da ostanemo cisti, mozemo uzivati u darovima zivota. Drago nam je zivjeti bez droga i alkohola i sa ponosom pokusati pomoci i drugima da postignu ono sto smo mi sami postigli. Ici na sastanke AA ili AN je takodje od velike vaznosti.

Svakodnevno upotrebljavati ono sta smo se naucili tokom ovog programa daje nam drugacije vidjenje nas samih. Iskrenost, humanost, poniznost i otvorena cula nam omogucavaju da lakse postujemo ostala ljudska bica. Nase odluke su ispunjene tolerancijom. Mi se takodje ucimo da postujemo sami sebe.

Povremeno su lekcije koje smo dobili tokom ovog programa bile gorke i bolne. Pomazuci drugima dobijamo nagradu u vidu samopostovanja jer mozemo svoje utiske dijeliti sa drugima koji su clanovi AN ili koji su prosli ili prolaze kroz ovaj program. Bog nam pomaze kada pomazemo drugima. Zivot dobija nova znacenja, novu svrhu samim time sto se osjecamo sretnima i vrijednim postovanja.

Da, mi smo za druge izvor nade, vizija boljeg sutra. Mi smo dokaz da ovaj program funkcionise. Nasa radost u zivotu postaje na svojevrstan nacin primamljiva za druge koji jos pate.

Ziveci zivot bez narkotika i alkohola zivimo zivotom koji nam daje novu nadu za jos bolje sutra. Dobrodosli u AN. Koraci se ne zavrsavaju sa ovim. Koraci predstavljaju novi pocetak.

PITANJA ZA PRORADU DVANAESTOG KORAKA:

Kako u cjelini sagledate i koja iskustva sveukupno nosite iz prorade Koraka? Kako ste vi lično doživjeli iskustvo unutrašnje preobrazbe i duhovnog buđenja? Koje stvari stvari su ušle u trajnu tekovinu vaše osobnosti nakon prorade ovih koraka?

Koja duhovna načela upravljaju vašim životima? Šta za vas znače pojmovi “unutrašnja preobrazba” i “drugo, duhovno rođenje”? Od koga ste dobili poruku nade da je vaš oporavak moguć i na koji način tu poruku nade prenosite onima kojima je nasušno potrebna: ovisnicima koji još uvijek pate?

Kako ćete se odužiti svome mentoru za sve što je učinio za vas? Na koji način ćete sve što ste dobili od AN vratiti ovisnicima koji pate, jer se još drogiraju?

Šta za vas znači izreka Anonimnih narkomana: “Ono što ste dobili možete zadržati samo ako to dajete dalje i dalje”?

Jeste li sami nekom apstinentu-novajliji postali mentor na putu apstinencije? Koji je vaš stil mentorstva, koja su njegova načela i načini očitovanja? Na koji je način širenje poruke oporavka osnažilo vašu apstinenciju?

U čemu je terapijska vrijednost postavke da samo bivši ovisnik može razumjeti i pomoći ovisniku koji još nije uspio dosegnuti život bez droga? Zašto je činjenica identifikacije tako presudno važna?

Na koji način možete duhovna načela, koja su služila vašem oporavku od ovisnosti o drogama, upotrijebiti i u ostalim životnim situacijama? (U kojima?)

Pitanja za proradu koraka preuzeta iz knjige "Put oporavka Anonimnih narkomana", dr. Robert Torre
Locked